LEIDSCHE COURANT. 1880. MAANDAG 16 FEBRUARIJ. ST A DS- BERICHT EN. binnen la n liscii e brrigten. 30. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 1.85, franco p.p. f 2.35. Het Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2,50 sjaarsbuiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentie is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. ■II deze Courant behoort een BIJ voegsel. De BURGEMEESTER van Leiden-, Gelet op art. 21 van de wet van 4 December 1872 Staatsblad n°. 134); Brengt ter kennis van de ingezetenendat gedurende de afgeloopen week zjjn aangegeven als door Roodvonk aangetast 2 personen, als aan die ziekte overleden geene. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 14 Februari 1880. V. d. BRA.NDELER. LEIDEN, 14 Februarij. liet tooneelspel van Jules Sandeau, »llelène de la Seiglière", bijua onberispelijk door Teunis vertaald en dat de vorige week te Amsterdam opgang maakte, werd gisteren avond in de residentie met succes opgevoerd voor een zeer talrijk publiek. De handeling is boeijend en met groote be- g langstelling volgt men de intrigue. Het spel v3n mevr. Kleine en mej. van Biene werd herhaaldelijk toegejuicht, terwijl de heer Morin zijn rol uitne mend vervulde. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 73 tot 91 volwassen personen en 11 tot 16 kinderen. Jhr. J. L. C. Pompe van Meerdervoort is, naar het Vad. meldt, door den keizer van Japan benoemd tot commandeur in de keizerlijk Japansche Orde van Verdiensten. Dit is de eerste landgenoot, die met de Japansche orde wordt begiftigd. Deze benoemiug zal spoedig gevolgd worden door de opneming in de orde van nog enkele Nederlanders, die in vorige jaren ge- wigtige diensten aan de Japansche regering hebben bewezen. Door den minister van waterstaatenz. is een plan vastgesteld lot tijde lijke inrigting van het station in het open havenlront te Amsterdam, voor gemeenschappelijke dienst met den Rijnspoorweg. Voor spoedige uitvoering van dit plan zal worden gezorgd. Daar ook de verbindingsbaan tusschen de Rijn- en Staatsspoorwegen tegen dc aanstaande zomerdienst gerekend wordt voltooid te zullen zijn, zal vermoedelijk dan tevens bedoelde gemeen schappelijke dienst aanvangen. Te Amsterdam heeft de justitie een 16-jarig kantoorbediende aangehou den wegens diefstal bij de firma T. M. op de Heerengracht, waar hij in dienst was. De knaap had een viertal bankbillelten van 1000 weten te ontvreemden uit de brandkast, op een oogenblik, dat het overige kantoor personeel afwezig was. Hel geld heeft hij in den ongelooflijk korten lijd van een paar dagen in zeer slecht gezelschap verteerd. Wijlen de heer J. li. C. Sickesz, overleden te Apeldoorn, heeft aan de herv. gemeente te Hoenderloo gelegateerd ƒ2000 nominaal 2y2 pet. W. S. en aan de armen aldaar 500alles vrij vau snccessieregten. Men meldt uit Zwolle: Door een 25-tal ingezetenen is hel plan ge vormd alhier een mannenkoor op te rigten, onder leiding van den heer R. F. Bokelman. Voorloopig is vastgesteld dat het minimum ledental 40 moet zijn en de contributie hoogstens 4 per jaar mag bedragen. Hoogstwaar schijnlijk komt de vereeniging tot stand. Terw jjl Maandag 11. te Haaksbergen een bruidspaar in de kerk ver toefde om hun huwelijk te laten inzegenen werd de moeder van den brui degom plotseling door een beroerte getroffen en was binnen weinige seconden overleden. Eene vrouw uit Lcntele. die zich in voorloopige hechtenis bevond, als verdacht van haren man op 25 December door worging om het leven te hebben gebragt, heeft zich in het huis van arrest te Zwolle opgehangen. Te Leeuwarden is op 11 Februarij in den ouderdom van bijna 71 jaren overleden de heer W. Eekhoff. Tal van werken en geschriften over Leeu warden en Friesland zagen van zijne hand het licht. Sedert 1838 was hij archivaris van Leeuwarden. Zijne verdiensten werden van vele zijde er kend en gewaardeerd. De koning benoemde hem in 1873, tijdens zijn ver blijf te Leeuwardentot ridder van de vierde klasse der orde van den Gou den Leeuw van Nassau. Hij was lid van verscheidene geleerde genootschap pen, o. a. van de maatschappij der Nederlandsche letterkunde te Leiden. Voor het geregtshof te Leeuwarden stond eergisteren te regt D. J. W., kleermakersknecht, oud 28 jaren. Besch. had het laatst volgens zijne opgave te Utrecht gewoond, maar was reeds in 1870 door den krijgsraad te Arnhem tot 3 jaren kruiwagenstraf veroordeeld; in 1873 door de regtbank te Arnhem tol 1 jaar gevangenisstraf; in 1877 door het hof te Amsterdam, bekrach tigende een vonnis der regtbank te Haarlem, tot 1 jaar gevangenisstraf; en in 1878 door de regtbank te Arnhem wegens landlooperij tol 3 maanden gevangenisstraf en opzending naar een bedelaarsgesticht. Daar beviel het hem niet. hij ontvlugtte van Veenhuizen, heeft toen gestolenen tengevolge daarvan kwatn hij te Winschoten in preventive gevangenschap. Een paar dagen nadat de regtbank hem tot 4 maanden celstraf had veroordeeldstak bij het beddegoed in zijn cel in brand, en hing dit buiten het raam, opdat de houten schuttingen zouden in brand geraken en zoo de gevangenis. Na dat de cipier als getuige was gehoordzeide besch. dat deze de oorzaak was, dat hij hier stond; het was het gevolg van zijne beroerde behandeling, hij had gehoopt dal die smeerlap mee verbrandde, enz. enz. Beschuldigde maakte zich zoo kwaad, o. a. zeide hij nog lust te gevoelen om dien be roerden kerel te vernielen, dat de president hem moest aanmanen zich be daard te houden, zullende hij anders verwijderd worden. Het openbaar ministerie requireerde schuldigverklaring van opzettelijke brandstichting en veroordeeling tot 7 jaren tuchthuisstraf. De heer mr. van der Feltz trad als verdediger op. Volgens gehouden aanicckeningen heeft de bekende familie van den Berg, van Rijperkcrk (Friesland), bestaande uit 4 broeders en 2 zusters, gedurende den winter 1879-1880 reeds de aanzienlijke som van 1500 met hardrijden gewonnen. Waar ook de spreekwijze: »Zoo gewonnen, zoo ge ronnen", toegepast mag worden, hier niet. De veelal snel, maar toch ook wel zuur behaalde guldens worden niet slechts bespaard, maar ook rente- gevend gemaakt door er land enz. voor aan te knopen. Zekere M. te Schildwolde. van beroep grof- en hoefsmid, die, naar men verzekert, een goed burgerlijk bestaan had, verloor voor ruim een jaar zijne vrouw door den dood, die hem twee kinderen naliet. Voor omstreeks tien weken huwde hij voor de tweede maal met eene vrouw die ook een kind had. Voor eenige dagen is de man met eene niet onbelangrijke som gelds, die hoofdzakelijk aan de jonge vrouw toekwam, alsmede met eenige gouden en zilveren voorwerpen en andere goederen, met een meisje van pi. m. 20 jaar heimelijk vertrokken, naar men zegt met het doel om naar Amerika te gaan, latende de vrouw en de kinderen aan hun lot over. De verscheidenheid van vormen en kleuren, die men in het plantenrijk waarneemt, welke toch, wat het geheel aangaat, in eene sehoone overeen stemming zamensmeltenwordt ook op het gebied der welsprekendheid waargenomen. Schittert onder de bloemen deze doi r kleur, gene door een voud en bescheidenheid, de avond van gisteren, dien wij in het gebouw der Loge doorbragten, waar de heer C. de Vos, van Hazerswoude, in de bui tengewone vergadering der Leidsche aid. van de Ned. Maatschappij voor tuinbouw en plantkunde de spreekbeurt vervulde en die ook met de tegen woordigheid van den eere-voorzitter, prof. Suringar, werd vereerd, leverde biervan weder het bewijs. Kan men zich moeijelijk bescheidener, tevens waardiger, voorkomen in een spreker denken, even zeker is het dat hij door zyne eenvoudige ongekunstelde voordrag! zjjn gehoor van het begin tot het einde als aan zijne lippen geboeid hield. En toch het was een onderwerp, zooals hij zeide, "zonder naam" dal hij behandelen zou. Zon der naam, was het desniettemin niet zonder beteekenis. De gevoeligheid der planten zou. o. i het beste opschrift boven sprekers rede geweest zijn. Die gevoeligheid toonde hij met tal van voorbeelden uit het planten rijk aan. Wat die gevoeligheid was? Eene bloot werktuigelijke? Wan neer men het kruidje-roer-mij-niet bij eene onverwachte aanraking plotse ling zijne bladeren ziet sluiten en als verlept nederhangen, en het dit, aan den wind blootgesteld, zelfs als die scherp is, niet doel, dan komt men onwillekeurig tot andere gevolgtrekkingen. Hetzelfde kan men opmerken bij planten, die, wanneer zich op de bladeren een insect, hoe klein ook, neerzet, die onmiddellijk sluiten en alzoo den ongenooden indringer tot ge- {Zie verder hei Bijvoegsel).

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1