LEIDSCHE COURANT. 188!). DINGSDAG 13 JANUAIUJ. 10. ST ADS-RER1CUT EN. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f2. met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 1.85, franco p.p. f 2.35. Het Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, Luiten de expeditie!,oslen. Afzonderlijke nummers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der AdvertentiPn is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cenls. II ER-IJK. BURGEMEESTER en WETHOUDERS via LEIDEN, Gezien liet besluit van de Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Hollandvan den 23'ie" December 1879, n°. 1/1 Provinciaalblad n". 72), houdende bepaling-van de tijdstippen van den her-ijk der maten en gewichten in de verschillende gemeenten in deze provincie, voor het jaar 1880; Herinneren den ingezetenen dezer gemeente hunne verplichting, overeenkomstig art. 15, lelt. r», der wet van den 7e» April 18G9 Staatsblad n". 57), tot hel doen herijken van'alle reeds in gebruik zijnde malen en gewichten, onder mede- deeling dat daartoe door den ijker zitting wordt gehouden in het locaal van den ijk, op de Aalmarktnaast de Gemeente apotheeken wel: voor de gewone gewichten, benevens de maten en strijkers, voor wijk 1, op den 13 en 14 Januari, telken dage van des morgens 9 tot des namiddags 3 uren Vervolgens wordt ter kennis van de belanghebbenden gebracht, dat volgens besluit van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid van den December 1879, de letter f, in den gewonen drukvorm, schuin gesteld, bestemd is tot goedkeu- ringsmerk zoowel bij den ijk als bij den her-ijk der malen en gewichten, de Koninklijke kroon, bij den ijk van weegwerktuigen voor gewoon gebruik en van gasmeters; en eene vijfstralige ster, bij den ijk van weegwerktuigen voor fijnere wegingenterwijl het kantoormerk voor de gemeente Leiden is het cijfer 7. Eindelijk dat aangezien bij sommige, vooral ijzeren weegwerktuigendoor roest en andere oorzaken, de indruk van den overgangsstempel spoedig wordt uitgewischt op de dagen waarop de herijk plaats heeft, gelegenheid wordt gegeven, die balan sen, waarvan bedoeid stempel onduidelijk is en dreigt te verdwijnen, ter overstem- peling aan te bieden. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaat sing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden 3 Januari 1880. v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 12 January. Aan het gebouw van het provinciaal bestuur te 'sGravenhage zal op Maandag 26 January a. s. de aanbesteding plaats hebben van het uitvoeren van eenige werkzaamheden tot het inrigten van een huis, staande op de Papengracht alhier, tot een pharmaceutisch laboratorium. Op Maandag 19 January, ten 10 ure, wordt de noodige aanwijzing op de plaats gedaan. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, by partyen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ40.00, ƒ22.00, ƒ4.70 en ƒ205; de laagste ƒ40.00, ƒ20.00, ƒ4.00 en /2.00. Wederom is alhier door de politie ter zake van bedelarij aangehouden en ter beschikking van de justitie gesteld zekere P. M.niet alhier tehuis behoorende. Heden morgen omstreeks 9 ure is, by het oprijden der Borstelbrug, een rijtuigwaarin gezeten was Z. K. H. de prins von Wiedin aanra king gekomen met een der tramwagens, zonder echter ongelukken te ver oorzaken. Om 12 uur zijn op de Hoogewoerd nabij de Watersteeg twee hand wagens met elkander in aanraking gekomen, waardoor eene vrouw is gevallenzonder letsel te bekomen. Gelijktijdig is aan de lleeren- gracht een jongentje van 8 jarengenaamd C. H., doordien hij zich op iiet ijs wilde begeven, er door gezakt, doch terstond gered door I. de H. Gisteren avond omstreeks 5 ure ontdekte men dat er brand was uitgebarsten bij den verwer H. K. van Groeningen op de Heerengracht, met zgne werkplaats uitkomende in de Veslestraat. Daar de bewoners afwezig waren had waarschijnlijk de brand reeds geruitnetMÉ|(?gewoed alvorens hy ontdekt werd. Door ijlings toegeschoten hulp ws men den brand, die reeds vry wat vorderingen had gemaakt, spoedig meester. Het achterste gedeelte van het pand is echter grootendeels uitgebrand. De 21sle jaargang van De Breuk en Smits' Algemeen Adresboek van de gemeente Leiden zag dezer dagen het licht. Wij hebben reeds meer malen op het nut van dit adresboek gewezenen uit een bestaan van meer dan 20 jaren mag men wel afleiden, dat het publiek daarmede instemt. Bij de veranderingendie jaarlijks in collegiCn en bijzondere instellingen plaats hebbenis hel voor velen in verschillende omstandigheden een groot gemak door de raadpleging van dit werkje met de tegenwoordige zamenstelling be kend te worden. Niet minder is dit hel geval met de naamlijst van inge zetenen met opgave hunner beroepenbetrekkingen en woonplaatsen. De uitgevers leggen zich zooveel mogelijk op volledigheid toe. Zoo is nu aan dezen jaargang de opgave toegevoegd van de naamsveranderingendie in het afgeloopen jaar eenige straten, bruggen en singels hebben ondergaan. Dat, in weerwil van hun streven, er nog enkele leemten in hel werkje voorko men, willen zij gaarne erkennen, maar zij verzoeken daarvan, bij ontdek king, aanwijzing te mogen ontvangen. In een ruim debiet mogen zij be looning voor hunne zorgen, aanmoediging voor de loekom.-t vinden. N°. 2 van Eigen haard geelt het tweede en laatste gedeelte van het ar tikel van den heer 1). Hartevelt, over «De Koninklijk Nederlandsche fabriek van gouden en zilveren werken te Voorschoten", welk gedeelte door een zevental afbeeldingen, en daaronder twee, welke door den heer F. A. Schip- perus op hout geteekend zijn, wordt opgeluisterd. De Banier (6de jaarg. afl. 1) bevat een opstel, getiteld: «Een letter kundig zonderling", waarin Piet Vluchtig den heer J. A. de Bergli, door anderen letterkundigen arbeid en inzonderheid door de «llaagsche penkras- sen" bekend, ais letterkundige beschouwt. Aan het slot dezer beschouwing leest men: «Zijn vernuft behoort der karakterschets, zijn dialoog aan het blijspel, zijn naïve luim en prettige scherts zouden daarin niet misplaatst zijn, de koddige invallen, die zijn geest doorbruisen, zouden allerminst getuige het werk van den heer van Maurik op het tooncel verspild zijn. De Biihnenfahigkeit zijner stukken durf ik na zgn tooneelspel verzeke rt.:!. Tot dusver zou het werk van den heer de Bergh aangeduid kun nen worden door dit devies: in het oog, laugs het hoold, uit de pen. Het ware een treurig iets, zoo het noodlot zooveel natuurlijk litterair talent hadde gedoemd onder te gaan op de klippen van het zonderlinge. Hier is aanleg: wordt die door den auteur verschreven dan ligt de schuld aan het krassen zijner pen." Het op den 3d,n dezer uit Amsterdam naar Batavia vertrokken stoom schip der Maatschappij «Nederland" zal, wegens oponthoud te Southamp ton, eerst 8 dezer te Napels kunnen aankomen. De verzending vau brie venmalen met hel bedoelde stoomschip, langs den weg van Napels, zal dientengevolge twee dagen later, en derhalve op Donderdag 15 dezer, met den trein van 7.15 's morgens uit Amsterdam naar Emmerik geschieden. Ingevolge magtiging des konings is de Nederlandsche hoofdcommissie voor de internationale tentoonstelling te Pargs in ;1878 ontbonden, met ontheffing van haar beheer, en dankbetuiging, namens den koning, aan de ledenvoor de bewezen diensten. Het stoomschip Gelderland, van Botterdam naar Batavia, is op 10 Jan. van Suez vertrokken. De Celebes, op weg naar Batavia, vertrok op 11 Jan. van Port-Said. De Koningin Emma is op 10 Jan. te Batavia aangekomen. Naar aanleiding van een opstel in de Gids door Charles Boissevain, waarin tot eene krachtige ondersteuning van de voortzetting der Poolreizen wordt aangespoord, heeft een Amsterdammer, ten einde den derden togt met de Willem Barends mogelijk te maken zich bereid verklaard te ge- yen: ƒ1000, als' nog 4 personen ieder dit geven; ƒ500, als nog 9 personen ieder dit geven; /250, als nog 19 personen ieder dit geven; ƒ100, als nog 49 personen ieder dit geven. De heer M. van der Lugt Melsert, ontvanger der gemeente Briellc en kapilein-kommandant van de dd. schutterijridder der Luxemburgsche orde van de Eikenkroon en der orde van den Nederlandsche Leeuw, versierd met het Metalen Kruis en het Officierskruis van 65-jarige trouwe dienst, herdacht dezer dagen zijn 50-jarige dienst in eerstgemelde betrekking en 63-jarige dienst als ambtenaar der gemeente. Op 18 Jujurij hoopt de nestor der Nederlandsche notarissende heer Meijer, te Blaif^pig Eindhovenden dag Ie herdenken, waarop hij vóór zes tig jaren zijn ambt aanvaardde. Ofschoon nagenoeg acht eu tachtig jaar, neemt hij lot heden zijne drukke praktijk nog met denzelfdeti ijver waar, als toen hij haar begon. Betreffende den stand der rivieren deelt de Staatscourant het vol gende mede: Zoo als te verwachten was, zijn onze hoofdrivieren sedert 9 Jan. allerwege belangrijk gevallen. Het verkeer Zevenaar-GIcel is in zijn geheel hersteld. De overlaat in den Ouden Bijnmond te Lobith heeft opge houden te werken. De Heerenwaardensche overlaten zijn nagenoeg be- luopen.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1