PFR TELEGRAAF, ADVERTENTIE N. In de haven van Marseille is het Italiaansche schip Fero, met 300 vaten alcohol en tjalk geladen, verbrand. De kapitein en zijn zoontje naren bijna in de vlammen omgekomenmaar zij werden nog gered zoodat de brand geen enkel mensehenleven heeft gekost. De andere sche pen in de haven verkeerden mede in groot gevaar, maar kwamen zonder schade vrij. DUITICllLAKD. Het berigt betreffende den aanslag op den keizer van Rusland heeft ie Berlijn groote ontsteltenis te weeg gebragt en heeft aanleiding gegeven lot allerlei geruchten. Men beweerde o. a. dat onder de papieren, die bij oen nihilist te St. Petersburg in beslag waren genomen, eene dépêche in geheim schrift was ontdekt, hetwelk men bij de keiz. kanselarjj heeft kun nen ontcijferen, en waaruit bleek dat een aantal officieren derlinietroepen, ook zelfs van de garde, benevens eenige hooggeplaatste personen ten liove. waaronder één die den Czaar zeer na slaat, met de nihilisten in betrekking stonden, met oogmerk den Czaar te noodzaken tot het uitvaardigen eener constitutie. De Czaar zou na lezing dier dépêche den Czarewitsch en graaf SchuwalofT hebben ontboden en toen was er inzonderheid gesproken over een hooggeplaatst persoon, die ontevreden was, omdat hem voor de gewig- tige diensten, die hij in den jongsten oorlog had bewezen, eene te karige belooning was ten deel gevallen. De dagbladen bevatten vele berigten omtrent het gebeurde, die echter niets bijzonders bevatten. Het Tageblatt bevat een telegram, volgens het welk de electrische leiding gevonden zou zijn, welke het dynamiet ontplof fen deed, en wel door een kelder, waarin de brandstoffen geborgen wer den, loopende naar de binnenplaats van het paleis, liet behoeft niet gezegd te worden dat deze mededeeling nog weinig vertrouwen verdient. De Duitsche bark Maria tfilhelmina, van Liverpool naar Baltimore bestemdheeft in de golf van Biscaye het roer verloren en is door den storm op strand geworpen en in stukken geslagenvoordal hulp kon ver leend worden. Vier man der equipage zijn gered, doch zes anderen, onder welke de gezagvoerder, zijn omgekomen. Het jaar 1880 brengt de herhaling mede der zoogenaamde passie-spelen te Öberammergau in Beijeren. Oberammergau is een voornaam dorp in het Beijersche hoogland in de nabijheid van Parlenkirchen; dit dorp wordt hootdzakelijk door houtsnijders bewoond, die zeer gunstig bekend zijn om hun buitengewonen dramatischen aanleg. Elke tien jaar wordt daar de Passie, het leven, lijden en sterven van Jezus, opdramatisch-muzikalewijze voorgesteld op een groot open theater; dit geschiedt tot vervulling van een vrome geloftedie eeuwen geleden in tijden van zware pest door de geheele gemeente afgelegd werd. Tot de uitvoering werken zes- a zevenhonderd personen en kinderen mede. liet theater is geheel open, doch de voor de toeschouwers bestemde ruimte althans gedeeltelijk legen de ongestadigheid van het weder beschut. De eerste voorstelling heeft op Pinkstermaandag (17 Mei) plaats en verder eiken Zon- en feestdag, behalve Sacramentsdag (27 Mei) en St. Pieter en Paulus (29 Junij) tot het einde van September, dus 23 maal in het geheel. De voorstellingen beginnen des ochtends om 8 uur en eindigen des namiddags te 5 uur. Oberammergau kan zeker een groot aantal bezoekers bergen, doch de bladen sporen belangstellenden toch aan om zich vooraf van logies te voorzien, zoo zij van plan zijn er dit jaar eenigen tijd te komen vertoeven. Koning Oscar van Zweden en Noorwegen laat een medaille slaan, die aan alle deelnemers aan de Vega-expeditie zal worden uitgereikt. Aan de voorzijde bevindt zich het borstbeeld des konings met het randschrift Oscar II, koning van Zweden en Noorwegen;" aan de keerzijde de orde van de Noordster met bet randschrift: "Weg gebaand door de Noordelijke IJszee, 1878 tot 1879." Van de medaille worden sleehls ongeveer50exem plaren geslagen, waarvan 4 in goud en de overige in zilver. RITHAIVD. De Agence-Russe deelt het volgende mede: Ten aanzien van de da ders van den moordaanslag zijn er geene, voor openbaarmaking geschikte, berigten te geven. Het onderzoek wordt met ijver voortgezet. De eetzaal Is zwaar beschadigd; alle vensters zijn vernield; de vloer is opengeslagen. Behalve de 8 soldaten, die door de ontploffing onmiddellijk verpletterd wer den, zijn er nog twee lijken van soldaten onder het puin gevonden, terwijl van de 45 gewonden reeds verscheidene gestorven zijn. De Nowoje fFremja meldt dat het keiz. familie-diner gewoonlijk ten 6 ure begint en toevallig Dingsdag ruim een half uur later zou plaats heb ben. De ontploffing had plaats in het sousterrain, waar de centrale ver- warmings-toestellen van het paleis zich bevinden, juist op het oogenblik waarop de Czaar, vergezeld van den prins van Hessen en zijn zoon, den vorst van Bulgarije/gereed stonden door de eene deur, en de overige leden der keizelijke familie, met uitzondering van de zieke keizerin, door de an dere deur de eetzaal binnen te gaan. De ontploffing was zoo zwaar, dat zoowel het keldergewelf als de zoldering der wachtzaal voor een deel ver nield werd; de vloerplanken der eetzaal zijn grootendeels krom geslagen en het servies op den keizerlijken disch werd naar alle rigtingen vèrspreid. Twee bedienden werden gewond. Hoe sterk de ontploffing was, bewjjst ook het groote aantal verbrijzelde vensterruiten in het winterpaleis en de huizen langs de Newa-kade. Daar door den luchtdruk hel gas uitgedoofd werd, heerschte er volslagen duisternis in het paleis. De keizer behield zijne volle tegenwoordigheid van geest. BERLIJN, 19 Februarij. De rijksdag heeft heden, bij de voortzetting der beraadslagingen over de begrooling, besloten, zekere posten te verzenden aan de budget-commissie en de overige posten, zonder voorafgaand com- missoriaal onderzoek, terstond in behandeling te nemen. In den loop der beraadslagingen heeft de heer Kardord zich verklaard voor liet vaststellen eener tweejarige begrooting. maar tevens voor de jaarlijksche bijeenroeping van den rijksdag. Hij zeide voor eene versterking van het leger te zijn, welke door den gewijzigden politieken toestand noodzakelijk geworden is; niet voor de verdediging tegen een revanche-oorlog van Frankrijk, maar met het oog op Duitschlands oostelijke naburende schaamtelooze nihilis ten, die den zachtzinnigen Russischen keizer met hunne schandelijke mis daden vervolgen; dezen, zeide hij, zijn dezelfde panslavistendie verklaar den Konstanlinopel te Berlijn te willen komen veroveren. PARIJS, 19 Februarij. In de kamer heeft de minister Tirard verklaard, dat de regering de juiste maat wenscht te houden tusschen protectionisme en vrijen handel, en van oordeel is, dat men de grondslagen van de trac- taten van 1860 moet handhaven. PARIJS, 19 Februarij. De eergisteren hier in hechtenis genomen Rus, Kwordt, naar men zegt, beschuldigd van den moordaanslag te Moskou gepleegd te hebben, toen de keizer per spoortrein daar aankwam. H(j was naar Frankrijk gevlugt en hield zich in een der departementen op, toen zijne eedgenooten te St.-Petersburg hem telegrafeerden dat de politie haar best deed om hem te vinden. Op twee dépêches, wier inhoud argwaan wekte, werd door de Fransche politie beslag gelegd; ten gevolge van het uitblijven der telegrammen werd de Rus bevreesd en hij kwam te Parjjs, waar h(j dadelijk gevat werd. K. is 28 jaar oud; hij heeft half Januarij St.-Petersburg verlaten en sedert te Berlijn en Frankfort a/M. vertoefd. Het verzoek der uitlevering was door prins OrlofF aan de Fransche regering reeds ingediend vóór dat K. zich te Parijs bevond. ST.-PETERSBURG, 20 Februarij. De Golos meldt het volgende: De dy- namiet-lading, die de uitbarsting veroorzaakte, bevond zich in hel kelder- ruim, onder het vertrek der paleiswacht. Die keldcrlocaliteit werd gebezigd door vier schrijnwerkers als werkplaats. Drie van de vier zijn in arrest genomen, de vierde is verdwenen. Naar de aangerigtc schade wordt de dynamiet-lading op 4 pud geschat. Het winterpaleis, de andere paleizen en kroongebouwen worden nu door daartoe aaugestelde sapeurs naauwkeu- rig onderzocht. Heden werden de in de uitbarsting omgekomenen begraven. De soldaten behooren tot het Finlandsche garderegiment. Het aantal dooden is nu 10, gewonden 48; onder hen is één paleisbediende. Gehouden Verkooping van onroerende goederen in het Heeren-Logement aan den Burg, Vrijdag 20 Februarij. Notaris Mr. J. A. F. Coebergh. Eene Bouwmanswoning met Stalling voor 14 koeijen, Schuur, Hooibarg en vier percelen Wei- en Hooiland, gelegen aan den weg naar het Tolhuis, aan den Amstel of Drecht, in den Westerpolder, onder de gemeente Lei- muiden, Sectie C, N<". 809, 810, 526, 530, 531, 532, 525, 524, 519, 520, 521 en 522, gecombineerd. Kooper J. Rijlaarsdam, te Zevenhoven. ƒ12400. Bevallen van eene Dochter Vrouwe A. M. LEEMANS, geb. B"ess0 VAN HEERDT. Hoek van Holland, 18 Februarij 1880. Heden overleed te Baarn, in den ouderdom van bijna 76 jaren, de Heer J. P. BONGER, geliefde Vader en Behuwd-vader van C. BONGER en 18 Februarij. J. M. BONGER, geb. Dros. Eenige en algemeene kennisgeving. Heden overleed onverwachts, lot droefheid harer kinderen, behuwd- en kleinkinderen en verdere betrekkingen, Mejuffrouw N. VAN DER HORN, Weduwe J. J. HEPP, in den ouderdom van 73 jaren. Leiden, 19 Februari 1880. Bezoeken kunnen niet worden afgewacht. Heden morgen overleed, tot diepe droefheid van ons, onze kleine, teêr- beminde lieveling MATTHIEU GÉRARD, in den jeugdigen leeftijd van bjjna 6 maanden. G. CLOOS. Leiden, 202 80. J. CLOOS, Aalbersberg. Van de leening 135000 Studcnten-Soctetelt Minerva te Leiden is uitgeloot N\ 48. De aflossing geschiedt per 1 Maart a. s., zoomede de betaling der als dan verschenen Coupons, ten kantore Leiden der Ilaarlemsche Bankver- eeniging, firma TEDING VAN BERKHOUT DE CLERCQ. Versterkend, spijsverterend, koortsverdrijvend. Dit wijnhoudend elikster bevat alle hoedani gheden der 3 verschillende kinasoorten veree- nigd, het is zeer aangenaam en wordt zeer door de geneesheeren aanbevolen tegen Bloedsgebrek, gebrek aan krachten, ziekelijke bleekheid aandoenin gen van de maagbloedarmoede, gevolgen van het kraambedaanhou dende koortsen, lang- zame herstelling enz. Fabrieksmerk gedeponeerd TE PARIJS, 22, RUE DR0U0T EN IN ALLE GOEDE ATP0HEKEN Dépot te Leiden bij W. K SIVEMEKApotheker.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 3