iujitkm-amisciik m;mr.tk\, andere schipper toesnelde, gewapend met een bezemstok, waarmede hjj den klompenman zoo'n geduchten slag op het hoofd toebragt, dat zijn wapen in twee stukken brak. Geschil onder de kinderen moet de oorzaak van het gevecht geweest zijn. In de vorige week verbreidde zich te Venlo hel gerucht, dat tusschen de naburige plaalsen Geldern en lssum een moord zou gepleegd zijn op den molenaarszoon B- te Geldern, waarby hem zijne portemonnaie met 240 mark ontvreemd zou zijn. Alhoewel dit later werd tegengesproken, is thans door het geregt van Kleef eene lijkschouwing gehouden en geconsta teerd, dat genoemde persoon vermoord is. De daders, twee bekenden van den vermoorde, zijn in handen der justitie. sGRAVENHAGE, 5 Februarij. By het personeel van de geneeskundige dienst der landmagl is benoemd tot apotheker 3" kl.de student J. van Riel (apotheker). J. Wollbers, teekenaar bij het kadaster te Arnhem, is benoemd lot concierge, boekbinder en bediende bij het archiefgebouw te Arnhem. -- Door den minister van koloniën is de heer D. Croll Jr.ingenieur bij de kon. Nederl. stoombootmaatschappij te Amsterdamgesteld ter beschik king van den gouverneur-generaal van Nederl. Indië, om tijdelijk te worden benoemd lot chef-werktuigkundige bij de Balaviasche havenwerken. De heer J. Gennadius, zaakgelastigde van Griekenland te Londen, is gisteren avond alhier aangekomen, ten einde in die hoedanigheid ook bij het Nedcrlandsche hof te worden geaccrediteerd. B(j den raad van state, afd. voor de geschillen van bestuur, is inge komen een kon. besluithoudende beschikking op het beroep van de wed. J. des Amorie van der Hoeven, geb. H. P. Ilubrecht, tegen een besluit van gedep. staten van Zuidhollandhoudende wijziging van den legger der we gen en voetpaden in de gemeente Leiderdorp. Dat besluit is gehandhaafd en het beroep ongegrond verklaard. BELGIË. Diugsdag heeft te Brussel de plegtige begrafenis plaats gehad van den heer Devrauxdie een groot deet had aan de vestiging van 'stands onaf- hankelijkheid en lid is geweest van het nationaal congres en der kamer. Alles wat de hooidstad aanzienlijks telt, al de ministers, de leden van het corps-diplomatiqnede leden der beide kamers enz. waren tegenwoordig. Ook de koning en de graaf van Vlaanderen hadden zich doen vertegenwoor digen. Redevoeringen bij hel graf werden uitgesproken door den voorzitter der kamer, den procureur-generaal bij hel hof van cassatie en den voorzitter der liberate vereeniging van Brugge. i; G E I, A S B. LONDEN. 4 Februarij. Aan den eersten minister, is een door verscheiden invloedrijke perso nen onderteekcnde memorie overhandigd, waarin geprotesteerd wordt legen de gedragingen van de Engelsche bevelhebbers over de in Afganistan te velde staande troepen blijkende uit hun dagorders. Vooreerst wordt het een ern stige grief genoemd, dat de Engelsche degenen, die de wapenen tegen hen opvatten, als rebellen beschouwen en behandelen, terwijl eigenlijk de En- gelschen beschouwd behoorden te worden als de indringers in een land, waar zij niet geroepen werden. In de tweede plaats komen de adressanten op tegen de ergerlijke harbaarschheidw aarmede niet alleen tegen de mede- pligligen aan den moord op het Brilsch gezantschap gewoed wordt, maar ook legen al diegenen die een werkzaam aandeel namen aan de verdedi ging van hun land. Er is thans een amnestie afgekondigd, maar een am nestie, berustende op het beginsel, dat zij, die hun land tegen den inval verdedigen, een misdaad begaan en dus in elk geval gestraft zullen worden. Zulk een handel w ij zemerneu de adressanten, druischl geheel in tegen de gewoonten van een beschaafde oorlogvoering. Het geldt hier toch niet de onderdrukking van een binnenlandschen opstand, maar een inval in het land eener onafhankelijke natie. Een dagblad van Dublin meldt dat drie sterfgevallen te Parsanstown, provincie Leicester, aanleiding hebben gegeven tot een onderzoek, door de wet bevolen, en dat tot de ontdekking leidde dat de overledenen van hon ger waren omgekomen. -- Eenigen tjjd geleden werd melding gemaakt van een aanzienlijk aan- tal valsche Russische banknoten. Deze billet ten waren door eene bende, bestaande uit Russen en Duitschers, te Londen vervaardigd. Toen de En gelsche politie de hand op deze booswichten wilde leggen waren zij eens klaps spoorloos verdwenen. Alleen vernam zij dat een der medepligtigen. zekere Rosen, vergezeld van zijne maitres, naar Aken was gevlngt. Daar zijn zij beiden aangehouden, nog in het bezit van ongeveer 200.000 fr. aan valsche billetten. De gevangene en zijne maitres weigerden beiden hunne medepligtigen Ie noemenhel onderzoek werd in alle landen jjverig voort- j gezet, maar zonder gevolg. Dezer dagen heeft men eindelijk een spoor gevonden. De stationschef te Creil moest namelijk een kofler doen openen, die vóór zes maanden daar was achtergelaten en waarvan de termijn van bewaren verstreken was. Deze kofler nu, die waarschijnlijk door iemand van de bende in den steek is gelalen bevatte niet minder dan ccn millioen in valsch papier. Uit Yokohama worden treurige bijzonderheden medegedeeld omtrent den brand, die 26 December te Tokio woedde. Die brand vernielde 15000 gebouwenwaardoor ruim 60000 personen van onderkomen werden be roofd Ongeveer 100 menschen hebben hij de ramp i et leven verloren. Aan b'nsschen viel bijna niet te deuken; een hevige storm wakkerde de vlam men aan, die bliksemsnel van hel eene houten huis naar het andere over sloegen. Op den dag van den brand volgde een koude nacht, zoodat velen der oneelukkigendie onder den hlootcn hemel moesten overnachtenbe zweken. Men is nu voornemens maatregelen te nemen om den botnv van houten woningen te beperken. FRAKKR IJ K. De algemeene beraadslagingen over het tarief van in- en uitgaande regten worden in de kamer van afgevaardigden voortgezet en de redenaars voor en tegen het stelsel van bescherming volgen elkander op, zonder dat er nieuw licht over de zaak verspreid wordt. - Het wets-ontwerp van den minister van justitie tot zuivering der regterljjke magt, zonder het beginsel der onafzetbaarheid prijs te geven is door de betrokken commissie der kamer van afgevaardigden met weinige ingenomenheid ontvangen. Naar het schijnt, is de minister op het doen van concessiën bedacht. Aan de Girondc schrijft men: «De heer Cazot heeft den ministerraad kennis gegeven van het geschil, tusschen hem en de commissie gerezen. Ik meen te weten, dat zijne ambtgenooten, evenals de president der republiekhem hebben uitgenoodigd om op sommige punten aan de wenschen der commissie te voldoen. De heer Gt'évy moet verklaard hebben, dat er onder'republikeinen altijd middel was om het eens te worden. Beiderzijds verlangt men, met gelijke goede trouw, herhalingen te voor komen van de regterlijke schandalen, welke in de laatste tien jaren maar al te veelvuldig zjjn geweest. Deze uitkomst kan door verschillende midde len verkregen worden. Het wetsontwerp der regering is in geen opzigton veranderlijk. Waarom zou men het niet krachtens wederkeerige opofferin gen eens worden Een zeldzaam geval in de lijfstraffelijke regtspleging doet zich te Parijs voor. Abadie en Gille. twee jeugdige boosdoeners, die onlangs wegens moord ter dood veroordeeld werden, maar gratie bekwamen, zullen op nieuw we gens moord, die tijdens de procedure niet geconstateerd was geworden, voor het hof van assisen teregl staan. In eene woning op den Boulevard Memilmonlant had dezer dagen een vreesselijk voorval plaats. Eene vriendin van mevrouw X. was deze komen bezoeken. Bij haar vertrek wilde zij nog even den bulldog streelen, die in een hoek aan zijn ketting lag. Plotseling krijgt het dier een hevigen aan val van woede, rukt zich los, valt op de vrouw aan, die hij omverwerpt, en zet met woede zijne landen in haar gelaat. Mevrouw X. snelt hare vriendin te hulp; geholpen door haar bediende, slaagt zij er in, na eene hevige worsteling, het verschrikkelijke dier zijne pi ooi te ontrukken. He hond werd terstond afgemaakt; het slagtoffer verkeert in een toestand, die weinig hoop geelt. DG1TICIILAIVD. Bij de aankomst te Berlijn van den trein, die de keizerin van Rusland naar St. Petersburg moest voerenheeft de keizerin van Duitschland zich naar het station begeven, om de Russische vorstin te begroeten, maar deze was te zwak om haren salonwagen te verlaten. Te Assmanshausen vreest men voor eene nieuwe overstrooming, die nog erger zal zijn dan de vorige. Er hebben zich daar ontzaglijke ijs massa's opgestapeld, die bij het losraken waarschijnlijk groote schade zul len aanrigten, hoewel men zooveel mogelijk maatregelen heeft genomen om het dreigende gevaar af te wenden. In October 1877 kocht iemand te Kleef twee paarden van graaf C. uit Weslphalen. Weinige dagen na de aflevering ontdekte de kooper dat beide paarden verschillende gebreken haddenzoodal hij vorderde dat zij door den verkooper zouden teruggenomen worden. Deze weigerde, ten ge volge waarvan een proces, dat eerst nu, na verloop van 2v, jaar, ten nadecle van den verkooper is geëindigd, die bovendien nog 7000 M. proces kosten te betalen heeft, grootendeels veroorzaakt doordien de paarden ge durende dien tijd op eene onzijdige plaats moesten bewaard, verzorgd en gevoederd worden. Uit Dresden meldt men aan de Augsb. 411$. Zeit. dat er sedert eenigen tijd geen zitting door de tweede kamer wordt gehouden zonder dat de socialistische leden, de hh. Liebknecht en Freylag, niet eene gele genheid weten te vinden om de heftigste taal te voeren, op grond dat de regering de socialistennaar hun bewerenals het ware buiten de w et stelt. In de jongste zitting wierp de heer Liebknecht de eene beschuldiging na de andere op de regering en besloot zijn strafrede met de volgende woorden; De politie en andere autoriteiten handelen niet alleen met groote gestrengheid ten aanzien van de socialisten, maar met voorbeeldelooze willekeur. Nergens in het rijk, met uitzondering van Berlijn, heerscht zulk een stelsel van bespieding en is de geheime politie, die schandvlek voor ons land, zoo talrijk als te Dresden, de hoofdstad van den staat. De voorzitter der kamer riep hem tot de orde, hetgeen door het gansche huis werd toe gejuicht. Men geloovc echter niet dat men aldus de socialistische partij ten onder zal brengen, zoo ging hij voort. Onze partij is op gelijke wyze ge organiseerd als de eerste Christenen. Elke nieuwe vervolging snoert den band vaster, die ons allen omvat. Tusschen het Zwitsersche dorp Fluclcn en de Fell-kapel is een rots blok neêrgestort, waardoor de weg versperd en de spoorwegwerken bescha digd werden. Een koopman uit Fluelendie juist op het oogenblik van het neêrslorten in een rijtuig langs den weg reed, kwam met den schrik vrij; ziju paard had eenige kneuzingen bekomen. UGSLAlfD. Naar men uit St. Petersburg meldt is aldaar eene nieuwe revolution- naire proclamatie verschenen, door de studenten aan de hoogescholen lot de Russische maatschappij gcrigt. Zij klagen hevig over de verdrukking waaronder zij verkeeren, en over het realistisch onderwijsstelsel. Zij be weren dat het doel der regering is om het volk in onwetendheid te laten; zij vragen vrijheid van onderwijs en het regl om ongehinderd de hooge scholen te bezoeken, en verklaren ten slotte den strijd tegen de rege ring te willen voortzetten, al mogten de besten hunner in de worstc-

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2