BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsohe Courant van Maandag 2 Februarij óHSO27. Te Amsterdam, in een kelder op den hoek van Zwanenburgwal en Raamgracht, is een zesennegentigjarige vrouw, die daar alleen woonde, verbrand gevonden. De arme, die een kleine nering deed in fruit, was met een warme stoof onder haar voeten in slaap gevallen. De stoof ge raakte in brand en er was verder niet veel noodig om de bijna honderd jarige het leven te doen verliezen. Te Sloten, in Noordholland, is een bejaard man van honger en gebrek omgekomen, ofschoon men bij zijn dood in zijn hut eenige duizenden tur ven en eene groote hoeveelheid brandhout vond, welken voorraad hij te gierig was geweest om aan te spreken. Hij stond ook voor een vrek be kend en laat een aardig sommetje achter. In den nacht tusschen Zondag en Maandag jl. werd te Nieuwediep een intanterist (plaatsvervanger), wegens dronkenschap, door de militaire wacht der mariniers in verzekerde bewaring genomen. Den volgenden morgen werd de arrestant onder geleide naar zjjn corps teruggebragtOlschoon hij dit zelf verzweeg, misschien niet wetende waar en door wie het hem ont stolen was, kwam toch spoedig daarna als bij toeval uit, dat de manschap pen der wacht hem de som van 100 hadden afgenomen, die hij bij zich had. De sergeant, de korporaal en de manschappen hadden ieder hun aandfcel genomen, en zelfs waren hij de verdeeling de uitgezette schildwachten niet vergelen. De autoriteit heeft van dit misdrijf kennis genomen; de geheele wacht bevindt zich in verzekerde bewaring en zal voor den krijgsraad moe ten teregt slaan. Men meldt uit Zwolle: De Donderdag alhier gehouden paardenmarkt was slap bezet. Aanvoer p. m 50 stuks. De meeste handel was voor de slagtbank. Enkele werkpaarden zijn verkocht voor /200 a 300; voor de slagerij 15 a 45. Men zag voor het eerst op onze gerenommeerde botermarkt van stads wege een gedeelte terrein aangewezen voor het art. /kunstboter" De noo- dige, geschilderde borden met dien naam waren aangebrast en niet onaardig was het te zien, dat enkele boerinnen, die anders gewoonlijk elke week op de gewone botermarkt stonden, dit terrein betrokken. Men meldt uit Leeuwarden: Een bekend oudheidminnaar in de nabij heid van onze gemeente, heelt zijne sedert vele jaren bijeengebragte kunst schatten, bestaande in een zeer zeldzame verzameling gouden, zilveren en bronzen mun'stukken, gedenkpenningen etc., waarvan wel de meesten op Friesland betrekking hebben, en p.m. 3000 Romeinsche keizersmuotenter beschikking gesteld van het Friesche genootschap. Er is verder nog een belangrijke verzameling bij op het gebied van schilder- en teekenkunst etsen en gravuren, voornamelijk al wat op de provincie betrekking heeft en waarbij zich 25 stuks gravuren van de gebr. Bolsward bevinden, die men te vergeefs elders zal zoeken. De kunstkasten, boekwerken enz. zijn daarbjj tevens afgestaan. De arroud -regtbank te Leeuwarden heeft den kapitein der schutterij te Sneek schuldig verklaard aan het hem ten laste gelegde feil, hel geven van een klap aan een schutter, doch in de omstandigheden, waaronder dit feit gepleegd is, zooveel verschoonends gezien, dat zij hem veroordeelde tot i R boete. Aan liefdegaven voor de onderwrjzersweduwe van wijlen J. T. Hofman, die bij den spoortrein Ie Heerenveen om liet leven kwam, is 6,825.08 ingekomen, waarvan in Friesland 3498.68% en alleen in Heerenveen 1,694 65. Volgens de circulaire heelt de commissie op zich genomen haar een duurzaam bestaan te verzekeren. Te Drachten had Donderdag II. eene hardrijderij op schaatsen plaats, die zeer merkwaardig was, niet om de prijzen, maar om de personen die er aan deelnamen. Onder de 32 mededingers waren er 23, die reeds hier of daar de overwinning hadden behaald. De twee laatste paren waren Marten Castelein, van Suawoude, en Durk Postma. van Eenrewoude, en Okke van den Bers, van Rijperkerk. en Pieter Bruinsma. van Sneek. Okke van den Berg won eindelijk den prijs, en Durk Postma de premie. Naar men zegt, zijn Marlen Castelein en Okke van den Berg uitgenoodigd te Londen te rijden. Te Sneek wordt heden, van wege de jjsclub //Friso", eene hardrijderij gehouden, waarbij de prijs bestaat uit een prachtig gouden remontoir-hor- logie, versierd met het naamcijfer van Z. K. H. prins Alexander. Wegens bewezen diensten aan de herstelling van den spoorweg den Boseh-Hedel, is door de directie der maatschappij lot exploitatie van staats spoorwegen aan de manschappen van het 5dereg. infanterie eene vergoeding van 50 cents per hoofd uitgekeerd. De zesde muziekuitvoering van de afd. Leiden der Maatschappij tot bevordering der toonkunst, gisteren avond in de Siadszaal gegeven, ver schafte allen, die haar bijwoonden, zeer zeker een zeldzaam genot. Dal de eerste uitvoering hier te lande eener mis van Palestrina velen had getrok ken, getuigde de welbezeite zaal, waar men ook de heeren Verhulst en Wirtz, uit 's Hage, opmerkte. Moeijelijk valt het den juislen indruk weèr te geven, dien de schoone uitvoering van Palestrina's Mis: //Aelerna Christi Munera" op de aanwezigen maakte. Men zou die eenigszins hebben kunnen opmaken uit de bijna ademlooze stilte, die, na de uitvoering van het eerste deel er van, in de zaal heerschte, en die, toen men scheen te bedenken dat men zich in een concertzaal bevond en toch éénig bewijs van instem ming geven moest, zich, als het ware schroomvallig om die stille te slo ren, in een dof geruisch lucht gaf. Zulke muziek kan dan ook met geen luid applaudissement worden begroet. De stemming, waarin zij ons brengt, is te ernstig om zich daardoor lucht te geven; men is onwillekeurig tot overpeinzing, tot bespiegeling geneigd, en als de laatste toonen wegsterven, zou men zich liefst niet in een concertzaal, maar onder de hooge bogen eener dom willen verplaatst zien, om, in plaats van door een koor van dames en heeren, door gaskroonen rijkelijk verlicht, onder het door be schilderde glasruiten getemperde licht der kerkvensters door een koor van monniken en nonnen diezelfde majeslueuse toonen nog eens door de gewel ven te hooren weèrklinken en wij kunnen ons voorstellen dal Goethe, toen hij eene der missen van Palestrina in de Sixtijusche kapel hoorde zingen, daarover in verrukking was. Onze ruimte laat niet toe hierover verder uit te wei den. Wie over Palestrina en zijne kunst meer bijzonderheden wenschl te vernemen, kunnen wij een uitvoerig stuk, daarover in het December-nummer der Wetenschappelijke bladen voorkomende en uit de Preussische Jahr- bucher overgenomen, zeer ter lezing aanbevelen. komt aan de directie van den heer Dan. de Lange alle lof toe, zeer zeker mogen wij die evenmin aan de solisten, mej. Vos (sopraan), mej. Gripekoven (alt) en de heeren de Goey (tenor) en Driessen (bas), als aan het koor onthouden. Zij allen werkten mede om een der meesterstukken van Palestrina op eene wijze ten gehoore te brengen, die zeker ook de eisclien der kunsiregtèrs die zich in de zaal bevonden, ten volle zal heb ben bevredigd. Dit was niet minder het geval in de daarop gevolgde schoone uitvoering der //Madrigalen" voor 5 solostemmen »an Corn. Schuyt en van //Psalm 134" voor 6-stemmig koor van J. P. Sweelinck. In het eerste deden mej. Gripekoven (alt) en hare leerlingen de dames Vos en Midden dorp (sopraan) ons haar aangenaam en omvangrijk stemgeluid waardeeren; terwijl ook daarin de heeren de Goey (tenor) en Driessen (bas) haar op hoogst verdienstelijke wijze ter zijde stonden. Na de pauze viel aan liet koor en de soli voor de schoone uitvoering van //Gebet" en //Hirienchor" van Fr Schubert de welverdiende hulde der aan wezigen ten deel en bewezen de beide heeren Driessen (bas) in de //Duet ten" voor mannenstemmen, op. 4 van G. Henschel, hoezeer ook het man- nengezang, wanneer hel zoo verdienstelijk wordt uitgevoerd, een talrijk en uitgelezen publiek weet te boeijen. Ditzelfde geldt ook voor dc piano- uit voering van den heer Smalt van het //Liebeslied" van Schumann, be werkt door Fr. Liszt. en der «Nocturne", op. 15 n». 2, en //Scherzo", op. 31 B-mol, beiden van Fr. Chopin, alle welke nommers door het publiek luide werden geapplaudisseerd. De beide laatste nommers van het pro gramma, //Wauderlieder", van Uhland, voor alt, van Dan. de Lange, ge zongen door mej Gripekoven, en //Neue Liebeslieder", voor koor en soli (mevr. Huhrecht, sopraan), met vierhandige piano-partij, van Joh. Brahms, die, behalve door den accompagnateur, den heer H. J. Wanna, door mej. Doijer werd uitgevoerd, verwierven mede de welverdiende luide toejuichin gen van alle aanwezigen. Deze zesde uitvoering kan dus ook weder uitnemend geslaagd worden genoemd en zeer zeker zullen velen met ons verlangend naar eene volgende uitzien. 'sGRAVENHAGE, 31 Januarrj. Tot referendaris bij het kabinet des konings is benoemd jti'. P. J. Vegelin van Claerbergen, thans commies bij dat kabinet. Aan den met verlof hier te lande aanwezigen kolonel, laatst chef van het wapen der artillerie van het leger in Nederl. Indië C. H. A Raedt van Oldenharnevelt is, wegens ligchaamsgebreken, eervol ontslag verleend uit de militaiie dienst. Ingevolge een arrest van den Imogen raad van 22 Dec. jl. werd gisteren door het geregtshof alhier behandeld de zaak van G N. en P. E. A. H.. uit Amsterdam, door het geregishol aldaar veroordeeld tot 2 jaren celstraf en geldboeten ter zake van: beiden hel gebruik maken en de tweede boven dien van het vervaardigen van valsche bedelbrieven. De vernietiging van het Amsterdamsche arre-t en de verwijzing der zaak naar het hof alhier, werd door den hoogsten regler bevolen op grond dat regt was gedaan op onwettig bewijs. Ook voor dit hof hielden de beide beschuldigden hunne ontkentenis vol. Het bof oordeelde de schuld van beide beschuldigden niet bewezen en heeft beiden vrijgesproken. Ook stond voor bel hof teregt de wijnkoopersbediende W. M. J. P., uit Rotterdam, beschuldigd van in den avond van 8 Nov. jl. in de Fransche bazar aldaar zich aan dielstal van eenige voorwerpen, ter waarde van 35 cent. te hebben schuldig gemaakt. Hel hol oordeelde ook in deze zaak dat de schuld niet was bewezen en sprak ook dezen besch. vrij. Voor de Haagsche regtbank werd gisteren bepleit eene vorderingdoor de benificiaïre ergenamen van wijlen den heer U., te 's Gravenhage, inge steld tegen den heer G. J. S.commissionair in efleclen aldaar. Deze vor dering strekte tot veroordeeling van den gedaagde om aan de eischers rekening en verantwoording af te leggen van de tusschen hem en hun erf later bestaan hebbende geldelijke relatiën, ten einde tot eene vaststelling te geraken van het saldo der door hem gedane ontvangsten en uitgaven. De gedaagde had namelijk, ingevolge eene onroeping in de nieuwsbladen, wel eene pretentie *an ruim 11000 ingezonden, doch weigerde het geven eener gespecificeerde rekening. Namens eischers weid de vordering toege licht door den advocaat mr. D. S. van Einden en namens den gedaagde be streden door den advocaat mr. Jac. van Gigch. Naar men verneemt, zal bij gelegenheid van 's. konings verjaardag van gemeentewege een groot vuurwerk in het Malieveld afgestoken worden. Gisteren avond is een man, komende uit de Kerkstraat, waarschijn lijk door de duisternis bedrosen, regt naar het water laugs de Schelpkade geloopen. Ongelukkig schijnt hij door een bijt te zjjn geraakt en verdron ken. Heden ochtend werd zijn lijk opgehaald. Op den 28eo dezer zijn door een Scheveningschen visschet' voor Eg- mond eenige uren van den wal uit zee opgewscht 115 vaten petroleum, ge merkt: //Standaard. Imperator". Het opgevischte is bij de strandvonderij aangeliragt en door haar geborgen.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 5