PER TELEGRAAF. t Men aclit de verkiezing van dr. Broca lol onafzelbaar lid van den se naat op Donderdag zoo goed als zeker, aangezien eenige leden van het linker-centrum hebben ingeziendat zij verkeerd gedaan hebben met zich i bij de eerste stemming tegen hem te verklaren. j - De Fransche gezant te Washington heeft, ingevolge instructie zijner t regering, verzekerd, dat het Fransche gouvernement niets hoegenaamd met het Panama-kanaal te maken heelt en dal de onderneming van den heer de r Lesseps geheel en al een particulier karakter draagt. Te Parijs ziet men met verlangen het dooiweder tegemoet, om een i aanvang te kunnen maken met verschillende openbare en particuliere werken, waardoor duizenden arbeiders minstens een jaar lang werk kunnen vinden. Volgens besluit van den gemeenteraad zullen er namelijk in nagenoeg alle wijken der stad afvoerkanalen gemaakt worden. Aan het stadhuis is ook nog zeer veel te doen en een zaak van groolen omvang is vooral het aan leggen der benedenhaven van Bcrcy, dat men op deze wijze voor het gevaar van overstrooming, waaraan het zoo dikwijls blootgesteld is, hoopt te be houden. Ook met den bouw der brug. die het 12' en 13' arrondissement der hoofdstad onderling zal vereenigen, wordt voortgegaan, evenals met de verfraaijingen aan het park van hel Trocadero, dat waarschijnlijk in Mei voor het publiek zal opengesteld worden. In de omstreken van Uheims werd voor eenige dagen een jagt geor ganiseerd op een wild zwijn, dat op 130 kilo zwaarte geschat werd. Den gcheelen dag reeds was het dier opgejaagd en bestookt, en reeds was het door twee kogels getrollen, doch nog altijd niet gevangen. Toen het om singeld was en weerstand bood aan de honden, kwamen de jagers aange sneld om den genadestoot te geven, toen op eens een kreet weerklonk. Iemand, die uit liefhebberij de jagt mede maakte, was te ver vooruit ge treden en door het woedende dier gedood. De onderkoning van Egypte heeft prof. Nordenskjöld en zijn reisge- nooten voor eenige dagen bij zich genoodigd, en hun een feestelijke ont vangst bereid. De hertog van Sutherland heelt te Cairo een groot leestmaal te hunner eer gegeven. Na eenige uitstapjes in Opper-Egypte zullen zij hun reis naar Napels voortzetten. DV3TSCI! Bij het heerenhuis is een ontwerp ingediend tot wijziging en aanvul ling van de wet, betreffende het opriglen van openbare slagtplaatsen. In dit ontwerp wordt bepaald, dat de vleeschhouwers binnen de gemeenten, waar zich een openbare slagtplaals bevindt, geen vleesch mogen verkoopen, dat daar niet geslagt is, en dat van elders ontboden vleesch niet gebruikt mag worden voor het, tegen een kleine vergoeding ten bate der gemeente kas, door deskundigen is onderzocht. Verder wordt bepaald, dat, na het in werking treden der wet, geen particuliere slagtplaatsen meer opgerigt mogen worden. Betreffende den loop der onderhandelingen tusschen de regering en de curie, meldt men aan de Köln. Zeil. dat de curie in hoofdzaak er in heeft toegestemd, dal de Meiwetten behouden werden, indien hare scherpste be palingen zacht werden toegepast. Ook zou het Vaticaan hebben toegestemd, dal van de benoeming van geestelijken aangifte werd gedaan. Maar omtrent andere punten, met name omtrent de geestelijke scholen en congregatiën, deden zich nog moeijelijkheden voor. Op 24 Januarij jl. heeft men eene aardbeving waargenomen in de vol gende plaatsen: Durlach, Muhlbtirg, Daxlanden, Eggeustein, SöllingetiLin- kenheim, Weingarten, Wutlenheim, Philipsburg en voornamelijk op het e land Elisabethbiirg gelegen in den Rijn, benevens vele andere steden en dorpen, in en nabij den kring der bovengenoemde gelegen. Op sommige plaatsen was de beweging der aardoppervlakte zoo sterk, dat meubelen en andere dergelijke voorwerpen aan het wankelen geraakten. Te Bromberg werd dezer dagen het jaarfeest der Boekdrnkkers-veree- niging gevierd. Vier zetters, die bij elkander woonden en den geheclen nacht in het feestlokaal hadden doorgebragt, gingen des middags naar bed. Des avonds kwam er iemand op hunne kamer en vond er twee dood. De derde gaf slechts zeer llaattwe teekenen van leven, terwijl de vierde, die in een aangrenzend vertrek sliep, insgelijks bewusteloos lag. Deze laatste werd door een geneesheer bijgehragt. liet ongeval was veroorzaakt door bet te vroeg sluiten der schuif in de kagchelpijp. Met het oog op de toenemende voorliefde der badgaslen voor het schaakspel, heeft de directie te Wiesbaden, die, na hel opheffen der roulette, steeds op nieuwe aantrekkelijkheden bedacht is, besloten, om in den vol genden zomer een internationalen schaakwedstrijd te houden. Hel pro gramma luidt: meesler-wcdstrijd (alleen voor spelers van den eersten rang), le prijs 1000 mark, 2' prijs 500 mark, 3e prijs 250 mark. Hoofdwedstrijd (voor spelersj.van middelbare sterkte), 1'prijs 200 mark, 2' prjjs 120 mark, 3' prijs 60 mark4' prijs (nog onbekend). nirsLAND. Aan de Golos wordt uit de provincie Wladimir gemeld, dat een aarts bisschop en twee bisschoppen, tot de zoogenaamde oud-geloovigen behoo- rende, in de vesting Snzdaliz zijn opgesloten geweest, de aartsbisschop ge durende 25, de beide bisschoppen gedurende 22 en 17 jaren. Zij verklaren dal alleen hunne godsdienstige overtuiging tot hunne opsluiting aanleiding heeft gegeven, liet blad vraagt, krachtens welke bepaling van het strafwet boek een gevangenisstraf van 25 jaren kan opgelegd worden, voor het on schuldige leit eener godsdienstige overtuiging. De Galos gelooft, dal de ge vangenen vergeten zijn geworden, en het de pligl van elk dagblad is, om aan dit geval openbaarheid te geven. LONDEN, 3 Februarij. De vergadering van obligatie-houders, op heden gehouden, heeft de overeenkomst van 24 dezer ter conversie der Vene- zttelaansche staatsschuld goedgekeurd, met deze wijziging, dat een slot paragraaf bij art. 8 een afzonderlijke conversie der verschenen coupons bevatte; op grond, dat de gelijksoortige obligaties vroeger zonder de cou pons in eenzelfde of hooger bedrag geconverteerd zijn. MANILLA, 3 Februarij. Een vreeselijke orkaan, die over de Philippijn- sclie eilanden heeft gewoeddeed verscheidene koopvaardyschepen eu ook eene Spaansche kanonneerboot verongelukken. ST.-PETERSBURG2 Februarij. liet officiële regeringsblad bevat een verordening, waarbij aan de Golos wordt verboden,; gedurende den tijd van een maand advertentiën op te nemen. De reden wordt niet gemeld. Waarschijnlijk echter slaat het verbod in verband met het gisteren medege deelde opstel over de langdurige gevangenschap van een aartsbisschop en twee bisschoppen in de vesting Suzdaltz. De Golos meldt, dat in het dorp Stolitza (provincie Vilna) ernstige onge regeldheden tusschen pachters en grondeigenaars zijn ontslaan over den grondeigendom. De gouverneur van Vilna heeft een bataillon van Denaburg naar Stolitza afgezonden. De grootste Naaimachine der wereld is thans door The Singer Manufac turing Company voltooid. Iedereen weet van welke grootte en zwaarte de gewone huishoudelijke en kleermakersmachines zijn en het sterke contrast tusschen dezen en eerst genoemde machine wordt duidelijk, wanneer men zich het gewigt derzelve, zijnde me'ér dan 4000 kilo, voorstelt, zoodat een gewone kamervloer de uoodige draagkracht en een gewone kamerdeur de noodige breedte voor dezelve mist. In zeker opzicht is de machine nieuw geconstrueerd; zij paart buitenge wone eenvoudigheid van constructie aan groote sterkte der enkele deelen en is voor het zwaarste soort werk geschikt. Zij is speciaal geconstrueerd voor de bewerking van Gandysche katoenen drijfriemen, een artikel dat in den laatsten lijd als goedkooper en doelmatiger, ter vervanging van lederen en andere soorten van drijfriemen, met goed gevolg aan de markt is gehragt. Het voor deze drijfriemen gebruikte materiaal is buitengewoon vast en laai en wordt in verschillende lagen opeengenaaid, welke bij de zwaarste soort riemen, wanneer gereed, tot een duim dikte bereiken. Om het opeentiaaien der zware lagen mogelijk te maken, worden zijdoor middel van bizonder zware, negen duim in diameter en acht voet lange geleidingsrollen gevoerdwelke gelijktijdig het uitstrekken en gelijkmatig persen bewerken. De machine, welke natuurlijk door stoom gedreven wordt, is van eene zcodanige constructie, dat zij met één of twee naalden resp. schuitjes kan werken, welke laatsten, Ier vulling der spoelklosjes, dooreen bizonder toestel van onderen kunnen uitgetrokken worden, zonder de daar boven liggende stof aan te raken, terwijl de naald door automatische smeer- inrichting voor het heet worden is gevrijwaard. De rollen, waardoor de stof geleid wordt, worden door excentriken en kamraderen in beweging gebracht en geregeld; bovendien heeft de machine eene zoogenaamde overbrengende radgeleiding, die bij bewerking van lichtere stoffen wordt aangewend. De steek kan, even als bij de gewone naaima chines, zeer gemakkelijk van af een achtste duim en wijder gesteld wor den, terwijl ook de geleiderollen naar keuze des bewerkers worden ge reguleerd. Deze monster-machine is door de Singer-Maatscbappij (hoofdkantoor voor Nederland, Kalverslraat 25, te Amsterdam) voor eene Engelsche firma ge maakt, die oogenblikkeiijk méér dan 100,000 voet dezer katoenen riemen in bestelling heelt. De riemen worden in de breedte van 55 tot 155 centimeter (5 voet En- gelsch) vervaardigd. i3ifcacr!i)fic StAtfb. Van 39 Januarij tot en met 4 Februarij 18§9. BEVALLEN: M. v. d. Pluym, geb. llofkes, D - C. Niemeijer, geh. Slothou- ber, D. - J. de Boer. geb. Planje, Z. L. de ht Rie, geb. Schipper, Z. E. A,

Leydse Courant | 1880 | | pagina 3