LEIItSCDE DINGSDAG 27 J A NU AIUJ. STADS-BER ICHTEN. BINNENLANDSCIIE BERIC.TEN De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, L'e prijs der Courant is per vierendeel ja ars f 1.50, /lanro p. p. f2. met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 1.85, franco p. p. f 2 35. Hel Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.5 0 'sjaars, buiten de expeditie losten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel aieer 25 cenis. ■IER-IJK. BURGEMEESTER bk WETHOUDERS tan LEIDEN, Gezien hel besluit van de Gedeputeerde Stalen der provincie Zuid-Hollandvan den 23,,eB December 1879, n°. 1/1 Provinciaalblad n°. 72), houdende bepaling van de tijdstippen van den her ijk der maten en gewichten in de verschillende gemeenten in deze provincie, voor het jaar 1880; Herinneren den ingezetenen dezer gemeente hunne verplichting, overeenkomstig art. 15, lelt. o, der wet ran den 7e0 April 1869 IStaatsblad u". 57), tot het doen her-ijken van alle reeds in gebruik zijnde maten en gewichtenonder mede- deeling dat daartoe door den ijker zitting wordt gehouden in het locaal van den ijk, op de Aalmarktnaast de Gemeente apotheeken wel: voor de gewone gewichten, benevens de maten en strijkers, voor wijk IV, op den 27, 28, 29, 30 Januari en 3 Februari, telken dage van des morgens 9 tot des namiddags 3 nren Vervolgens wordt ter kennis van de belanghebbenden gebracht, dat volgens besluit van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid van den 6deD December 1879, de letter l'in den gewonen drukvorm, schuin gesteld, bestemd is tot goedkeu- ringsmerk zoowel bij den ijk als bij den her-ijk der maten en gewichten, de Koninklijke kroon, bij den ijk van weegwerktuigen voor gewoon gebruik en van gasmeters; en eene vijfstralige ster, bij den ijk van weegwerktuigen voor fijnere wegingenterwijl het kantoormerk voor de gemeente Leiden is het cijfer 7. Eindelijk dat aangezien bij sommige, vooral ijzeren weegwerktuigendoor roest en andere oorzaken, de indruk van den overgangsstempei spoedig wordt uitgewisehl op de dagen waarop de herijk plaats heeft, gelegenheid wordt gegeven, die balan sen, waarvan bedoeid stempel onduidelijk is en dreigt te verdwijnen, ter overstem- peling aan te bieden. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaat sing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden 3 Januari 1880. T. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 29 Januari 1880, des namiddags te drie uren. 1". Benoeming van een onderwijzer in de gymnastiek. (6) 2". idem van een onderwijzer 2de klasse, aan de school n°. 1 voor minver mogenden. (9) 3'. Idem van een onderwijzer l,,e klasse aan de Jongensschool der 2d' klasse. (12) 4s. Idem van een onderwijzer 2de klasse aan de Jongensschool der 2üe klasse. (12). 5». Verzoek van J. II. Hoogers, om ontslag als onderwijzer l"e klasse aan de Jongensschool der 1"" klasse. (8) 6». Idem van de Wed. Winkeler, om een stoep te leggen. (11) 7°, Idem als voren van G. van llest. (11) 8'. Idem van A. Werner, om een pompkastje le plaatsen. (11) 9". Voordracht betrekkelijk de lijdelijke waarneming van de betrekking van stadsgeneeskundige ten gevolge van de ziekte van den heer Weebers. (10) i LEIDEN. 26 Januarij. Sedert onze laatste opgave in September II. is het bedrag der gelden onder de commissie voor het gedenkteeken van Leidens Ontzet berustende, door de oploopende renten met ruim /600 vermeerderd en nu tot J21919 31 T/a gestegen. Intusschen is het standbeeld van van der Werf door den heer Koelman geheel afgewerkt en zal eerstdaags naar de metaalgieterij der heeren Enthoven en C'. worden overgebragt. Er is dus alle hoop, dat de inwijding van het gedenkteeken, overeenkomstig den wensch der commissie, op den 3d"1 October van het volgende jaar zal kunnen plaats hebbenin dien ten minste de nog onlbrekende gelden vóór dien tijd kunnen gevonden worden. Nog ƒ3000 komt de commissie le kort, waarvan slechts een ge deelte door de renten kan worden gedekt. lUogten dus velen zich opge wekt gevoelen om hunne belangstelling in hel uit bijna voltooide kunstge wrocht, dat een waar sieraad van onze stad zal zijn, door milde bijdragen te betoonen en daardoor aan de commissie voor hare onvermoeide pogingen de gewenschte voldoening te verzekeren. Inzonderheid diegenen onzer stadgenooiendie zich eerst in den laatsteu tijd hier gevestigd en aan vroe gere inschrijvingen geen deel genomen hebben, zullen zich niet onbetuigd willen lalen in eene zaak, die de geheele burgerij van Leiden zoozeer ter harte gaat. En zeker zullen ook de studenten onzer universiteit, wier deel neming tot dusverre niet aan de verwachtingen der commissie beantwoordde. gaarne de gelegenheid aangrijpen om de akademischc feestviering in de aan staande zomermaand mede dienstbaar te maken aan het spoedig tot siand komen van het vaderlandsch gedenkteeken, dat met de slichting van Leidens hoogeschool in zulk eene naauwe betrekking staat, en dus vooral bij de Leidsche studenten algemeene sympathie behoort te vinden. By kon. besluit van 21 Jan. z(jn benoemd de voorzitters en burgerlijke leden en hunne plaatsvervangers in de onderscheidene militieraden voor de ligiing der nationale militie van 1880. In het 3' mililiedistrict van Zuid- holiaud zijn benoemd tot voorzitter K. N, Hengeveld, tot zijn plaatsvervan ger mr. A. A. van Bergen IJzendoorn, leden der provinciale staten; tot lid mr. L D. Suringar, lot zijn plaatsvervanger F. Slokhttyzen, leden van den gemeenteraad van Leiden. Bij de heden ten raadltuize alhier gehouden openbare aanbesteding betreflende liet maken van drie wachthuizen ten dienste der politie alhier is voor de 3 perceelen aannemer geworden de lieer A. P. Plaojcr, timmer man alhier, het le perceel voor ƒ620, het 2' perceel voor 620 en het 3e perceel voor 380. Voor de tegelijkertijd gehouden openbare aanbeste ding van de levering van bouwmaterialen ten dienste der gemeente, in 7 perceelen, zijn aannemers geworden: de heeren Gebr*. van Hoeken, hout- koopers alhier, van perceel I rubriek A, vurenhout, voor ƒ439; rubriek B, koperwyksch grenenhout, voor 284; rubriek D, ijpenhout, voor ƒ679 (bij loting)en rubriek F, kolders, voor 220; van rubrieken C. Rijnsch eikenhout en E Wijburger planken, is aannemer geworden dc heer Jac. van der Kamp, houtkooper alhier, respectievelijk voor de som van 446.80 en 490. Het 2e perceel, spijkers en klein ijzerwerk, is aangenomen door den heer H. van Romburgh, winkelier in ijzerwaren alhier, voor de som van ƒ291.10; het 3' perceel, metselmaterialen, door den beer J. C. van der Tas, metselaar alhier, voor f 52912%; het 4' perceel, metselsteen, door den heer J. de Koning Jzn., fabriekant le Woerden, voor 1858; het 5e perceel, verfwaren, door den heer H. C. Visser, winkelier in verfwaren alhier, voor 294 91; het 6" perceel, kruiwagens, door den heer A. de Ru alhier, voor 127.84 en het 7' perceel, bezems en boenders, door de heeren P. Fontein en Zn, fabriekanten alhier, voor 105.57. Terwjjl bjj de mede gehouden aanbesteding van de onderhoudswerken, belioorende tot liet Utrechtsche jaagpad, de guuning is aangehouden. Aan het gebouw van het provinciaal bestuur te 's Ilage is heden aan besteed het uitvoeren van eenige werkzaamheden tot het in rig ten van een huis, staande op de Papengracht alhier, tol een pharmaceutisch laborato rium. Minste inschrijver was de heer P. Kaplijn den Bouwmeester, te Lei derdorp, voor ƒ6413. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, by partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogstepryzen ƒ40.00, 20.50, ƒ4.60 en ƒ2 20; de laagste ƒ40.00. ƒ20.00, ƒ4.10 en 2.15. Gisteren namiddag, omstreeks 4% ure, zijn twee personen, genaamd S. P. en O., die zich op den Rynsburger Singel vermaakten met schaatsen rijden, door het ijs gezakt en met veel inspanning door eenige daarby komende personen gered. Des avonds, omstreeks 8^ ure, is een schoorsteenbrand ontstaan ten huize van den broodbakker G.aan de Haven, welke brand onder toezigt van den beer Fontein, brandmeester, werd gebiuscht. Bij het vermelden van den schoorsteenbrand, die Zamrdag II op het Rapenburg ontstond, zie ons vorig nommer, hebben wij de blussching toe geschreven aan de werking van een brandspuit; uit nader ontvangen inlich tingen is ons gebleken dat die brand, niet zonder groote krachtsinspanning, werd gebiuscht door den heer Sciaroni, schoorsteenveger alhier. De regeling van het ambtsgebied der inspecteurs, districts- en arron- dissements-schoolopzieners volgens de nieuwe wet op het lager onderwijs is tot stand gekomen. Het rijk is verdeeld in drie inspectiën; de eerste bevat NoordbrabantGelderland en Limburg; de tweede Zuid- eu Noordliolland, Zeeland eu Utrecht; de derde Friesland, Overijssel, Groningen en Drenthe. Verder in 25 districten eu 94 arrondissementen. De provinciën zijn in districten, deze weder in arrondissementen verdeeld. Zoo bevat b. v. het district 'sGravei.hage de arrondissementen 's Gravenhage, Leiden, Delft en Woerden. Een tabel zal aanwijzen de gemeenten, die tol eik arrondisse ment behooren. De arrondissements-schoolopzieuer moet wonen in z(jn ar rondissement. llij bevordert de instelling van plaatselijke commissie» ter bevordering van toezigt, woont haar bijeenkomsten bij en roept ze des ynods

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1