bleven. Een 3-jarig meisje geraakte in brand, zij liep naar buiten en de vlammen werden door de buren uitgeblusebt. De kleine bad echter reeds zulke brandwonden bekomen, dat zij kort daarna onder de hevigste pijnen bezweek. Te Zundert is een meisje in een ketel, waarin zich het gekookte eten voor de koeijen bevond, gevallen en kort daarna aan de brandwonden overleden. Onder Mierlo zijn twee woningen afgebrand, waarschijnlijk ten ge volge van het spelen van kinderen met lucifers. In den nacht van Vrijdag op Zaturdag ontstond er brand in de boe renplaats van T. Kooima. onder de gemeente Aduard. Van de 14 koeijen, die op stal waren, zijn er 10 verbrand en van de 5 paarden één. Van de gebouwen staat enkel het erg beschadigde woonhuis en een bijschuur, bene vens eene stookhui. Eenige uren te voren was een begin van brand in dat huis gebluscht. Men meldt uit 's HertogenboschIn de nabijheid dezer stad liggen een aantal zware ijsschollen op den Vughterdijk. die door het water tijdens de eerste dagen der jongste overstrooming daarop zijn geworpen en die nu, na eene volle maandnog ettelijks meters breed en lang en minstens 3 decimeters dik zijn. Hierdoor kan men eenigzins zich een denkbeeld vor men van de reuzenkracht van bel water, dat toen, voor het de stad be reikte, toch reeds 10 of 12 kilometers had afgelegd. - Te llreda heeft zich Donderdag 11. in het logement »de Zwaan" een onbekend persoon, die aldaar den vorigen dag was aangekomen en zich onder den naam Dugniale uit Isichem ingeschreven had, door een revolver schot van het leven beroofd. Omtrent de herkomst ven den man, die van middelbaren leeftijd was en de Fransche taal sprak, is niets bekend. Zijne papieren beeft bij, voordal hij tot den zelfmoord overging, vernietigd. Ook was in den bodem van zijn hoed een gat gesneden, welligt een middel om het ontdekken van zijn naam te voorkomen. Aan geldswaarde werd slechts ƒ0.30 bij hem gevonden. Rij een landbouwer te St. Philipsland was sedert eenige jaren dienst baar Corn. Nieuwelink, die door zijn trouw en ijver het volste vertrouwen zijns meesters had verworven. Dezer dagen in den stal der paarden werk zaam zijnde om die te verzorgen, ontving hij, na eenige minuten te voren een paar kinderen, mede in dien stal aanwezig, voor het gevaar waarin zij zich bevonden te hebben gewaarschuwd, van een dier beesten een slag. ten gevolge w arvan hij des nachts is overleden, een weduwe met vier kinderen achterlatende. Vrijdag avond II. is het Pruissische grenskantoor aan den rijksstraat weg naar Nordhornhetgeen door drie familiën bewoond werd, geheel afgebrand Door een hevigm wind aangestookt breidden de vlammen zich zoo snel over liet geheele gebouw uit, dat slechts een klein gedeelte der inboedels is kunnen gered worden. Hel Alg. Dbl. v. ;V. meldt dat te Ivema, in Menado, waar de con troleur llaga zijn dood vondtoen bij een vroeger on-dienstpligtige uit zijn buis kwam halen om wegens dienstweigering naar de hoofdstad gebragt te worden, op den nieuwen controleur, toen bij met eenige heeren den weg langs ging. een geweerkogel is afgeschoten. Waarschijnlijk zal decontroleuif vooreerst niet gemakkelijk gezelschap vinden om mee uit wandelen te gaan. De verbittering in de Minahassa scheen werkelijk onder de bevolking diep geworteld, en men zeide, dat de ambtenaren van het binnenlandsch bestuur, door oproeping tot heerediensten in tijdendat de landbouw de werkzaam heid der bevolking vereischt, die verbittering voeden. 'sGRAVENHAGE10 Februarij. Aan den heer J. A. Keun, diplomatiek agent en consul-generaal der Nederlanden te Bucharest, is de persoonlijke titel van Zaakgelastigde verleend. Tot burgemeester der gemeente Broek op Langendijk is benoemd de heer C. Spaans, lid van den raad dier gemeente, en tot burgemeester der gemeente ZuiJscharwondede beer 11. van Twuyver, thans ontvanger dier gemeente. De onlangs benoemde adjunct ijkers J. II. van de Velde en W. J. C. Verbage zijn respectivelijk geplaatst aan de ijkkantoren te 'sGravenhage en Dordrecht. Voorts wordt de adjunct-ijker B. Windemuller overgeplaatst van het ijkkantoor te Dordrecht naar dat te Rotterdam, terwijl de adjunct- jjker J. H. Scholten, te 's Gravenhagete Amsterdam wordt geplaatst. De luit. ter zee 1' kl. C. de Klopper wordt gedetacheerd bij de fabriek der Nederl. stoomboot maatschappij te Fijenoord, ten einde tegenwoordig te zijn bij de verdere gereedmaking van het schroefstoomschip 4* kl. Benkoelen. De militaire student voor de geneeskundige dienst der zeemagt P. J. Kinlz wordt, bij beschikking van den minister van marine beschouwd als nog met ultimo September jl.op zijn verzoek, eervol nil die betrekking té zijn ontslagen. Door den minister van koloniën zijn de hh. jhr. II. J. Quarles van Uflord en A. F. L. van Dijk, na afgelegd examen, benoemd tul tweeden kkrk bij genoemd departement. De minister van marine zal Vrijdag aanst. geen gehoor verleenen. De algemeene verloting ten behoeve der watersnoodlijdenden in den lande vindt allerwege verblijdende medewerking. Hoewel de uitgifte der loten eerst sedert veertien dagen geschiedtwerden reeds ongeveer 40,000 loten geplaatst. Wederom werden tal van prijzen ingezonden, o. a.: eene schilderij en eene tcekening van mr. L. N. baron van der Goes van Dirks- landeen toilet-garnituur, kristal met verguld en brons van den heer D. II. Andreae te Kollum een fil de grain van jh'. Elont van Soelcrwoude, een wollen deken van J. Scheltema Jzn. te Leiden, een vaatje Spaansche wijn van den heer A. Aquilar te 's Hage, eene kostbare zweep van den heer 1). P. van Rijswijck. zes paar zilveren lepels en vorken van den heer W. A. Noman te 's Ilage, een keu rig bewerkte Berlijnsch zilveren koffijkan en twaalf rijnwijnglazen. Verder kwam in een gift van 100 van B. V. II terwijl toezegging gedaan werd van eene belangrijke inzending van prijsvoorwerpen door de instelling «Nederlandsch Mettray". Het concert der kon. zangvereeniging «Caecilia", ten voordcele van de noodlijdenden door den watersnood, heeft het aanzienlijk bedrag van ƒ1947 opgebragt. De kerkeraad van de Ned. herv. gemeente alhier heeft een adres aan den gemeenteraad ingediend met verzoek om de kermis dit jaar te doen eindigen op Zaturdag avond. De Vereeniging tot bevordering van de Chris- telijke heiliging van den Zondag heeft soortgelijk verzoek ingediend, echter van eenigzins andere strekking. Dit genootschap verzoekt op den Zondag van de kermisweek de kermisviering geheel en al te verbieden. BUlTKiNLA N DSC IIK BKBIGTE.Y BELGIË. Aan het gemeentebestuur van Antwerpen is een rapport overgelegd over de werken van Rubens. Volgens dat rapport heeft Rubens gemaakt 2235 schilderijen, onder welke 228 schetsen, en 484 teekeningen. In het geheel dus 2719 werken. Van de 2235 schilderijen en schetsen zijn er 829 nim- mer nagemaakt, 690 zjjn bekend uitsluitend door copie, van 294 is elk spoor verloren. Wil Antwerpen, overeenkomstig den wensch geuit op het kunstenaars-congres van 1877, eene volledige verzameling van Rubens wer ken aanleggen, dan moet zij 536 schilderstukken laten copiëren en 921 prenten trachten te verzamelen, om de reeks schilderwerken van den mees ter volledig te hebben. Wat de teekeningen betreft, ontbreken er nog 126 navolgingen in gravure en 117 in steendruk. Niet minder dan 1047 prenten j zouden dus aangekocht en 653 pholographiën zouden gemaakt moeten wor- den. De prijs van elke prent wordt op 10 fr. en de prijs van elke photo- graphie op 60 fr. begroot. Worden slechts de helft der schilderijen, welke het comité opsomt, en de 115 teekeningen gephotographeerd, dan zou een 1 som van 30000 fr. noodig zjjn. De gemeenteraad heeft 1500 fr. bestemd om jaarlijks eenige pholographiën 1 te laten maken en eenige prenten aan te koopende staat heeft gelijke som aangewezen voor hetzelfde doel. ESCIELAND. LONDEN. 9 Februarij. Uit het laatstelijk van generaal Roberts uit Afganistan ontvangen tele* gram blijktwat betreft de door hem bevolen teregtstellingenhet volgende: Tol 12 November werden ongeveer 73 personen geëxecuteerd, onder wie ook de stadspolitie-commissaris (Katwal) en 6 andere mannen, wegens ver- j minking van de lijken der officieren van het gezantschap; 17 personen, op grond dat zij het escorte hadden aangevallen en zich in bet bezit van goederen bevondendie bet eigendom waren gew eest van de leden der am bassade; en 49 wegens bewezen moorden op het gevolg van liet gezant schap en medepligtigheid aan den aanval, die met den dood van alle leden der ambassade eindigde. Sedert 12 November werd nog aan 9 personen het doodvonnis voltrokkennadat het bewijs was geleverd van hun mede- pligtigheid aan den moord op het gezantschap; en tot 16 Dec. werden bo vendien nog 15 misdadigers ter dood veroordeeld, nadat zij schuldig bevon den waren aan het vermoorden van gekwetste soldaten en ook omdat zij deel genomen hadden aan de zamenzwering legen de gezanten. De Times is van mecning dat de groole moeijelijkheid in de quaestie van den aan Ierland te verleenen onderstand gelegen is in bet gevaar, dat men, door aan hen hulp te verleenen, die werken kunnen, hoe langer hoe meer traagheid en gebrek aan veerkracht en zelfvertrouwen in Ierland doet ontstaan. Dat er thans groote nood in sommige districten van Ierland be staat, acht hel blad voldoende gebleken. Maar een van de voorname rede nen daarvan acht de Times gelegen in het feitdal veler bestaan in Ier land van bet welslagen van den aardappeloogst afhangt. Dat de Ieren ten platte» lande ophouden, zich greotcndeels met aardappelen te voeden, acht het blad voor de welvaart van Ierland van meer belang dan er nieuwe wet ten gemaakt worden. Te San Francisco is een Chineesch waschhuis afgebrand, waarbij elf Chinezen, vermoedelijk door opium bedwelmd, in de vlammen zijn omgekomen. FRANKRIJK. In de kamer van afgevaardigden is Zaturdag II. door den beer Casimir Périer uit naam der commissie verslag uitgebragt over het voorstel betref fende de amnestie; zij concludeerde tot de verwerping er van. »Pe opstand van den 18'" Maart", zoo liet zich de commissie uit, //was een aanslag tegen eene volksvertegenwoordiging, welker gezag zoo wettig en onbetwist mogelijk was; de Commune is een opstand geweest tegen de souvereiniteit der natie zelve; zij heeft buitensporigheden en misdaden begaan, welke voor altijd gebrandmerkt moeten worden". De behandeling van het voorstel is op aanstaanden Donderdag bepaald. De heer Clémenceau heeft met eenige andere leden verlof gevraagd voor eene interpellatie over het spoorwegongeluk te Clichy. Op verzoek van den minister van openbare werken is de behandeling dezer zaak bepaald op aanst. Zaturdag. Van wege den senaat is den directeur van het schilderijen-museum in het Luxembourg aangezegd, dat bij vóór Junij aanst. de localen, thans door zjjne schilderijen en beeldhouwwerken ingenomen, moet ontruimen. De senaat kan voor zijne bureaux dien vleugel van het paleis niet missen en'wil ook niet gedoogen dat een gedeelte van den tuin worde algenomen, om daarin een nieuw museum te bouwen. Er zal daarop dus iets moeten gevonden worden. Generaal Morin, directeur van het //conservatoire des arts et métiers", is overleden. Zijne talrijke werken over physica, mechanica enz. zijn zeer gezocht, en verscheidene zijner geschriften, zooals dat over waterbouw-

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2