tiet kanon stelt en op de vraag, of hij gereed is, bevestigend antwoordt. De //hercules" brengt de lont aan het kruid, de kogel vliegt uit den mond, maar de man valt neder, bewusteloos en hevig bloedende uil het hoofd. De kogel had hem aan den slaap getroffen. Onder de grootste opschudding van de verontwaardigde en naar het loonecl dringende menigte, werd de onge lukkige weggedragen ennadat een geneesheer een eerste verband had ge legd naar een gasthuis vervoerd. Met bleek hierdat het kanonschot een zware schedelbreuk veroorzaakt had, waaraan de werkman eenige oogen- blikken later overleed. De «hercules" is onmiddellijk aangehouden. Men beschuldigt hem, het kanon zwaarder dan gewoonlijk te hebben geladen, cm de kansen voor zijn mededinger te verminderen, The Jewish Chronicle berigt, dat de Sultan van Marocco, zoodra hij bet schandelijk feit vernomen had, dat den dood van een Israëlitische grijs aard ten gevolge had, de inhechtenisneming bevolen heelt, niet slechts van de daders, maar ook van allen, die bij het feit tegenwoordig waren en niets deden om het te verhinderen. De militaire gouverneur is door een energiek man vervangen. Sir Jolh May zou uit Engelands naam een ge strenge tuchtiging van de bedrijvers van dezen moord geëischt hebben en de Sultan zou hem onmiddellijk voldoening beloofd hebben. Volgens de New-York Times is onlangs een inwoner van Kansas City (Californië) door een meteoorsteen doodgeslagen. De steen was rond en had de grootte «van een kleinen hond". De Japansche stad Tokio werd op 2G December van het vorige jaar door eene zware ramp getroffen. Tijdens het waaijen van eenen hevigen wind ontstond er brand in een der van hout opgetrokken huizen. Aange wakkerd door den wind, verspreidde het vuur zich mijlen ver over de stad en binnen den tijd van zeven uren waren ongeveer 9400 huizen verbrand, 50000 lieden zonder dak en ruim een 100-tal in de vlammen omgekomen of gestikt in den walm. De jonken en schepen in de kanalen deden de vlam naar de andere zijde van hel waler overslaan. Slechts 16 huizen, hoewel geheel uitgebrand, waren in de rookende oppervlakte overeind blij ven slaan. Door het bureau van de medische politie te Tokio is een rapport uitge geven aangaande de cholcra-epidemie, die dezen zomer is uitgebroken. Uit dit rapport, loopende tot 13 Dec. jl.blijkt dat sedert het uitbreken der ziekte 164,243 personen zijn aangetast, van welke er 97080 bezweken en 46470 herstelden, terwijl op genoemden datum nog 20693 lijders onder be handeling waren; de sterfte bedroeg 59.11 pCt. en hel getal der aangetas ten was 47.06 op de 10000 inwoners van het geheele rijk. fKAi\'KRIJK. De ultra-republikeinsche bladen vallen den minister de Freycinet hevig aan over zijne bestrijding van het amnestie-voorstel. Geene beleedigingen worden hem gespaard. Men verwijt hem te zijn een man van berekening, een staatsman van den dag, die niet verder ziet dan zijn neus lang is, een man zoo zwak in zich-zclf, dat hij zelfs de kracht niet heeft om am nestie te verleenen aan een paar honderd veroordeelden enz. Moet het bjj sommigen dej Freycinet misgelden, anderen vallen de 316 republikeinsche afgevaardigden aan, die zich aan zijne zijde hebben geschaard. Die heeren worden verklaard alle ondeugden te hebben van knechts, zonder de goede hoedanigheid, welke hun niet mogt ontbreken, namelijk de stiptheid in het ten uitvoer leggen van de bevelen, die de meester geeft. De meester is het land. Als zij moeten gekozen worden, beloven zij gehoorzaamheid; als zij gekozen zijn, vergelen zij hun belofte. De meester heeft gelast amnestie te verleenen, de knechts weigeren te gehoorzamen. Wanneer zal de meester de dienst kunnen opzeggen aan die slechte dienaars, die zich niet, gelijk de granties in de Rtty Biastevreden stellen met het plunderen van het huis der republiek maar die het bovendien nog onieeren. Wijlen de heer llaspail, de bekende afgevaardigde van de onverzoen lijke partij, heeft zijn vermogen van omstreeks twee mitlioen vermaakt aan de gemeente Parijs, onder beding dat het aangewend moet worden tot voor schotten aan werklieden-vereenigingcn. Pater Didondie vroeger zijne redevoeringen over echtscheiding op last van den aartsbisschop van Parijs moest staken, houdt thans weder toespra ken over den strijd tusschen de kerk en de hedcndaagsche maatschappij. Hij noemt zich een leerling van Lacordaire. Uren voor zijn optreden is het kerk gebouw reeds met toehoorders gevuld. Pater Hyacint lie heeff Zondag 11. de eerste verjaring gevierd van de opening zijner Gallicaansche kerk te Parijs. Zijn verzoekschrift aan den gemeenteraad om een thans door eene Poolsche orde gebruikt kerkgebouw is door eene commissie van den raad verworpen. Adeline Patti heeft den 15'le° in het opera-gebouw «Gaité" te Parijs hare voorstellingen begonnen met de «Traviata." Daar deze schouwburg slechts 1800 plaatsen bevat, waren alle rangen spoedig uitverkocht. Voor een loge werd 1500 fr. geboden, en voor de 20 voorstellingen wordt aan Patti en Nicolini in het geheel 200,000 fr. betaald, waarmede de impresario Merelli nog goede zaken zal maken, daar aan directe abonnements-plaatsen alleen 500,000 fr. is ontvangen. Eene tooneelspeclstcr te Calais, mile Jossc, heeft in het leeuwenhok der menagerie van Bidcl, te midden van de wilde dieren, de «Caravanc van Victor Hugo voorgedragen. Haar slem was even kalm als op het looneel, en zij bekommerde zich volstrekt niet om de bewegingen der leeuwen. De eigenaar der menagerie had haar in het hok vergezeldom haar te bescher men, maar zijne tusschenkomst is niet noodig geweest. Toen zij, onder luide toejuichingen, hel hok verlaten had, wilde zij het waagstuk herhalen, maar hel publiek verzette zich daartegen. duitschlaivd. Het spoorwegstation te Salzburg is Zaturdag morgen door een hevigen brand gedeeltelijk vernield. De schade wordt gerekend op 30000. Voor een week of wat had in hetzelfde gebouw ook een brand gewoed. PER TELEGRAAF. LONDEN, 17 Februarij. In het lagerhuis zeide Northcolc, in antwoord op eene vraag van den heer Dikke, dat de onderhandelingen over het benoe men van eene internationale liquidatie-commissie nog voortduren, en dat het onmogelijk te zeggen is of zij al dan niet met gevolg bekroond zullen worden. De heer Rourke deelde mede dat de Britsche vertegenwoordiger in Marocco I wegens den aanval op de Joden te Fez vertoogen heeft ingediend. Over het vraagstuk betreffende de bescherming van niel-Mahammedanen in Marocco wordt door verscheidene regeringen met Engeland onderhandeld PARIJS, 18 Febr. De /{appel en de Justice melden, dat gisteren door den ministerraad besloten is tot opheffing van de betrekking van inspecteur- generaal bij het leger. Ten gevolge van dien maatregel zou de hertog van Aumale op non-activiteit gesteld moeten worden. NAPELS, 16 Februarij. Van wege de gemeente werd heden avond een prachtig feest gegeven aan de leden der Zweedsch-Noorweegsche Noordpool expeditie, in de nieuw geopende luistervolle zaal van het hotel Royal. Graaf Giusso was voorzitter. Al de hoofden der plaatselijke overheden wa ren tegenwoordig; zoo ook de consuls van alle Europesche mogendheden. In alles zaten 134 personen aan tafel. Onderscheidene toespraken werden gehouden. Ten negen ure ging men van tafel, om eene gala-voorstelling in den San Carlo-schouwburg bij te wonen, waar de gasten met groote geestdrift werden ontvangen. NEW-YORK, 16 Februarij. Berigten van de Mexicaansche grenzen, hier bekend gemaakt, houden in, dat een kolouue troepen der Vereenigde Sta ten, bij de vervolging van eenige Indianen in Nieuw-Mexico, op 10 Fe bruarij II., in eene hinderlaag is gevallen, en genoodzaakt terug te trek ken met verlies van eenige manschap en al den voorraad dien zij in den steek moest laten. ST. PETERSBURG, 17 Februarij. In het keizerlijk winterpaleis heeft eene uitbarsting plaats gehad. Van de keizerlijke familie is niemand ge troffen. De mijn lag onder de wachtzaal en deze bevindt zich onder de eetzaal. Van de manschappen der wacht zijn er 35 getroffen en van deze reeds vijf bezweken. In den vloer van de eetzaal is eene opening van 10 voet breedte en 6 voet lengte geslagen. De keizerlijke familie was len ge volge van een toevallig oponthoud nog niet bijeen. Heden morgen afzon derlijk medegedeeld.) ST. PETERSBURG, 18 Februarij. De Regeringsbode meldt: «Den 17d«» February, 'savonds te 7 uren, ontstond in de verdieping gelijkstraats van het winterpaleis, onder de kamer der.hooldwacht, eene ontploffing, waarbij van de wachthebbende soldaten, behoorende lot het Finsche regiment lijf garde, 8 man gedood en 45 gewond werden. De houten vloer der wacht kamer en eenige gaspijpen zijn beschadigd. Een onderzoek is reeds aange vangen." fStirgetrlijfec Staub. Van 12 tot en met 18 Februarij 1880. BEVALLEN: E. Nieuwenburg, geb. v. Eygen, D. A. L. Wesldyk, geb. Wood, Z. J. Mieloo, geb. v. Erkel, Z M. W. Sinleur, geb Oostenbrug, Z. M. de Laaf, geb. v. d. Spek, Z. W. Ephraim, geb. Lisman, D. J. Brokkaar, geb. de Boer, D. G. v. Aanholt, geb. Ververs, D. M. Dam, geb. Prinsenberg, Z. J. Keltenis, geb. Simons. D. A. Vrijhoff. geb v. Veen, S. C. Broo- tnans, geb. Vermey, Z. C. E. P. Bnffart, geb. Reuther, Z. S. A. D. Brittijn, geb. de Ridder, Z. S. R. Loeber. geb. lleykoop, Z. J. M. de Haan, geb Gotz, Z. II. J. Verhoeven, geb. Ilsink, Z. J. de Wit, geb. Tegelaar, Z. A. Wal- laart, geb. Makkoo, D. M. 11. Schutte, geb. v. d. Drift, D. C. M. Randoe, geb. Tennissen, Z E. Mieog. geb. Berenfinger, D. J. Dille. geb. de Boer. Z. S. M. de Haas, geb. Korenhof, Z. M J. v. Riet, geb. de Geus, Z. - C. Kloos, geb. Molenaar, Z. GEHUWD: J. Berlemon. jm. en J. C. Ju, jd. J. Kettenis.jm. en G. Uriels, wede. C. Kriek, jm. en M. van der Laken, jd. C. Bey, wedr. en E. Nieuwen- hnizen, jd. W. Mark, jm. en J. Lezwijn, jd. P. Sjardyn, jm. en J. M. van der Steen, jd. Retei, jm. en T. Buurman, jd. J. Buitendijk, jm. en B C. Ileiner, jd. OVERLEDENP. Wijvering, 78 j. G. Mulder. 57 j. H. I. van Dam, 76 j. S. M. J. Heus, Z„ 7 m. P. Oudshoorn, Z., 2m W. H. TalHjn, Z., 1 m. F. Klinkerman, 56 j. S. j. de Roo, Z., 3 j. G. Dekker, 0., 7 w. - G. van der Steen, D„ 2 m. W. Eikerbout, Z.,4m. J. van Zonneveld, D., 21 j. J. Baars, 82 j. G. J. Metselaar, geb. de Vet, 73 j. A. A. Staats, 76 j. D. J. Briejer, Z., 2 j. J. M. van der Wilk, 6w. A. Smit, Z„ 12 j. G. Mol, 69 j. B. Corls, 66 j. II. Mooie, Z., 21 j. F. C. Mtndermau, D., 3 w. J. C. van der Woerd. 84 j F. van Brederode, 71 j. M. C. de Vos, D., 9 m. F. Schild, 64 j. F. Logeman, Z., 3 w. Zitting van het Kantongerecht te Leiden van 16 Februari 1880. Kantonrechter Mr. W. van der Itaay. Ambtenaar van het openbaar ministerie Griffier mr. F. G. van Binsbergen. mr. P. A. van Buttingha Wichers. Uitspraak ln strafzaken. Naam en woonplaats der beklaagden. I1 G. v.R. te Rijnsburg I! H. T. te Bodegraven I, J. v. d. V. te Leiden |j Ch. S.idem, G. C., idem, G. v. d. M.idem een met honden bespannen kar los en zonder toe zicht op den weg laten staan rijden met achter elkander gebonden wagenste Leiden baggeren in boezemwater van Rijnland, zonder vergunning, idem, een tapperij na het slui tingsuur geopend hebben, te Leiden, met een vaartuig bij nacht varen zonder licht, (ver boden bij algemeenen maatregel van inwendig bestuur) Gevallen uitspraak. f3 of 1 dag. idem. ƒ10 of o dagen, idem. ƒ5 of 2 dagen, ontslag van rechtsvervolging.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 3