BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsehe Courant van Maandag 9 Februarij dHHO, F". 33. STADS-BERICHT EN. NATIONALE MILITIE. BINNEN LA MDSCUE BEIIIGTEN. BURGEMEESTER ïn WETHOUDERS tan LEIDEN doen te weten: dat de ingezetenen, die verlangen mochten als vrijwilliger hij de nationale mi litie op te treden, zich daartoe vóór den 1"'° Maart aanstaande ter gemeente secretarie heli ooien aan te geven. De bepalingen der wet tan den 19 Augustus 18G1 [Staatsblad n°. 72), betrekke lijk de nationale militie, zijn ten aanzien van de vrijwilligers de volgende: »Art. 11. Om vrijwilliger bij de militie te zijn,inoet men ongehuwd of kinder loos weduwnaar en ingezeten wezen, voorts lichamelijk voor den dienst geschikt, ten minste 1.56 meter lang, op den 1"°° Januari van het jaar der optreding als vrijwilli ger hel 20"* jaar ingetreden zijn en het 35,te jaar niet volbracht hebben, tot op het tijdstip der optreding aan zijne verplichtingen ten aanzien van de militie, zoover die te vervullen warenvoldaan en een goed zedelijk gedrag hebhen geleid. Het bezit van die vereischten, met uitzondering van de lichamelijke geschiktheid en van de gevorderde lengte, wordt bewezen door een getuigschrift van den Burge meester der woonplaats. Art. 12. Hij, die voor de militie is ingeschreven, wordt slechts als vrijwilliger toegelaten voor de gemeente, in welke hij ingeschreven is, tenzij hij geene verplich tingen ten aanzien van de militie meer te vervullen hehhe. Art. 13. Hij, die hij de zeemachtbij hel leger hier te lande, of bij het krijgs volk in 's Rijks overzeesche bezittingen heeft gediend, wordt niet als vrijwilliger bij de militie toegelaten, tenzij hij bij hel verlaten van den dienst, behalve een be wijs van ontslag, van den bevelhebber, ouder wien hij laatstelijk heeft gediend, een getuigschrift hehbe ontvangen, inhoudende, dat hij zich gedurende zijn dienst tijd goed heeft gedragen. Hij kan, heeft hij dit ontvangen, tot dat zijn veertigste jaar volbracht is, als vrjjwilltger bij de militie worden toegelaten." Wijders wordt ter kennis van de belanghebbenden gehracht, dat tot het opma ken van het getuigschrift, bedoeld hij bo>engeuoeind art. 11 der wetdagelijks, uit gezonden! de Zondag, van des voormiddags negen tot des namiddags vier uienter secre tarie dezer gemeente de gelegenheid he>taat. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaatsing in de Leidsehe Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd Leiden, 7 Februari 1880. v. n. BRANDEI.ER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Ue VOORZITTER van den Gemeenteraad van Leiden noodigt by deze, krachtens art. 7, 2' alinea der wet van 4 Juli 1850 Staatsblad n\ 37), de inwoners dezer gemeente uit om zon zij elders in de directe belas tingen zijn aangeslagendaarvan vóór den 15d"> Februari e. k., door overlegging der aanslagbiljetten ter Secretarie dezer gemeente, te doen blykenten einde zoo noodig hun recht te bewijzen om. b(j de jaarlyksche herziening der lysten van kiesbevoegdendaarop te worden geplaatst. En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de Leidsehe Courant. De VOORZITTER voornoemd, Leiden, 4 Februari 1880. V. d. BRANDELER. De BURGEMEESTER van Leiden Gelet op art. 21 van de wel van 4 December 1872 Staatsblad n'. 134); Brengt ter kennis van de ingezetenendat gedurende de afgeloopen week zjjn aangegeven als door Roodvonk aangetast 4 personen, als aan die ziekte overleden geene. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsehe Courant. De Burgemeester voornoemd. Leiden, 7 Februari 1880. V. o. BRANDELER. LEIDEN, 7 February. By kon. besluit van 29 Jan. jl. zyn benoemd de militaire leden en hunne plaatsvervangers van de militieraden in de verschillende provinciën voor de ligting van 1880. In hel derde militiedistrict van Zuidholland, hoofdplaats Leiden, is benoemd als lid de majnor A. W. Greve, en als zijn plaatsvervanger de kapitein L. F. van Otterloo, beiden van het 4' reg. infanterie. -- Het getal der in het Werkbuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 77 tot 91 volwassen personen en 11 tot 15 kinderen. Men meldt ons uit Katwijk aan Zee: In den loop van deze week zijn 24 schuilen met redelijke vangst aangekomen, die besomden /100 a /240 in 8 dagen. Vischpiijzen buitengewoon hoog: groote tarbot ƒ8 a 10 per stuk, kleine tarbot ƒ3 a /5 per stuk, groote long /060 a ƒ0 80 per stuk kleine tong 025 a ƒ0.50 per stuk. bunschol ƒ060 a ƒ1 per stuk, bun schol 6 a ƒ14 per mand. rog 2 a ƒ5 50 per mand. Nog zijn eenige vaten petroleum aangebragt, zoodat het getal dier vaten nu tot p m. 975 is gekomen, benevens 2 groote fusten spiritus, inhoudende p. m. 1500 liters. Ouder de talrijke blijken van hulde, welke aan HH. MM. den koning en de koningin tijdens hun bezoek te Amsterdam in liet vorige jaar aan geboden zijn geworden, behoorde ook dat van hel Nederlandsche leger. Toen evenwel was hel slechts eene afbeelding op verkleinde schaal van het monumentale huldeblijk, zooals het ontworpen was door den majoor der genie I. J. H. Gijsberti Hodenpijl. Thans is het bttldeblyk zelf. in al zyne onderdeden naar teekeniugen en onder leiding van den ontwerper uitgevoerdgereed gekomen en gedurende de laatste weken in een der lokalen van het Kunst nijverheids-Museum te Haarlem ineengezet geworden. Het denkbeeld, waarvan het huldeblijk eene zinnebeeldige voorstelling geeft, is: //Oranje," wakende over Nederland en zijn vaaudel, en daarbij s'®"- tiende op de levende en doode strijdkrachten. De waarde van het ge schenk wt rdt niet weinig hierdoor verhoogddat het voor een groot gedeelte door het leger zelf vervaardigd is. In het dig. Politieblad wordt een man gesignaleerd, oud ongeveer 24 jarenlaatstelijk bediende in het etablissement van D. Puls te Schevenin- gen, van niet meer of minder verdacht dan ten nadeele van zijn meester te hebben ontvreemdeenige koperen koffijhuispenningengemerkt 10, 15 en 25. Heel veel gelijkenis met gouden tientjes schijnen zjj dus niet te hebben. Op de Haarlemmertrekvaart nabij het station Piet Gjjzenbrug is eer gisteren een 14-jarig jongeling, eenige zoon van een landman onder Noord- wjjkerhout, door het ijs gezakt en verdronken. Eergist eren-morgen verliet eene vrouw, wonende aan de Leidsehe* vaart te Haarlem, voor eenige oogenblikken hare woning, een meisje van 14 maanden in eene wieg achterlatende, dat door een broertje van 4 jaar zou worden opgepast. Naar men meldt streek de knaap een paar lucifers af cu stak daarmede de bedgordijnen aande vlam deelde zich mede aan de wieg en het kindje verkreeg zulke hevige brandwonden, dat men voor het leven vreest. De heer Jos Cahen, dezer dagen te Amsterdam overleden, heeft ver maakt aan hel N.-I. armbestuur aldaar /5000, aanCbariias ƒ5000. de beide Israel, weeshuizen elk ƒ3000 en het kraamvr»uwen-collegie 1000. Nog steeds, meldt het Al. v. d. D., worden voor den regter van in structie te Amsterdam de verhooren voortgezet in zake de vermoedelijke poging tot vergiftiging door middel van rattenkruid, op een ouden heer door zjjne 35 jarige nicht gepleegd. Van de zijde der familie schijnt geen aan- klagt geschied te zijn van het geval, doch het volgende was aanleiding, dat de justitie haar onderzoek instelde. Opeen goeden dag kwam jitflroiiw B. by haar oom en bood hem een vette kip aan om er soep van te maken, gelijk geschiedde. Deze kip, geslagt en onderzocht volgens de voorscliilten van de Mozaïsche godsdienst, was zuiver en goed, gelijk gebleken is uit de afgelegde getuigenissen. Toen echter soep van deu vogel gekookt en door den oom en zyne dienstbode daarvan eenige boeveelheid genuttigd was gevoelden beiden zich zeer onpasselijk. Een geneesheer werd geroepen die onmiddellijk de kenteekenen van arsenic-vergiftigiug ontdekte en met een tegengif de gevolgen wist te voorkomen. Oumiddelijk werd vermoed dat die soep het vergiftig bestanddeel bevatte, en een broeder van den ouden heer nam erne hoeveelheid der soep mede, om die te laten onderzoeken door de stedelijke commissie tot keuring van voedingsmiddelen. Na de soep drie dagen bewaard te hebben, bragt hij die eindelijk bij genoemde commissie. Uit het onderzoek bleek overtuigend dal de soep vergiftigd was met arsenicum. Alsuu werd de justitie van de zjjde der genoemde commissie ingelicht, waarvan het voorloopig onderzoek en de aanhouding het gevolg waren. Door de justitie worden thans alle pogingen in het werk gesteld om nog een deel der overgebleven soep te vinden daar zij hiervan niets bezit en enkel de waargenomen verschijnselenin liet scheikundig onderzoek buiten haar ingesteld, de gegevens zijn voor haar vermoeden. Intiisschen ontkent mej B. ten sterkste by alle verhooren iets van de zaak te weten en be weert de kip te hebben ten geschenke gegeven in den toestand waarin zij die ontvingnametjjk volkomen, "kosher." Te Zwolle was gisteren de nieuwe konsthoter-markt al drukker be zocht dan in de vorige weck. Er was goede aftrek voor f 1 a 1 20 per KG., terwyl voor gewone boter 1.40 i 1.80 besteed werd. Niet onaardig werd door zeker boertje gevraagd: waar is de knnsieijeren-marki Voor het hof te 's Hertogenbosch stond eergisteren teregt Gerarda Johanna Kooymans, oud 19 jaren, laatst wonende te Gennep, beschuldigd van kindermoord voor de eerste maal door de ongehuwde moeder bedreven. De zaak werd met gesloten deuren behandeld. De advocaat-generaal eisehle eene tuchthuisstraf voor den tjjd van vijf jaren. De verdediger van de be schuldigde, mr. L. Rits, trachtte aan te tonnen, dat hel wettig en over tuigend bewijs van schnld ten deze niet was geleverd, en concludeerde tot ontslag van regisvervolging. Mogt echter het hof het schuldig uitspreken, dan meende hy, met hel oog op den zeer jeugdigen leeft yd der beschul digde, het minimum der straf te mogen verzoeken. Het hof zal den 13'° Febr. uitspraak doen. Het onlangs nabij Breskens gestrande stoomschip Stad F lissin gen vail de maatschappij Zeeland is in publieke veiling voor 3000 toegewezen aan den heer D. Bolier, te Scherpenisse Het "les absents ont tori" werd gisteren avond weêr sprekend be waarheid, daar het buitengewoon concert, door de hier gevestigde Maat schappij voor Toonkunst in de Stadszaal gegeven, slechts matig bezocht was. Miste men er dus menigeendien men juist bij zulk eene uitvoering gaarne zou gezien hebben, het was voor velen gewis een genoegen onder de aanwezigen weder den verdienstelijken directeur der maatschappij, den heer Wetrens. op te merken, die, van eene langdurige ongesteldheid geluk kig hersteld, uit menigen vriendelijken groet en warmen handdruk op nieuw de overtuieiug zal hebben gekregen, hoezeer zijne tegenwoordigheid werd gewaardeerd. De quariet-uilvoeringdoor de heeren G. Veerman, S. van Adelberg (viool) en G. Völimar (violoncel), allen uit Utrecht, gegeven, is inderdaad boven onzen lof. Werd de heer M. L. Gaillard (alt) door ongesteldheid verhinderd zijne plaats werd waardig ingenomen door den lieer Ernst Völimar broeder van den violoncellist, uit 's Hage, en, was zijn spel over het geheel, in vergelijking van dat der andere artisten, hier en daar wat zwak, men stelle dit vooral op rekening van het onverwachte zijner oplreding en den weinigen lijd van voorbereiding, die hem vóór de uitvoering overbleef. Het ensemble heeft er overigens niet door geleden, en, zoowel'de uitvoering van bet sirijk-quartet A üur, op. 55, n". 1, van Haydn, als dat in A Molop. 44, n°. 1, van Schumann, deed ons, zoo wat eenheid van toon, als juistheid van opvatting en correcte uitvoering betreft, onwillekeurig nu en dan aan het beroemde Floreutijner quartet denken. Ditzelfde kon men opmerken in de variation

Leydse Courant | 1880 | | pagina 5