dagen na het verlijden der acte van oprigting, en de overige 75 pCt. naar gelang da ondernemingen dat zullen vorderen. Als bestuurder treedt de heer Jacs. G. Robbers alhier op, ter zijde gestaan door een viertal com missarissen, de hh. G. L. Funke, J. II. de Groot, Guallh. Kolfl en K. II. Schadd. (Bbl.) Op eene gisteren te Amsterdam onder boekhandelaren gehouden vei ling van fonds-artikelen van de firma Gebr. Kraay is het copie-regt, met de voorhanden exemplaren van verschillende ediliënvan de gedichten van de Genestet aangekocht door den heer J. G. Robbers, te Rotterdam, voor de som van 13122.85. Te Ridderkerk is gisteren ochtend brand ontslaan in de boerderij en vlassersstelling van den heer P. Plaizier Az. Vijftien koeijen, twee paarden en eenige meubilaire goederen werden gered, terwijl de geheele woning en schuur met aanwezigen voorraad lijnzaad, vlas, hooi, melkgereedschappen in weinig tijds eene prooi der vlammen werden. Te Haarlem is eergisteren-avond in de Singelgracht bij de Zjjlbrug in beschonken toestand te water geraakt een 24-jarige huzaar, aldaar in gar nizoen en later levenloos opgehaald. Te Amsterdam is gisteren op eenvoudige wijze hulde gebragt aan de nagedachtenis van den Amsterdamschen natuuronderzoeker Johannes Swam- tnerdam aldaar in 1680 overleden. Eerst werd in de Wale-kcrk, op de plaats waar hij begraven ligt. een gedenkteeken onthuld en vervolgens ging de schare van belangstellenden naar de Oude Schans om den gedenksteen te aanschouwen die in de woning van Swammerdam aldaar is geplaatst. Ten slotte vercenigden de deelnemers zich aan een maaltijd in «Arlis". Bij de plegtigheid in de Wale-kerk voerde prof. B. J. Stokvis het woord, zoo namens zich zeiven als uit naam van prof. Harting, te Utrecht, die voor deze gelegenheid eene redevoering had opgesteld, maar verhinderd was die te komen uitspreken. In de VVale kerk, op de plaats waar Swammerdam begraven ligt, is een gedenkteeken geplaatst, prijkende met de woorden: //Johannes Swam merdam, indcfessus scrutator naturae, 1637—1680, 17 Februari 1880". De gedenksteen in hel huis waar Swammerdam gewoond heeft draagt het op schrift/-Jan Swammerdam; zijn onderzoek der natuur blijft een voorbeeld van alle tijden, 1637—1680. 17 Februari 1880". De zoo geruchtmakende zaak der paneelzagers aan de woning van den heer II. J (leerling, op de Keizersgracht bij de Westcrmarkt le Amsterdam, werd gisteren voor het geregtshol aldaar behandeld. Gerrit Lavertn, oud 24 jaar, loodgieter en korendrager, Willem Lavertu, oud 27 jaar, timmer man en korendrager, en Martinus Lavertu, oud 17 jaar, loodgieter, allen geboren le Amsterdam en wonende de eerste en tweede te Amsterdam en de derde le Nienwer-Amstel, stonden deswege teregl, ter zake van poging tot diefstal bij nacht, door meer dan een persoon, met behulp van buiten- braak in een bewoond huis en met gewetdplegiug, terwijl zij, of althans een van henvoorzien waren van wapenen. Een zeer lalrjjk publiek woonde deze teregtzilting bij. De drie beschuldigden namen eene zoo onver schillig en brutaal mogelijke houding aan. Zij zagen onophoudelijk naar de publieke tribune, alsof zij trotsch waren op de plaats, die zij in de banfy der beschuldigden innamen. De eerste zitting was gewijd aan het hooren der getuigen. Er zijn er 19 a charge en 4 a décharge gedagvaard. Te Amsterdam is een diamantslijper in verzekerde bewaring gesteld, die zich schuldig moet gemaakt hebben aan misbruik van vertrouwen door vervreemding van hem ter bewerking gegeven diamanten. Ook zou deze persoon valsche wissels in omloop hebben weten le brengen, waardoor anderen voor een belangrijk geldsbedrag benadeeld zijn. (IV. v. tl. D.) Te Utrecht zijn twee arbeiders, die zich ten nadeele van de Rijnspoor weg maatschappij aan diefstal hadden schuldig gemaakt, door de politie in verzekerde bewaring genomenterwijl zij het gestolene nog in hun bezit hadden. Te Groningen is door de politie gevangen genomen de kruidenier K. W., wegens verregaande bedriegerijen bjj den verkoop in zijn zeer be klanten winkel. De man verkocht nl. met gewigten, die voor een deel waren uitgehold en met maten, waarin zich dubbele bodems bevonden. Het was hem daardoor mogeljjk verre beneden den prijs zijn waren te koop aan te bieden, waardoor hij zich reeds sedert langen tijd in een zeer groot debiet mogl verheugen. Bij ingesteld onderzoek w:erden in den winkel de verminkte gewigten en de valsche maten in beslag genomen. Te 's Hertogenbosch is in een oud huis eene muurschildering ontdekt uit de IS1" eeuw. Zij stelt voor: God den Vader met den gekruisten Chris tus in de armen en op diens borst de II. Geest; ter zijde slaat een engel. Het stuk heeft voor een groot gedeelte door overschildering veel van zrjne waarde verloren. Te Maastricht is nog een oud-soldaat in leven, die tijdens den veld slag van Waterloo reeds tot de gepensioneerden behoorde. Deze veteraan is P. C. Anten, die van 1 Januarij 1815 af een Nederlandsch pensioen ge niet als soldaat, ten bedrage van 91 gulden, en dezer dagen zijn kwartaal voor de 260"' maal is komen ontvangen. Onder het eerste keizerrijk diende bij in het 100" reg. van linie, ging na den eersten val van Napo leon onder de NederlanJsche vanen over, werd aan de regterhand gekwetst en erlangde zijn pensioen. Anten is den Ist'11 Mei 1787 gedoopt, en ziet er nog gezond en wel uit. Het ingediende wets-ontwerp tot regeling van de betrekkingen en rangen, de opleiding cn de bevordering van het personeel der geneeskundige dienst bjj de landmagt, heeft eene hervorming ten doel van de militaire genees kundige dienst hier te lande, gegrond op eene goede regeling van de bezol diging cn de voorschriften der militaire geneeskundigen en in de tweede plaats eene goede toepassing van het reserve-stelsel. Voor den officier van gezondheid vervalt bij dit ontwerp de rang van 2'" luitenant. Zijn eerste rang is die van 1'» luitenant. Heeft hij dezen ge durende 8 achtereenvolgende jaren bekleed en verdient hij aanbeveling, dan wordt hij (zonder verdere voorwaarden) tot den rang van kapitein "bevor derd. Na 4 jaar dienst in dien rang kan hij in aanmerking komen voor eene bevordering tot hoofdofficier, waarna de officier van gezondheid, zon der dal verder een bepaalde diensttijd in den laatstelijk door hem bekleeden rang van hem gevorderd wordt, achtereenvolgens kan opklimmen tot de rangen van luitenant-kolonel en kolonel, naar gelang van de betrekkingen waarin hij geplaatst zal worden. Voorts zijn bepalingen opgenomen tot het verkrijgen van reserve-officieren van gezondheid en reserve-apothekers met het oog op het verkrijgen van een aanzienlijk tijdelijk personeel in tijden van gevaar en oorlog. Wat de opleiding betreft wenscht de regering den staat zijne medewer king daartoe te laten verleenen door het verleenen van tegemoetkomingen aan hen, die aan eene der universiteiten hier te lande tot arts worden opgeleid en zich willen verbinden om, na het volbrengen hunner studiën, gedurende een zeker aantal jaren als officier van gezondheid te dienen. Komt dat stelsel in toepassing, dan zal de geleidelijke opheffing van den opleidingscursus bij heL hospitaal te Amsterdam daarvan een onvermijdelijk gevolg zijn. Er wordt echter ingesteld eene militaire geneeskundige school, die tevens dienstbaar kan gemaakt worden tot opleiding van geneeskundig hulppersoneel. Zij zal zijn verbonden aan het militair hospitaal te Amsterdam. I)e bepalingen voor de militaire geneeskundigen gelden ook voor de mili taire apothekers; voor hen echter is de termijn voor bevordering lot den kapiteiusrang gesteld op 10 jaar. "sGRAVENHAGE, 18 Februarij. Door Z. M. is de heer G. II Pannekoek, laatstelijk secretaris bij het departement van financiën te Batavia, thans met verlof hier te lande, be noemd tot voorzitter der algemcene rekenkamer van Nedcrl. Indië. Tot burgemeester der gemeente Oostmarsum is benoemd de heer G. W. Cramer, lid van den raad dier gemeente. Ingevolge hun verzoek is eervol ontslag verleend aan den heer mr. W. Winterswijk lvutsch als regter-plaatsvcrvanger in de arrond.-regtbank te Leeuwarden, en aan den heer mr. A. van Weel als kantonregter-plaatsver- vanger te Oud-Beijerland. Door Z. M. zijn benoemd lot rijksopziener op de spoorwegdiensten 1* kl.de rijksopziener 2e kl. J. S. A. Noordendorp; rijksopziener op de spoorwegdiensten 2' kl., de rijksopzieners 3C kl. jh'. W. van Andringa de Kemienaer, D. Storm en W. P. Verbeek; rijksopziener op de spoorweg diensten 3' kl. B. E. Stöver. - Bij gelegenheid van 's konings verjaardag zullen Z. M. en II. M. de koningin morgen ten liovc receptie verleenen aan de ministers, de leden van Z'. M\ civiele en militaire huis, mitsgaders aan de leden der prinselijke hofhoudingen. De minister van binnenlandsche zaken zal Zaturdag aansl. geen gehoor verleenen. De afdeelings-werkzaamheden der tweede kamer zijn beden aangevan gen met het onderzoek van een achttal ontwerpen (naturalisaliën, onteige ning, bekrachtiging van verkoop van grond), waaronder dat betreflende de indeeling van Westerschelde en Sloe. Morgen Donderdag zullen de afdeelin- gen zich bezig houden met de gewijzigde pensioenwetten voor de zeemagt, de strafbepalingen tegen desertie van zeevisschersde bekrachtiging van een dading met Dordrecht en eene overeenkomst met prins Frederik. Vrijdag eindelijk zal een begin worden gemaakt met het scctic-onderzoek van het nieuwe ontwerp-strafwetboek. Op de verkooping van het kabinet van oudheden nagelaten door den baron van Heemstra alhier, zijn den eersten avond flinke prijzen besteed. Het fraaije Saksisch porseleinen tafelservies met relief-bloemwerkgekleurde bouquetten en vergulde randen, te zamen 173 stuks, werd tot ƒ2455 ge bragt. Voor ƒ550 ging het llaagsch porseleinen servies met afbeeldingen van dieren en vergulde randen21 stuks. BUITENLANDSCHE BEIUGTE.N. ENGELAND. LONDEN, 17 Februarij. De hertogin van Marlborough, gemalin van den onderkoning van Ier land en presidente van het comité tot ondersteuning der noodlijdende Ieren, heeft bekend gemaakt, dat het gevaar voor, werkelijken hongersnood op het eiland als geweken kan beschouwd worden. De commissie rekent nog zes weken lang 4000 per week noodig te zullen hebben om in de drin gendste behoeften te kunnen voorzien. Men is thans begonnen met alom goede pootaardappelen te verstrekken, opdat de oogst van dit jaar niet weder mislukke. Uit Ottawa wordt gemeld dat de markies van Lome en zijne gemalin, prinses Louise, een ongeluk hebben gehad bjj eene sledevaart. De slede sloeg om en werd daarna, met het echtpaar er in, nog een heel eind door de paarden voortgesleept. De markies en de prinses liepen echter met kneuzingen vrij. De schouwburg te Huddersfield is Zondag II. eene prooi der vlammen geworden. Te Leeds heeft een ontzettend ongeluk plaats gehad. In een kermis tent van gymnasten en koorddansers werd onder andere toeren ook een zeer zware verrigl door een zoogenaamden //hercules", Iloltum genaamd, die een kogel opving op het oogenblik dat deze het kanon verliet. De toer was volkomen gelukt, en om het ellecl te verhoogen, loofde de «hercules" 50 uit aan dengene, die het hem zou nadoen. Onmiddelljjk stonden inde zaal drie mannen op, die zich daartoe aanbieden en op het tooneel post vatten. De eerste is een werkman, Elijah Fenton genaamd, die zich voor

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2