liUJTENLAiNDSCHE BER1GTEN. PER TELEGRAAF. valschheid aangaat, deze kon naar pleiters gevoelen niet als eene strafbare valschheid worden aangemerkt. Hoe laakbaar en afkeuringswaardig zijne cliënte ook gehandeld moge hebben, aan valschheid in den zin der wet heeft zij zich niet schuldig gemaakt. Ten slotte geloofde pleiter dal de beschul digde door de zeven maanden, die zij in preventieve hechtenis heeft door- gcbragt. voldoende had geboet en aan de menschelijke geregtigheid voldaan en meende ten aanzien van de valschheid met vertrouwen te kunnen con cluderen lot vrijspraak. De uitspraak werd bepaald op Donderdag aanst. BELGIË, Te Bergen heeft een dief de stoutheid gehad om in het paleis van jus titie, in de zaal der getuigen, de lessenaar van een der deurwaarders open te breken en zich te verwijderen met een som van 100 fr. Den volgenden dag had hij bij anderen zijn gevaarlijk beroep uitgeoefend, maar niets kun nen stelen. Men heeft den vermoedelijken dader, een 19-jarig jongeling aangehouden. E M G E I. A Si D. LONDEN, 15 Januarij. liet lersche departement van openbare werken heeft bekend gemaakt, dat hel door de regering gemagtigd is, tot een bedrag van 250.000 te verstrekken ten behoeve van openbare bouwwerken en andere doeleinden ten algemeenen nutte. Voor de ter leen verstrekte gelden behoeft in de twee eerste jaren in het geheel geen rente betaald te worden, later slechts 1 pet, benevens ongeveer 2pet. voor de amortisatie van de schuld. Te Killyleagh in het graafschap Down, stond dezer dagen teregt een boer en zijn zoon, aangeklaagd van geschoten te hebben op hun landheer. Deze bevond zich in zijn kamer, toen de scholen gelost werden, zonder hem te raken. De beide aangeklaagden werden onder het gejuich van een groot aantal pachters, die het geding bijwoonden, vrijgesproken. Zoo als gemeld is, vertrekt ex-keizerin Eugenie met de mailboot Ger man den 26""1 Maart naar de Kaap, om de plek te bezoeken, waar haar zoon gevallen is. De boot zal vermoedelijk te Natal aankomen, genoeg in tjjds dat de ex-keizerin de plek kan bereikt lubben den l»1'0 Junij, den sterfdag des prinsen. Daartoe zal het stoomschip van Kaapstad, na afgifte j der mail, dadelijk naar Natal doorgaan, zonder tusschenhavens aan (e doen. Overigens wenscht de ex-keizerin geene bijzondere onderscheidingen. Het aantal der in de Tav gevonden lijken is nu tol 26 geklommen. De commissie tot het verleenen van onderstand aan de door de ramp bena deelden heeft thans ƒ45000 bjjeengebragt In de straten van Londen werden in hel vorige jaar door overriden t 236 personen gedood en 3399 gekwetst. -- Omtrent Edison's electtrisch licht worden aan de Times nog nadere bijzonderheden gemeld. De correspondent zegt dat zijn indruk is, dat een hoeveelheid elcctrisch licht, gelijk slaande met 1000 kub. voet gas voor i 0*50, misschien wel voor ƒ0.35 kan worden geleverd. De zestig lichten, die hij zag branden bij zijn bezoek, werden allen voortgebragt door één bron maar elk licht kou onafhankelijk van de andere worden uitgemaakt. Van tijd tot tijd waren ongevallen voorgekomen, maar nimmer aan hel uitstralend medium. Men is nu in Menlo-Park druk bezig lampen te maken en de aan deden in de maatschappij zijn van 30 dollars tot 3500 en ook tol 5000 dollars gestegen. Ook erkent de correspondent dat, hoewel Edison er volkomen in geslaagd is liet gas te vérvaiigeu, de invoering der uitvinding langen lijd zal duren en tnel moeijclijkheden zal gepaard gaan. F It A A (4 U U H. De senaat heeft tot voorzitter gekozen den heer Martel met 168 slem- men van de 170, die ttitgebragl werden. De regterzijde onthield zich. Voorts werden gekozen lot vice-presidcnten Rarnpon met 187, Pelletan met 130, en Calmon met 108 stemmen. De lijst der veranderingen bij de regterlijke mag!, door den minister van justitie vastgesteld, beslaat in het Jovru. off. niet minder dan acht kolommen druks. j Dc minister van oorlog, door de commissie tol onderzoek van het wetsontwerp tot afschaffing van de aalmoezeniers bij het leger, gehoord beeft verklaard het geheele voorstel over te nemen, zells voor de militaire gevangenissen. Alleen wenscht hij dezen tol nader order behouden te zien voor de militaire hospitalen, waarvan er in Frankrijk slechts 38 bestaan. Vervolgeus zeide de minister, dat, wanneer de quaeslie niet reeds gesteld ware, hij zelf daartoe hel initiatief aan de kamer zou vragen, vooral op grond, dat de aalmoezeniers dc vertrouwelijke betrekkingen, welke tusschen den soldaat en zijn meerderen moeten bestaan en voor de lucht in hel leger bevorderlijk zijn, tegenwerken. De heer Albert Grévy, broeder van den president der republiek en ci viel gouverneur van Algtrié, wordt te Parjjs verwacht, lljj heeft de reis naar Frankrijk ondernomen ten einde te onderhandelen met den minister over maatregelen, welke moeten genomen worden om verandering te bren gen in het personeel der kolonie van Algerié. i Bij het houden van een zielmis voor Napoleon III in de kerk St.-Augus- tinwas een groot aantal belanghebbenden en nieuwsgierigen opgekomen, i naar het scheen w el 2000, in en voor de kerk. Prins Napoleon werd door het volk met eerbied bejegend, doch toen Paul de Cassagnac verscheen, sloten zijne aanhangers zich bij hem aan en riepen: "Leve Cassagnac! Leve het keizerrijk!" Cassagnac, door eeuigc politic-agenten begeleid wendde zich tot de schreeuwers, en zeide: "Vrienden, keert in vrede huiswaarts! Blijlt bedaard! Frankrijk is ongelukkig, maar niet voor langen lijd. Hel keizer- rijk volgt u op de hielen!" Deze woorden verwekten een gejubel en de aangesproken menigte ging baars >vceg». ZWITSERLAND. De strijd tusschen den H. Stoel en Zwitserland schjjnt zijn einde Ie naderen. Die strijd had zijn oorsprong daarin, dat de Paus trachtte, in afwijking van de bestaande tractaten, in Genève een bisdom of althans een apostolisch vicariaat te vestigen. In hoofdzaak heeft de H. Vader thans toegegeven, daar msgr. Cosandey onlangs tot bisschop van Lausanne en Genève, met den zetel te Lausanne, benoemd is, zoodat men van een af zonderlijk bisdom Genève heeft afgezien. Msg'. Mermillod, om wiens per soon het onder Paus Pius begon, keert niet naar Genève terug. De gees telijken, die indertijd uit Zwitserland verdreven werden, hebben thans van Paus Leo bevel gekregen om gebruik te maken vau hel hun door de rege ring verleende verlof, om naar hun parochiën terug te kceren, als zjj zich voortaan naar de wetten van den staat willen schikken. illIITftCIILAND. Dezer dagen heeft eene botsing plaats gehad tusschen Pruissische en Russische officieren. Eenige Pruissische officieren uit eene garnizoensplaats op de grenzen van de provincie Posen hadden aan eene uitnoodiging van Russische officieren in de garnizoensplaats Kalisch gevolg gegeven. Na het diner begonnen eenige der Russische gastheeren, min of meer opgewonden, een politiek debat, waarin zij over de ondankbaarheid der Duitschers je gens Rusland spraken. Het eene woord haalde het andere uit en ten slotte bedreigden eenige Russische officieren hunne Pruissische gasten met gelrok ken degen, zoodat de Russische kolonel lien in bescherming moest nemen, en alle moeite had om hen veilig naar zijne woning en van daar over de grenzen te brengen. - - De koning van Denemarken heeft aan den keizer doen welen dat de hertog van Cumberland zeer zeker niet zal aannemen de voorstellen, hem laatstelijk door Pruissen gedaan met beirekking tot het Hannoversche vraagstuk, het zoogenaamd YVelfenfonds. OOSTENRIJK. Te Pesth hebben in den laatsten tijd oproerige tooneelen plaats gehad. Aenleidiug daartoe heeft gegeven dat baron Mathenyi, lid van het magnaten- huis. in een duel, den populairen afgevaardigde en journalist Verhovay levensgevaarlijk met een kogel heeft getroffen. Verhovay had zaken geopen baard, die in hooge kringen waren voorgevallen en die het licht niet konden verdragen. Baron Mathenyi had zich de zaak aangetrokken en hem lot een duel uitgedaagd. Het volk kiest thans party legen den adel en het clubgebouw der edellieden heeft het zwaar te verantwoorden. Volgens de laatste telegrafische berigten zijn er reeds dooden gevallen. De Weener bladen deelen in de verontwaardiging over de houding der llongaarsche magnaten, die zich den laatsten tijd niet schijnen te schamen zich met allerlei zaken in te laten, indien daarmede maar geld te ver dienen valt, en dan hun besten scherpschutter afzenden om den redacteur uit te dagen van hel blad, dat die schandalen openbaar waagt te maken. Maar tevens doen zjj opmerken, dal de Hongaarsche bladen, vooral die van de radicale partij, te ver gegaan zijn in het openbaar maken van hetgeen in de hoogere kringen voorvalt. Zij keuren het goed, dat dergelijke open baarheid gegeven wordt aan al wal het algemeen belang raakt; maar niet, dat hetzelfde geschiedt met allerlei voorvallen, die alleen het particuliere léven der betrokken personen aangaan. RVSLKND. Voor den krijgsraad te Odessa zal op 22 Jan.j de zaak voorkomen van den niillioenen-diefstal te Cherson lil den zomer van liet vorige jaar werd namelijk de honk aldaar voor anderhalf millioen roebels bestolen door mid del van een zorgvuldig gegraven ouderaardschen gang. De hoofdschuldige, de ingenieur Saschka, was. evenals veel andere medepligtigeu, gevangen genomen, doch wist door een hoog losgeld een der ambtenaren om te knopen en vertoeft thans buiten 'slauds. Onder de verdere beschuldigden komen er verscheiden uit den hoogslcn stand mor. Er zijn niet minder dan 72 getuigen gedagvaard. PARIJS, 15 Januarjj. Nadat in de kamer de verkiezingen der secretaris sen en quaestors waren afgeloopen, hield Gambetta een korte toespraak, waarin hij de kamer dank zeide voor zijn herbenoeming ais voorzitter, en haar de verzekering gaf van zijn algeheele toewijding en onpartijdigheid. De heer Baudry Assen vroeg verlof voor een interpellatie over hel ontslag van eenige maires in de Vendée. De kamer besloot haar onmiddeljjk aan de orde te stellen. De heer Lepère beantwoordde Baudry en verdedigde het regt der regering om ambtenaren te ontslaan, die zich verklaren tegen het bestuur, waarvan zij gevolmagtigden zijn. De eenvoudige motie om lot de orde van den dag over te gaan werd aangenomen met 367 tegen 36 stemmen. Baudry werd onder censuur gesteld, nadat hij twee keer tot de orde was geroepen. CAïRO, 15 Januarij. lie Khedive heeft, ingevolge den raid der Cinlro- leurs, een besluit geteekend, waarbij de door de controleurs afgekeurde be lastingen afgeschaft worden. De ontheffing, door de afschaffing van bedoelde belastingen verleend, wordt geschal op 600 000 Egypti che ponden. BERLIJN. 16 Januarij. In eenige bladen is melding gemaakt van een voorval tusschen Pruisische en Russische officieren te Kalisch. De National Zeituvg beval een telegram van den generaal-commandanl van het 6' leger corps te Posen, waarin verklaard wordt dal het berigt valscli is, en er niets is gebeurd, dal aan èeu botsing kan doen denken. LONDEN, 15 Januarij. Ter gelegenheid van een feestmaal, door conser- vativen heden te Strond gegeven, heeft de minister Norilicote in een toe spraak het groole gewigt der aanstaande verkiezingen doen uitkomen. Te Sutton werd insgelijks een feestmaal gegeven, en daar hield de heer Smith een rede. Iljj betoogde nadrukkelijk dal de regering volstrekt geen vijandige gezindheid of naijver legen Rusland koestertmaar de betrekkingen met Rusland wil handhaven, zoolang deze mogendheid ze niet afbreekt, maar dat zij slechts een goed beheer in Rusland w il zien. De regering zal hare goed keuring hechten aan het tractaal van Gandamak. maar misschien zal de grens cenigzins veranderd moeien worden. Hij hoopt in Afganistan een vrjj en oual hankeljjk bestuur te vestigen onder Afgaansche hooiden, die bondgenooten van Engeland zijn.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 3