Onder Ter-Aar zijn Iwee knapen, broeders, 12 en 10 jaren oud, door iet fjs geraakt en verdronken. Te Gouda vervoegde zich dezer dagen bij den heer Herman de Groot, directeur der begraafplaats aldaar, een persoon, die het uiterlijk had van een schipper en zulks ook beweerde te zijn. De man was zeer aangedaan en geen wonder, daar zijne geliefde echtgenoote overleden was, tijdens hij met zijn schip bij Moordrecht lag. Den Iaatsten pligt, dien hij jegens de dierbare overledene te vervullen had, wilde hij vervullen op eene wijze, die van zjjne vereering blijk droeg en daarom wilde hij zich een min of meer kostbare begrafenis getroostenwaartoe hij den directeur verzocht alles in gereedheid te brengen en hem ook de kist bestelde. Alles was besproken en de be droefde man ging, doch liet zieh bij de deur ontvallen, dat hij naar Rot terdam moetende sporen, eerst weder lastig genoeg naar Moordrecht moest, daar hij, wat in zulke droeve omstandigheden te begrijpen is, ver geten had geld mede te nemen en hjj in Rotterdam 12,50 noodig had. De welwillende directeur wilde hem die moeite besparen en vroeg ol hij hem ook kon helpen met hem iets voor te schieten. Dit aanbod werd dankbaar aangenomen, en de schipper ontving 20. Bjj het opstaan bemerkte de schipper, dat de directeur zich met moeite bewoog, en informeerde zeer belangstellend naar de reden. Toen hem geant woord was, dat rhumatiek de oorzaak was, wist hij dadelijk een middel te noemendat in Friesland bekend was en hem zelf meermalen had gehol pen. Hij gaf de bestanddeelen op, en de wjjze van gebruik, doch een der huisgenooten van den directeur verzocht hem het zelf even bij een apotheker in de buurt te gaan halen. Hij ontving daarvoor ƒ2 en een kopje om het middel in te doen. De man was zeer bereidwillig die dienst te bewijzen, gingen moet nog terugkomen. Te Haarlem is gisteren door een onbekende oorzaak de groote slijp steen in eene der werkplaatsen aan het oude station aldaar, die door sloom in beweging wordt gebragigesprongen. Een zwaar stuk daarvan is door het Jak geslagen en met kracht geslingerd tegen den hoogen schoorsteen en vervolsens door het dak van eene andere werkplaats gevallen tusschen het aanwezige werkvolk, zonder echter iemand te raken. De slijper, die bij hel springen naast den slijpsteen stond, is door een stuk getroffen en verwond geraakt, zoodat hij naar zijne woning moest vervoerd worden. Te Amsterdam zijn in de week van 1 tot en met 7 Februarij jl. 22 personen aangegeven als .overleden aan mazelen. 0e persoon van d. J.die onlangs uit de cellulaire gevangenis te Utrecht is ontsnapt, maar door een sprong letsel aan het been bekwam, waardoor hij niet verder kon, en die toen door een veldwachter naar zijn vorig verblijf is teruggebragtheeft voor dit feit voor de arrond.-regtbank aldaar teregt gestaan en is deswege veroordeeld tot eene celstraf van eene maand. Naar de openbare criminele leregtzitting van het gcregtshof Ie Leeuwar den is verwezen K. N.oud 28 jaar, vroeger veldwachter der gemeente Menaldumadeelthans in hechtenis, beschuldigd van 15 misdaden van valsch- heid in een authentiek geschrift, door het namaken van geschrift en hand- teekening, en 15 misdaden van het zich desbewusl bedienen van die valsche acten. Hij had nl. op onderscheidene tijdstippen, gedurende de jaren 1878 1 en 1879, in de gemeente Menaldumadeel valschelijk vervaardigd 15 stuks l zoogenaamde reisorders, zooals die door de daartoe bevoegde ambtenaren, volgens de bestaande voorschriften, aan beambten van justitie en politie worden afgegeven, om daarop kosteloos vervoer per spoortrein te bekomen, en die reisorders valschelijk onderleekenddrie met den naam van den bur- geuc.'ster van Menaldumadeel »\V. A. Bergsma", en twaalf met den naam van den waarnemenden burgemeester der gemeente «A. C. Sijtsma', en die valsche reisorders daarna, ter bekomiug van kosteloos vervoer, aan den stationschef te Dronrijp uitgereikt. Te Ter-Neuzen is Maandag avond aan het station van den spoorweg de stoker van de gereed staande locomotief voor den trein naar St. Nikolaas er af gevallen, ten gevolge waarvan hij ernstige wonden aan den rug be kwam. Men veronderstelde dat inwendig eenig Iigchaamsdeel was gebro ken, zoodat er bezorgheid voor het leven bestaat. I sGRAVENHAGË, 11 Februarij. Tot burgemeester der gemeente lleusden is benoemd de heer P. L. Honkoop, en tot burgemeester der gemeente Vnght de heer J, C. Marggrafï. Door den gemeenteraad is, wegens de toeneming van het aantal leer lingen op de hoogere burgerschool van meisjes en het daardoor ontstane gebrek aan ruimteeen crediet van 4000 toegestaan lot het plaatsen van een hulpgebouw in den tuin, behoorende bij die instelling. Voor het geregtshof te 'sGravenhage werd heden bepleit het booger beroep, door de firma van Zeylen en Decker ingesteld legen een vonnis der Rotterdamsche regtbank, waarbij zij als gedaagde iu vrijwaring veroordeeld werd om aan den heer van V. te vergoeden alle schade, welke aan diens coederen op het schip der appellanten overkomen was. Het geldt hierbij de schade, geleden aan drie coilis manufacturen, van Vlissingen naarSama- rang overgebragt. Een weldadig doel, een keurig programma en de vermoedelijke komst van koning en koningin, redenen te over om velen te lokken naar het watersnood-concert, gisteren avond in den schouwburg gegeven door de kon. kapel van het reg. grenadiers en jagers. Slipt ten half acht traden 11II MM. de kon. Inge binnen en de kapel, die op het tooneel zetelde, ver welkomde de hocge personen met het «Wien Neêrlandsch bloed". Na min zaam het publiek te hebben gegroet, namen koning en koningin plaats. Hare Majesteit droeg een rose satijn kleed, laag uitgesneden en daarover een hermelijnen sortie. Een diadeem schitterde in hel kapsel en het fraaije collier, als nationaal huldeblijk haar door het Nederlandsche volk vereerd, fonkelde om haar hals. In de hand hield zij een sChoonen bloemruiker, die haar bij het binnentreden was aangeboden door het dochtertje van majoor Ongerboe', die met den kapt.-luit. Bijlevcldt, den kapitein Simon, de luitt. Camp en Apol, leden dei' regelingscommissie, en den administra teur van de Vereeniging het Nederl. tooneel, den heer van Eijleveld, de eer genoot HH. MM. te ontvangen. De koning was in generaalsuniform. Met blijkbaar genoegen luisterden de koninklijke bezoekers naar de voor treffelijke uitvoering. Een keur uit de meest bekende en geliefde opera's werd door de kapel ten gehoore gebragt op eene wijze, die zelfs de ten aanzien van fraaije militaire muziek zoo verwende Hagenaars bewondering afdwong. En dat dit corps werkelijke artisten telt van groote bekwaam heid, dat bewees niet alleen de solo-oboist Hemmes, die glashelder en fijn een romance van Beethoven voordroeg, maar het geheele corps, toen het, ter begeleiding van mevr. de Vries, zich in één oogeublik van fanfare-corps in een flink aaneensluitend harmonie-corps herschiep, onder de directie van den heer Stumpff te Amsterdam. Met sympathie werd de Nederl. zangeres begroet; men waardeerde het zeer dat zij de zoo verdiende rust afbrak om haar gaven ten beste te geven voor een schoon doel. Maar die waardering bij haar optreden maakte plaats voor blijde verrassingtoen men haar zang na zoo lange reeks van jaren weer hoorde. Het was of haar stem niets geleden had door den tijd; vol, zuiver, klankrijk was haar geluid en met eene benijdenswaardige gemakke lijkheid doorliep haar slem de toonladder. Na haar voordragt van Beet- hovens «Ah perfido", werd zij uitbundig toegejuicht en vriendelijk door koning en koningin gegroet. Dezelfde eer viel den heer Hemmes na zijn solo te beurt; de vorstelijke personen schenen daarmede zeer te zijn iugenomen, evenals met de uitvoe ring van de Muelle, door het corps onder leiding van den onderkapelmees ter van der Linde; de heer Völlmar was door ongesteldheid verhinderd den dirigeerstok te voeren. En toen HH. MM., na het eerste gedeelte, den schouwburg verlieten, gaf de koning aan den kolonel van het corps zijne voldoening te kennen over het schoone concert. In het tweede gedeelte werd aan mevr. de Vries een ware ovatie gebragt. Het air uit Semiramis, prachtig door haar gezongen, werd gebisseerd en een sierljjke lauwerkrans werd haar daarna namens de officieren van het corps aangeboden. Ten 12 ure heden middag werd aan het departement van waterstaat, handel en nijverheid, in tegenwoordigheid van vele belanghebbenden, de bus geopend, bevattende de inschrijvingsbilletten voor de aanbesteding: het leveren van 92200 greenenhouten dwarsleggcrs. in drie perceelen. Er waren 19 aanbiedingen ingekomen. Voor alle perceelen was hel minst ingeschreven door de heeren van der Made en Gips te Dordrecht, te weten: voor het eerste perceel ƒ45316; het tweede ƒ41400 en het derde ƒ41400. De firma Penn en Boudewijn was met een bedrag van *4499 de laagste der zeven inschrijvers voor het maken, leveren en opstellen van eene draai schijf van 13.50 M. middellijn ten behoeve van den spoorweg van Nieuwe Diep naar Amsterdam. Door verschillende visschers van Scheveningen zijn gedurende de laatste dagen wederom 68 vaten petroleum uit zee opgevischt, welke te Schevenin- bij de strandvonderij zijn geborgen. De gevangen visch, welke sedert eenige dagen werd aangebragt, was meest dood en kan alleen dienen om te worden gezouten en gedroogd. Een zeker aantal visschers is door tegenwind verpligt geweest te Nieuwe Diep ol te Ymuiden binnen te loopen. BUIT KNLAiN DïSCllK BKH l(i TE K r. E I. A S 15. LONDEN, 10 Februarij. De correspondent van de Times te Kabul meldt dal, hoe meer hij den tegenwoordigen toestand van Afganistan leert kennenhij hel moeijelijke van de positie der Engelsche regering ten opzigte van deze quaeslie des te levendiger gevoelt en des te beter begrjjptdat zij aarzelt met het nemen eener beslissing omtrent de gedragslijn, die zij thans volgen zal. En toch moet die beslissing niet te lang uitgesteld worden. De tegenwoordige aar zelende houding der Engelscben lokt de Afganen tot eene nieuwe coalitie uit. terwijl hel blijven te Kabul hen toch reeds bijna evenzeer verbittert als de verklaring dat Afganistan geannexeerd zou worden doen zou. Drie maanden geleden, toen de Afganen zich rustig schenen Ie zullen houden, was er veel te zeggen voor eene alwachteude houding, ol er soms ook eene of andere krachtige persoonlijkheid onder de Afganen op den voor grond treden zou, die de aangewezen man zou blijken te zijn om het land te regeren. Maar zulk een man schijnt er niet te zijn. De Standard meldt dat de Transvaal voorloopig zal bestuurd worden door kolonel Lanyon, in afwachting van AVoIseley's komst in Engeland, als wanneer de quaestie van het toekomstig bewind der Zuid-Afrikaansche ko loniën door de regering zal in handen genomen worden. Te Holloway is dezer dagen brand ontslaan in eene kleederenfabriek. Het vuur nam zoo snel toe, dat een aantal werksters op de tweede ver dieping zich den uitweg zagen afgesneden. Zij sprongen uit het venster, met het gevolg dat er twee doodvielen en drie ernstige wonden bekwamen. FKANkRIJk. De onder-secretarissen van slaat zullen voortaan deelnemen aan de ministerraden, doch niet op den voet van gelijkheid met de ministers, maar om inlichtingen tc geven en te ontvangen, om onderling van gedachten te wisselen over de aanhangige quaesliën en hel afdoen van zaken en het nemen van besluiten te helpen voorbereiden. De kabinetsraden, die gepre sideerd worden door den heer Grévy en waarin voor goed besluiten worden genomen, zullen, evenals tot dusver plaats had, niet door hen worden bijgewoond. Prins Napoleon, die door zijne partij als hoofd der keizerlijke familie en dus als pretendent naar de keizerskroon beschouwd wordt, doch die zichzelf liefst het hoofd der «partij van een beroep op het volk" noemt, ontving dezer dagen een waarschuwing van de Hép. hang., waarin hij met verbanning bedreigd werd. De Ordre antwoord daarop, dat de minister maar doen moet wal hij zijn pligt acht, mits binnen de grenzen der wet blijvende. Twee voortvluglige beambten van het weldadighcidsbureau te Lyon zijn bpj verstek veroordeeld wegens het verduisteren van voor de armen bestemde gelden ten bedrage van 40,000 frs.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2