Openbare Verknoping van Cakes, beireflendc de kustvraclitvaarl bepaalt, dat liet regt om goederen van de eene Duitsche haven naar de andere over zee te vervoeren, uitsluitend toe komt aan koopvaardijschepen, die het regt hebben de Duitsche vlag te voe ren. Aan koopvaardijschepen van vreemde mogendheden kan dit regt bij verdrag of bij keiz. besluitdal met goedvinden van den bondsraad geno men is, worden toegestaan. LONDEN, 12 Februarij. Bij de verkiezing te Barnstaple werd heden lord Lymingtonliberaal, gekozen met 817 stemmen. Robert Carden, con servatief, kreeg 721 stemmen. LONDEN, 12 Februarij. Het lagerhuis verwiep met 128 tegen 12 stem men het amendement van O'Donnell op het adres van antwoord, waarbij hij aandrong op hel ontslag van hel ministerie. Daarna werd hel adres aan genomen voor tweede lezing. De bill tot legemoctkomiug in Ierlands nood werd ingediend door Synan. Niet uit kerkelijke fondsen maar uit de schatkist zal, volgens het ontwerp, hulp worden verschaft. LONDEN, 12 Februarij. Beaconsfield herhaalde in liet hoogerhuis, dat de drukke correspondentie met Perzië nog tot geen resultaat heeft geleid. Het berigt, dat Engeland Perzië zon ontslagen hebben van de vcrpligting om Herat niet te bezetten, is geheel onwaar. MADRID, 11 Februarij. Bij den senaat is ingekomen een voorstel van wet, ten doel hebbende doodvonnissen te voltrekken in tegenwoordigheid slechts van zekere personen daartoe bij een wet aangewezen. KAAPSTAD, 10 Februarij. Het Kaapsche parlement is geprorogeerd ge worden tot 3 Mei e. k. Vóór dat dit besluit viel, gaf de koloniale secre tarisde heer J. C. Gordon Spriggte kennen, dat eene reeks resolutiën betreffende de Zuid-Afrikaansche confederalie aan de vergadering zou wor den voorgelegd. NICOSIA (Cyprus). 11 Februarij. De hoofdcommissaris heeft krachtige maatregelen voorgeschreven lot beteugeling der veepest. Over het algemeen begint de kwaal thans te verminderen. St.PETERSBURG12 Februarij, Van eene goed onderrigtc zijde wordt vernomen, dat tusschen Engeland en Perzië de volgende overeenkomst is geteekend; 1°. Aan Perzië wordt veroorloofd Herat te nemen; 2°. Perzië verbindt zich Engeland in Afganistan te helpen, behalve te Herat; 3". En geland verbindt zich tot aanleg van een spoorweg van Teheran naar eene nader aan te wijzen haven in de Perzische Golf. Het zou echter kunnen zijn, dat over deze bepalingen nog slechts wordt onderhandeld, want het is nog onlangs gebleken, hoe overdreven de mededeelingen uit Perzië worden voorgesteld. De Golos acht het denkbeeld cencr bezetting van Herat door Perzië,!. zonder hulp, eene dwaasheid. Het kabinet te Teheran beseft volkomen de noodzakelijkheid, om in vrede te leven met een nabuur, die eene vloot oorlogschepen in de Kaspische zee heeft en de middelen bezit om de beste provinciën van Perzië te verwoesten. De Golos gelooft dat het doel is om Perzië over te halen aan de Russische expeditie legen de Tekkes hinder palen in den weg te leggen, LEIDSCHE SCHOUWBURG. (Comédie frangaise. Voorstelling van Donderdag 12 Februari 1880.) „Tartuffe", Comédie en 5 actes, de Molière, „Ge 1 ut hi er de Crémone", Comcdie en 1 acte, de Frangois Coppée Het Fransche tooneelgezelschap, onder directie van den heer St. Omer, dat, te Amsterdam in den schouwburg - Van Lier gevestigd, zulk eene goede reputatie in de hoofdstad heeft veroverd, kwam op den gelukkigen inval hier ter stede eene voorstelling te geven en koos daartoe in de eerste plaats «Tartufle", een der meest bekende stukken van den grooten Molière, die in dit kunstgewrocht eene zekere klasse van lieden wilde tuchtigen, wier streven hel is onder het mom van godsdienst en vroomheid allerlei kwade hoedanigheden te verbergen en de laagste en vcrachlelijkste hande lingen, onder den schijn en de bescherming van een gizas/'-onberispclijken levenswandel, te plegen. Dat dit stuk hij zijne verschijning grooten opgang moest maken bij de beminnaars van het toonecl, wier schouwburgbezoek in de zeventiende eeuw door al wat roem op vroomheid droeg scherp ge gispt werd, laat zich gemakkelijk begrijpen. De acteur nam voor hen en voor zich. als het ware. revanche op de kerkelijke drijvers en hunnen aan hang en bewees, naar hij wellicht meende, zonneklaar, dat de zonde ook daar aanwezig was, waar de vormen van godsdienstige zedelijkheid het meest werden in acht genomen. Het was de huichelarij, welke door Molière aangewezen, de huichelaar, die door hem ontmaskerd werd in /'Tartuffe" en hij slaagde daarin zoo volkomen, dat men het bijna niet meer als eene font kan beschouwen, wanneer, zooals op het tooneelbiljet, Let bepalend lidwoord gebezigd en van «le Tartulïe" als een soortnaam gesproken wordt. Wij gaan bij deze redeneering uit van de vooronderstelling dat Molière's schepping onzen lezers bekend is en achten ons dus gerechtigd onmiddelijk toi het bespreken der uitvoering over te gaan. En dan hebben wij in de eerste plaats een woord van lof over voor den heer Laly, die de hoofdrol vervulde en zonder de overdrijving, welke wij wel eens bij vroegere gele genheden en bij andere acteurs bemerktenden schijnheiligen bedrieger wedergaf. Ook Mcnéhaud, als Orgon. Pouctal, als Valère, en Chambly, als Cléante, vervulden hunne rollen uitstekend. Van de dames verdient Mme Renard (Oorine) eene buitengewone, gunstige vermelding; terwijl aan Mile Drège (Elmire) den lof niet mag onthouden worden hare zoo moeilijke rol met talent te hebben gespeeld. Ook Mme Delmas (als Mme Pernelle) had zeer goede oogenblikken, doch scheen ons toe nu en dan cenigszins te outreeren. Mile Brebion (Mariane) was wel wat koel en stijf hij alles wat haar op haren weg ontmoet te. Ware La Directrice uil »Le petit Due" bij haar spel tegenwoordig geweest, ze zou voorzeker hebben uitgeroepen /'Comme sentiment ce n'est pas ?a du tout". Dit nam niet weg dat wij haar gaarne in de eer der terugroeping zagen deelen en een deel van haar minder gelukkig slagen willen stellen op rekening van Molière, die hare positie tamelijk moeilijk maakte. Minder bekend dan "Tartufle", en toch niet zoo geheel onbekendis //Le luthier de Crémone" van Francois Coppée, een auteur, die dezer dagen in Nederland gehuldigd werd op eene wijze, als daar alleen ten aanzien van buitenlandsche vernuften wordt toegepast. Zoo wij dit laatste in het voor bijgaan opmerken, we voegen er gaarne bij dat wij onze lauwerkransen en feestgedichten weieens aan minder waardige vreemdelingen geofferd hebben dan aan den dichter van: Lagrève des forgerons" en /'Le luthier de Crémone" en dat het laatste stuk vooral bewijzen levert van een merkwaardig talent. Wil men den inhoud kennen, men luistere In Cremona zal een tenloonstellings-wedstrijd van violen gehouden wor den, welke de geboortestad van Stradivarius moet waardig zijn. Twee leerlingen van den Maëstro Taddéo Ferrari zullen bij dien wedstrijd mede dingen. De een Fiiippo, door de natuur sterk misdeeld, heeft kans als overwinnaar terug te keeren, aangezien hij het oude vernis weder ontdekt heeft, waarmede Amati zijne violen bestreek. De ander, Sandro, schijnt dit reeds vooruit te weten, en dit weten is hem te vrecselijker, omdat de prijs der overwinnig niet slechts is een gouden keten welke aan den over ledenen Hertog heelt toebehoord, maar, wal meer zegt, de hand van Fer rari's dochter, de schoone Giannina, die eigenlijk aan hem, den welgevorm- den jonkman, de voorkeur geeft boven den gebochelde, wiens edel hart echter de hoogste waardeering verdient. Fiiippo bemerkt dit en, zeker als hij is van te zullen winnen, verzoekt hij Sandro de twee vioolkasten naar het muzikaal worstelperk te bezorgen en verruilt hij. na hevigen zelfstrijd, de beide speeltuigen, waardoor zijn mededinger de overwinning moet beha len. Sandro is echter minder edel dan zijn vriend en doel die verwisseling nog eens voor eigen rekening, waardoor natuurlijk een tegenovergesteld gevolg als het door hem gcwenschte verkregen wordt. Fiiippo wordt dus bekroond, maar doet afstand van zijn recht en legt de handen van Sandro en Giannina in elkander, 't Is de hoogste openbaring der liefde, de zelf opoffering, die hier overwinnares bljjft. Toont Laty (Fiiippo) zich in dit stuk een kunstenaar van den eersten rang; ook de heeren Pouctal (Sandro) en Chambly (Ferrari) stonden hem voortreffelijk ter zijde. Mile Brebion (Giannina) speelde in dit stuk oneindig beter dan in den //Tartuffe". Een ware storm van toejuichingen barstte los toen het gordijn viel en, tot tweemalen toe, weder werd opgehaald om het publiek in de gelegenheid le stellen zijne dankbaarheid voor het gesmaakte kunstgenot uit te spreken. De schouwburg was minder bezet dan gewoonlijk. Wij dachten daarbij aan het Fransche spreekwoord, zij hel ook in gewijzigde beteekenis: //Les absents ont tort." OPGAVE VAK .BRIEVEN, welke in de maanden October, November en December door het postkantoor te Leiden naar het buitenland zijn verzonden en die niet besteld zijn, omdat de personen, aan wie zij geadresseerd waren, op de aangewezen plaatsen onbekend waren. Verzonden geweest naar: Belgie: M. Sauk, P. Tonnemans, beiden le Brus sel; A. J. L. v. Bijlandt, te TorestG. Duyster, te Luik. Duitschland: A. Jacobs, te Berlijn; Liedermann. le Erfurt; mevr. Philips, te Mannheim; J. en A. Gtilman, ie Ruhla; Strauss, le Stutisart. Engeland: C. B. Post, le Chatham; miss Kielil, te Park Grove; K. de Vries, te Londen; M. North- field, te Tarmton. Frankrijk: O. V. Charlier, M. ,1. Floquel, beiden te Parijs. Oost-IndiëC. M. J. W. van Alphen, J. T. vair Cappellen, beiden te Batavia; C. J. Rotgans, te Samarang. ADVERTEn 1 E iN Bij akte, den 30sU'° Januari 1880 voor Notaris C. II. MOENS, le Bever wijk, verleden, is tusschen de Herren JOAN MARIUS VAN HOUTEN, Kalkbrander, te Leiderdorp, en PIETER Z1LLESEN, Ingenieur, te Bever wijk, aangegaan eene Vennootschap lot uiloefening der Schelpkalk branderij en het drijven van handel in Bouwmaterialenonder de firma: VAV HOUTEN EN ZILLESEV. De Vennootschap is gevestigd te Leiderdorp en ingegaan 1 Januari 1880. Zij zal, bij opzegging vóór 1 Juli 1886. cien 31sl*n December van dat jaar eindigen en anders van jaar lot jaar voortduren, zoolang niet vóór 1 Juli van een der opvolgende jaren opzegging zal zijn gedaan. Beide Vennooten zijn bevoegd de firma te teekenen. Voor het ter leen geven of opnemen van gelden, het aangaan van borgtochten en transactiën, het vervreemden, verpanden of bezwaren der bezitiingen van de Vennoot schap en het aankoopen en huren van onroerende goederen wordt evenwel de medewerking der beide Vennooten vereischl, die in deze gevallen met hunne gewone handleekcning, onder bijvoeging van die der firma, zullen moeten teekenen. op het Raadhuis te Leiden, Maandag 10 Februari 1880, des voormiddags te tien uren precies, van eene hoeveelheid van 2800 hectoliters GAS- COKE, verdeeld in partijen van 5, 10, 50 en 100 hectoliters, en zulks bjj afslagtegen dadelijke betaling en binnen veertifn dagen aan de Gasfabriek al te halen.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 3