Tot burgemeester der genieenten Rosmalen en Nuland is benoemd de beer L. L. M. A. Nieuwenhuyzenen tot burgemeester der gemeente Baard wijk de heer J. A. J. Heyst. Tot kantonrcgter-plaalsvervanger te Lemmer is benoemd de heer H. C. Rant, ontvanger der registratie en domeinen aldaar, en tot griffier bij het kantongeregt te Groningen, jh'. mr. W. J. Quinlus, thans substituut-griffier bij de arrond.-regtbank aldaar, Tot ontvanger der registratie en domeinen te Druten is benoemd de heer J. ter Pelkwijk, thans in dezelfde betrekking te Holwerd; lot inspec teur der registratie eu domeinen zijn benoemd: van de tweede klasse: in de divisie van inspectie Nijmegen, de heer J. J. de Lange, thans inspeeteur der registratie en domeinen van de 3e kl. voor de ambulante dienstvan de derde klasse: in de divisie van inspeetie Zwolle, de heer C. A. Vriesen- dorp, thans ontvanger der registratie Ie Zaitbommel. Voorts is de heer J. F. Lameer, essayeur van den waarborg op de gouden in zilveren werken te Schoonhoven, benoemd tol essayeur van gemelden waarborg te Amsterdam. Aan den heer G. L. Voerman is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als ontvanger der directe belastingen te Arnhemen tot ingenieur- verificateur in algemeene dienst, ter standplaats 'sGravenhage, is benoemd de heer C. E. Last, onder toekenning van eervol ontslag uit zijne betrekking van controleur der directe belastelingen en van het kadaster te Zwolle. Tol ontvanger der directe belastingen enz. zijn benoemd: te Maars- bergen F. J van Grassteksurnumerair bij die middelen in de inspectie te Amsterdam, en te Workun A. L. Thierens, thans te Valkenswaard. Bij hel personeel der militaire administratie is benoemdlot len luitenant kwartiermeester bij het 2e reg. veld-artillerie, de 2e luitenant-kwartiermees ter C. J. C. van Goor, van het corps. De ministers van financiën en van oorlog zullen Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. A. s. Dingsdag 24 dezer zal de eerste soirée dansante in dit saizoen van de sociëteit Casino, waarvan de leden lot de hoogste kringen der resi dentie behoorenin het hotel den Ouden Doelen worden gegeven. De vaderlandsche kunst heeft weder een verlies geleden in Jan VVeis- senbruch, den hoogst verdienstelijken kunstschilder, den 18 Maart 1822 alhier geboren. Z. M. de koning schonk hem vroeger het officierskruis der orde van de Eikenkroon. Gisteren in den ochtendstond werd alhier de klok geluid voor een brand met uitslaande vlam in een bakkerswerkplaats in de Paulus-Potter- straat. De brandweer werkte met zoodanig succès dat de brand binnen de muren van het aangetaste gedeelte der woning beperkt bleef en niet naar het voorhuis oversloeg. De brand schijnt ontstaan te zijn in den schoorsteen en deelde zich spoedig aan den aanwezigen voorraad lakkebos- sen en andere ligt ontvlambare stollen mede. BU1 TENLAN DSCI1E BE RIG TE V EltlCËLAK D, LONDEN, 15 Februarij. In hel lagerhuis is de regering geïnterpelleerd over een berigt van de Daily News, van 16 Januarij, volgens hetwelk kapitein Easton, Brilsch consul te Fernando-Po, op de rivier de Niger, de stad Onilscha, 200mijlen van den mond der rivier gelegenhad gebombardeerdomdat de bewoners het den daar vertoevenden Europeanen lastig maakten. De vice-minister voor buitcnlandscbe zaken verklaarde, dat het berigt juist was:deEngelsche kooplieden te Ouitscha wilden, daar hun leven en eigendom aldaar niet vei lig waren, met hunne bezittingen de stad verlaten: de inwoners trachtten het hun te beletenkapitein Easton kwam lussehenbeide. en toen zijne matrozen ook aangevallen werden, liet hij Onitscha beschieten. Van de Kaapstad wordt gemelddat de heer Pretorins tegen borglogt op vrije voeten gesteld is. Hij schijnt alleen wegens het onderteekenen van den brief ten geleide van de besluiten der Boeren-vergadering vervolgd te worden. De deken van Westminster, de heer Stanley, heeft, volgens de Daily Netns, aan de onderleekenaars van het protest tegen het oprigten van een gedenkteeken voor prins Napoleon in de Westminster abdij te kennen ge geven, dat onherroepelijk tot het oprigten besloten is, maar dat het nog niet spoedig geschieden zal. De barones Burdett-Couts heeft 500 gegeven voor het maken van eene haven te Sligo, hetwelk aan vele ledige handen in dat noodlijdende Iersche district werk zal verschaffen. Te Liverpool is de equipage van het stoomschip Rallus, van Antwerpen aldaar aangekomen in hechtenis genomen, omdat de douanen in den mast, die uitgehold was, 250 pond //gefabriceerde tabak" hebben gevonden. De president der Vereenigde Staten heeft eene proclamatie uitgevaar digd, waarin hij elke inbreuk op het aan de Indianen toegewezen grond gebied verbiedt, en de strenge naleving der met hen gesloten verdragen aanbeveelt. Dc inschrijving bij de New-York Herald, om de Ieren te helpen, be draagt reeds 183,000 dollars. Van de congresleden hebben 331 ieder voor vijf dollars ingeschreven. FKAl'HR SJ Si. De minister van binnenlandsche zaken heelt aan de prefecten eene cir culaire gezonden betrekkelijk de aanslaande verkiezingen voor de algemeene raden. Hij herinnert hun. dat de regering zich in deze verkiezingen vol strekt niet mengen wil. Hij noodigt hen tegelijkertijd uit. zich van alle polemiek te onthouden, maar beveelt hun tevens aan met de grootste ener gie te handelen tegen allen, die beproeven mogten van de omstandigheden gebruik te maken om de openbare rust te storen. Tusschen Frankrijk en België wordt onderhandeld over het invoeren van internationale postzegels, die over en weer in beide landen kunnen ge bruikt worden. De Rép. frang.ofschoon teleurgesteld omdat de minister de Freycinet niet de indiening van een amnestie-voorstel door de regering heelt aange- kondigd, acht echter reeds veel gewonnen, nu hij hel: //nimmer!" zijner voorgangers niet heeft overgenomen. De regering is nu vrij om te hande len; zij kan binnen zes, binnen drie maanden op eigene verantwoordelijkheid de amnestie voorstellen, zonder den schijn op zich te laden van met zich zelve in tegenspraak te komen. -- De Mot d'ordre beweert dal Gambetta zich beijvert om bij keizer Wilhelm in een goed blaadje te staan en zijne afkeuring over Hödel's aan slag heeft te kennen gegeven. De schrjjver maakt het Gambetta tot een ernstig verwijl dat hij partij trekt tegen een man als Hödel. De keizer van Rusland heeft een brie! geschreven aan den president der republiek, waarin hij hem dank betuigt voor de ontvangst, die aan de keizerin in Frankrijk ten deel is gevallen. Het stoffelijk overschot van den heer Grémieux is met groote plegtig- heid op Montmartre ter aarde besteld. De lijkwagen was geheel bedekt met bloemkransen. Aan den ingang van de begraafplaats hield de opper rabbijn te Parjjs eene lijkrede, waarin hij in herinnering bragt, al wat Ure', mieux gedurende meer dan eene halve eeuw voor de Joodsehe gemeente te Parijs gedaan had. Hierna werd de lijkkist op Montmartre gedragen, voor afgegaan door een kinderkoor uit de synagogen der hooldstad. Pelletan voerde hel eerst het woord aan de groeve en schetste het staatkundig leven van den overledenewaarbij hij aan zijn vaderlandlievend gedrag gedurende den jongslen oorlog herinnerde. Bétolaud sprak na hem uit naam der balie, vervolgens Emmanuel Arago en nog versch^dene anderen. Dc kosten der begrafenis worden gedragen door den staat. De vertegenwoordiging heeft daarvoor een crediet van 10000 fr. toegestaan. De Israëliten in Algerië hebben het plan gevormd tot het oprigten van een standbeeld van Crémieux, op eene der openbere pleinen te Algiers. DVITICHIiAN O. De bekende socialisten Hasselman en Fritzsche, die uit Berlijn waren verbannen, zijn teruggekomen om aan de zittingen van den rijksdag deel te nemen. Een beambte van het postkantoor te Wandsbcck, dezer dagen op zijn bureau komende, vond aldaar een besteller met een touw verworgd en zwaar aan het hoofd gewond. Uit eene cassette waren cenige rolletjes geld, te zamen ongeveer 500 mark, gestolen, terwijl er blijkbaar vcrgeefsche moeite was gedaan om de brandkast open te breken. De commissaris van politie had eenige dagen te voren vernomen dat er bij een kastelein iemand gelogeerd was, die dikwijls 's nachts afwezig hleef en behoorlijk van geld was voorzien, maar geen middel van bestaan had. Daarom werd nn onmid dellijk bij dien persoon onderzoek gedaan, en daar vond men niet slechts de rolletjes geld, maar ook een paar kleedingstukken van den vermoorde. Het duurde dan ook niet lang of de logeergast bekende den moord en ver haalde hoe hij met hulp van een medepligtige was ingebroken. Daar al het gestolen geld onaangeroerd bij hem werd gevonden^, houdt men zijne mede- deeling aangaande een helper voor een verzinsel. PER TELEGRAAF. St. PETERSBURG, 16 Februarij. Alle geruchten betreflende nieuwe finan ciële ontwerpen zijn, gelijk van goed onderrigle zijde wordt verzekerd, ongegrond. Bij gelegenheid van het regerings-jubilaeum van den keizer is geen enkele politieke organisatie-acte te verwachten. WEENEN, 15 Februarij. De delegatiën hebben heden namiddag hare laatste zitting gehouden. In de Ooslenrijksche delegatie deelde dc minister van buitenl indschc zaken mede, dat de genomen besluiten door den keizer zijn goedgekeurd, en deze verklaard heeft dankbaar te zijn voor de be reidvaardige medewerking der delegatiën en voor hare betoonde vaderlands liefde. De minister zeide. overtuigd te zijn dat de algemeene vrede geen gevaar loopt, en voegde er bij, dat zijns inziens de zwarte stippen, welke door een der sprekers waren aangewezenvolstrekt niet van dreigenden aard zijn. Het is de taak der regeringen ze onschadelijk te maken. Maar als een zwarte stip, die de volkswelvaart bedreigt, beschouwt hij het in verscheidene sta ten van Europa te voorschijn tredende streven naar versterking der levende strijdkrachten Hij hoopt echter dat de regering van Oostenrijk-liongarije dit voorbeeld niet volgen zal. NEYV-YORK. 14 Februarij. De New-York Her. meldt, dat eene commis sie is benoemd, bestaande uit de heeren Herman en Shaw (leden van het Engelsche parlement), prol. Aldwin, mgr. Mac-Closkey, en den heer Par- nell, belast met de verdeeling van de door genoemd blad bijeengebragle gelden, tot leniging van den nood in Ierland, zonder onderscheid van ge loofsbelijdenis, of staatknndige overtuiging. De heer Parneli heeft echter geweigerd deel van die commissie uit te maken. DE ABTDIJ TE FÉCAMP. Het is ongetwijfeld hoogst aangenaam vrienden te hebben, maar de hemel beware u voor vrienden of kennissen, die in het midden van den winter op een afgelegen plaatsje gaan trouwen en zich in het hoofd gesteld hebben dat hun trouwerij nooit goed kan gaan, als gij er niet bij zijt. Ik weet daarvan meê te praten. 't Was in Mei'79, met een vriend vertrok ik uit Parijs ter bijwoning van de feesten te Amsterdam en 's Hage. Onderweg maakten wij kennis met een deftigen ouden heer en diens dochter, een allerbekoorlijkste 17-jarige brunette met helder blauwe oogen zeker een rara avis. Welnu, eenige weken later kwam mijn vriend mij vertellen dat zijn huwelijk met onze voormalige reisgenoote »er door" was en ruim 14 dagen geleden kreeg ik een uitnoodiging om zijn bruiloft op een klein plaatsje in de omstreken van 11avredicht bij Fécamp, te komen bijwonen. Aan bedanken was geen denken: ik moest er naar toe, willens of niet. Ik had vrij wat liever gezien dat de man te Nizza of Monaco was gaan trouwen, maar dit was nu eenmaal niet het geval en ik had mij slechts te schikken in do

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2