BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsche Courant van JMaandag 26 Januarij 1880, Jf9. 2d. BUITENLANDSCHE BERÏGTEN. In de vorige week zjjn er 12 schuiten op de zeevisscherij te Katwijk uitgegaan, met welke eerste reis die visscherij, na maanden gekwijnd te hebben, begint te herleven. Door windstilte en tegenwind hebben zij niet ver in zee kunnen steken, hebben weinig uitgerigt en zijn daarop met eene sterke koelte en buijig weer uit het noordwesten huiswaarts geijld, weinig of geen vangst medebrengende. Zoodra de wind gunstig wordt om van wal te steken gaan er nu geregeld schuiten uit op hoop van beter, ook op hoop dat de koude nu niet meer nijpen zal; anders ligt de visscherjj weer aan banden. Door den heer W. Hoog, te Noordwijkerhoutis aan het rijk ten ge schenke aangeboden een schilderij, voorstellende C. de Witt, door de Faam gekroonden met de rivier van Rochester in het verschiet. Dit stuk is eene reductie naar het groote doek, dat in 1672 te Dordrecht vernield werd. Dat voor een liefdadig doel hier te lande steeds veler hand geopend is, blijkt hieruit, dat van het IJsnommer van Eigen Baard, vóór de uit gaaf, reeds meer dan 7000 exemplaren werden besteld. Gelijk men weet is dit blad afzonderlijk verkrijgbaar gesteld ten voordeele der noodlijdenden door den watersnood, zoodat van dit nommer van Eigen Haard thans reeds het voor ons land zeker niet onaanzienlijk cijfer van ruim 20000 exemplaren worden gedrukt. HH. MM. de koning en de koningin hebben besloten het overschot der geldenbijeengebragt voor het nationaal huldeblijkhetwelk bjj gelegen heid van hun huwelijk is aangeboden, in handen te stellen der Algemeene vereenigde commissie voor den watersnood. Woensdag 28 Januarij aanst. zullen te Leiden de leden en adviserende leden der zendings-commissie van de Ghr. gereformeerde kerk in Nederland bijeenkomen om in overweging te nemen de belangen der zendiug, in ver band met de aanvaarding, door den zendings-direclor J. H. Donner, der benoeming tot lid van de tweede kamer der staten-generaal. Van deze zaak heeit de heer Donner het aannemen van de benoeming afhankelijk gemaakt. (Z). v. 's Gr.) Aan het Fad. wordt medegedeeld, dat in de organisatie van het be stuur van 's rijks waterstaat groote veranderingen aanstaande zouden zijn. Het rivierbeheer als geheel op zichzelf staande tak van dienst zal behouden blijven. De zoogenaamde provinciale dienst der rijksingenieurs zal daar, waar hij nog wordt aangetroffen, opgeheven, en daarmede alle provinciën gelijkelijk verpligt worden tot organisatie van haar provincialen water staat, geheel afgescheiden van 'srijks dienst, zooals reeds in Zuidholland, Gelderland en Noordbrabant het geval is. Verder zou het corps van 's rijks waterstaat zoodanig gereorganiseerd worden, dat wel de inspecteur in algemeene dienst behouden blijft naast den minister, doch het aantal hoofd ingenieurs zeer aanzienlijk wordt ingekrompenwaardoor eenigen der thans fungerenden op wachtgeld gebragt worden, en de ingenieursdienst belang rijk zou worden uitgebreid, tevens met verbetering van traclement en in trekking der toelagen. Men heeft aan het übl. verzocht, bg het verhaal omtrent de vergif tigde soepdezer dagen medegedeeldte voegendat de huishoudster niet minder ongesteld werd. dan de oude heer, bij wie zij zich bevond en een paar dagen later de verdachte haar eenige woorden toevoegde, die werden opgevat als een verzoek, om niet tegen haar te getuigen. De zaak van den kommandant der dd. schutterij te Sneekeenigen tijd geleden bjj verstek veroordeeld tot 15 dagen celstraf, benevens een geldboete, is Woensdag op nieuw voor de regtbank te Leeuwarden behandeld met dit gevolg, dat de eisch van het 0. M. zich bepaalde tot het opleggen eaner geldboete van ƒ50. Woensdag aanst. uitspraak. Gedep. stalen van Noordbrabant hebben bij algemeene aanschrijving de burgemeesters in het gewest uitgenoodigdom tot verdere leniging van den nood der door de jongste waterramp geteisterden in hunne gemeenten on verwijld eene collecte te doen houden. Ruim een twintigtal gemeenten en gehuchtenwaarvan het zielental gezamenlijk het cijfer van 55.000 overtreft, werden geheel of gedeeltelijk overstroomd en veel, zeer veel moet nog gedaan worden om de slagtoflers van het hoogst noodige te voorzien en bijstand te verleenen, ten einde de geleden verliezen te boven te komen, De minister van binnenlandsche zaken heeft aan het gemeentebestuur van Venlo voorgesteldde hoogere burgerschool aldaar voor rekening van het rijk te nemen. De gemeenteraad heeft daarin toegestemd en tevens inge willigd het verlangen van den minister om de localiteiten en hulpmiddelen der school in gebruik aan het rijk af te staan. Te Sittard ontdekte Woensdag avond de heer Pfennings, dat men een ijzer voor het kelderluik zijner woning had doorgestooten. Hij gaf daarvan kennis aan den brigade-kommandant der maréchausse'e, die twee zijner manschappen in de woning liet posteren. Ongeveer ten 2 ure 's nachts hoorden zij iemand in den kelder afdalen, en het gelukte hun den nachte- lijken indringer aan te houden. Omtrent de aanvaring op de Schelde, tusschen de Belgische sleepboot Actif en de Nederlandsche sleepboot Assistent, verneemt men nader dat in het eerste oogenblik der verwarring, na den geweldigen schokzes per sonen in een klein bootje sprongen, dat achter aan den Actif hing, doch dit gebeurde met zooveel haast, dat het schuitje, misschien Ie ligt om het gewigt te dragen, vol water schoot en zonk. De Actif verkeerde in ge vaar, doch door eene snelle beweging achteruit werd zjj op strand gezet. Toen werd alles in het werk gesteld voor de redding, ook van de 6 dren kelingen, wier noodkreten hartverscheurend waren, doch te vergeefs: allen vonden den dood in de golven. De Belgische loodskotter n°. 1 is te Ant werpen aangekomen, aan boord hebbende drie lijken, die bij Softingen ge vonden zijn; het zijn die van kapt. J. Taai, stuurman Marjjn Potters cn van den machinist, allen van de sleepboot Assistent, welke onmiddellijk na de aanvaring schijnt gezonken te zijn. De bloemisten te Geilt hebben door de strenge vorst groote schade geleden. Op een etablissement schat men het verlies op een bedrag van ƒ16000. sGRAVENHAGE, 24 Januarrj. Tot ontvanger der registratie zijn benoemd: te Waalwijk, D. E. C. Frankamp, thans te Druten; te Heerlen, A. C. Roëll, thans te Ommen; te Ommen, W. H. Houwing, thans surnumerair der registr. te Colijnsplaat, J. Poppe, thans surnumerair der registr.; te Nijmegen, B. H. Tours, thans inspecteur der registr. 2e kl. in de divisie van inspectie Nijmegen. Aan den officier van administratie 3e kl. W. Pronk is, op zijn ver zoek, een jaar verlof toegekend, onder stilstand van non-activiteitstracte- ment, en tot officier van administratie 3e kl. is bevorderd de scheepsklerk A. P. W. Immink. Tot luit. ter zee 1{ kl. is bevorderd de luit. ter zee 2e kl. J H. Mij er. Bij het personeel van de geneeskundige dienst der landmagt is be noemd tot officier van gezondheid 3e kl., de student voor de genoemde dienst (arts) A. Butner. HH. MM. de koning en de koningin hebben als geschenken voor de on der hun hooge bescherming te houden algemeene verlotingten behoeve der noodlijdenden door den jongsten watersnood, eenige prachtige voorwerpen ingezonden, en wel een tafel-middenstuk (verguld met kristal), een bjjou- terie-kistjeeen verguld bronzen coupe, twee marmerensigarenstandaarden, en een van gepolijst koper. Door mej. Suermondt is toegezegd een kostbare stoel, waarvan het borduurwerk door haar zelve werd vervaardigd. Voorts mag nog als eene bijzonderheid worden vermeld, dat door den heer J. Cahen alhier als prijs zal worden afgestaan een schilderijwelke reeds een prijs uitmaakte in de verloting van 1861, eene allergorische voorstelling en wel eene hulde, aan hen, die in genoemd jaar op zoo onbekrompen wijze aan de noodlijdenden door den watersnood van die dagen hulp verleenden. Naar men verneemt bedraagt het getal werkliedendie door de com missie tot werkverschaffing alhier in dienst zijn gesteld, reeds meer dan 600. Men heeft hen aan het werk gezet in de duinen van Scheveningen, zoowel tot het aanleggen van een nieuwen weg naar 's Gravenhage, als tot het bearbeiden van den grond. ENGELA1VD. LONDEN, 23 Januarfl. Volgens berigten door de Daily News ontvangen is de staat van zaken in Afganistan voor de Engelschen weinig bemoedigend. Op vijftig Eng. mijlen van Kabul zouden weder 25000 Ghazi's onder Mahomed Jan gereed staan om de Engelschen te gaan bestoken, geholpen door20000Lughmani's. Andere stammen zouden tegelijkertijd trachten de communicatielijn der Engelschen bjj Djellalabad te verbreken. Binnen Kabul zelf moet eene zeer onrustige stemming heerschen. Woensdag is door lersche parlementsleden een bijeenkomst gehouden. De heer O'Donoghue stelde voor, dat de vergadering hare deelneming zon betuigen met het lijden der boeren in het westen vau Ierland, met belofte hen te zullen ondersteunen in de worsteling, welke zij hebben aangegaan, om in het bezit hunner haardsteden te blijven. De spreker beschouwde den heer Parnell als het hoofd der lersche partij. Hij wenschte, dat de afge vaardigden een beroep deden op het volken elk voorstel verwierpen, waar door het tegenwoordig stelsel van particutier grondbezit in Ierland wierd bestendigd. De hh. O'Connor en Power ondersteunden dat voorstel, hetwelk daarna aangenomen werd, evenzeer als eene motie van den heer Callan, strekkende om te verklaren, dat de lersche partij in het lagerhuis onaf hankelijk van de behoudende en de vrijzinnige partij moet handelen. - Hier te lande heeft de telephon reeds groote verbreiding gevonden. De postmeester-generaal is echter van oordeel, dat het gebruik van zooda nige voorwerpen inbreuk maakt op het monopolie der regering in zake brievenvervoer en wat daarnaar gelijkt. Hij betwist niemand het regt, om ten eigen gebruike telephonen aan te koopen; alleen komt hjj er tegen op, dat deze worden verhuurd en door anderen tegen belooning gebezigd. De regter zal het geschil moeten uitmaken. Woensdag had in de Leycelt-mijn bij Newcastle-under-Lyme een ont ploffing plaats, die treurige gevolgen had. De slag werd uren in het rond gehoordrook en vlammen sloegen uit de schacht naar boven. Van de 77 mannen, die kort te voren afgedaald waren om aan het werk te gaan, werden er 12 nog levend opgehaald; doch van die twaalf mogten er slechts enkele in het leven behouden blijven. In eene schouwburg te Birmingham, die met electrisch licht verlicht wordt, heeft een der tooneelspelers de onvoorzigtigheid gehad van, toen het licht op het looneel niet brandde, de twee knoppen aan te vatten, die dienen moeten om den galvanischen stroom op dat punt af te breken. Hij ontving zulk een schok, dat hij eenige minuten later overleed. FKANKRIJ K. De kamer van afgevaardigden heeft besloten tot het in overweging nemen van een voorstel van den heer Ramean tot afschaffing van art. 15 van het besluit van 25 Prairialjaar XII, betreffende de bepraafplaatsen. (IHet ontwerp heeft ten doel, om de willekeur en de ergernis, waartoe ge zegd besluit nu en dan aanleiding heeft gegeven door de bepaling, dat er op de gemeentelijke begraafplaats eene afscheiding zal zijn tusschen de dooden, die tot verschillende gezindten hebhen behoord, in het vervolg te voorkomen. Voortaan zal alle ongelijkheid en alzoo ook privilegie ten deze ophouden.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 5