LEIDSCHE COURANT. h V. 15. MAANDAG 19 JANUAUIJ. STA OS-BËR ICUTKIN. BINNENLANI)M]|IK BKBK. IKV De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. ƒ2. met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 1.85, franco p. p. f 2.35. Het Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 sjaarsbuiten de expeditie!,oslen. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertcniiën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel. NATIONALE MILITIE BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen le weten, dat ingevolge art. 18 der Wet ven'ten I9,len Augustus 1861 Staatsblad n°. 72) allen, die volgens art. 15 dier Wet voer de nationale militie belmoren te worden ingeschreven (lij die op den 1"™ Januari linn 1!)11' jaar waren ingetreden en alzoo tie geborenen in I.WOt verplicht lijn zich daartoe bij Butgeineesler eri Wethouders aan le geven tn.si'lie» ilui» Isten en tien Sisten Jaaiiari; dat bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis van den inilitieplichlige, zijn vaderof, is deze overleden, zijne moeder, of, zijn heiden overleden, zijn voogd tot het doen van die aangifte verplicht is; en dat overtreding van het aangehaalde art. 18, krachtens art. 183 der meergemelde wet, wordt gestraft met b'm-tc- van f"S5 tot f' 13IV. Voor hen, die verzuimden zich ep de door het Gemeentebestuur bepaalde dagen ter inschrijving aan te melden, wordt mitsdien daartoe alsnog gelegenheid gegeven ter gemeente secretarievan des vooniiiddags 10 lot de- namiddags 3 uren op iederen werk dag, tot en met den 31"™ Januari aanstaande, op welken dag het register van inschrijving, des namiddags le 4 uren, voorloopig wordt gesloten. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd v. B. BRAAiDELER, Burgemeester. LSIBIN, 17 Januari 1880. E. KIST, Secretaris. De BURGEMEESTER van Leiden Gelet op art. 21 van de wet van 4 December 1872 Staatsblad n\ 134); Brengt ter kennis van de ingezelenendat gedurende de afgeloopen week zjjn aangegeven als door Roodvonk aangetast 11 personen, als aan die ziekte overleden 2. En geschiedt hiervan openbare beketidmaking door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd. Leiden, 17 Januari 1880. V. d. BltANDELER. De BURGEMEESTER der Gemeente LEIDEN; Overwegende, dat het hem uil de verklaring van den Heer J. Kimmel, geneesheer te Leiden, gebleken is dat de navolgende goederen, als: een bed gevold met zeegras, een peluw gevuld met zeegras, een veêren kussen een kussen gevuld met zeegras, twee beddelakens, twee kussensloopeneen katoenen deken, twee bedgordijnen, loebelmorende aan de wed. A. Krau. wonende te Leiden, door roodvunk zijn besmet, en uit tlieti hoofde ter voorkoming van verdere besmetting behooren le worden in beslag genomen, onteigend en vernietigd; Gelet op art. 5 der Wet van 4 December 1872 Staatsblad n°. 134); Beslui! en beveelt tevens de bovenomschreven goederen onmiddelijk in beslag te nemen, te ont eigenen en te doen vernietigen. Zullende dit besluit, ingevolge gemeld art. 5 der Wet, op de gebruikelijke wijze ter openbare kennis worden gebracht. De Burgemeester voornoemd. Leiden, 17 Januari 1880. V. d. BRANDELER. LEIDEN. 17 Jaintarij. Onze sladgenootenhetzij zij leden zijn der afdeeling Leiden en nm streken van de Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde of niet, zullen zeker wel gereedelijk willen erkennen, dat er schaars een Bestuur zal gevonden worden, dat meer activiteit ontwikkelt dan dat van deze Afdeeling. Dit toont het thans op nieuw door een advertentie, in deze cou rant voorkomende, waaruil blijkt dat het de onderneming van de kortelings opgerigte Maatschappij »Een nationaal belang" zoo veel mogelijk wil bevor deren, en daartoe bij de bestuursleden der Afdeeling de gelegenheid tot het verkrijgen van inlichtingen en tot het inschrijven voor aandeelen openstelt. Zeker is hier op gemakkelijke wijze een volksbelang le bevorderen. De aandeelen in de naimlooze Vennootschap toch zijn niet groot en de stor ting wordt uiterst gemakkelijk gemaakt Velen zijn er in deze stad die hieraan kunnen helpen, en het bleek reeds dat cr zijn. die hel geheel rit eigen initiatief ook willen. Nu er hier meer publiciteit aan gegeven wordt, zal dan ook het geul deelnemers gewis spoedig toenemen. H"t vervoer over den spoorw eg Leiden Woer.'en heeft gedurende de maand December 1879 opgebragt aan reizigers 5773. aan goederen 4209; te zamen 9987. Seder 1 Mei 1879 was de opbrengst van reizigers en goederen 75654. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 68 tot 89 volwassen personen 8 en tot 17 kinderen. De minisler van waterstaat enz. heeft bepaald dat in het jaar 1880 door de commissie voor de examens ter verkrijging van een diploma als stuurman aan boord van koopvaardijschepen zullen gehouden wordenvier zittingen te Amsterdam, drie zittingen te Rotterdam, en eene zitting te Dordrecht. Tijd en plaats van elke zitting worden telkens drie weken le voren door den voorzitter in de Staatscourant bekend gemaakt. Bij besluit van den minisler van binnenlandsche zaken zijn vjjf daartoe aangewezen studenten aan eene der rjjks-universiteiten voor het jaar 1880 begiftigd ieder met een vijfde gedeelte van de inkomsten der vicariën geves tigd in de St. Joriskerk te Amersfoort, voor zooveel die ler beschikking van Z. M. den koning slaan. Onder goedkeuring der algemeene synode wordt aan de studenten in de godgeleerdheid, die afdoende redenen mogten hebben om vrjjslclling te vragen van de verpligting tot betaling der bijdrage voor dc hijwoning der lessen van de kerkelijke hoogleeraren. volgens art. 16 van het reglement op het hooger onderwijs tot vorming van evangeliedienaren voor de Nederland sche hervormde kerk, medegedeeld, dat zij hunne aanvragen van die vrij stelling uiterlijk 1 Mei bij den secretaris der algemeene synode moeten in dienen, en dat van deze tijdsbepaling voor de inzending van zulke aanvra gen slechls uitzondering zal worden loegelaten voor de studenten, die zich eerst later voor het volgende studiejaar bij de kerkelijke hoogleeraren kun nen laten inschrijven. (A. C.) In de quaestie van de ondertioudspligtigheid van de toegangswegen tot de stations van den spoorweg Leiden - Woerdenis eene beslissing genomen. Het kon. besluit, overeenkomstig met het voorstel van de afdeeling van den raad van state voor de geschillen van bestuur, heeft zich vereenigd met het betoog van mr. van Eek, advocaat van de gemeenten Bodegraven en Zwamtnerdam, en dienovereenkomstig het besluit van ged. staten van Zuid- holland, hetwelk genoemde gemeenten als onderhoudspligtigen had aange wezen, vernietigd, met bepaling dat op den ligger der toegangswegen als onderhondspligtige zal worden vermeld »de spoorwegmaatschappij Leiden Woerden" en dal de kolom, strekkende tot beantwoording der vraag, of de wegen aan de gemeenten in onderhoud moeten worden overgedragenmet »neen" zal worden ingevuld. Het gevolg van die belangrijke beslissing is, dat. tenzij de administrative regtsmagt van oordeel mogt veranderen, bet onderhoud en de verlichting van de toegangswegen tol stations, welke na hel in werking treden van de wet van'9 April 1875 aangelegd zijn. of bij den bouw van later te maken spoorwegen zullen aangelegd worden, niet meer zullen gebragt wor den ten laste van de gemeenten, maar ten laste van hel rijk, of van de spoorwegondernemingen. Omtrent het adviseren over liet herstel van gebouwen en monumenten verneemt het Hbl. hef volgendeNa de opheffing der commissie van advi seurs bleef toch voor de regering de noodzakelijkheid bestaanom voorgelicht tc worden omtrent monumenten, enz voor welke gelden uil 's Rjjks kas worden gevraagd en verleend. De minister van binnenlandsche zaken heelt daarom op 1 November jl. eenige deskundigen uitgenoodigd, zich te belasten met de laak, om, vóór dat de subsiriiën worden uitbetaald, rapport Hit te brengen over de deugdelijkheid der uitgevoerde herstellingswerken. Met die taak zijn belast de hit. van den Bergli, CuypersGosschalk en Gugel. Bij den heer mr. C. A. Chais van Buren, penningmeester van het afdee- lingsbesiuur der maatschappij van weldadigheid te Amsterpam, is, door tusschenkomst van de hh. van Leuveuigh Willink en Co. aldaar, van een onbekenden gever ontvangen eene som van ƒ4000 ten behoeve der maat schappij van weldadigheid. De ontwerpers van het groote feest te Amsterdam ten voordeele van de algemeene armen aldaarhebben aan Z. K. H. Alexander der Nederlan den, prins van Oranje, het voorzitterschap opgedragen. Een der rijkste Nederlanders is Dingsdag 11. overleden, de heer J. A. Völcker van Soeien en Aldenhage, wonende op het kasteel Zoeten, nabjj Tiel. Naar men meldtlaat de 76-jarige man ongeveer 40 millioen gulden na. {Zie verder het Hijviaricl)

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1