li UIT KN LA NDSCIIK BUI» IGT CV veilde, mevr. de baronesse van Zuylen van Nijevelt, ecblgenoote van den Nederlandschcn gezant le Parijs, zich bereidwillig voor de zaak interes seerde, met het verblijdend gevolg, dat door haar reeds een aanzienlijk aantal loten werd aangevraagd en toezegging van eenige geschenken als prijsvoorwerpen gedaan. De directie van de ijzergieterij //de Prins van Oranje" alhier kwam op het eigenaardig denkbeeld om als prijs in te zen den een bon, die aan den winner het regt geeft, in de magazijnen dier inrigting tot een waarde van ƒ100 aan voorwerpen le mogen uitzoeken, of wel, desverkiezende, 100 in contanten te ontvangen. Door den heer H. van Dam Hzn.te Wijk bij Duurstede, werd als prijs een bon ingezon den, om in den kersentijd bij hem te kunnen beschikken over een ben kersen. De volgende prijzen verdienen voorts nog vermelding; een schilderij van den kunstschilder L. Schulman, toegezonden door den Lurgemeesler van Hilversum; een schilderij van den heer Alex. W. A. Liernur, een electro plated servies, van N. N.; en veertig kistjes beste Havana-sigaren van de hecren van de Garde en Vrijlandt te Gouda. -- De opbrengst van het concert, Dingsdag jl. ten voordeele der waters noodlijdenden gegeven door de officieren van het reg. grenadiers en jagers, bedraagt, na aftrek van alle onkosten, ruim ƒ1800. Te Scheveningen zijn uit zee nog aangebragt 21 vaten petroleum. Ook zijn aldaar aangebragt door de schuit, die haar stuurmau, Jacob Dijkhuizen, heelt verloren, ruim 500 liters spiritus van 87% pet. De visschers hebben den spiritus van het fust, dat zij gevischt hadden, afgetapt op zeven water vaten en vervolgens het vat over boord geworpen. E A G E I, .4 IV D. LONDEN, 16 Februarij. De minister van oorlog heeft in het lagerhuis een brief voorgelezen van generaal Wolseley, strekkende om de berigten van dr. Russell betref fende het wanordelijk gedrag der Engelsche soldaten in de Transvaal te brandmerken als //grove overdrijving en tastbare onwaarheid. Door een der leden van het lagerhuis is een ontwerp ingediend, strekkende om de nadeelige gevolgen te neutraliseren van het gedrag van die Iersche leden, die moedwillig den kostbaren nationalen tijd met rede voeringen over allerlei nietigheden verspillen. Het voorstel houdt in, dat. het lagerhuis iemand schuldig kan verklaren aan moedwillig rekken der deze zijn over het geheel met zand beschoten, zoodanig, dat men de per- ceelen niet meer kan onderscheiden; over het algemeen zijn het hoogten en laagten; daartusschen liggen hoopen zwarte moergrond esscheboomen en andere, die daar met wortel en al zijn nedergedreven. Ook de Wete ring, waardoor de polders en Megen, Haren. Macharen en gedeeltelijk Oijen en Teeflfelen hun water moeten lossenzit vol zand over eene lengte van ruim 400 M.; naar raming zullen daaruit 5000 M3. zand weggeruimd moeten worden alvorens die polders door de Teeffelsche sluis kunnen los sen en waarheen met dat zand De aangrenzende landerijen zijn allen ruimschoots bedeeld. Te Waubach, in Limburg, is een kind in de wieg verbrand. De ouders hadden het le huis gelaten onder bewaking van een 3-jarig zoontje, dat met lucifers of brandende spaanders schijnt gespeeld, en daardoor het ongeluk veroorzaakt te hebben. De ministers van waterstaat, handel en nijverheid en van financiën heb ben het afdeelingsverslag omtrent de voordragt tot instelling van een post spaarbank met eene breedvoerige memorie beantwoord. De regering stelt zich ten doel aan le tooncn dat thans in de behoefte aan goede spaar- instellingen niet voldoende voorzien is; prijst de rijkspostspaarbank bovenal aan, omdat zij eene weldaad zal zijn voor de minvermogende klassen, omdat zij iederen werkdag gedurende vele uren zal openslaan. De voordee- len van meer gerief zouden alleen reeds hare instelling regtvaardigen. De regering geeft de verzekering dat over het algemeen de kamer, wat de ge schiktheid van het personeel der postambtenaren, voor het welgelukken van den voorgestclden maatregel noodig, betreft, volkomen gerust kan zjjn. Aan artikel 1 is de aanwijzing toegevoegd dat de instelling den naam zal dragen van //Rijkspostspaarbank". Het hoofddoel der instelling is, vooral en ten allen tijde, gelegenheid te geven tot inleg zoowel als tot terugname van spaarpenningen. De bedoeling der regering is om dadelijk, niet alleen al de postkantoren, overeenkomstig het wets-voorstel, maar ook een groot gedeelte der hulpkantoren voor de dienst der spaarbank open te stellen. Aan het verlangen uaar een nog lager minimum van inlagen dan van 25 cents kan de regering niet voldoen. Bij nota van wijzigingen zijn verschillende artikelen gewijzigd. O. a. wor den de spaarpenningen van kinderen ten opzigte van het vruchtgenot op eene lijn gesteld met de in art. 3G810 B. W. bedoelde goederen; heeft men den termijn, binnen welken hel kind geene terugbetaling kan vorderen, doen vervallen; en heeft de regering gemeend de invoering van spaarbank- zegels te moeten voorstellen, voornamelijk met hel oog op het voordeel aan zegels eigendat zij zoo gemakkelijk onder eiks bereik kunnen wor den gebragt sGRAVENllAGE. 17 Februarij. Door Z. M. is aan den beer mr. J. Bohl, advocaat le Amsterdam, ver lof verleend tot het aannemen der versierselen van ridder der Kroon-orde, hem door den koning van Italië geschonken. Bij kon. besluit van 15 Febr. jl. is de heer J. Ragut, tweede secre taris van wijlen Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden, op de meest eer volle wijze uit die betrekking ontslagen onder dankbetuiging voor de veel jarige bewezen diensten. Tot notaris te Goes is benoemd de heer J. E. Mulock Houwercand.- notaris en gemeente ontvanger te Zierikzee. De heer I'. G. Janssens is, op zijn verzoek, eervol ontslageu als onl-« vanger der directe belastingen te Maastricht. II. K. H. prinses Hendrik is uit Engeland, alwaar zij eenige weken de gast is geweest van den hertog en de hertogin van Connaught, hier ter stede teruggekeerd. De minister van marine zal Vrijdag aanst. geen gehoor verleenen. De tweede kamer heeft heden hare werkzaamheden hervat. De ge loofsbrieven van de hh. Tak en Donner zijn ingekomen. Voorts enkele nieuwe wets-onlwerpenwaaronder die betreflende de conventie met Luxem burg en het personeel van de geneeskundige dienst der landmagt. Dp 's konings verjaardag zijn de hoofden der vreemde gezantschappen hier ter stede gevestigd, de voorzitters der hooge staatscollegiënbenevens enkele burgerlijke en militaire autoriteiten uitgenoodigd tot een gala-diner ten huize van Z. Exc. den minister van buitenl. zaken. Op verschillende plaatsen der stad worden de toebereidselen gemaakt voor de viering van het verjaarfeest van Z. M den koning. De verlichting zal zich bepalen tot de departementen van algemeen bestuur, het stadhuis en de openbare gebouwen. Gelijk in den zomer, zal het gemeentebestuur den ingezetenen ditmaal een groot vuurwerk aanbieden dat in de Maliebaan, welk veld en zijne toegangen niet in het duister zullen gehuld zijn, des avonds tegen 10 uur te aanschouwen is. In den namiddagna afloop der groote garnizoensparade, geeft de muziek der schutterij eene matinee in een daartoe in het Voorhout verrezen muziektempel. Een assaut ter eere van 's konings verjaardag zal Viijdag in de Oranje-kazerne door de onderofficie ren en manschappen van het reg. grenadiers en jagers worden geleverd b(j welke gelegenheid graden in de schermkunst worden toegekend, 's Ko nings geboortedag werd in de laatste twee jaren in de residentie zonder *crtoon herdacht, ten gevolge van de slagen, waardoor het vorstelijk huis in dat tijdsbestek getroffen werd. De vereeniging //Het Nederlandsch looneel" zal 's konings verjaardag vieren door eene weidadighcids-vcorstelling ten bate van l et watersnoodfonds. A's «levée de rideau" zal mevr. Kleine een hulde aan Z. M. den koning, den beschermer der vereeniging. voordragen, tervvjjl na de opvoering van liet blijspel van Sardou: //Amerikaansch of niet?" door de dames-arlisten der vereeniging een »fancy fair" op het tooneel zal worden gehouden. Als een verrassend blijk van belangstelling in de algemeene verloting, te houden ten voordeele van de noodlijdenden door den watersnood, kan worden gemeld, dat een hooggeschatte landgenoote, in den vreemde vertoe- discussie, in welk geval aan den schuldige voor de rest van de zitting hel woord ontnomen wordt. F It W H. Ik IJ K. De senaat zet de behandeling voort van het wetsontwerp des minis ters Ferry betreffende den hoogen raad van onderwijs; verschillende amen dementen zijn weder verworpen. Voorts is het crediet voor de uitvaart van den heer Crémieux met 165 tegen 11 stemmen goedgekeurd. De reg- lerzijde heeft zich buiten stemming gehouden. Bij de kamer van afgevaardigden is een rapport ingekomen van den heer Guichard over eene rekenpligtige daad van den heer Caillaux, minister van openbare werken in het kabinet van 16 Mei, waarbij hij zijne bevoegd heid verre is le buiten gegaan. Hij heeft het pavilloe» Marsan laten inrig- ten lot gebouw voor de algemeene rekenkamer, en daarvoor een crediet aangevraagd vsn 2y2 millioen, terwijl er meer dan 11 millioen aan ten koste is gelegd, en dit zonder dal de minister de bestekken aan de kamer of aan hare commissie had medegedeeld. Aan de vertegenwoordiging werd slechts gezegd, dat de uilgaven niet boven de 2% millioen zouden stijgen. De rapporteur wil een onderzoek ingesteld hebben, ten einde te kunnen beoordeelrn of hier geen termen aanwezig zijn tot toepassing van art. 6 der constitutionele wet, bepalende: //De ministers zijn ieder voor zich ver antwoordelijk voor hunne persoonlijke daden." Het schroefstoomschip Valentine, groot 397 ton, met een equipage bestaande uil 18 man, te Havre tehuis behoorende, en onder bevel van kapil. Abraham in geregelde dienst tusschen Dieppe en Engeland varende, vertrok op 8 Febr. van Cardiff met steenkolen naar Dieppe, en was den volgenden ochtend op de hoogte van Lezard. Het woei toen een zwaren storm, en er stond een verschrikkelijk hooge zee, waarmede het schip veel te kampen had. Een zware stortzee, op het schip aanrollende, nam de machinekap weg en vulde de machinekamer, zoodat de vuren uitdoofden. Alle opvarenden verzamelden zich toen op dek, en men besloot, ziende dat het schip begon te zinken, het te verlaten. Negen man der equipage gin gen toen in een der booten, en verlieten het schip; men heeft echter niets meer van hen gehoord of gezien. De 1' officier Tête, wien men het bevel over de boot opgedragen had (aangezien kapt. Abraham, ziek zijnde, te Dieppe gebleven was), benevens de machinisten bleven aan boord tot het schip zonk, en namen hunne toevlugt tot de tweede boot, waarin reeds de matroos Rousscll en 4 andere matrozen waren. Naauwelijks waren zij in de boot, of het schip zonk. De storm nam intusschen met verdubbelde woede toe; de zee was hemelhoog, en niettegenstaande de boot met alle zorg bestuurd werd, sloeg zij om, doch, een reddingsboot zijnde, rigtte zij zich weder. Denzellden dag des namiddags ontdekte men aan boord van hel stoomschip Campanile, van Newport naar Bilbao bestemd, de sloep met nog drie man er in. Niettegenstaande het vreeselijk weder boden zich onmiddellijk vier man aan om de schipbreukelingen te redden. Toen zij bij de sloep kwamen, was er nog slechts c'én man in, namelijk de matroos Roussel, die meer dood dan levend scheen. Men bragt hem aan boord van de stoomboot, waar hijna eene zorgvuldige oppassing, weer bij zijn kennis kwam. De stoomboot bragt Roussel te Falmouth aan land, waar hij in het zeemanshuis opgenomen werd. -- Dezer dagen kwam een spoortrein uit Andalttsie naar Madrid. Tns-

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2