LEIDSCHE COURANT. 1SSÖ. WOENSDAG 18 FEBRUARIJ. BINNENLANDSC11E BKBIGTEN. V-é 41. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. ƒ2. met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 1.85, franco p.p. f 2.35. Het Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor -f 2.50 'sjaars, buiteti de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De pr|js der Advertenliën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant wordt verzonden bladz. 56 der Handelingen van den Gemeenteraad Zittingverslag LEIDEN. 17 Februarij. Aan de volgende mededeeling geven wij gaarne hier eene plaats: Gisteren avond ontviel der firma Gebr. van Wijk en C*. alhier onverwacht een barer deelgenootende heer B. Corts; een man van zeldzame energie, prak- tiscben geest, onvermoeiden ijver en onverminderden eenvoud. Veel ontvalt in hem zijner firma en zijn gezin, maar ook het algemeen; niet bel minst op christelijk en philanthropisch gebied. Van lal van vereeni- gingen en werkzaamheden was hij jaren lang een krachtige steun, van niet weinigen de ziel. En zjjne vrienden missen iu hem een trouwen raadsman, ecu geliefd middelpunt. In een paar dagen zagen ze hem. van uit zijn veelomvattenden werk kring, zachtkens ontslapen in het kinderlijk vertrouwen op dien Heer, in wien hij zjjn heil en zjjn kracht zocht, en wien hij zijn leven rnogt wjjden. - De controleur van de Leidsche Traraway-maatschappijlegen wiens vrouw door de politie alhier proces-verbaal is opgemaakt, is genaam I P. Q. In geen maanden stond de thermometer zoo hoog als heden op den middag, met sterken wind uit het Z. Z. O., te weten 53' Fahr. Na den middag liep de wind hoog west en daalde de thermometer weder tot 40". Bjj kon. besluit van 10 Febr. jl. is bepaalddat er voor hel jaar 1880 een rijkssubsidie van ten hoogste ƒ12000 wordt uitgeloofd, voor de losla- ting iu de bovenrivieren van zalmen (salmo salar). De minister van water staat heeft dientengevolge ter kennis van belanghebbenden gebragt, dat zjj die naar de bepalingen in dat koninklijk besluit vermeld, wenschen mede te dingenzich voor 1 April 1880 moeten aanmelden bij bet ministerie van waterstaat, enz., met opgave van het aantal door hen los te laten zalmen en van de plaats en den tijd der loslating. Aan de personendie verzocht hebben als klerk bij den rijkstelegraaf in aanmerking te komen, is kennis gegeven zich voor het vergelijkend onderzoek aan te melden aan het gebouw op den Fluweelen Burgwal n\ 22, te 's Gravenhageop 4 Maart 1880, des voormiddags ten negen ure. De heer m'. C. A. Nairac, burgemeester van Barneveld, heeft aan de verzameling van oude rijksarchieven te 's Gravenhage geschonken1". de originele lastgeving van de gedeputeerden van de staten-generaal der Ver- eenigde Nederlanden op 'slands vloot, van 18 Junij 1667, aan den luite nant-admiraal van Gendttol uitvoering van den zoo roemvol volbragten togl naar Chaltam; 2°. de originele lastgeving van prins Maurits van Nas sau, veldmaarschalk der Yereenigde Nederlanden, dd. 14 Mei 1673, aan de regering van Stavoren om de zijlen en sluizen onder haar ressort toe te houden. -- Tot viering van 'skonings verjaardag is bij de corpsen van het wapen der infanterie per compagnie van 50 onderofficieren en minderen eene som van vier gulden toegestaan. De V-ereeniging tot het verleenen van hulp aan minvermogende oog lijders voor Zuidholland te Rotterdam heeft gisteren hare jaarlijksche alge- meene vergadering gehouden. Blijkens het uitgebragt verslag bedroeg het geheelc aantal patiënten gedurende het veertienjarig bestaan der Vereeniging (1866- 1879) 31624, en wel 20541 uit Rotterdam, en 11083 uit gemeenten daarbuiten. 204987 adviezen werden aan die patiënten verstrekt; 7429 personen ontvingen een bril, 63 een kunstoog. Subsidiën worden verleend door de provincie Zuidholland ƒ1000, de gemeente Rotterdam ƒ2000, Schie dam ƒ100, Delfshaven ƒ50, Ouderkerk a/d IJssel 25, Capelle a/d IJssel ƒ15, Schoonhoven ƒ10. Hoe dankbaar het bestuur ook is voor die vaste bijdragen, die het zeer op prijs stelt, toch wenschte het wel, dat nog een aantal gemeenten in Zuidholland zich bij de weinige voegden, die dergelij- ken steun verleenen. Want in 1879 waren alweder 92 gemeenten dezer provincie, buiten Rotterdam, door hare inwoners bij de vereeniging verte genwoordigd. Terwijl er geen legaten werden toegezegd of uitbetaald in 1880 zullen daaromtrent verblijdendcr berigten kunnen worden medegedeeld- werd ontvangen aan giften een bedrag van ƒ477 50. In 1879 werden ingeschreven 2435 personen. Van dezen woonden in Rotterdam 1364, in 92 andere gemeenten in Zuidholland 997, in 41 ge meenten in Nederland buiten Zuidholland 63, in 9 plaatsen buiten Neder land 11. Het grootste deel dezer ooglijders werd op de polykliniek behan deld. Daar werden 13173 adviezen kosteloos gegeven. Aan hun huis of tijdeljjk verblijf werden 67 personen bezocht. Inde inrigting zelve ontvingen op de kliniek 110 personen behandeling en verpleging. Deze 110 lijders werden 4005 dagen verpleegd. Behalve een honderdtal kleinere operatiën werden 21 los- en 237 vastzittende vreemde ligchaampjes uit de voorste deelen van het oog verwijderd. Er hebben 151 grootere kunstbewerkingen plaats gehad; in 39 gevallen werd de lijder tijdens de kunstbewerking be dwelmd, terwijl 22 maal dit middel gebruikt werd om een pijnlijk onder zoek of eene zoogenaamd kleinere operatie te verrigten. Door den voorzitter werd medegedeeld dat door wijlen den heer C. Kempfl, onlangs overleden, aan de inrigting is vermaakt een legaat van ƒ2000, vrij van successieregt. Aan het genootschap tot ondersteuning van behoeftige Ned. Israëlie- tische kraamvrouwen te Amsterdam is mede door wijlen den heer J. Cahen een legaal vermaakt van 1000. Men meldt uit Hoorn: De Oosterpoort alhier, een overblijfsel van oud-vaderlandsche bouwkunst, zal voor onze stad behouden blijven. Men heeft haar gedeeltelijk gerestaureerd en voor de voltooijing der restauratie heeft de regering ƒ2000 beschikbaar gesteld. Naar men meldt zijn in de gemeente Dwingelo twee kinderen van een landbouwer overledenten gevolge van het drinken van melkdie in een koperen ketel was gekookt. Drie andere kinderen uit hetzelfde gezin zjjn gevaarlijk ziek. Te Wanneperveen werd Vrijdag II. bij het huis van H. Wink gevon den en zeer waarschijnlijk daar dien nacht nedergezet een mandje met verscheiden zilveren voorwerpen, waaronder een horlogie, ketting, reuk en pepermuntdoosje, knipje enz., behoorende tot de goederen, die daar ten huize in het begin dezes jaars gestolen zijn en waarvan de dader nog niet bekend is. Aan een agent voor eene Rotterdamsche maatschappij, die beweerde den aankoop van meubelen voor den werkenden stand gemakkelijk te wil len maken, in kleine wekelijksche bijdragen, is over 1879 ruim 800 gestort door de inwoners van Njjehorne in de gemeente Schoterland. Voor deze som hebben zjj ontvangen de tijding dat ondernemers en geld voor goed verdwenen zjjn. Nabij Winschoten is de kapitale boerderij, bewoond door Heeskes, en gelegen naast de plaats van den heer Viëtor, wien de boerderij toebehoort, met een twaalftal koeijen, zes flinke paarden en al den aanwezigen voorraad eene prooi der vlammen geworden. Omtrent het aanhouden te Groningen van een persoon, die zich schul dig heeft gemaakt aan het vervaardigen van valsche munt, meldt men nog het volgende: Reeds eenige weken waren valsche tieustuiversstukken, kwar tjes en dubbeltjes in omloop, en reeds ettelyke exemplaren van deze valsche munt door de politie in beslag genomen. Is het anders moeieljjk voor poli tie en justitie valsche munters in handen te krijgen, ditmaal kwam zij at spoedig lot ontdekking van den schuldige. Reeds eenigen lijd hield men iemand voor den maker van het valsche geld, en het bleek maar al te zeer dat men zich niet in den persoon had vergist. De commissaris van politie vergezeld van een inspecteur en eenige agenten van politic begaven zich naar de woning van J. Th. P.koper- en metaalgieteraan het Schuitendiep. Aanvankelijk ontkende P. zich met het vervaardigen van valsche kwartjes en dubbeltjes bezig te hebben gehouden, doch kon dit niet volhouden, daar uit het voorloopig onderzoek was gebleken, dat de vrouw van P. valsch geld in verschillende winkels had uitgegeven. Hij bekende later volmondig, door armoede gedreven, tot dezen stap te zijn overgegaan, Men vond in de werkplaats behalve andere voorwerpen 5 nog onafgewerkte valsche kwartjes, die iu beslag werden genomen. De Fr.Nb.C. meldt: Nu de sneeuw en het ijs gedeeltelijk verdwenen zijn, kan men eerst zien de verwoestingen en de schade, door de over strooming aan de landerijen toegebragt. Aan de zoogenaamde "Drie Huizen" liggen ongeveer 10 heet. bouwland: deze zijn totaal geruïneerd; op de eene plaats zijn diepe gaten geloopen, op de andere de bebouwde grond er af; het overige zit diep onder hel zand bedolven, ja men vindt er zandbanken van meer dan 2 M. hoog. Verder in de omgeving liggen ruim 100 heet. nei- cn hooilanden, alsmede de beste gronden in den polder van Oijen;

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1