BUITENLANDSCHE BERIGTEN. PER TELEGRAAF. Leeuwendal gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Ne- derl. Indiëom te worden geplaatst, de eerstgenoemde als machine-opsteller, en de laatstgenoemde als onderbaas-modelmaker en timmerman bij de fabriek voor de marine en het stoomwezen te Soerabaija. Naar men verneemt had het jongste verblijf hier ter stede van den president van het Luxemburgsche bewind en den secretaris van staat hoofd zakelijk ten doel om bij den groothertog persoonlijk aan te dringen op de benoeming van een stedehouder in plaats van wijlen Z. K. H. prins Hendrik. Dit belang moet dan ook een punt van ernstige gedachtenwisseling uitge maakt hebben bij gelegenheid der audiëntie, door Z. M. den koning jl. Dingsdag aan den heer de Blochausen verleend, hoewel het daarbij tot geene beslis sing is gekomen. Denzelfden avond heeft de president van het groother- jj togeljjke gouvernement eene langdurige conferentie gevoerd met Z. K. H. den prins van Oranje, terwijl ook de minister van buitenlandsche zaken herhaalde malen een onderhoud met dien staatsman heeft gehad. Ter bevrediging van 'skonings belangstelling in den watersnood, ont vangt Z. M. dagelijks een kaart, waarop de algemeene toestand des oogen- bliks is te overzien. De eerste openbare teregtzitting in de zaak L. Pincofïs en II. Kerdijk zal nog deze maand plaats hebben en even als alle zittingen in dit proees ge houden worden in de groote audiëntiezaal van den hooger. raad. Overeenkomstig het wetboek van strafvordering beveelt de hooge raad, indien de beschuldigde Pincofïs ten dage dienende niet verschijnt, dat hij andermaal tegen eenen bepaalden dag zal worden opgeroepen. De behandeling zal dan vermoe delijk tot de helft der maand Februarij worden verdaagd. De teregtzittin- gen, aan dit strafproces te wijden, zullen geleid worden door den president van het hoogste reglscollegie mr. Gockinga. Als ambtenaar van het openb. min. zal optreden de proc. gen. mr. Romer; als verdediger van den be schuldigde Kerdijk, mr. J. van Gigch. Donderdag avond bij de voorstelling van //Carmen" hebben eenige vrien den van den heer Lhérie aan dien zanger een bewijs van waardering gege ven. Hij heeft namelijk, aan een prachtigen krans bevestigd, een pakje ontvangen met ƒ300 voor de slagtoffers van den watersnood in Brabant, als hulde aan zijn talent. De 22jarige zoon van den agent van politie K., aan den Zuidwal, maakte in den laatsten tijd dikwerf misbruik van sterken drank. Zoo ook kwam hij eergister-avond laat beschonken te huis en eischte hij van zijn vader, die reeds te bed lag, geld om nog meer te gaan uitspatten. De vader weigerde. De zoon, in woede ontstoken, sleurde zijn vader van het bed en zoh hem zeker erger mishandeld hebben, indien hij niet door zijn broeders en zusters ware weerhouden. Toen de woestaard daarop naar buiten geduwd was, schijnt hij in de duisternis een mistred gedaan te heb ben, althans eensklaps hoorde men hem in het water spartelen. Toen men den drenkeling op het drooge had, bragt men hem onmiddellijk ter verpleging naar het gasthuis, waar hij echter eenige oogenblikken later overleed. ENGELAND. LONDEN, 9 Januarij. Aan de Daily News wordt uit de Kaapstad gemelddat in de door de Transvalers gehouden bijeenkomst besloten is: dat de vice-president onver wijld optrede als staats-presidentdat terstondovereenkomstig de grondwet, de volksraad bijeengeroepen worde; dat het nationale comité zoo spoedig mogelijk de noodige stappen neme tot het terugerlangen der Transvaalsche onafhankelijkheid; en dat zoo spoedig mogelijk het Transvaalsche gouver nement hersteld worde, overeenkomstig de Grondwet. Voorts werd nog de volgende resolutie aangenomen: //Wij verklaren dat wij ons nooit onderwer pen zullen aan het Britsche gouvernement, en dat wij voortgaan nadruk kelijk te protesteren tegen alle Engelsche proclamaties. Wij verlangen niets dan onze onafhankelijkheid, en verklaren plegtig bereid te zijn ons bloed en leven daarvoor te willen opofferen". De Times acht dergelijke besluiten onbestaanbaar met de heerschappij van Engeland over de Transvaal. Het blad ontkent niet, dat de groote meerderheid der boeren getoond heeft afkeerig te zijn van de Engelsche heerschappij, maar wil hen niet als eene zelfstandige natie beschouwd heb ben, die aanspraak mag maken op onafhankelijkheid, want zij hebben ge toond zich zeiven niet te kunnen regeren. De correspondnet van de Daily News gelooft niet, dat er, zoolang er zooveel Britsche troepen in de Transvaal zijn, door de boeren aan gewa pend verzet gedacht wordt. Zij zullen zich te vrede stellen, meent hij, met lijdelijken weêrstand en een geweldigen haat tegen hunne Engelsche onderdrukkers blijven koesleren en voeden. Zulk eene gemoedsgesteldheid als die, welke niet bij enkelen, maar bij de groote massa des volks be staat, zal aan Engeland groote moeijelijkheden in den weg leggen. Men kan toch eene geheele bevolking niet gevangen nemen. De Britsche rege ring zal gedwongen zijnhare soldaten voortdurend in de Transvaal te laten. Door de duikers in de Tay zijn reeds 14 lijken gevonden. Men gaat met visschen voort. FRANK RIJ H. Volgens den Mot d'Ordre is het kabinet het eens geworden over zijn programma. De heer de Freycinet is teruggekomen van zijn plan eener algemeene kwijtschelding van straf, omdat de regering gevaarlijke beroerin gen van den kant der verbannen dagbladschrijvers vreest. De Rép. fr. geeft den raad, geen tijd te verliezen aan de vervaardiging van een lang- wijlig programma, maar krachtig en snel te handelen en alle departementen van algemeen bestuur, voornamelijk die van staatkundigen aardte zuiveren. De indirecte belastingen hebben gedurende het afgeloopen jaar 140 millioen boven de raming afgeworpen. Woensdag avond heeft bij het opera-gebouw eene dame een pistool- schot gelost op haar echtgenoot, dien zij met eene andere dame aan den arm derwaarts zag gaan. Te Baud, een plaatsje in het departement Morbihan, hebben de ouders hun dochtertje opgesloten in eene schuur, tot straf voor eene ondeugend heid die zij begaan had. De ouders gingen vervolgens naar het veld om er te arbeiden. Bij hunne terugkomst openden zij de schuur, om er haar dochtertje uit te halen. Maar hoezeer waren zij verschrikt, toen een wolf, die, men weet niet hoe, binnengekomen was, hen voorbijschoot om te out- vluglen. Van het kind lagen nog eenige overblijfselen op den grond. De Rép. Franc, ontvangt nit Syrië berigt, dat bij Gaza onder een half weggeruimden zandheuvel een standbeeld van Jupiter gevonden is, dat vrij goed geconserveerd en van bijzondere schoonheid scheen te zijn. De Turksehe regering wilde het verkoopen en de schrijver wenschtedat de Fransche regering er het museum van het Louvre mede verrijken zou, voordat 'de Duitsche regering zich voor het museum te Berlijn van dat kunstwerk meester maakt. DUITSCIIL.A1VD. Men acht het zeer waarschijnlijk dat de graaf de St. Vallier als Fransch ambassadeur te Berlijn zal blijven. Uit het dorp Lultringbausen wordt berigtdat daar een soldaat is teruggekeerd, Wupperfeld genaamd, die in 1870 in den slag bij Spicheren onder de vermisten geteld werd en later, als vermoedelijk gesneuveld, op de lijst der dooden geplaatst en als zoodanig op het gedenkteeken te Spi cheren vermeld werd. Het verhaal luidtdat hij die jaren in Fransche gevangenschap te Algiers heeft doorgebragt. Men twijfelt echter aan de waarheid van dit berigt. De te Zurich verschijnende Social Democrat deelt het volgende mede omtrent de plannen der sociaal-democratische partij. Men tracht het volk 1 op schijnheilige manier te bedriegen door het allerlei voorspiegelingen te doen, waarin vrede en verzoening de hoofdelementen vormen. Niets van dit alles hebben wij in het oog gevat. Oorlog willen wijstrijd zullen wij voeren, totdat het gansche maatschappelijk gebouw, dat op onregtschande en ellende is gestichttot in zijn grondvesten is vernield en weggevaagd. En de strijd, dien wij thans tegen de maatschappij voeren, zal met onze zegepraal eerst eindigen. Naar men uit Weenen meldt, is het ijsgevaar aldaar thans geweken. Da Donatt is builen zijne oevers getreden en heeft de dorpen Simmering cu Kaisers-Ebersdorfoverstroomd. Meer dan 400 personen zijn elders onder- gebragt geworden, en in de overstroomde dorpen werden de menschen,van wie velen op de daken gevhigt warenmet schuiten gered. Ook nu weder heelt de luitenant Zubovics, die bij Szegedin op zoo onvermoeide wijze aan het reddingswerk heeft deelgenomen en toen een kneuzing aan de borst door afvallende balken heeft gekregen, zich zeer verdienstelijk gemaakt. KAAPSTAD, 9 Januarij. Het gouvernement heeft bevel gegeven tot in hechtenisneming van Paul Kruger, voorzitter van het nationale comité der Transvaalsche boeren. BERLIJN, 9 Januarij. In het huis van afgevaardigden is ingekomen een ontwerp tot het verleenen van 6000 th. ten behoeve der noodlijdenden in Opper-Silezië. Bovendien is er plan op het aanleggen van verscheidene spoorweg-vertakkingen, waartoe 12% millioeu noodig is. De minister van financiën berekende het getal van hen die hulp behoeven op 106000, voor welke tot aan het einde van deze maand gezorgd is. De regering zal door verbetering van het onderwijs en de aanmoediging van den vlasbouw en de stroovlechterij eene duurzame verbetering trachten aan te brengen. MOSKOU, 9 Januarij. Volgens de Mosk. Zeit. heeft de politie op den 61'™ dezer een magazijn van revolutionaire proclamaties ontdekt in de Russische en in vreemde talenalsmede eenige galvanische batterijen. Daarbij is een persoon in hechtenis genomendie in een gescheurd werkmanshemd was gekleed en 12.000 roebels bij zich droeg. MADRID, 9 Januarij. Olero heeft een brief aan den koning geschreven, waarin hij vergiffenis vraagt. KABUL, 8 Januarij. De afgekondigde amnestie geldt voor alle stammen of stamhoofdendie onverwijld zich onderwerpen. Slechts vijf der voor naamste aanvoerders zijn er van uitgesloten: Mahomed Jan, Mushki Alan, Mir Batcha, Hamandar-Khan en Tabir Khan. In de proclamatie wordt ge zegd dat de Britsche regering den volke niet vijandig gezind is. Ieder, die weder oproerig wordtzal zijne straf niet ontgaan. PARIJS, 10 Januarij. De Faix meldt dat de minister van oorlog al de chefs van dienst bij zijn departement van hunne betrekkingen ontheven heeft. ROME, 8 Januarij. Het groote proces der Internationale te Florence is afgeloopen met de vrijspraak van al de beschuldigden. BERLIJN, 10 Januarij. De keizer heeft den Russischen ambassadeur Oubril in een bijzonder gehoor ontvangen. KABUL, 9 Januarij. Generaal Roberts heeft in eene bijeenkomst met de hoofden dezen de verzekering gegeven dat het gouvernement het leven, den eigendom en de godsdienst der Afganen wil eerbiedigen. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. G. DRABBE.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 6