trokken. De Conrad, op weg naar Amsterdam, passeerde op 11 lamiarij Point de Galle. Gisteren, den jaardag van het overlijden van Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden, heeft H. K. H. de prinses weduwe Hendrik een bezoek ge- bragt aan den kon. grafkelder te Delft. Prachtige kransen zijn door haar op de kist nedergelegd. Wij vernemen nog, meldt de N.R.C., dat het besluit, waarbij de heer van der Heyden tot luit.-generaal is bevorderd, tevens bepaalt, dat de be noemde in het genot van het aan zjjn nieuwen rang verbonden pensioen ïal treden onmiddellijk bij het verlaten van de dienst, ook al mogt hij dan nog niet twee jaren in dezen rang hebben gediend. Te Rotterdam had in den nacht van Zaturdag op Zondag een stoute diefstal plaats. In ecne woning in de Noordroolenstraat lagen man en vrouw benevens de zoon. in eene voorkamer te bed. en toch heeft de dief het gewaagd, aldaar een raam open te schuiven, naar binnen te klimmen en in het vertrek rond te snuffelen. Hij heeft zich niet alleen van verscheidene kledingstukken en een horloge meester gemaakt, maar ook het geld weg gekaapt, een bewijs dat hij wist waar het was, of zich den noodigen tijd heeft gegund om hel te zoeken. Intusschen is geen der drie slapenden wakker geworden, en heeft hij zich uit de voelen kunnen maken zonder dat ook op straat iemand er iets van heeft bemerkt. Daar ter plaatse heeft o k iemand des avonds ten half 6 ure in een verlichten winkel in een druk bezochte straat, de Goudsche Wagenstraat, een stolp vol gouden en zilveren werken weggenomen en zich met dien stolp, dien men niet zoo gemakkelijk kan verbergen, ongehinderd uit de voeten gemaakt, lloe de dief het gedaan heeft kunnen krijgen, zegt de IV. C. is een raadsel, liet is dikwjjls gebeurd dat een deugniet, om ongemerkt een winkel binnen te komen, zijn kans waarnam op het oogen- blik dal er een rijtuig of wagen voorbijreed. Dan kon hij althans niet worden gehoord Maar hier moest hij ook oppassen, niet te worden ge zien. en dat ging moeijelijker; want de stolp stond heel aan hel achter einde van de toonbank, vlak bij de glazen deur van het binnenvertrek, alwaar de winkelier met zijn gezin zich bevond en vanwaar men altoos het oog op den winkel heeft. Evenwel, hoe hij het ook moge hebben aan gelegd. hij is geslaagd en lot nog toe is er geen spoor van hem gevonden. Uit 's lierlogenhosch meldt men dat de door den commissaris des konings ingestelde watersnood-commissie onvermoeid bezig is om overal hulp te bie den en de talrijke giften in geld. levensmiddelen en dekking naar eisch te verileelen. De uitgebreidheid van de ramp is zeer aanzienlijk en daarbij komt, dat de winterrogge als verloren kan worden beschouwd. Rondom (iss staan 1800 hectaren blank. Men meldt uit (tijen van den 13d*°Gisteren werd de doorbraak on der deze gemeente bezocht door den minister van waterstaat, vergezeld van den hoofd-iugenieur. Met de grootste belangstelling werd deze inderdaad belangwekkende toestand door Z E. bezigtigd. De plannen om den dijk le herstellen zijn reeds in bewerking. Naar het schijnt, zal echter nog zoo spoedig niet aan het bevel van gedep statenom terstond een ringkade ter afsluiting van de dijkbreuk te maken, gevolg kunnen worden gegeven, daar de ingevallen vorst dit wel vooreerst verhinderen zal. Voor de noodlijdenden is de felle koude nog een ramp te meer, terwijl hierdoor ook het vervoer van hooi voor het vee zeer lastig wordt gemaakt. Ook de postgemeenschap dreigt daardoor weer geslaakt le zullen w orden daar liet naburig Oss, zoolang het ijs te zwak is en de schuiten niet lan ger varen kunnen, niet le bereiken is. Uit Paramaribo wordt gemeld dal de commissie, benoemd bij gouver nementsbesluit. belast met de leiding van het volksfeest ter gelegenheid van 's konines verjaardag op 19 Februarij 1880. ter algemeene kennis heeft gebragt, dat dit zal beslaan uil: a. Eene bloemententoonstelling in het park, des vonrmiddags ten 914 ure; b. een roeiwedstrjjd van visschers- hootcn en sloepen, des voormiddags ten 10 ure: c. volksspelen op het gouveruemeutspleiiides namiddags ten 4 ure; d. eene hundententoon- stelling in het park des namiddags ten 5 ure; e. vuurwerk op het gou- verucmcntsplein des avonds ten 8 ure. D'. F. A. Jen tinkconservator aan 's Rijks-Museum van Natuurlijke .Historie, vervulde gisteren avond, voor een talrijk gehoor, de spreekbeurt in de derde buitengewone vergadering der hier gevestigde afdeeling der Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. Zijne voordragt deed onwillekeurig denken aan wat de Franschen "Causeries" noemen. Eenvoudig en toch zoo degelijksober van vorm en niettemin boeijend, bleef zijn gehoor van het begin tot het einde als aan zijne lippen hangen. Voor liet eigenlijke onderwerp, dat spreker wel wenschen zou te behan delennamelijk de nuttige, schadelijke en andere dieren voor den land- en tuinbouw, was de tijd, hem vergund, véél te kort. De zaak zou belangrijk genoeg zijn om er eens een opzetlelijken cursus aan te wijden. Hetgeen dus verder volg le handelde meer in het algemeen over het verband tusschen planten en dieren, wat door spreker door een aantal voorbeelden, meest aan het plantenrijk ontleend en door platen opgehelderd, werd aangetoond. Hij wees daarbij op het feit hoe vaak de nilroeiijng van voor den land- eti tuinbouw schadilijke diereu en insecten werd verwaarloosd, en daaren tegen duizenden nuttige dieren meêdoogenloos werden gedood, enkel om aan een gril of de modezucht der menschen le voldoen. Als bewijs voor Oii laatste behoefde hjj slechts er op te wijzen, hoevele dames tegenwoor dig hare hoeden met vogels trachten te versieren, waarvan verreweg de meesten, vóór zij die /'hoogte" bereikt hadden, een ellendigen hongerdood waren gestorvendaar zij die zich met het vangen er van onledig hielden, ze in groote volières plaatsten, ze daarvan honger lieten omkomen, om dan des te gemakkelijker de huidjes te kunnen afstroopen. Het besmeren dezer huiden met rattekruid bevorderde gewis bij de draagsters van zulki huiden het uitvallen van het haar. Dat inderdaad het verband tusschen planten en dieren zeergroot is, toornlt spreker door tal van voorbeelden aan. Hij bewees hoe zoowel insecten als kleinere viervoetige dieren, zooals muizen, het zaad van den ecnen stampt, op den anderen stamper overbrengen, evenals het stuifmeel van de eeneopj, andere bloem. Dat echter de dieren maar zoo niet geheel en al heer n meester zijn van de planten, maakte hij door verschillende afbeeldingenvg planten aanschouwelijk, die van onderscheidene verweermiddelen tegenop, klimmende of indringende insecten waren voorzien. Nadat spreker nog zeer uitvoerig bij eenige eigenaardige eigenschappt van planten had stilgestaan, o. a. hoe er waren, die op gegeven uren u den dag hare bladeren sluiten, waardoor zelfs vroeger de Chinezen i den tijd naar berekenden, gal spreker na de pauze nog een belangrijkov» zigt van de verschillende middelen die het plantenrijk ter barer bescherm» bezit en in het werk weel te stellen. Hij eindigde met de betuiging, het onderwerp rijk genoeg was om er langer over te spreken. De lijd ig bood dit echter. Hij hoopte evenwel door het gesprokene, ware hel di ook slechts een steentje, te hebben bijgedragen tot hel groote gebouw J de kennis der natuur, en menigeen de bloem in het algemeen met eti anderen blik zou beschouwen dan hij tot hiertoe had gedaan. In de pauze werden onder de aanwezige dames eenige bollen van li Arisaema Serolimum verloot, daartoe welwillend door den heer Mater bt schikbaar gesteld. 'sGRAVENHAGE, 14 Januarij. Aan den heer mr. F. W. Smit is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver. leend als burgemeester van Koog aan de Zaan; voorts zijn benoemd tot bur gemeester der gemeente YVierden, de heer W. II. Dikkers, met toekenuin; van eervol ontslag als burgemeester der gemeente Ooimarsiim, en tot bur gemeester der gemeente den Ham, de heer A. G. Smijter. Aan den heer J. G. de Bosson is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver. leend uit zijne betrekking van ontvanger der directe belastingen te Wouw, De luit. ter zee 2* kl. P. A. R. Ilennequin wordt geplaatst aan boord van het wachtschip te llellevoelsluis. Voor de regtbank werd gisteren eene vordering bepleit tusschen den lieer van W. te Delft en den R. C. deken Q. te Leiden en den heer v. 1, L. pastoor te Schiedam, als testamentaire erfgenamen van wijlen den de ken van B.die in 1671 te Delll was overleden. De vordering des eischers strekte lot afgifte aan hem van een gedeelte der erfenis van den deken van B.die een volle neef zijns vaders w as. liet testament door de gedaagden overgelegd werd nl. door den eischer fictie! en in strijd met de wet genoemd. Dit beweren werd namens den eischer bij pleidooi toegelicht door den ad vocaat mr. W. van Rossem Bzn. In hel testament nl. waren de hh Q. en v. d. L. tot eenige erfgenamen benoemd, doch de erdater had hen /-verzocht om binnen drie dagen de noodige notariële actui te doen passeren tot ver zekering der uitvoering zijner aan de beide erfgenamen bekende bedoelin- gen." In deze woorden zag de eischer eene verboden erfstelling, gelijk die in Frankrijk en België steeds voorkomen. Den zoogenaamdeii erlgniaain is dan hij hel leven opgedragen om het vermogen te schenken aan een persoon die eigenlijk niet erven mag. Dit was ook hier geschied, want de genoemde erfgenamen waren eigenlijk slechts executeurs, terwijl de ware erfgenamen in hel testament niet genoemd werden. Het testament was dus slechts fictief en daarom hoopte pleiter, dat de regtbank den wettigen erfgenamen hun wettig deel niet zou ontzeggen. Namens de gedaagden werd de vordering bestreden door den advocaat m'. des Amorie van der Hoeven, die er op wees dat het niets afdeed wal in hel buitenland geschiedde en in welken geest de regters daar beslisten, doch alleen wat de Nedetlandsche wet bepaalde. Volgens die wei heb ben de bloedverwanten geen regt, wanneer er een testament is. In deze zaak bevatte hel testament geene verboden erfstelling, omdat door den erf later niets bevolen werd. doch slechts een verzoek werd gerigt tot zijn erfgenamen. Bovendien bleek niet dat de notariële aclen, die zij moesten passeren, eene beschikking over de gcheele nalatenschap helroden Zelfs al ware dit alles niet zoo. dan zou de nu ingestelde actie toch niet opgaan, omdat de eischer dan had moeten vorderen uietig-verklaring van het testament. BUIT Ui\ LAIN DSC 11K BKKIGTK BELG LE. Te Brussel is een Engelschman, zich noemende John Mills, er in ge slaagd bij 3 geldwisselanrs een som van 1500 in valsche Engelscbc bank noten in te wisselen. Een hunner ontdekte spoedig na het vertrek van Mills dat de billelt en valsch waren, en liep naar zijn collega, om ook diens oordeel te vragen. Deze kwam daardoor tot de ontdekking, dat ook bij I voor bijna 13000 Irs bedrogen was. Spoadig daarna zagen zij Mills toevallig j voorbjj gaan. Hem aan te houden en in handen van de politie te stellen was het werk van een oogenblik. Hij had slechts een gedeelte van het ge- stolene bij zich. EYGB li A A I>. LONDEN, 13 Januarij Berigten uit de Kaapstad melden dat de boer Abel Erasmus vervolgd - zal worden wegens verraderlijk zamenspanuen met Secocoeni, en dat er nog andere gevangennemingen in hel uitzigl zijn De gevangenneming van Prelorius wordt gezegd eene geweldige sensatie le hebben veroorzaakt. De correspondent van de Daily Telegraph beriglle dal gewapende Boeren hel verkeer belemmeren, en dal eene botsing elk oogenblik mogelijk is. De coircspondent van de Times le Kandahar is van meening, dat het voor de Engrlschen misschien zaak isspoedig over de lockouts! van Herat tebeschikken eer Abdurrahman, de eenig overgebleven afstammeling van Dost Mahomed, zich aldaar vertoont. Ilij toch is de eenige. die nogal prestige hij de Afganen heeft. Hij is thans nog op Russisch grondgebied en zou waarschijnlijk, als men hem onat bankeiijk heerscher liei zijn, meer onder Russischeii dan Eugelscheii invloed si aan. De zoons van den prins van Wales, de prinsen Viclnr en George, ma ken hunne eerste zeereis met de oorlogskorvet de Bacchante Men verhaalt thans, dat de jonge prinsen, niet minder willende zijn dan gewone zeelie den, die zich een anker of een kruis ol hunne naamht ers op den arm of hel gezigt tatoeëren, elkaar een anker hebben getatoeëerd op hun neus.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2