LEIDSCHE COURANT. ZATURDAG 21 FEBRUARI J. BINNEN LA NDSCÜE BEJUGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vier indeel jaens 1.50, fianeo p. p. f 2. met liet Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 1.85franco p.p. (2.35. liet Verslag afzonderlijk is ca-krijg laar voor 2.50 'sjaars, luiten de expeditie/,osten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prjjs der Advertenliën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 20 Februarij. De minister van binnenlandsche zaken heeft ter kennis van belangheb benden gebragt, dat bij zijn departement welhaast een vergelijkend onder zoek zal gehouden worden van hen, die lot tweeden klerk weuschen te worden benoemd. Twee tweede klerken zullen aangesteld worden op eene jaarwedde aauvankeijjk van ƒ400 voor ieder, dat spoedig tot /500 wordt verhoogd. Tol dit onderzoek worden alleen toegelaten zij, wier aanvragen, wegens uitmuulend handschrift, bijzondere aandacht verdienen. Belangheb benden moeten niet ouder zijn dan 23 jaren. Alle aanvragen tot toelating, door belanghebbenden eigenhandig geschreven op gezegeld papier, moeten bjj het departement zijn ingeleverd uiterlijk op 1 Maart. e. k. Verdere bij zonderheden wordeu door de Staatscourant medegedeeld. Op de spoorwegljju Leiden- Woerden zijn in de maand Januarjj ver voerd 12308 reizigers. Met inbegrip van het vervoer van bestel-, ijl- en vrachtgoederen was de opbrengst 9206.22% Op de begraafplaats nabjj de Groenesleeg werd heden morgen het slof- I. lijk overschot ten grave gebragt van den heer B. Corts, lid der firma Gebr. van Wijk C°. alhier. Eene groote schaar van vrienden en belang stellenden, waaronder vele leden van den kerkeraad der Ned. herv. ge meente, waarvan de overledene lid was, en de werklieden der genoemde firma, was bjj die treurige plegtigheid tegenwoordig. Toen de met een viertal kransen bedekte lijkkist, door een twintigtal werklieden gedra gen, in de groeve was nedergedaald, voerde de heer d'. J. Knappert, als praeses van den kerkeraadhet woord. Dij schetste den overledene als een opregt Christen en als een voorbeeld ter navolging in alles wat hjj tol heil der kerk verrigt had. Iljj sprak voorts een gevoelvol woord van troost lot de kinderen en verwanten van den overledene, en eindigde met de betui ging dat, ofschoon bij allen, die op deze plaats aanwezig waren, niet de slem des bloeds sprak, zij toch e'én waren in het erkennen van het gemis, dat door hel afsterven van Corts werd geleden. Daarop nam ds. J. Drost het woord, die ntede de echt Christelijke deugden van den overle dene in herinnering bragt en wees op het vele goede door hem verrigt voor kerk en school, en voor vele daarmede in verband staande inrigtin- gui. Het was hem een genoegen hier aan deze plaats te kunnen ge tuigen dat hjj hem had leeren kennen als een man van vaste beginselen, waarvan hij in alles llijken had gegeven. Ook door dezen spreker werd een woord van troost tot de kinderen cn nabestaanden gerigt. Vervolgens wijdde de heer A. J. Rijshouwer, als oudste lid van de Christelijke vereeniging «Broederliefde", waarvan de overledene gedurende 44 jaren lid was, een woord aan diens nagedachtenis, om van 's mans ervaring cn dot rzigt iu vele zaken te getuigen. Eindelijk nam nog de heer W. F. van Wijk, deelgenoot der firma, het woord. Met diepen weemoed stond hij bjj het graf van den man, die gedurende 34 jaren zijn vriend was, wien, waar het ook in hunne maatschappelijke betrekking te pas kwam, niets te zwaar viel en die in alle omstandigheden raad wist te verschaffen Hun nerzijds zou zjjn gemis steeds levendig gevoeld worden. Met een roerend woord van afscheid, dal hij den overledene als hel ware nog toeriep, sloot hjj zijne rede. De zoon van den overledene dankte de sprekers en de verdere aanwezi gen voor de eer zjjnen vader bewezen en uitte de bede dal de Heer den kinderen tol steun mogt zjjn om het voetspoor van hunnen vader te volgen, Met het zingen van de verzen 1 en 7 van het 187s,t derEvang. gezangen was de treurige plegtigheid geëindigd. Bjj kon. besluit van 18 Jan. II. zijn goedgekeurd de statuten van de Vereeniging voor Christelijk nationaal schoolonderwijs te Wassenaar. De commissie tot het examineren van varenslieden heelt te Amsterdam zitting gehouden. Aangemeld hebben zich voor het examen voor den rang van lfn stuurman voor de groote vaart 2 candidaten; beide zijn afgewezen: voor 2'° stuurman groote vaart aangemeld 4, niet opgekomen 1, afgewe zen 1, en het diploma uitgereikt aan de hh 11. Mulnckc en J. S Brouwers; voor 3'" stuurman groote vaart aangemeld 9. niet opgekomen 1, afgewe zen 2, diploma uitgereikt aan de hh. O. van der Woudc 0. Bekkering, 0. Boer, A de Waart, G. van den Eelaart cn F. Kramer. Zooals men weet, zal te Amsterdam in de maand April a. s.en wel in het Paleis voor Volksvlijt, eene tuinbouwtentoonstelling gehouden worden. De tjjd, waarop deze tentoonstelling zou geopend zijn, bleef tol hiertoe on bepaald, dewijl de commissie lot 11H. MM. den koning en de koningin het verzoek gerigt heeft de tentoonstelling plegtig te openen en derhalve de lijd niet naauwkeurig kon worden opgegeven. Hel gegronde vooruilzigt bestaat, dal 1111. MM gaarne gevolg zullen geven aan de uitnoodiging der commissie. De tijdsbepalingendie in het bjj het programma gevoegd reglement niet vermeld zijn, kunnen llians medegedeeld worden. De inzending moet plaats hebben op Dingsdag 6 April; de jury vergadert op Woensdag 7 April; de tentoonstelling zal van Donderdag 8 tot Maandag 12 April geopend zijn. Voor zoover daarover nu reeds geoordeeld kan worden, belooft de tentoon stelling zeer schoon te zullen wezen en allezins te zullen beantwoorden aan de daarvan leregt gekoesterde verwachting. Talrjjke en gewigtige inzendingen worden te gemoet gezien. Men meldt ons uit Zevenhuizen: Bij de herstemming voor een lid .van deu gemeenteraad bekwam de heer J. Dogterom 63 en de heer 0 C. Marck 31 stemmenzoodat eerstgenoemde gekozen is. Bij de loling voor de nat. militie te Delft, op eergisteren, verkeerde een der lotelingen in zoodanigen opgewonden toestand, dat het, Ier hand having der orde, noodzakeljjk werd hem uit de zaal te verwijderen. Op weg naar het politie-bureau werd de agent, met de overbrenging belast, door tal van lotelingen en door een broeder van den delinquent aangevallen •ien einde door vereenigde krachten den rustverstoorder te bevrjjden. Hoe wel de agent het aanvankelijk zwaar te verantwoorden had gelukte het hem toch, met behulp van weldra toesnellende versterking der politie, den arrestant vast te houden en op het bureau te brengen. Zoowel tegen den loteling als tegen zijn hulpvaardigen broeder is proces-verbaal opgemaakt. Te Amsterdam is een reiziger in wijnen in verzekerde bewaring ge steld, onder beschuldiging van belangrijke sommen, door hem bij de klanten in ontvangst genomen, verduisterd te hebben. Groote verteringen, die hjj zich veroorloofde, schijnen aanleiding te zijn geweest tot de ontdekking van zjjne oneerlijkheid. In de Ridderstraat aldaar is eene bejaarde vrouw van de trap gevallen, terwijl zij eene brandende petroleumlamp droeg. Toen zij hevig verwond door den val ter neder lag, vloog de petroleum uit de verbrijzelde lamp in brand, de kleederen der ongelukkige vatten vuur en zij bekwam nog erge brandwonden alvorens hulp opdaagde. Op Terschelling is gestrand de Engelsche bark Golettavan Phila delphia naar Bremerhaven en geladen met petroleum. De equipage, bestaande uit 17 man, benevens de vrouw en zoon van den schipper, zijn gered en te Terschelling aangebragt. Eene keukenmeid te Arnhem had met een huisknecht in hetzelfde huis, waar zij diende, kennismaking aangeknoopt, die weldra tot huwelijks plannen leidde. Het vrijende paar besloot, dat men in Duitschland, waar de huisknecht was geboren, een zaakje zou beginnen, waartoe de spaar- duiten van de keukenmeid zouden dienen. Met den l8t,° Februarij verlieten heiden hun dienst en de vrijer zorgde, dat de meubeltjes, kleederen enz. zijner aanstaande bij eenen expediteur ter verzending werden gebragt. Te zamen ging men vervolgens op reis, nadat de ƒ600 van de meid door den bedachtzamen aanstaanden echtgenoot voor Pruissisch geld waren ingewis seld. Te Osnabruck gekomen zocht de vrijer eene oude kennis op, met wie hij verder reisde, zijne treurende beminde alleen in een logement achterlatendearm en berooidwant zelfs haar horologie en andere gouden sieraden nam hij mede, en de meid weet tot heden nog niet waar hare geëxpedieerde meubelen en andere goederen gebleven zijn. Voor de regtbank te Zwolle heeft zekere G. P. V., die, wegens smadelijke uitdrukkingen jegens dat collegiebij verstek veroordeeld was tot 15 dagen celstraf en 25 boete, tegen welk vonnis hij in verzet was gekomen, in persoon zijne zaak verdedigd, en wel op zulk eene wijze, dat het O. M. dezelfde straf requireerde. Het gedrag van den heer V. voor de regtbank gaf aanleiding, dat de president hem bij herhaling het zwijgen oplegde en dat hij, na afloop der behandeling zijner zaak, uit de advocaten- kamer moest verwijderd worden. - Bij besluit van gedep. staten der provincie Friesland van 5 Febr.is verklaard dat J. Mulders, gewezen hoofdonderwijzer der openbare lagere

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1