L51J1TI0ÏN LA NI >SC 11K HKIUGTKY malie tot bestuurslid gekozen de heer mr. W. D. Bosch, die dan levens de betrekking van secretaris zal op zich nemen. Genoemde heer, eenige oogen- blikkcn later ter vergadering verschijnende, en van dit besluit kennis ont vangende, verklaarde zich bereid die betrekking te aanvaarden. De rekening en verantwoording van den penningmeester, daarna ter tafel gebragt en door eene daartoe benoemde commissie onderzocht en in orde beven Jen zijnde, sloot met een batig saldo van ƒ72.82. Omtrent de door deze afd. ontworpen excursie naar Gent, deelde de voor zitter mede dat de pogingen van het hoofdbestuur, om de afdd. daarvoor gunstig te stemmen, niet het resultaat hadden opgeleverd, dat men billijker wijze daarvan had mogen verwachten. Slechts weinige afdd. hadden zich bereid verklaard er aan deel te nemen. Het zou te bejammeren zijnindien men te Gent, waar reeds zoovele toebereidselen werden gemaakt om de vakge- nooten uit Noord-Nederland op aangename wijze te ontvangen, een minder gtinsligen indruk van de belangstelling hier te lande in hetgeen daar Ie zien viel, ontving. Hij wees er daarom nog eens op, dat niemand die zijn belang, óf als heer óf als kweeker of tuinder, goed begreep, zich door de kosten, die voor een driedaagschen togt de ƒ25 zeker niet overschrijden zouden, behoefde le laten afschrikken; te meer daar door hel hoofdbestuur middelen waren beraamd om, wanneer die som voor sommigen, vooral jongelui, nog le zwaar werd, daarin, hetzjj uit de algemeene kas, hetzij door bijzondere bijdragente voorzien. Tot dit laatste spoorde hij zoowel de aanwezigen als ook eigenaars van buitenplaatsen ol kweekerijen voor hunne onderhoorigen aan. Het was eene gelegenheid, die te zelden voor kwam om er nu, nu zij zich opdeed, geen gretig gebruik van te maken. De voorgenomen excursie zou in het laatst van Maart ol het begin van April plaats hebben. Een rapport, door den heer Slokhuyzen omtrent de leesbibliotheek uitge- bragt, was weinig opbeurend. Toch besloot de vergadering er nog eens een jaar de proef mede te nemente meer omdat het bleek dat sommige leden nog niet genoegzaam op de hoogte der inrigting bleken te zijn. Ten opzigte van de inzending voor de tentoonstelling te Groningen, gaf de voorzitter belangrijke mededeelingen omtrent de reductie der prijzen, door de spoorweg-maatschappijen voor het vervoer toegestaan. Hij spoorde voornamelijk de kweekers van groenten tot ijverige concurrentie aan. De omstandigheid dat men op dat gebied te Groningen en omstreken, bij hier zoozeer ten achteren was, deed voor de mededinging dezerzijds gunstige resultaten verwachten. Eene collectieve inzending van deze afdeeling, ge heel afgescheiden van de individueele mededinging der leden, beloofde gewis eene gunstige uilkomst. Op een voorstel tot inteekening op Romeyn's blaadjes over groententeelt werd gunstig beschikt. Eveneens op dat omtrent het uilloven van een prjjs op de in Sept. alhier te houden landbouwtentoonstelling. Eene verguld zil veren medaille werd daarvoor beschikbaar gesteld, onder voorbehoud dat die voor tuinbouwproducten zou worden uitgeloofd, in welk geval de voor zitter hoopte dat de hier wonende kweekers wel zouden zorgen dat de medaille in Leiden bleef. De bespreking der pogingen van de maatschappij om het voorstel van den lieer Gerlachlot beplanting der publieke wegen en der taluds van spoorbanen met vruchtboomen te steunen, vond over het algemeen een gun stig onthaal. Enkele bedenkingen daartegen werden door den voorzitter op afdoende wijze wederlegd. Hij gaf daarbij een overzigt van het kapitaal dat vermoedelijk voor de toepassing van hel denkbeeld zou noodig zijn en wal het zou kunnen renderen, en wees daarbij op de goede resultaten die in het buitenland dienaangaande verkregen waren. Ten einde zoo mogelijk de quaestie omtrent de cultuur der moerbeziën-boomenin de vorige ver gadering geopperd, uit le maken, werden als commissie van onderzoek benoemd de herren W. VerboogJoh. Kriesl en J. Mater. Eindelijk kwam nog aan de orde de in eene vorige vergadering gedane vraag, wat Vondel, in een zijner gedichten van bloemen sprekende, bedoeld had met: «Juffer zonder gal". Uil eene toelichting van de secretaris bleek dat in het bedoelde gedicht geen sprake was van eene bloem, maar van een zoogenaamd «Juffertje", zooals men 's zomers meermalen over slooten en l vlieten aan de kanten zweven ziet. Deze toelichting gaf tot geene verdere discussie aanleiding. sGRAVENHAGE, 4 Februarij. Tot kanlonregter-plaatsvervanger te Ridderkerk is benoemd de heer J. van den Hoek, wethouder aldaar. Bij de veterinaire dienst van het leger is benoemd tot paardenarts 2 kl de paardenarts 3* kl. J. L. G. Cayaux, van het 2' reg. veld-artillerie. De minister van waterstaat enz. zal morgen geen gehoor verleenen. Alhier is in 75-jarigen ouderdom overleden de minister van staat mr. J. A. Mutsaers, oud-minister van r. k. eeredienst, laatstelijk lid van den raad van state. In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad kwam er onder de aanvragen om ontheffing of vermindering van hoofdelijken omslag, waar omtrent gunstig geadviseerd werd, een voor van Z. K. II. prins Alexander. Met die reclame kon de lieer Mock zich niet vereenigen. Behalve dat hij van meening was dat Z K. II., sedert zijn optreden als prins van Oranje, laatstgenoemden titel had moeten bezigen, betoogde bij ten andere dat de piins eerst van 1 Jtt'ij af zijn regt op vrijdom-van plaatselijke belasting kon laten gelden. De lieer Mock plaatste zich daarbij op het standpunt der ver ordening, bepalende dal gedeelten van maanden voor geheele worden gere kend Aangezien, zoo redeneerde hij. de prins van Oranje voor de eerste dagen van Junij de belasting schuldig was, zoo kan bij voor de overige dagen geen lestitutie erlangen, ook al heeft hij den 12del1 Junij, dag van het overlijden zijns broeders, den rang van prins van Oranje verkregen, die regt op vrijdom an belasting geeft. Mitsdien stelde bij voor te beslui ten dat de vrijdom gerekend zou worden le zijn ingegaan met 1 Julij 11. Het lid der belastingscommissie, de heer Polak Daniels, toonde de onge- Igrondheid van het bezwaar aan. De vrjjheid, waarop de prins van Oranje zich beriep, is z. i. eene grondwettige vrijstelling. Hij vraagt niet de resti tutie bij de Gemeentewet bedoeld, aangezien deze in geval van verJiuizing wordt verleend. Derhalve beroept de prins zich op een regt, aangezien Z. K. II. van het oogenblik van het overlijden zijns broeders prins van Oranje was. De heer Mock volhardde bij zijn gevoelen dat de prins van Oranje prins Alexander niet kan vrijstellen van de betaling der belastin» over een gedeelte, d. i. de geheele maand. Verdere gedachlenwisseling volgde niet, aangezien bet voorstel Mock geen ondersteuning vond. Voor de algemeene verloting, onder bescherming van HH. MM. den koning en de koningin ten voordeele der watersnoodlijdenden te houden, zijn nog in een aantal plaatsen sub-commissiën gevestigd. Talrijk zijn de geschenken die voor de verloting worden ingezonden. Daaronder zijn zeer fraaije voorwerpen. Ook door de Hollandsche spoorwegmaatschappij is vrije verzending van de prijsvoorwerpen langs hare lijnen toegestaan. Het concertgisteren avond door de koninklijke zangvereenigirig «Caecilia" alhier gegeven ten voordeele van de noodlijdenden door den waters nood, slaagde uitmuntend. ENCEIiANB. LONDEN, 3 Februarij. Uit Calcutta wordt aan de Times gemeld, dat de sombere voorspel lingen, die in Engeland in December 11. omtrent den toestand van het Drit- sche leger in Afganistan gemaakt werden, te Kabul, waar nu de bladen, die ze behelsden, gelezen worden, verbazing hebben gewekt. Generaal Gough heeft zich nooit in gevaar bevonden, en generaal Roberts rekende teregt op zijne hulp. Het denkbeeld van een gedwongen terugtogt naar Djellalabad is in het Engelsche legerkamp te Sjerpoer bij niemand opgekomen. Uit Ivandahar wordt gemelddat er hevige gevechten plaats hebben tnsschen de Ghilzai's en de Ilazaras, waarbij volgens daar ontvangen berigten ongeveer 2000 huisgezinnen der Hazaras door de Ghilzai's omgebragt zijn. Te Madras en Bombay hebben zicli commissiën gevormd voor het bijeen brengen van geldenter leniging van den nood in Ierland. De hertogin van Marlborough heeft den lord-mayor een brief geschre venwaarin zij zich op nieuw aanbeveelt voor de ontvangst van gillen, onder verzekering, dat de rijkdom van Londen nooit aan een waardiger en dringender zaak ten goede zou kunnen komen. Zij hoopt in Ierland een hongersnood te voorkomen. - Prof. Forbes, een Schotsch geleerde, getroffen door de voortdurend plaats hebbende ontploffingen in kolenmijnen, heelt een middel uitgevonden om de aanwezigheid van ontplofbare gassen in mijnen op voldoenden af stand te constateren. In de philosophische vereeniging te Glasgow heeft bij zijne uitvinding bekend gemaakt en het instrument vertoond Dit is ge grond op de eigenschap van het geluiddat in gassen van verschillende digtheid met verschillende snelheid voortgeplant wordt. Een stemvork en eene eenvoudige buis zijn in staat de aanwezigheid van ligt kolengas tot op een half percent aan te toonen. Uit Washington wordt gemeld, dat in de kamer van afgevaardigden eene bijzondere zitting is gehouden om Parnell te hooren. De voorzitter las eene resolutie voor, waarin de welwillendheid der kamer werd ingeroe pen ten behoeve van Parnell, die daarop werd binnengeleid, lij hield als- toen eene rede over de quaestie van grondeigendom in Ierland eu de nood zakelijkheid om de pachters behulpzaam te zijn om eigenaars te worden. Er waren weinig afgevaardigden opgekomen. Daarentegen waren de open bare tribunes geheel bezet. FRAiVKRIJ K. In de kamer van afgevaardigden wordt de beraadslaging over het han- delstarief voortgezet. De heer Meline heeft de argumenten van den minister van koophandel voor de vrijzinnige handelsstaalkunde krachtig bestreden. De regering, zeide hij, meent dat de handelslractaten van 1860 met eenige wijzigingen gehandhaald kunnen worden. De commissie is van oordeel, dat de regering niet genoeg rekening heeft gehouden met den toestand van sommige takken van nijverheid. Zij erkent voorts, dal de handelstraclalen ten opzigte van de meeste punten behouden kunnen worden. Wat den landbouw aangaat, als de commissie let op de gevaren, waarmede hij be dreigd wordt, dan komt zij, in strijd met het gevoelen der regering, lot de conclusie, dat beschermende regten noodig zijn. De heer Guyot deelde de zienswijze van den minister en wilde geen stap achterwaarts doen. De voorzitter der kamer las een brief voor van den heer Paul de Cas- sagnac, houdende mededeeling van het overlijden van den heer Granier de Cassagnac, afgevaardigde van Gers. De voorzitter bragt hulde aan de ver diensten van den overledene, die sedert 1867, dat hij aan de parlementaire debatten deelnam, zich steeds door wellevendheid jegens zijne staatkundige tegenstanders kenmerkte. De heer Granier de Cassagnac (vader), dezer dagen overleden, was in 1852 afgevaardigde in het wetgevend ligchaam en toonde zich onder het keizerrijk een getrouw aanhanger van Napoleon. Als journalist had bij een zeer bewogen leven en hij was het die den coup d'état voor Napoleon hielp voorbereiden, Als offlciëel candidaat bleef hij steeds ook in zijn dagblad te JJays de Napoleontische regering in de kamer steunen en na den val van die regering begaf hij zich naar België, waar hij met zijn zoon le Drapeau uitgaf, met het doel om de regering der nationale defensie le bestrijden. Nadat de vrede gesloten was, keerde hij naar Frankrijk terug en werd de voornaamste medewerker van l'Ordre. In 1876 in de kamer gekozen, werd hij in 1877 als zoodanig herkozen. Daarenboven schreef hij in verscheidene bladen als l' Epoquela Pressele Constitutionnel en ook in den Figaro, waarin hij o a. zijn «Souvenirs du second empire" deed verschijnen.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2