LEIDSCHE €01111111. 1880. ZATURDAG 24 JAN'UARIJ. ZH. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderdDe prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 1.85, franco p.p. f 2.35. Het Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentién is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cenis. STADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN roepen bij deze op alle leveranciers, werkbazen enz., welke over het algeloopen jaar 1879 ten laste der gemeente eenige vordering hebben, om hunne rekeningen ten spoedigste, uiterlijk vóór uit0 Januari e. k.ter Gemeente-Secretarie (afdeeling financién) iu te leveren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, V. d. BR AN DELER Burgemeester. Lehvbk, 6 Januari 1880. E KIST, Secretaris. BIN N E N L A «N DSC H E BKKIGTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden, dat ingevolge art. 2 der Verordening. iegelende de in vordering der plaatselijke belasting op de HO.\TDEX, ieder houder van een of meer honden, die aan die belasting onderhevig rijn, verplicht is, daarvan jaarlijks vóór of op den 31 Januari bij den Gemeente-oulvanger aangifte te doen, door inlevering van een bekoorlijk ingevuld en door den aangever onderteekend biliet en dat bedoelde inschrijvingsbiljetien voor het dienstjaar 1880 kosteloos ten kantore van den Ontvanger verkrijgbaar zijn. Burgemeester e» Withouders voornoemd, V. d BRANDELER, Burgemeester. Leidex, 6 Januari 1880. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 23 Jannarij. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Ne- derl. Indié, door middel van het stoomschip Drenthe, waarvan het vertrek uit Rotterdam op 24 Jauuarij aanst. is bepaald. Behalve naar Batavia wordt met deze gelegenheid mede eene brievenmaal naar Padang verzonden. De brieven en verdere stukken behooreu uiterlijk 24 Januarjj, 's morgens voor 9 ure. te Rotterdam aangekomen te zijn. De heer H. W. F. Bakker zal morgen den dag herdenken, waarop hij. 25 jaren geleden, de betrekking aanvaardde van boekhouder der Leid- sche Maatsciiappij van weldadigheid, in welke betrekking hij zich steeds door ijver en naauwgezeiheid de goedkeuring van het bestuur mogt verwerven. B(j den uitgever H. J. Stemberg te 'sHage is thans het eerste stukje verschenen van de reeds vroeger door ons aangekondigde »Floralia, hand boekje voor de kennis en bet kweeken van lievelingsbloemen, door 11. Witte." In dit stukje wordt de Tulp behandeld. Zooals men van den schrijver gewoon is, wordt al wat op deze bloem betrekking heelt, ook wat hare geschiedenis betreft, naauwkeurig cn in eenen aangenamen vorm medegedeeld. Bjj dit stukje is gevoegd een overzigt der meest aan bevelenswaardige tulpen. Niet slechts de bloemenliefhebbers, maar ook anderen zullen dit geschrift met genoegen lezen. Voor allen zal er uit dezen blik in het bock der natuur geslagen nog wel iets te leeren zijn. Door de //Compagnie frangaise du télégraphe de Paris a New-York" is een nieuwe telegraafkabel tusschen Frankrijk en Noord-Amerika gelegd en in werking gebragt. Op het verkeer langs deze verbinding zijn de regelen en tarieven, welke tot heden voor den weg over Brest golden, van toepas sing. Ook op de berigtenwisseling langs den bestaanden «-Direct United States Cable", blijven de tot heden gevolgde lariefsprijzen van kracht. De //Anglo American Company", welke de van Brest en van Valentia uitgaande verbindingen met Noord-Amerika exploiteert, heeft echter eene vermindering van hare tariefsprijzen ingevoerd, welke vermindering, naar gelang der plaats van bestemming, 1.58, 1.63 of 1.73 gl. op den prijs per woord bedraagt. Op 1 Januarij jl. bevonden zich in de gestichten Ommerschans en Ycen- huizen 2603 bedelaars en landloopers en op 1 Januarij 1879 2309, zoodat de bedoelde categorie verpleegden gedurende het afgeloopen jaar is vermeer derd met 324 personen. De grootste klimming vond plaats in de laatste drie maanden, cn wel met 310 personen. Ouder de opgenomenen waren er velen voor de eerste maal. Aan een geacht ingezetene te Rotterdam werd dezer dagen docr een bewoner van het hospitium op den Grooten St. Bernard het volgende ge schreven: In al de lien jaren van m!jn verblijf op dezen berg (2472 meter boven de zee) hebben wij nog zulk een zachlen en sclioonen winter niet gehad als den tegenwoordigen. Sedert ruim eene maand was de temperatuur hier gemiddeld 4' C. onder het vriespunt: eenmaal slechts, den 8"'" De cember, daalde zij lot 23" vorst. Er is tot dusver ook zeer weinig sneeuw hier gevallen, zoodat zjj slechts 2 meter dik ligt, terwijl zij verleden winter tot eene hoogte van 30 meier lag opgestapeld. Zulk een zachte winter brengt natuurlijk mede, dat wjj weinig ongelukken door lawinen als ander zins te betreuren hebben. (/V. B. C.) Naar men uit Houtrijk en Polanen meldt is de persoon, die onlangs bjj den brand in den Houtrak-polder in hechtenis genomen, doch later in vrijheid gesteld werd, op nienw in verzekerde bewaring genomen, als zjjnde zware vermoedens gerezen, dat hij pogingen aangewend zou hebben, om het heerenhuis van de Gebrs. Verbeek in brand te steken, welke po gingen echter verijdeld zijn. Aan den gemeenteraad van Utrecht is door de commissie, welke zich ten doel stelt aldaar een standbeeld te doen verrjjzen voor graaf Jan van Nassau, hel verzoek ingediend om tot dal einde een gedeelte sladsgrond op het Janskerkhof beschikbaar te willen stellen. Een landeigenaar te Daifsen, beklaagd dat hij op 29 Oct. jl., op een stuk land te Daifsen, niet ver vau den openbaren weg, D. N. heeft verwe ten valsch getuigd te hebben en bjj diezelfde gelegenheid de heeren der regibank te Zwolle ie hebben uitgemaakt voor «gemcene kerels, smeerlap pen en smousen", is door de regibank te Zwolle veroordeeld tot cellulaire gevangenisstraf van 15 dagen en geldboete van ƒ25. Dingsdag II. is eene boerenhuizing le Jubbega Schnrega geheel afge brand. Het vee, ten getale van 28 stuks, is gered. Het pand, toebehoo-. rende aan de kerkvoogdij Njjehorne, was verzekerd. r In verband met den te Sleeuwjjk gepleegden moord zijn drie perso nen, waaronder twee arbeiders van Smookers, ten wiens huize de moord is gepleegd, onder bewaking gesteld, terwijl in hunne huizen alles naauw keurig werd onderzocht. Bij zekeren van Beest werd al spoedig iets ge vonden, hetwelk het vermoeden deed ontstaan, dat men op den regten weg was, om tot opsporing van de misdadigers te geraken. Zekere L. Pruissen, onder Almkerk thuis behoorende, een der drie, die bewaakt werden, is onder zwaar vermoeden in voorloopig arrest genomen. Door van Beest moeten reeds eenige inlichtingen gegeven zijn. Iljj beweert namelijk, dat hij Pruissen bebloed is tegengekomen en dat deze toen zijn stilzwijgen voor eenige honderden guldens zou gekocht hebben. Maandag II. werd in de Limburgsche gemeente Neer. op last van den burgemeester, een vreemde hond afgemaakt, die, bjj onderzoek door den districts-veearts, bleek geleden te hebben aan razende dolheid. Zoowel in Mejjel cn in Roggel als in Neer heeft hjj een groot aantal honden, en wat ernstiger is. ook twee menschen gebeten. Op de Schelde heeft een verschrikkelijk ongeluk plaats gehad. De sloomsleper Actif kwam terug van Doel en ontmoette een Nederlandsche sleepboot, die Antwerpen had verlaten. Zij kwamen in aanvaring en de Nederlandsche boot zonk dadelijk zonder dat een kreet vernomen werd. De Actif kreeg zware averjj, en zette een sloep uit om de schipbreukelingen hulp te bieden. Zes moedige mannen begaven zich in de sloep; pas was zij van hel schip verwijderd of zjj zonk. Redding was onmogelijk. De commissie van rapporteurs der tweede kamer over het wets-ontwerp van een nieuw Wetboek van Strafregt, zamengesteld uit de hli. Godefroi, Palijn, van der Kaay, de Savornin Lobman en des Amorie van der Hoeven heeft aan hare medeleden doen toekomen een leiddraadte volgen bjj het onderzoek van het weis-onlwerp in de afdeelingen. Tot toelichting van dien leiddraad zegt zij in eene daarbij gevoegde nola, dat zij, behoudens eene enkele afwjjking, de memorie van toelichting op den voet heeft ge volgd, ook door geregelde overneming van de rubrieken, waarin die me morie voor het eerste boek ieder afzonderlijk, in één of meer artikelen behandeld, onderwerp, voor het tweede cn derde hoek dezelfde species van het in iedcrcn titel behandeld genus van strafbare feiten zaïnenvat. De commissie heeft daarmede ten doel. niet alleen eene geleidelijke behandeling te bevorderenmaar ook aan de afdeelingen eene gemakkelijke gelegenheid te geven, om zich te bepalen tot het onderwerp der verschillende rubrieken in het algemeen, zonder af te dalen in de menigvuldige details van elke reeks van artikelen, welke die rubrieken tot onderwerp hebben, van welke details zij het onderzoek, naar verondersteld mag worden, wel aan de commissie van rapporteurs zullen willen overlaten. Overigens heeft de commissie, wier taak het was volgens hei reglement

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1