LEID8CHE COURANT. 1880. 43. VRIJDAG 20 FEBRUARIJ. B1NNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jams f 1.50, franco p. p. f2. met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 1.85, franco p.p. f 2.35. Hel Verslag afzonderlijk is verkrijgtaar voor 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentii'n is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 19 Februarij. Ter eere van 'skonings verjaardag wapperde heden van de openbare ge bouwen en van een aantal bjjzondere woningen de vaderlandsche vlag; het ongunstige weder gaf aanleiding dat dit minder algemeen was dan gewoon lijk. Om dezelfde reden werd ook aan liet voornemen tot het houden eener parade door het garnizoen geen gevolg gegeven. Op den middag liet het klokkenspel zich hooren. Aan de Kweekschool voor Zeevaart had op den middag eene voor dezen dag zeer passende plegiigheid plaats, namelijk het uitreiken van de gouden medaille voor 50-jarige dienst, met daaraan verbonden gratificatie, aan den matroos K. F. Meijer. Deze plegiigheid werd bijgewoond door de commissie van oppertoezigt en beheer, alsmede door een groot aantal officieren van de dienstd. schutterij en van het garnizoen. Door den kommandant den luit. ter zee le kl. C. H. de Goeje en door den voorzitter der voornoemde commissie, dr. Rutgers van der Loeft, werd bij die gelegenheid een krachtig woord gcrigt zoowel tol den gedecoreerde als tol het overige personeeleen woord van waardering van getrouwe pliglsbetrachting en een woord van opwekking tot navolging. De plegiigheid, door muziek opgeluisterd, maakte diipen indruk. De geneeskundige staals-commissie te Amsterdam heeft het getuigschrift voor hel eerste gedeelte van het arts-examen uitgereikt aan de hh. A. W. Goldsclnnid Nanninga, med. doctorandus, en P. de Boer, cand.-arls. De raad van state, die de vorige week het wets-ontwerp tot heffing eener rente-belasting ontving, heeft thans reeds zijn advies over dat ont werp vastgesteld. Naar men ons meldt, is het ontwerp geschoeid op het beginsel, dat ieder belastingschuldige zal moeten opgeven, welk bedrag hij het vorige jaar aan rente van effecten en andere rentegevende waarden ge noten heeft. Ook de goederen in de doode hand zullen door dit ontwerp worden getroffen. Fad Het stoomschip Koningin Emma, van Batavia naar Amsterdam, is op 17 Febr. van Aden vertrokken. De meesterknecht in de stoombranderij van den heer F. C. Melchers. le Schiedam, J. F. Putters, die door zijn moedig gedrag den brand in die branderij op 3 Febr. wist te stuiten, heelt van de betrokken assurantie maatschappij eene gratificatie van ƒ185 gekregen. Bij den burgemeester van Amsterdam is weder eene som van ƒ1000 ingekomen van P. R.als aanvulling van inkomsten-belasting, dienst 1879/80. De hh. E. E. Gewin, pred te Renkum, en B. van Schelven, pred. le 's llerlogenboschhebben beiden bedankt voor de beroeping naar de Ned. Iierv. gem. te Amsterdam. Gisteren heeft het openbaar ministerie van hel gereglshof le Amster dam zijn requisitoir voorgedragen in de zaak der drie broeders Lavertu. De adv.-generaal concludeerde, dal de drie broeders zullen worden schuldig verklaard: aan poging tot diefstal bij nacht, door meer dan één persoon, terwijl de beschuldigden of één van hen wapenen bij zich hadden, begaan met hulp van builenbraak in een bewoond huis en met geweldpleging, welke poging, door uiterlijk gebleken en tevens tot eenig begin van uit voering overgeslagenniet dan door toevallige en van den wil der daders onafhankelijke omstandigheden weerhouden is; en Martiuus bovendien aan: diefstal, gepleegd met hulp van geweldoefening bij nacht en met hulp van buitenbraak in een bewoond huis. Het O. M. eischte, dal Gerrit en Willem Lavertu zullen worden veroordeeld tot eene tuchthuisstraf van 12 jaren en Martinus lot eene van 12 jaren en 6 maanden. Als verdedigers traden op de hh. m" L. Stevens, H. Viotta en E. F. Clausing. Zij beweerden in het algemeen dat het overtuigend bewijs van schuld niet was geleverd en concludeerden allen lot vrijspraak. Het openb. min. zag van repliek af. De uitspraak werd bepaald op Woensdag 25 Februarij. Uileene goederen-loods der lloll. ijzeren spoorwegmaatschappij, te Am sterdam, is een baal stukgoederen ontvreemd Het is der politie evenwel gelukt spoedig den dader in handen te krijgen. De man had de ontvreemde goederen in zijne woning verborgen. Men meldt uit Vollenhove aan de 0 C. dat de heer de R. uit de Lem mer II. Zaturdag nog zonder eenige hindernis van die plaats rcgelregt over de Zuiderzee naar Vollenhove is gereden en Maandag-middag op dezelfde wijze is teruggekeerd. Maandag zijn nog eenige mannen met eene beladen slede van Vollenhove naar Schokland gegaan. Te Tilburg is op den dag der loting voor de nationale militie, op ver schillende plaatsen, ernstig gevochten, en zijn zware verwondingen toege- bragt. (I. a. is een rustig burger door een messteek gewond. De vermoe delijke dader is ontdekt en aangehouden. Te üttoland had dezer dagen een treurig ongeluk plaats. Terwjjl C. Prins, werkman aldaar, eenige wilgen zoude rooijen, had zijn 4%-jarig knaapje zich onder een boom geplaatst, die reeds vgn alle wortels ontdaan was, en nog slechts steunde tegen een naastbijstaande wilg. Prins, niet be merkende dat zijn jongentje zich op eene zoo gevaarlijke plaats bevond, wilde den boom geheel ter aarde doen vallen, ontroofde hem dus van zijn laatste steunsel, met het ongelukkig gevolg, dat de boom op het hoofdje van de 4y2-jarige neêrkwam, zoodat hel kind oogenblikkelijk dood was. 'sGRAVENIIAGE, 19 Februarij. Tot burgemeester der gemeente Beek en Donk is benoemd de heer J. L. Switzar. Tot notaris binnen het arrond. Arnhem, ter standplaats Weurt, ge meente Beuningen, is benoemd de heer A. F. II. Hoekers, cand.-notaris te Helmond, zijnde hem eervol ontslag verleend uit zjjne betrekking van kan- tonregter-plaatsvervanger te Helmond. Tot ijker der maten, gewigten en weegwerktuigen zijn benoemd de adjunct-ijkers H. Koremans en J. Schraver. De le luit. J. Scheuer, van het instructie-bataillon, is op non-activiteit gesteld, in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt. Blijkens een berigt van 'skonings gezant te Rome, van 13 Febr., heelt de heer Westenberg jhr. Godard van den Berch van Heemstede tot onbezoldigd attaché bij het gezantschap aldaar aangesteld, om daarbij als zoodanig dienst te doen op den voet, voorzien bij art. 5 van het kon. besluit van 13 December 1860. De viering van 'skonings 63" geboortedag is heden door stortregens grootendeels verstoord. De vlaggentooi was wel niet minder algemeen, doch het feestelijk aanzien, dat de residentie bij een schoonen dag in den regel op 19 Februarij onder de regering van koning Willem III vertoont, ontbrak heden. Ondanks die ongunstige omstandigheden werd hel bevel tot het houden eener groole garnizoensparade niet ingetrokken. Bij de onbegaanbaarheid van het Malieveld waren de regimenten opgesteld langs de Nassaulaan en Nassaukade. De revue over de troepen werd gehoudeu door den waarne- menden gouverneur der residentie, generaal-majoor Queysenkommandant der l9lc divisie, die gevolgd werd door een staf bestaande uit de komman- derende officieren, den kolonel kommandant en luit.-kolonel der dd. schut terij, den plaats, kommandant, den kommandant van het corps kon.scherp schutters enz. Na afloop der inspectieplaatste zich de opper-officier in de nabijheid van het monument op het Plein 1813. langs welke plek de troepen, onder een plasregen, voor hem defileerden. De receptie ten hove ving reeds ten 11 ure aan. Daarop verschenen, behalve de groot-officieren der kroon en de leden der civiele en militaire huizen der koninkijjkc familie, ook de ministers, hoofden der departemen ten van algemeen bestuur. De koning vertoonde zich in kleine generaals-uniform vergezeld van H. M. de koningin, die een grijszijden kleed droeg, in den kring der hofdignitarissen. Ten 12 ure kwamen HH. KK. HH. prinses Hendrik en de vorstin von Wied hare gelukwenschen aanbieden. Ingevolge de vroeger gedane toezegging heeft de minister van justitie aan de tweede kamer overgelegd, als bijlagen tot het ontwerp-Wetboek van Strafregt, een aantal bescheiden, betrekking hebbende: 1°. tot het vraag stuk van de doodstraf; 2». tot dat van de deportatie; 3». lot dat van de werking van het cellulair stelsel. Voor het geregtshof alhier werd gisteren hel hooger beroep bepleit, dat door de Duifsche fabrikanten B. en C°. ingesteld was tegen een vonnis der Rotterdamsclie regtbank, waarbij hun eene vordering tegen de Interna tionale Crediel- en Handelsvereeniging te Rotterdam was ontzegd. In 1866 zouden de appellanten aan genoemde vereeniging een groot kanon met ko gels in consignatie, ten einde te trachten dit in Japan te verkoopen. Als factiiurprijs werd door de fabrikanten opgegeven eene som van ƒ9000, ter-

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1