LEIDSCHE COURANT. V. 40. D1NGSDAG 17 FEBRUARIJ. BINNENLANDSCIIE I3ERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is petvierendeel jams 1.50, franco p. p. ƒ2. met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 1.85franco p. p. f 2.35. Het Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, buiten de expeditie! os ten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der AdvertenliPn is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. LEWEN. 16 February. Door den minister van waterstaat enz. is aan W. Bus, te Haarlem, tol wederopzegging, vergunning verleend voor eene stoombootdienst tol vervoer van personen, goederen en vee en het slepen van schepen tusschen Haarlem en Amsterdam, Haarlem en Purmerend, en Haarlemmermeer en Leiden. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen /44.00, /22.00, ƒ450 en ƒ225; de laagste ƒ43.00, ƒ21.50, ƒ4.30 en 2.15. De Leidsche tooneelvereeniging "Jacob Cats", welke haren leden en ge- noodigden reeds zoo menige aangename bijeenkomst bezorgde, hield Zaturdag avond jl. weder eene openbare vergadering in de Stadszaal, welke als naar gewoonte goed bezocht was. Het tweetal tooneelstukjes, dat te dezer gelegenheid werd opgevoerd, namelijk: «Hotel Wittebrood", kluchtspel in twee bedrijven, door J. Huf van Buren, gevolgd door «De gefopte communist ol eigen belang boven alles", blijspel in één bedrijf, door A. Wijnstok, verschafte den aanwezigen zeker eene aangename ontspanning. Wij kunnen dan ook met genoegen getuigen dat de wijze, waarop beide stukjes werden voorgedragen, van studie en over het algemeen van goede opvalling blijk gaven. Ook onder de jonge werkende leden zijn er, van wie men voor de toekomst veel mag verwachten. De toejuiching, die den spelers telkens ten deel viel, was zeker een sprekend bewijs van de ingenomenheid der toeschouwers. Ook nu werd de uitvoering met een bal besloten. Aan de heeren van Nifterik en Lancel werd het eerelidmaatschap aan geboden Door de politie alhier is proces-verbaal opgemaakt tegen de vrouw van een controleur der Leidsche tramway-maalschappijdie een aantal abonnementskaarten, die door haren man konden worden vernietigd, weder aan particulieren had verkocht ten nadeele dier maatschappij. Door de politie alhier is ook proces-verbaal opgemaakt tegen eene vrouw, genaamd E. K., die zich aan bedelarij had schuldig gemaakt; zij was reeds vroeger met de justitie, wegens diefstal, in aanraking geweest, De vrouw is heden naar de gevangenis te 'sGravenhage overgebragt. Men meldt ons uit Katwijk aan Zee: In de afgeloopen week zijn er 30 schuiten met zeer ongelijke vangst aangekomen, sommige met schade en verlies van netten. De besomming was /40 a 175 in 6 a 8 dagen reis. De vischprijzen waren zeer hoog. Er werd besteed: voor tarbot ƒ3 a 10 per stuk, tong 0.15 a ƒ0.60 per stuk, bunschol ƒ0 50 a ƒ0.70 per stuk, kabeljaauw 1.50 a ƒ3.50 per stuk, levende schol j 6 a ƒ11 per mand, vijfvoet 8 a ƒ10 per kar. Het stoomschip Prins Hendrik is op 14 Februarjj van Batavia ver trokken. De Drenthe, op weg naar Batavia, heeft op 13 Februarij Port- Saïd verlaten. De Heraut deelt mede dat op 6 Febr. te Amsterdam een gecombineerde vergadering is gehouden van directeuren en curatoren der «Vereeniging voor onderwgs op gereformeerden grondslag." In deze bijeenkomst is vastgesteld het «Reglement op de School voor hooger onderwijs", die onder den naam: «de Vrije Universiteit", voorloopig te Amsterdam zal gevestigd worden. Tevens werd een voorloopig plan ingediend voor de te stichten katheders, met aanwijzing der vakkenwaarin elk der hoogleeraren onderwijs zou ge ven en besloten reeds in September a. s. voor de theologische faculteit vijf docenten te doen optreden, voor de literarische faculteit twee, en voor de juridische één. Er is een commissie benoemd van vijf leden, om zich te belasten met de zorg voor de stoffelijke belangen der studenten hun logies en wat dies meer zij. Naar men verneemt, is het besluit genomen', dat de waggons der Iloll. Spoorwegmaatschappij door gas verlicht zullen worden. De Amst. C. meldt: Aanplakbiljetten, welke de politie terstond heeft afgescheurd toen zij ze zag, maar die niettemin nog door velen schijnen gelezen te zijn, beloofden een paar dagen geleden werk aan allen, die zon der werk waren en zich Zaturdag-morgen tegen twaalf ure op het Rcm- brandtsplein zouden bevinden. Een vijf a zeshonderd man hebben zich door die aanplakbilletten naar tie genoemde plaats laten lokken maar zijn, toen zij bemerkten dat zij de speelbal waren geweest van een grappenmaker of een kwaadwillige, weêr kalm, zij het ook morrend, afgetrokken. Omtrent den diefstal, door een jeugdig kantoorbediende te Amsterdam gepleegd, deelt het Ubl. bet volgende mede: Een jongeling, die in April a. s. zijn 17de jaar zal bereiken, was als jongste bediende op een assurantie kantoor werkzaam. Hij genoot daar geen salaris, maar kreeg alle jaren eene gratificatie, nu eens van ƒ100, dan van ƒ150. Hij had slechte ken nismaking aangeknoopt, die veel geld koste. De jonge kantoorbediende had dit niet, en de zamenkomsten moesten dus afgebroken worden. Het geld op zyn kantoor werd in een brandkast geborgenwaarvan de sleutel in een lessenaar werd bewaard, die ook gesloten was. Een der patroons liet op een dag, in de laatste helft van Januarij, den sleutel in de lessenaar steken. Hiervan maakte de jeugdige kantoorbediende gebruik om den sleutel van de brandkast er uit te nemende brandkast te openen en daaruit vier bankbilletlen van ƒ1000 weg te nemen. Dit aanzieniyk bedrag werd in een kort tijdsbestek als het ware wezgesmeten. Slechts een klein gedeelte werd nog bij hem gevonden. Aanvankelijk bleef hij ontkennen, doch latei- erkende hij berouwvol zijn misstap. Opmerkelijk is het, dat hem nog 1100 uit een sigarenkoker zijn ontstolen. Wie daarvan de dader ol dade- res is, wordt onderzocht. Te Groningen is een koper- en metaalgicler in hechtenis genomen, die zich moet hebben schuldig gemaakt aan het vervaardigen en in omloop brengen van valsche halve- en kwartguldens. -• Het geregtshof te 's Hertogenbosch heeft S. J. K. uit Gennep, 19jaren oud, schuldig verklaard aan kindermoord, voor de eerste maal door de on gehuwde moeder gepleegd; en haar, met aanneming v&n verzachtende om standigheden, veroordeeld tot één jaar celstraf. De N. Bred, en Oosterh. C. deelt het volgende mede: Het algemeen bekende huis «De Oude Ark" alhier bestaat niet meer. In den nacht van Maandag op Dingsdag jl. is het door een groot aantal inwoners dezer ge meente tot den grond afgebroken. Dat huis was merkwaardig om zijn oudheid, zijn ligging, zijn aantrekkingskracht, zijn bewoner enz. Laatste lijk werd het bewoond door zekeren Corn, van Beek, die kortelings geleden np 78-jarigen leeftijd overleden is. Aan dezen was al wel vóór 50 jaren het vruchtgebruik van dat huis geschonken, onder bepaling, dat het na zijn dood in eigendom moest lerugkeeren met dezellde meubels, bestaande uit een ouderwetsche tafel en een stoel, aan de familie van den vroegere» eigenaar. Van Beek was een curieus man. Hij kon loopen noch slaanen toch hield hy herberg, zpn klanten bedienende door middel van een rolstoel. Het huis was gelegen een halven meter beneden den begauen grond; en door eene kille huivering gevoelde men zich aangegrepen, als men dat spookachtig huis met zijn ouden, gebrekkelijken bewoner binnentrad. Niet tegenstaande dit «ging" de herberg beier dan de herbergier. Van Beek, die er inkwam met ƒ30, ging er wel is waar zonder één cent uit, maar liet toch een vermogen na van ruim ƒ30000 voor anderen. Te Hekelingen is gevangen genomen eene gehuwde vrouw, die in eene naburige gemeente een hooimijt had in brand gestoken en haar jongste kind, waarvan zij veertien dagen geleden bevallen was, door verdrinking om het leven had gebragt. Naar men verneemt moet de vrouw niet wel bij het hoofd zijn. Sedert hare bevalling, had zij met haren zuigeling rondgezworven, en nu dezer dagen werd het lijkje van hel kind te Zuid- land uit het riviertje de Bornisse opgehaald. In het gehucht Terhole. onder Hontenisse, ontstond eergisteren nacht brand in de schuur van der herbergier en landbouwer P. Vervaert. De be trekkelijk zeer spoedig aanwezig zijnde brandspuiten konden niet voorkomen dat het gebouw geheel afbrandde, evenals een kort daarbij staande groote vlasschuur. De dieren en landbouwwerktuigendie in de schuren waren werden mede een prooi der vlammen. In het vlek Accum, in Oost-Friesland, hoopt d'. Miicke op den 29«en Mei a. s. zijn honderdsten verjaardag te beleven. Eenige jaren geleden vierde hy reeds zqn 70-jarig ambstfeest. Nog bekleedt hij in zoo hoogen ouderdom het predikambt in die eenige gereformeerde gemeente van het OI- denburgsche hertogdom. sGRAVENHAGE. 16 Februarij. Door Z. M. is aan den luit. ter zee 1« kl. J. C. de Ruyter de Wildt vergunning verleend tot het dragen der versierselen van ridder der orde van de Kroon, hem door den koning van Italië geschonken,

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1