onbekend. Waar echter een der aanwezige artisten twijfel opperde, of men bier eene beschilderde pholographie dan wel eene teekening van de hand des meesters, hoewel voor dit laatste o. i. zjjn daarop gesteld fac similé een waarborg was, te zien kreeg, durven wij als leek natuurlijk niet beslissen. Zij was op vele oogenblikken van den avond het middenpunt der beschouwing, en vooral de dames verdrongen er zich als 't ware voor, waartoe voorzeker zoowel het tragische van het onderwerp als de keurig fijne bewerking er van ruimschoots aanleiding gaven. Wij wenschen be- stuurderen des genootschaps geluk met den gunst igen uitslag van dezen avond, en twijfelen er niet aan of de onvermoeide pogingen om hunne stadgcnooten telkens iets schoons te doen genieten, zal er hun wel in doen slagen om ook op de laatste kunst&esc/touio'ng in dit saizocn het niet aan kunstgenot te doen ontbreken. 'sGRAVENHAGË, 12 Februarij. De heer T. Haitsma Muiier is benoemd tot burgemeester der gemeente Lochem, met toekenning van eervol ontslag als burgemeester der gemeenten Rijp en Graft. Aan den heer jhr. mr. J. W. M. Schorer is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van het collegie voor de zeevisscherijenen tot lid van dat collegie is benoemd de heer R. J. Verschoor van Nisse, te Middelburg. De officier van gezondheid le kl. M. Steensma, dienende aan boord van het opleidingschip Anna Pautoivno, wordt op non-activiteit gesteld en vervangen door den officier van gezondheid 1« kl. I!. 11. Thomson. De luit. ter zee 1' kl. J. P. Noorduyn, uit 0. I. in Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. Het schroefstoomschip 3' kl. Alkmaaronder bevel van den kapitein- luit. ter zee G. Doorman, thans deel uitmakende der oefeningsdivisie, onder bevel van den kapitein ter zee .1. W. Binkes. zal legen het einde dezer maand die divisie verlaten, koers stellen naar Curacao en aldaar tijdelijk gestationeerd blijven. De mnister van justitie vereenigde gisteren ten zijnen huize aan een diner een aantal hooggeplaatste regierljjke ambtenaren uit de residentie. De hoofdcommissie voor de algemeene verloting, ten voordeele der watersnoodlijdenden, ontving dezer dagen van het voormalig lid der ver lotingscommissie van 18G1, den heer dr. A. Vrolik, die wegens uillandig- lieid geen deel kon uitmaken van de tegenwoordige commissie, een blijk van warme belangstelling in deze zaak en wel door de toezending van eene zeer fraaije corbeille van fijn Fransch aardewerk en twee kleinere vazen. Voorts mogen nog de volgende prijsvoorwerpen in het bijzonder vermeld worden: eene teekening in pastel van en door den heer Frederik Lintz, een aquarel van en door den heer Ferdinand Lintz, eene schilderij (voor stellende een oude balletincesier) van en door den heer A. van den Berg, pensiouiiaire van 1111. MM. den koning en de koningin, een Turksche shawl en eenige prachtige andere voorwerpen van mevrouw van Alphen - Hovy. UUIT EM.AN DSC 11K BKIUGTEN. t ENGELAND. LONDEN, 11 Februarij. Aan den deken van Westminster, Stanley, zal eerstdaags op nieuw een protest gezonden worden door mannen van allerlei parijjen en rigtin- gen onderteekendom hem te verzoeken het plaatsen van een monument voor prins Napoleon in de Westminster Abdij niet toe le laten. De kon. schouwburg te Dublin werd, gelijk reeds gemeld werd. Maan dag II. door brand vernield- Ten 2 ure zou eene middag-voorstelling gege ven worden ten voordeele van de noodlijdende armen vau Dublin. Er waren reeds zeer vele plaatsen afgegeven en ook de gemalin van den onderkoning had laten weten, dat zjj de voorstelling zou bijwonen, toen een uur voor den aanvang geheel Dublin van angst en ontzetting werd vervuld bjj hel hooren van den kreet: de schouwburg staat in brand! De brand had zijn ontstaan hieraan te dankendal een der werklieden onvoorzigtig eene brandende kaars in aanraking bragt met de kanten gordijnen van de kon. loge, die voor de ontvangst van hertogin van Marlborough versierd was. De vlammen sloegen onmiddellijk met zulk eene snelheid naar alle kanten uit, dat weldra alle pogingen om te blusschen moesten worden opgegeven en hel gebouw met zijn kostbaren inventaris eene prooi der vlammen werd. Erger nog was het dat 19 menschen bij de ramp het leven verloren, waar onder de régisseur, de heer Egerlon, die het slagtoffer werd van zijn jjver om de boekerjj van het theater nog te redden. De directeur had 's morgens gezien, dat digt bij de gaskroon een deel der zoldering er zwart en onoog lijk uitzag. Daarom had men den schilder omhoog geheschen, om dit ge deelte even bij te verwen, llij zat op een klein plankje; het louw liep over een katrol en was beneden vastgesjord. Toen ieder zich redde, vergat men den man. wiens stem niet le hooren was. Hij kon niet bij bet touw komen en hing dus zestig voet boven de vlammen. Toen men aan hem dacht was het te laat en was het geheele gebouw in brand. De overige slagtoffers waren de inspecteur der requisiten en diens knecht, de schoonmaakster en twee andere bedienden, terwijl bij het blusschen van den brand nog 13 werklieden en spuitgasten hel leven verloren. De schade wordt op 40000 l geraamd. Het gebouw was voor 15000 en de inventaris voor 1500 verzekerd. Door dezen brand werden 200 men schen van elk middel van bestaan beroofd. Men klaagt zeer over de houding van den nabij den brand verzamelden volkshoop; sommigen drongen, toen de brand begonnen was, naar binnen en maakten zich van de costumes meester, waarmede zij zich gingen opsieren en allerlei grappen maakten. Nog stuitender was het gedrag van eenige der studenten, die, op het dak van Trinity College staande, voet zoekers en geld onder het volk wierpen. Aan boord van een stoomboot, die met steenkolen geladen Cardiff verlietheeft een ontploffing plaats gehad. Er werd een man door gedood, verscheidene anderen zwaar gewond: een werd in het water geslingerd maar spoedig gered. Naar men uit New-York meldt hebben verschillende Iersche vereeni- gingen besloten af te zien van de gewone uitgaven bij de viering van het St. Palrickfeest. en in de plaats daarvan groote sommen voor Ierland af te zonderen. Op de viaduct, die door de straten van New-York loopt, reed onlangs tegen middernacht in snelle vaart een locomotief met een waggon, waarin zich huiswaarts keerend personeel van den spoorweg bevond. Plotseling brak de verbinding tusschen den waggon en de locomolief, zoodat deze van de viaduct op de straat nederstortte en de waggon op zijde viel. Zeven der personen die er in zaten werden zwaar gekwetst. Gelukkig waren er op dat oogenblik geen menschen op de straat, anders bad de nederstortende locomotief nog meer onheilen kunnen te weeg brengen. FRANHRIJH. Het dagblad la Paix verneemt dat de ministerraad besloten heeft, dal namens het kabinet in] de kamer eene formele verklaring zal worden algelegd tot afkeuring der algemeene amnestie. De Rép. frang. bestrijdt natuurlijk de conclusie van het rapport der commissie in zake het amnestie-voorstel. Men erkent, zegt dat blad, dat de amnestic-qnaestie eene groote scheuring in de republikeinsche partij doet ontstaan. Welnu, wil men deze verdeeldheid bestendigen? Wil men, dat bjj de algemeene verkiezingen overal candidaten opslaanvoor wie liet woord /'amnestie", in plaats van alle bekendheid, verleden en bekwaam heid. als programma volstaat? Wil men, dat de verkiezingen in 1881 be dorven worden door eene agitatie, welke niemand het in zjjne magt zou hebben te bezweren Men zal ons wclligt ons onverbeterlijk optimisme verwijten, maar wij laten de hoop niet varen, dat noch de regering, noch de kamer len einde toe in deze verdeeldheids-politiek volharden zal. Het Journ. des Déb., sprekende over de verkiezing van den heer Yvcs Guyotredacteur van de Lanterne, die Zondag II. plaats had. laakt de onverschilligheid der gemagtigden, die deze zegepraal van den man der uiterste linker zijde heelt mogelijk gemaakt. Men moet niet vergeten, zegt het blad, dat Guyot onder den pseudoniem van "Vieux petit employé" iu de Lanterne tegen de prefectuur van de politie de aanvallen gerigl heeft, welke dit blad zoovele strenge veroordeclingen op den 'hals haalde. Een jaar geleden dwong hij den prefect Gigot, en dientengevolge ook den mi nister de Marcère, lot aftreden, en uit vervolgt hij den prefect Andrieux met dezelfde wapenen. Is het niet zonderling dat de wijk zelve, waarin de prefectuur van politie gevestigd is, den verbilterdstcn vijand dier prefec tuur naar den raad zendt De lieer Ciémieux. wiens overlijden gemeld is, werd in 1796 te Nimes geboren. Hij onderscheidde zich aanvankelijk als advocaat en werd in 1842 lid der kamer en in 1848 lid van het voorloopig bewind. Onder het keizerrijk onttrok hij zich aan het staatsleven. In 1870 maakte hij deel uit van de regering der landsverdediging als gedelegeerde te Tours en minister van justitiein welke hoedanigheid hjj eene proclamatie aan de natie rigttc. Later werd hij lid der nationale vergadering voor Algiers, en nam in dit ligchaam, onder de leden der uiterste linker zijde plaats. Vervolgens werd hij tot onafzelbaar lid van den senaat gekozen. Twee veroordeelden der Commune. Alavoine en Gaillard. die dezer dagen gratie hebben bekomen hebbende een aan den minister van jus titie, de ander aan den president der republiek, seschre«en dat zij de gratie niet aannemen. Alavoine schrijft, dat de reglsgelecrden bij het dep. van justitie behoorden te welen, dat men, om een bij verstek veroordeelde gratie le verleenen, ten minste zijne toestemming noodig heeft. Daar bij haar nu niet gevraagd heeft, zoo kent hij aan niemand het regl toe hem eene gunst op te dringendie hij als eene beleediging en vernedering be schouwt. Gaillard verklaart, dat hij veertig jaren lang de zaak der repu bliek heeft acdiend, en dit, had hij tot dusver gemeend, was voldoende om hem voor eene beleediging te vrijwaren. Hij ziet echter dat hij zich vergist heelt, aangezien zoowel de president der republiek als de ministers hebben kunnen goedvinden hem le honen, door het verleenen van gratie, die hij nooit verzocht heeft en die hij met verontwaardiging van de hand wijst. Het heilige en wettige beginsel der amnestie voor allen Iaat zich niet verbrokkelen. Te Parijs hebben negen vrouwen zich naar de mairie van haar arron dissement begevenom hare inschrijving op de kiezerslijsten te eischen. Zij verklaarden, dat zij aan alle verpliglingen, die op de Franschen rusten, hebben voldaan en dat zij dns geregligd zijn in haren eisch. Alleen hare sekse kan men aanvoeren als reden van uitsluiting, zooals men vroeger, bij het beslaan van standen ieder uitsloot, die niet van adel of die geen priester was. Men heeft gevraagd, zegt le Moniteurwat het vrcesselijk ongeluk, dat hij Clichy-Levallois heeft plaats gehad, aan de maatschappij van den Westerspoorweg zal kosten. Bij benadering komt dit op eene som van twee millioen fr. te staan. Ieder der dertien dooden laat een weduwe nawaar aan 2500 fr. rente verzekerd moet worden, d. i. voor de dertien 32500 fr. Vervolgens kunnen er ongeveer dertig kinderen zijn. Men kan deze niet minder dan 1000 fr. ieder toekennen of 15000 fr. Dus te zamen voor de overledenen 47500 fr. De gewonden zullen ieder minstens 800 fr. ontvangen. Aannemende dat aan veertig schadevergoeding verleend wordt dan moeten 30000 fr. rente bij de 47500 fr. gevoegd worden, le zamen 79500 fr. Schade loosstelling voor den tijd dal de gewonden niet kunnen werken en de bui tengewone kosten voor hun verzorging bedragen ongeveer 500,000 fr. Het verloren materieel kan aldus berekend worden; 1 locomotief die hersteld moet worden 15000 fr., 5 verbrijzelde wagons 35000 fr., 2 goederenwagens

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2