slaan vele schepelingen leregt wegens desertie. Binnen een paar weken zijn aldaar negen deserteurs aangebragt, onder welke een, die, voor 5 jaren gedeserteerd, zich aangemeld heeft op het kostschip de Amstel, te Rotterdam. Te Haarlem is door de politie aangehouden zekere Govert Hendriks, 22 jaar oud, die zich heeft schuldig gemaakt aan misbruik van vertrouwen en aan verschillende opligtingen. Op 15-jarigen leeftijd heeft hij reeds 3 jaren gevangenisstraf ondergaan, wegens het plegen van een aantal dief stallen. Uit Amsterdam meldt men dat de heer dr. H. F. R. Hubrecht aan den gemeenteraad zijn ontslag heeft gevraagd als directeur der openbare han delsschool. Dezer dagen is, tijdens de zitting van het kantongeregt te den Helder, de rijksveldwachter Kater, van Huisduinen, preventief gevangen gezet, als verdacht van hel afleggen van valsche getuigenis in een strafzaak, ten voordeele van een beklaagde. Voor de weikinrigting «Orde en Vlijt" te Kampen zijn van iemand aldaar, die onbekend wenscht te blijven, 2 oblig. Rusl. 1864. elk van ƒ1000, ontvangen en voor de Israëlitische armen aldaar 1 oblig. Rusl. groot /1000. Door den 18-jarigen hardrijder Entjes, wonende te Slochteren, werd in dezen winter ruim j 500 en een gouden horlogie, altijd eerste prijzen, gewonnen. In de zaak van den te Sleeuwijk gepleegden moord wordt het onder zoek nog steeds voortgezet. Olschoon men eerst geloof sloeg aan het ver haal van van Beest, dat hij Pruysen geheel bebloed ontmoet had, onmid dellijk nadat deze de misdaad zou gepleegd hebben, is nu de opvatting, dat niemand anders dan van Beest zelf de misdadiger is, en dat hij zijn verhaal heeft, verzonnen om de schuld van zich al te werpen. -— Te Heusden werd men Zondag II., toen een groote menigte zich in de kerken bevond, verontrust door een doffen knal, waarna zich bjjna on middellijk hel gerucht verspreidde, dat de ketel der gasfabriek was gespron gen en de geheelc fabriek in brand stond. Gelukkig was dit gerucht zeer overdreven en bleek het dal er slechts een ontploffing had plaats gehad ju de zuivcringskamer der gasfabriek, waardoor nogtans de muren van dat lokaal waren omgeslagen, doch zonder persoonlijke ongelukken te ver oorzaken. Uit 's Herlogenbosch meldt men dal het water aldaar in de laatste d tgen iets gewassen is. Aan de Blaauwe Sluis en te lledel boven de spoor wegbrug zat het ijs vast. Aan de noodbrug builen de Vughterpoort tot herstel der gemeenschap voor voertuigen naar Tilburg en Eindhoven wordt met kracht gewerkt. De gemeenschap met de Langstraat en het Land van Heusden was nog niet hersteld Uit Bergen op Zoom meldt men dat de oesterputten door de aanhou dende en strenge vorst zeer veel schade hebben geleden. Het verzanden van een der putten wordt geraamd op ecne schade van 60000. Uit Int m>anlblad (Februarij) der Hollandsche maatschappij van land bouw blijkt, dat de tegen 18 Maart 1880 te Schiedam te houden en bereids aangekondigde tentoonstelling van gemest vee en pluimgedierte, tengevolge van een verbrd van den minister van binnenlandsche zaken, geen voortgang kan hebben. De minister voert als grond voor dat verbod aan. dat ligt houden eener tentoonstelling van vet vee, te Schiedam, hem strijdig voor komt met het belang van den veestapelzoolang de longziekte niet geheel geweken is. Na de ontvangst van deze mededeelingheeft het bestuur der afdeeling Rotterdam, Schiedam en omstreken getracht zich te vergewissen ol ook tegen het houden der voorgenomen tentoonstelling te Rotterdam de zelfde bezwaren bij den minister zouden bestaan. De uitslag van dat on derzoek is geweest, dat het bestuur van dien kant wel geen belemmering te vreezen zou hebben maar hel erlangde tevens de zekerheid dat voorVeje uit den besmetten kring naar die of erne andere tentoonstelling geen vervoer- billet ten zouden Ie bekomen zijn. tiet houden eener tentoonstelling dus in cene afdeelingwaaruit hel zich daarin bevindende gemeste vee juist niet zou mogen komen, was mitsdien natuurlijk in strijd met het doel van zoo danige ondernemingen en moest dientengevolge opgegeven worden. sGRAVENHAGE6 Februarij. Door Z. M. is, als blijk van goedkeuring en tevredenheid, de bronzed1 medaille, ingesteld bij kon. besluit van 22 Sept. 1855, alsmede een loffelijk getuigschrift, toegekend aan: Ph. I). \V. Wilken, 1,D luit. van het leger in Ned.-lndië, ridder der Militaire Willemsorde 4e kl., te Amsterdam; den marinier 3' kl. J. van Zanden; G. H. Suyler en J. A. G. Grönloh, hoofd agenten van politie te Amsterdamwegens hel redden van menschcnlevens. Tot burgemeester der gemeente Kloetinge is benoemd de heer G, Cabot rt. Aan den heer J. S. Bokma is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als notaris te Alkmaar. De 2' luit.-kwartiermeester J. II. W. Iinmink, die bij kon. besluit van GO Aug. 1879 voor den lijd van 5 jaren werd gedetacheerd bij het perso neel dtr militaire administratie van het leger in Ned -Iudië, is in dien rang o-ergeplaatst bij gemeld personeel van het leger in üosl-lndië. De tweede kamer is bijeengeroepen legen Dingsdag 17 Februarij, des namiddags ten drie ure. Naar uien meldt zouden I1H. MM. de koning en de koningin het voornemen hebben te kennen gegeven het militaire concertdat aanstaanden Dingsdag. met medewerking van de zangeres mevr. de Vries, door de kon. kapel in den Holl. schouwburg zal gegeven worden, ten behoeve van de noodlijdenden door den watersnood, met hunne tegenwoordigheid te vereeren. j -■ Z K. H. prins Alexander prins van Oranje, gaarne een bewijs wil- j lende geven van IID. deelneming in het treurig lot, dat zoovele landgenooten j door de jongste overstrooming heeft getroffen, deed aan de hoofdcommissie voor de algemeene verloting, ten voordeele der watcrsnoodlijdenden te hou den, toekomen een prachtige bronzen pendule van zeer groote waarde en een fraaije Egyptische vaas van onyx. Voorts ontving de hoofdconn missie mededeeling namens H. K. H. mevrouw de prinses Marianne, dat zij voor de verloting bestemd heeft de drie volgende voorwerpen, als: 1» een vuurscherm, versierd met door H. K. H. geborduurde spreuken; 2°. een salon- tafel met inlegwerk en verguld koperen ornamenten, en 3°. een schilderij van Elchanon Verveer. Van pe sub-commissie te Haarlem ontving de hoofdcommissie het verblij. dend berigt, dat door haar medelid, den rijtuig-fabriekant J. J. Beynes, a)s prijs zal worden geschonken een rijtuig, genaamd «Pare Chaise." Het stoffelijk overschot van den minister van staat en gewezen staats- raad mr. J. A. Mutsaers werd heden voormiddag ten 12 ure op de r. k begraafplaats in den daarvoor bestemden grafkelder bijgezet. Behalve de zonen en bloedverwanten van wijlen den staatsdienaar waren vele belang, stellenden bij deze plegtigheid tegenwoordig. Z. K. H. de prins van Oranje had bij deze begrafenis een zijner adjudanten, kapitein Beijerman, afgevaardigd. Li UIT LAN DSC IIK I? KM G T K N E Ni GELAVB. LONDEN, 5 Februarij. In de troonrede, waarmede H. M. de koningin de zitting van het par lement heeft geopend, komt o. a. het volgende voor: De betrekkingen met de vreemde mogendheden zijn vriendschappelijk. De gebeurtenissen, die sedert de verdaging van hel parlement hebben plaats gegrepen, zijn van dien aard dat zij nieuwe waarborgen schonken voor het behoud van den Europeschen vrede, steunende op de beginselen van het tractaat van Berlijn. Doch veel is er nog te doen, en inzonderheid zal de wanorde, die sedert den oorlog in enkele deelen van het Turksche rijk heerscht, moeten plaats maken voor geregelde toestanden. De desorganisatie in Afganistan maakt het nog onmogelijk thans reeds de troepen daaruit terug te trekken, maar het beginsel, waarop de staatkunde der regering steunt, wordt onveranderd gehandhaafd. Terwijl de regering vast besloten is voor de veiligheid aan de grenzen van het Indische rijk te waken, wenscht zij slechts in vriend schappelijke betrekking te staan tot de overheden en het volk van Afga nistan. Zij hoopt in Zuid-Afrika spoedig eene confederatie der koloniën tot stand te brengen. De troonrede maakt verder melding van maatregelen, reeds genomen om in den nood in Ierland te voorzien, en kondigt een wets-ontwerp aan tot dekking der voorschotten, welke gedaan zijn ten gevolge van de liquidatie der fondsen van de protestantsche kerk, en verder wels-ontwerpeu strek kende tot Het vergemakkelijken van de overdragt van vaste goederen door de tegenwoordige eigenaars van den grond. De keizerin van Oostenrijk kwam Dingsdag ochtend met gevolg, aan boord van de paketboot Maid of Kent, van Galais te Dover aan en ver volgde na een kort oponthoud haar reis naar Holyhead. De Engelsche regering verkeert ten opzigte van den óof-log in Afga nistan in een moeijelijk of verleidelijk geval. De Radscha van Nabha heeft haar een geschenk van 120,000 als bijdrage in de oorlogskosten aange boden en twee andere Indische heeren in Peudschab woonachtig ieder 5000 ropijen of ƒ6000. Intusschen beletten sommige bepalingen deze geschenken te aanvaarden. Te Manchester is in de Free Trade Hall eene bijeenkomst van vrouwen gehouden. Mannen waren alleen op de gaanderijen toegelaten. Het doel van de meeting was, steun te verleunen aan de beweging, die het stemregt aan de vrouwen geschonken wil zien. Vrouwelijke afgevaardigden uit vele plaatsen van Groot-Brit tannic waren tegenwoordig Er werd besloten, een adres aan de regering Ie riglen, inhoudende hel verzoek lot hel nemen van maatregelenten einde vóór de algemeene verkiezingen aan de vrou wen het stemregt te geven. Te Londen kwam Maandag de stoomboot Strath leren binnen met eene lading, bestaande uit 70 stuks geslagl rundvee, 500 geslagle schapen en 40 centenaars boter, die 7 December uit Sydney in Australië verzonden was. Een en ander was door een eenvoudig en weinig kostbaar middel in het ruim in volkomen goeden toestand bewaard, zoodat de smaak niets te wenschen overliet. FRANKRIJK. Het wetsontwerp van den minister Ferry tot invoering van verpligt onderwijs behelst in hoofdzaak het volgende: Alle kinderen tusschen dezes en dertien jaren moeten onderwijs ontvangen. In elke gemeente wordt eene schoolcommissie benoemd om hierop loezigl te oefenen. De onderwijzers houden registers van hunne schoolkinderen, waarvan elke maand ten ge- meentehuize een uittreksel moet worden ingediend. Wanneer een kind in eene maand tijds viermalen zonder wettige redenen alwezig is geweest wordt de vader of de voogd voor de schoolcommissie ter verantwoording geroepen. Bij herhaling van het verzuim worden de naam en voornamen enz. van den verantwoordelijken persoon aan hel gemeentehuis aangeplakt. Verschijnt hij niet voor de commissie, dan geschiedt hetzelfde. Volhardt de schuldige, dan meel de onderwijzer eene klagl indienen bij den vrederegter; de art. 479 en 480 van het Code Pénalhandelende van overtredingen en art. 463 zijn toepasselijk. Intusschen kan de commissie dispensatie geven van schoolbezoek, voor niet langer dan twee maanden iu het jaar, behou dens goedkeuring van den inspecteur voor dispeusatiëu van meer dan 14 dagen. j De Fransche consul te Genève heeft aan zeven bij verstek veroordeelde communards, die verblijf houden in Zwitserland, een brief geschrevenwaarin hij hun mededeelt, dal de president der republiek hun gratie heeft geschon ken. Een der gegratieerde communards, Edouard Mcrlieux, heeft onmiddel lijk aan den consul geantwoord, dat hjj geen gratie heeft gevraagd en haar

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2