LEI9SCIE COUR/tlT. 4 mi 88. ZATUKDAG 14 FKBLVUAMJ. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, Fe prijs der Courant is per tier en deel ja ars 1.50, franco p. p. f 2. met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 1.85, franco p. p. 2.35. Het Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars. buiten de expedÜiekosletiAfzonderlijke nominees der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 ccnls. BIN NENLANDSCH E BEKIGTEN. LEIDEN. 13 February. Naar men verneemt zijn de geloofsbrieven van de heeren J H. Donner en mr. V. Njjst aan de tweede kamer der siaten-generaal ingezonden. Die van den afgevaardigde uit Utrecht, den heer J. N. Bastert, zijn nog niet ingediend. Het verlangen, meldt men ons, naar het einde van den winter heeft zich dezer daeen het sterkst uilgesproken bij de schipperij, als zwaar be laden groot en klein vaartuig zich overal door het ijs heeft heengewerkt. Het ijs bemoeijelijkt echter nog op vele plaatsen den geregelden doortogt. Want de winter, die 22 November begonnen is, eene week dooi heeft ge geven waarbjj niemand sebaat werdheeft nog geen afscheid genomen. De barometer, die aanmerkelijk gedaald was, is weder gerezen en de thermo meter, die op den dag gemiddeld 40° Fahr. aanwijst, daalt 's nachts bene den het vriespunt, uit welken hoek ook de wind komt. Bijgevolg moeten de werkzaamheden op den akker en het vt ld verschoven worden tot dat milder weêr aanbreekt. Niet dan met het aanleggen van broeibakken kan worden voortgegaan. De afdeeling Haarlem en omstreken van de Ned. maatschappij voor tuinbouw en plantkunde heelt de wenschefijkheid uitgesproken, dat er een zoo volledig mogelijk overzigl worde verkregen van den nadeeligen invloed van den winter van 1879—1880 op planten en gewassen, boomen en hees ters, in den open grond in ons vaderland overwinterd, en te dien einde zich gewend tot hare zusterafdeelingen der maatschappij voor tuinbouw en plantkunde, alsmede tot verschillende vereenigingen van tuinbouw enz., met de uitnoodiging mede te werken tot bereiking van dat doel. Het genootschap ter bevordering der natuur-, genees- en heelkunde te Amsterdam heeft het voornemen, om ter gelegenheid van de plegtige herdenking van den 200-jarigen sterfdag van Joh. Swammerdam, op 17 dezer, tevens te bepalen, dat ter nagedachtenis van dien beroemden Neder lander alle 10 jaren een gouden medaille wordt uitgeloofd, naar Swammer dam te noemen, en toe te kennen aan hem, die op het gebied der door S. beoefende wetenschappen in die jaren de belangrijkste onderzoekingen zal hebben verrigt. Door de politic te Haarlem is proces-verbaal opgemaakt tegen eene 26-jarige ongehuwde moeder, wegens het dagelijks en verregaand mishan delen van haar 3-jarig zoontje, dat aan kliertering lijdende is. De justitie te Amsterdam vervolgt zekeren B., die als winkelbediende in een 30ccnts-bazar zich schuldig heeft gemaakt aan diefstal. Uit de winkelontvangsten wist hij geregeld zeker bedrag achter te houden, tot dit ten slotte ontdekt werd. Het aldus door hem ontvreemd bedrag be draagt circa ƒ1500. -- Te Brummen is op 68-jarigen leeftijd overleden de heer m'. C 11. baron van Rhemen van Rhemenshuizenlid van de eerste kamer der staten-generaal. De dienstdoende particuliere nachtwacht te Boitevalle is in den nacht omstreeks 2 uur door den aldaar gestationeerden rijkveldwachler de Jong betrapt op het ontvreemden van peren, ten nadeele van een logementhouder. De nachtwacht-perendief was vergezeld van zijne zuster, die de ontvreemde peren onder haren boezelaar had verborgen. Te Eindhoven zijn Dingsdag avond al de glazen van de maréchaussêe- kazerne door een troep dronken fabrieksvolk ingegooid. De mare'chausse'es hebben op den troep gevuurd. Een der belhamels is naar 's Bosch gebragt. Te Heinkenszand is dezer dagen een metselaar, die op marktdag naar Goes was geweest, des avonds in dronken toestand aan een dijk bljjven liggen. Toen hij des morgens in treurigen toestand was gevonden, mogt zelfs geneeskundige hulp niet balen. Hij overleed spoedig en laat eene vrouw en twee jonge kinderen na. Te Huls, nabjj Venlo. zijn in 1879 op verschillende tijdperken 3 jonge meisjes op straat aangerand en met messteken verwond, zonder dat men dcu dader in handen kon krijgen. Thans werd weder een 11-jarig meisje aangevallen en ernstig met een mes verwond. Ditmaal echter werd de dader achtervolgd, en gevangen genomen. Hel is een zekere v. G, die verleden jaar tereglstond als beschuldigd van een moord, op eene vrouw gepleegd, doch in vrijhei! gesteld werd wegens onvoldoend bewijs. Uit Paramaribo meldt men dat zes ingezetenen aldaar eene vergade ring hebben belegd tot het heramen van een plan lot oprigting eener naam- looze vennootschap, zich ten doel stellende het exploiteren van plantages in Suriname en al wal daartoe behoort. Staande die vergadering is voor omstreeks ƒ25000 ingeschreven en voor meerdere deelnemingen zijn reeds toezeggingen gedaan. Eene meer algemeene deelneming is echter noodza kelijk, zal de maatschappij lot stand komen. De aandeelen bedragen slechts ƒ250. L«. R. Koopmans van Boekeren trad gisteren avond in de vergadering met dames van het Nuls-departement, zoowel vóór als na de pauze, als spreker op. De gewone uitnoodiging gewerd ons echter wat laat, waardoor wjj verhinderd werden ter bestemder tijd in de zaal aanwezig te zijn, zoodat wij ons ditmaal tot een kort overzigt. van het door den spreker behandelde onderwerp, voor zoover wij dit hoorden, moeten bepalen. Uit hel verband bleek het ons dat de fabel van Amor en Psyche ten grondslag van sprekers voordragl strekte. De inhoud er van werd, voor het talrijk en aandachtig publiek, op sprekers eigenaardige wijze klaar en duidelijk uiteengezet; terwijl hij het aan het slot aan menigen nuttigen wenk en leering, waartoe deze zinrijke fabel aanleiding geeft, niet liet ontbreken. Uit de toejuiching, die hem hierop van de zijde van zijn gehoor ten deel vielmogt men opmaken dat die wenken en lessen door allen werden ge waardeerd. De president van het bestuur, prof. van Geer, noodigde daarop de aan wezige heeren uit, om, voor zoover zij dit nog niet gedaan hadden, van de pauze gebruik te maken tot teekeniug van het in een aangrenzend lokaal daarloe gereed liggend adres aan de Regering tot wering van het misbruik van sterken drank, waaraan door velen gevolg werd gegeven. Na de pauze gaf de heer van Boekeren nog eene novelle ten beste, geti teld: De vlucht van een apotheker", waarin, op koddige en daardoor veelal lachwekkende wijze, de gevolgen der kwaadsprekendheid werden in het licht gesteld. Dat het den spreker, bij zijne bekende komische voor- dragt, daarbij niet aan luide bijvalsbetuigingen van zijn gehoor ontbrak, behoeft naauweljjks vermelding. 'sGRAVENHAGE, 13 Februarij. Aan den hoofdcommies bij hel departement van financiën G. Kuhlman is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit genoemde betrekking, met dankbetuiging voor zijne veeljarige trouwe diensten. Voorts zijn bij het departement van financiën bevorderd lot referendaris de hoofdcommies ui'. A. E. Elias; lot commiesende adj. commiesen G. J. Zwierzina en J. C. Kuhlman; tot adjunct-commies, de eerste klerk J. VV. van Straaten. Tot raadsheer in hel geregtshol te 's Hertogenbosch is benoemd de heer mr. E. G. J. Tilman thans vice-president der arrond.-reglbank aldaar. Door Z. M. zjjn benoemd tot controleur der directe belastingen, in- voerreglen en accijnsen: te Middelburg W. H. Houwing, thans in diezelfde betrekking te Harlingen: te llarlingen, J. H. van Assum, thans in diezelfde betrekking te Gorinchem; te Gorinchem VV. E. baron van Till, thans in diezelfde bi trekking te Enschedé. I)c le luit. der mariniers C II. Pilaar, belast mei hel bevel over het aan boord van het wachtschip te Willemsoord ingescheepte detachement mariniers, wordt gesteld ter beschikking van den kommandant van het corps en vervangen door den 2fn luit. C. N. Cazaux van Staphorst. Door den minister van koloniën is de commissie, belast met bet afne men in Nederland in het jaar 1879 van liet examen voor ambtenaren hij de burgerlijke dienst in Nederl. Indië, ontbonden, ouder dankbetuiging voor de wijze waarop zij zich van hare taak heeft gekweten. Door den minister van koloniën zijn de lib. P. J. U. Modderman, R. Seringa. S. A. Spaarwaler en E. Versiijnen, landmeters van het kadaster hier te lande, gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederl. Indië, om le worden benoemd tot landmeter 2' kl. bij de kadastrale dienst daar te lande. Men verneemt dat benoemd zijn tol kommaiideur der orde van St. Olof van Noorwegen, jh'. mr. C. J. den Tex, looruialig burgemeester van Am sterdam; tot kommandeur der Zweedsche Wasa-orde, de heer M. H. Insin- ger, voorzitter der kamer van koophandel en fabrieken le Amsterdam. Een vreemdsoortig strafproces wegens brandstichting diende gisteren voor het Ilaagsche gereglshnf, waarbij zich het geval vertoonde, dat degeen

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1