LEIDSCHfi coiiim. 1880. -N°. 31. VRIJDAG 6 FKHRDAHIJ. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderdDe prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. ƒ2. met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 1.85, franco p.p. 2.35. Hel Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar vpotr 2.50 'sjaars, buiten de expediliekoslen. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der AdvertentiPn is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant wordt verzonden bladz. den Gemeenteraad Ingekomen stukken). 5 6 der Handelingen van BI N NtëMA I iS< M11<; UKIUGTEN. LEIDEN. 5 Ftbruarij. Ter vervulling der vacature van onderwijzer 2e UI. aan de openbare jongensschool 1' kl. worden door burg. en weth. voorgedragen de bh. W. G. Meijer, te Meppel; J. A. Buys, te Sluis; en J. G. Tuitel, op Noorthey te Voorschoten. Voorts wordt voorgesteld de jaarwedde van den onderwijzer 2* kl. aan de school n*. 3 voor minvermogenden, J. Korswagen, van ƒ700 op 800 te brengen. Burg. en Weth. stellen voor den heer L. G Le Poole, op zijn verzoek, ter verbetering van de rooijing van een bouwvalligen tuinmuur, in de Lange Schoolsteeg, eene uitgestrektheid grond van 16 centiaren in eigendom af te staan, a/ 5 de centiare. Ook stellen zij voor, aan jhr. m'. Diert van Melissant, in betrekking van administrateur der nagelaten goederen van wijlen den heer Cornelis Sprong, op zijn verzoek, een stuk open grond, verheeld aan het hofje /de Heilige Geest", in eigendom af te staan, onder voorwaarde dat deze en de overige aldaar afgestanei grond aan de gemeente in eigendom terug keert, bijaldien daaraan eene andere dan liefdadige bestemming wordt ge geven, en legen betaling van den koopprijs van /326. Voorts wordt door hen voorgesteld aan de commissie voor de r. k. begraafplaats alhier, ingevolge haar verzoekin vollen vrijen eigendom af te staan een stuk grond en het pad dat naar de begraafplaats leidt, thans bij haar in gebruik, tegen betaling van 678.25 en onder daarbjj gestelde voorwaarden. Door de leden van de Studenten-IJsclub alhier werd heden middag op het Kanaal van den Rijnspoorwegaan den Haagschen straatwegeene hardrijderij op schaatsen gehouden, waaraan 16 leden der club deelnamen. De baan was eenvoudig, maar goed ingerigt en bij tusschenpoozen lieten zich de toonen der muziek hooren. De eerste prjjs werd behaald door den heer D.-Ruitinga, de tweede prjjs door den heer J. Rinkes en de derde prjjs door den heer A. van der Sluis. Door heldere zonnestralen beschenen, leverde het kanaal een vrolijk tooneel op, maar hel ijs was door den ingevallen dooi zeer slecht te berijden. Door de politie alhier is de persoon van J. F. R. ter zake van bedelarij aangehouden en ter beschikking van de justitie gesteld. De gemeenteraad van Leiderdorp heeft met 6 legen 1 stem afwijzend beschikt op een request van den heer L. Sillevis c. s. om op de openbare school schoolgeld te hellenen wel om reden, dat de noodzakelijkheid daar van in geenen deele blijkt, als zijnde de lasten daar zeer weinig, en het schoolgeld slechts eene geringe som zou kunnen opbrengen. Een adres van andere ingezetenenom aan de openbare school ook kosteloos andere leer vakken te verbinden, werd aangehouden tot dat de nieuwe wet op hel on derwijs zal zijn in werking getreden. Door de geneeskundige staatscommissie te Amsterdam zijn lot arts be vorderd de hh. G. Franken en J. Paré, oud-oflicieren van gezondheid. Het getuigschrift voor het le gedeelte van het arts-examen is uitgereikt aan den heer C. Hesterman, cand.-arts, en tot tandmeester is bevorderd de lieer J. A. Hoflman. Z. M. de koning heelt aan hel Friesche genootschap van geschied-, oudheid- en taalkunde ten geschenke gegeven alle portretten, zoowel losse schilderijen als die in den wand zijn bevestigd, van vorstelijke personen uit het huis van Oranje-Nassauaanwezig op het kon. paleis te Leeuwarden. Die portretten zullen nn weldra deel uitmaken van het museumdat het genootschap in het aangekochte huis in de Koningstraat zal openen. De minister van oorlog heeft, naar hel Fad. meldt, eene vertrouwe lijke circulaire gerigt tot de corpskommandanten en den plaatselijkeu kom- mandant der residentie, waarbij ouder bedreiging van straf nogmaals het verbod herinnerd wordt, dat officieren buiten de tenue van den dag zich kleedea, of vóór den bepaalden tjjd zich in burgerkleeding vertoonen. Omtrent de viering van den sterfdag van Swammerdam, verneemt de N. R. C., het volgende: Eenige weken geleden deed d'. Daniels te Amster dam in de natuurkundige sectie van de afdeeling van het Genootschap voor natuur-, genees- en heelkunde, het voorstel dat men op den 17dcD Februarij de nagedachtenis van den groolen natuurvorscher op zijn graf in de Walekerk aldaar zou huldigen. Dit voorstel werd aangenomen door de sectie, en goedgekeurd door het genootschap, dal de uitvoering er van op zich heeft genomen, 's Middags om drie uur zal men zich in de kerk be vinden, en ontvangen w orden door den voorzitter van bet genootschap prof. Stokvis, die daarna een redevoering zal uitspreken, welke door prof. llar- ting is gesteld. Laatstgenoemde was uitgenoodigd zelf die rede oit te spre ken, doch durfde dit niet op zich nemen. Zijne belangstelling wilde hij echter op deze wijs toonen. Aan de pilaar, in welker nabjjheid het graf ligt, zal een marmeren steen met opschrift bevestigd worden, vervaardigd door Collinet, en indien men Swammerdams woonhuis kan vinden, men weet nog niet waar dat staat, zal ook daarin een steen werdenaangebragt. 32 geleerde genootschappen en verscheidene mannen van wetenschap zijn uitgenoodigd de plegtigheid bij te wonen. Door den uilgever van Eigen Haard is als eerste storting uil de opbrengst van het IJsnommer eene som van 2000 aan de algemecne watersnoodcommissie toegezonden. Aan de Dingsdag te Zoelcrmeer gehouden hardrijderij op schaatsen werd ileelgeuomen door 37 personen. De prijs van 50 w erd behaald door A. van den Berg, van Benthuizen, en de eerste premie van ƒ40 door A. van Zutphenvan Berkel. Onlangs werd medegedeeld dat er le Amsterdam in het nachtelijk uur een inbraak was gepleegd in een kelder van een apotheker op de Oudezijd* Kolk. De dieven hadden daar 10 a 11 halve flesschen Kina Laroche bemag- tigd en zich aan den inhoud zoo te goed gedaan, dat zjj beschonken waren geraakt. Er ontstond nu tusschen hen een twist, welke eene verwonding aan den voet van een hunner met een glasscherf ten gevolge had. Nadat de een tot den ander had gezegd: *als je mij verraadt verraad ik jou ook", namen ze met hun drieën het merkwaardig besluit, om zich by de politie aan le geven, die den verwonde naar het gasthuis, de twee anderen naar de gevangenis deed overbrengen. Volgens hunne opgave was er nog een vierde aan den dielstal schuldig, en wel een oude bekende bij de justitie J. P. M. Deze werd daarop in zjjne woning gearresteerd. Alle vier stonden zij in de vorige week voor hei geregtshof teregt ter zake van diefstal bij nacht in een bewoond huis door middel van bnitenbraak. Niettegenstaande de ont- kenlenis van M. waren er naar het oordeel van het hof genoegzame aanwijzingen om allen schuldig te verklaren. Het hof besliste echter, dat het ten laste gelegde feit moest worden gequalificeerd als diefstal by nacht in de aanhoo- righeid van een bewoond huis en veroordeelde J. H.S. en J. P. M. tot een correctionele gevangenisstraf van dr.e jaren, D. R. tot eene cellulaire van een jaar en M„ met toepassing van de verzachtende omstandigheid van be krompenheid van geestvermogens, tot eene cellulaire van drie maanden. Aan den Helder is dezer dagen een tweetal mariniers door het dak uit de provoost gebroken. De manschappen, belast met de bewaking, waren niet weinig verbaasd, toen zij tot de ontdekking kwamen van deze ont snapping. Men had de vlugtelingen spoedig weder in handen. Te Kampen is eergisteren avond brand ontstaan in de sigarenfabriek van de firma van Iserloo C". Door spoedig toegesnelde hulp der brand weer is men er in geslaagd de belendende gebouwen te vrjjwaren. Al de goederen in de fabriek aanwezig, als kisten, eene groote partij sigaren en tabak, ziju verbrand. Do fabriek, waarin in de laatste dagen nog slechts een paar personen werkzaam waren, is geheel uitgebrand. -- Dingsdag 11. wilde de landbouwer G. Rook, van het Kampereiland, met een tameljjk zwaar beladen ijsslede den IJssel bij Grafhorst oversteken; hij zakte met zijn voertuig door het ijs en verkeerde in groot gevaar van te verdrinken. Aan eenige personen, die nog bij tijds te hulp snelden, ge lukte het den man uit zijne netelige positie te bevrjjden. Men meldt uit Achlkarspelen aan de N. R. C.\ Sedert verscheiden weken leven in de Drogehamsterheide, onder Surhuizum, drie kinderen by elkander in eene hut, die door de ouders verlaten zijn. Het oudste is om streeks 14 jaar oud. Zij krjjgen namens de armvoogden wal winkelwaren van een buurmanen doen druk aan de bedelarij. De ouders zijn afwezig met een scheepje met turf, en laten niets van zich hooren. Men zegt ech ter. dat de vader hen onlangs op een nacht heeft bezocht, en hun toen een kwartje heeft gegeven. De man was voor zonsopgang weer heengegaan. In de veenkolonie Nieuw-Appelscha heeft een duel met de vuist plaats gehad tusschen twee schippersvrouwen. Toen het gevecht op het hevigst was, schoot een der mannen toe, die aan de tegenpartij van zijne vrouw met een klomp een ernstige wonde np het hoofd toebragt, waarna ook de

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1