BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsche Courant van JMaandag d% Januarij Ó8S09 De minister van binnenlandsche zaken heeft ter kennis van belangheb benden gebragt, dat de commissie, belast in 1879/80 met het afnemen van de practische examens van arts en tandmeester, hare tweede zitting zal aanvangen op Woensdag 14 Januarij e. k. te Amsterdam. De minister van marine heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt, dat bij de marine kunnen geplaatst worden een achttal tweede schrijvers. Aan die betrekking is, boven het genot der gewone scheepsvoeding eene maandelijksche soldij van 32 verbonden, en bij het tot stand komen der verbindtenis voor vijf jaren, geniet de belanghebbende een voorschot van drie maanden soldij. Zij die geneigd mogten zijn naar die betrekking mede te dingen, zenden daartoe voor den laatsten dezer een op gezegeld papier geschreven verzoekschrift in aan den directeur en kommandant der marine te Willemsoord. Op 24 Jan. a. s. zal te Harderwijk overgaan aan boord van het stoom schip Drenthe een detachement snppletietroepensterk 3 onderofficieren en 60 manschappen, onder bevel van den lsttn luit. der infanterie van het 0.1. leger L. J. Smits. Betreffende den stand der rivieren deelt de Staatscourant o. a. het volgende mede: De algemeene toestand heeft zich bednidend verbeterd, terwijl verder belangrijke val op al onze hoofdrivieren en in Noordbrabant kan worden verwacht. Tot opruiming van het ijs in de Dordtsche Kil werden 46 ijs- mijnen aangelegd en ontstoken, en zal verder hiermede worden voortge gaan ook is de rammonitor Panther van Ilellevoetsluis vertrokken om aldaar tot de opruiming mede te werken. De opruiming van het jjs in de Beneden-Merwede wordt met de stoomboot voortgezet. De Prov. Nb. C. deelt nog het volgende mede: HH. MM. de koning en de koningin zonden twee kisten met benoodigdheden voor Oijen en Teeflelen, alsmede twee kisten voor Lithoijen. De spoorwegbrug over de Dieze is weder in orde gebragt, zoodat de treinen naar Utrecht hun gere- gelden loop kunnen hebben. Vlijmen is gelukkig behouden, een paar dagen verkeerde men daar echter in groote spanning. De djjken te Rosmalen en Nuland bleven nog gelukkig behouden, eensdeels ten gevolge van de stille weersgesteldheid, anderdeels door de krachtige hulp der militairen. Toen Woensdag de luitenant Douglas met 50 manschappen aankwamwas de bevolking als het ware moedeloos. Krachtig geholpen door kapt. Diekhofï van de maréchaussee, werden de dijken zooveel mogelijk versterkt, waar aan de boeren, door bel voorbeeld opgewekt, trouw meehielpen. Zoolang het water zoo hoog blijft, is echter het gevaar nog niet geweken, want de dijken zijn op veel punten zeer zwak en geheel doorweekt. Te Geffen is bijna geen plekje droog gebleven, er heerscht veel ellende. De ijverige burgemeester heeft zich met levensgevaar naar den Bosch moeten begeven om schuiten te vragen, om levensmiddelen te kunnen aanvoeren. De huizen staan tot aan de daken onder. Om aan te toonen, met hoeveel kracht het water is komen opzetten, deelen wij mede, dat in den rijksweg onder meer andere een gat is geslagenmeer dan 25 meter lang en 7 meter diep. Te St.-Michiels-Gestel zijn de noodkaden, op de grintwegen gelegd, 11. Woensdag doorgebrokenwaardoor onderscheidene wijken der gemeente onder water liepen. Vele inwoners zijn opgenomen in het liefdehuis en de school, waar zij zoo goed mogelijk worden verzorgd. Andere zijn naar Schijndel verhuisd. De Mudakkersche en Plijnsche polder bleef gelukkig behouden. Ondersteuning in dekking en levensmiddelen is zeer noodig. Uit 's Hertogenbosch wordt gemeld dat het water vallende blijft; de schuiten kunnen in vele straten geen dienst meer doen en worden door handwagens vervangen. Blijft de val zóó aanhouden, dan zullen spoedig reeds de trottoirs van verschillende, nu nog overstroomde straten, begaan baar zijn. Z. M. de koning heeft vaten met ingemaakte witte kool en aardap pelen gezonden aan de overstroomden, en de bestaande algemeene com missie voor den watersnood heeft ƒ60000 beschikbaar gesteld voorgoederen in natura. Ten Bergh, vroeger mede-directeur der Rott. Handelsvereeniging, is heden te Rotterdam aangekomen en naar de gevangenis aldaar gebragt. Te Rotterdam kregen gisteren twee broeders, vleescschhouwers, in hunne slagtplaats twist, welke zoo hoog liep, dat de een den ander een messteek toebragt. De wonde was gevaarlijk. De dader is aangehouden. Gisteren nacht is de goederentrein van het station der goederenloodsen op Feyenoord, bestemd naar Breda, door het verkeerd leggen van een wissel op een verkeerd spoor gestoomd, met het gevolg, dat eene aldaar nieuw aangebragte draaischijf is verbrijzeld en een gedeelte van den muur der machine-loods is beschadigd. De trein bekwam daarbij groote schade, en de conducteur werd door den schok ligt aan het hoofd gewond. In den Haarlemmermeerpolder is het water in de vaartentogten en slooten zoo verontreinigd door de visch, die onder het ijs gestikt is, dat het gemeentebestuur de inwoners voor het gebruik als drinkwater heeft gewaarschuwd. Als buitengewone gift voor de behoeftigen te Amsterdam, is tot dus ver ingeschreven voor ongeveer ƒ34000. Ongeveer 7000 gezinnen hebben zich tot het ontvangen van ondersteuning aangemeld. Te Amsterdam heeft iemand aan den burgemeester drie bankbilletten ieder van 1000, doen toekomen, waarvan een voor de armen, een voorde slagtoffers van den brand en een voor noodlijdenden door den watersnood. Te Hoornsterzwaag is Woensdag 11. eene groote boerenhuizing afge brand, waarbij 20 stuks vee, eenige varkens en een paard omkwamen. In het Weekblad v. h. Regt komt de acte van beschuldiging voor in zake Lodewijk Pincoffs en Henri Kerdijk. Daaruit blijkt, dat bij arrest van teregtstelling van den hoogen raad der Nederlandenin raadkamer verga derd, van den 26sttn December 1879, naar de openbare teregtzitting van den hoogen raad zijn verwezen: 1°. Lodewijk Pincoffs, oud omstreeks 50 jaren, sinds 1872, alzoo tijdens het plegen van het meerendeel der na te noemen feiten, lid van de eerste kamer der staten-generaal, voortvlugtig, en 2». Henri Kerdrjkin de bevelen van regtsingang van den 19den en den 23s,ea Mei 1879 genoemd Henri Polak Kerdijkoud 56 jarengeboren te Rotter dam, en tevens gehandeld hebbende als commissionairs, onder de firma Kerdijk en Pincoffs, laatst woonachtig te Rotterdam. De beklaagden worden beschuldigd: 1°. van valschheid in geschriften van koophandel door verzinning van verbindtenissen en bevrijdingen zes en vijftig malen gepleegd en het, des bewust, van die valsche stukken ge bruik maken; 2°. van bedriegelijke bankbreuk, door het als gefailleerde kooplieden boeken voorbrengen, waarin bedriegelijk verdichte uitgaven of verliezen als waar zijn voorgesteld, en welke alzoo den waren staat der baten en lasten niet opleveren; 3'. den beschuldigde Pincofïs bovendien, ter zake in de sub. 2 voorschreven hoedanigheid in de boeken zijner firma verdichte en verzonnen posten van ontvang en uitgaaf bedriegelijk als waar te hebben voorgesteld. De hooge raad oordeelde dat er geen termen aanwezig waren om den be klaagde Kerdijk ook ter zake van het sub 3°. vermelde teregt te stellen. Blijkens de bedoelde acte is uit het verslag van den benoemden deskun dige Cornelis Wilhelmus Vermeulen, chef-boekhouder van de bjjbank der Nederl. bank gebleken, dat de boeken der vennootschap van het begin der oprigting af niet hebben voldaan aan de eischen eener geregelde administratie, zoodat het onmogelijk is daaruit haren geregelden gang jaarlijks te leeren kennen; dat het b. v. onmogelijk is daaruit op te maken voor welk be drag de bebouwde en onbebouwde eigendommen, schepen, kustvaartuigen en andere baten aan de kust zijn uitgetrokken, evenmin of, en welke lasten daartegen overstaan; dat echter voldoende blijkt dat de handel in Afrika, tot welk doel de vennootschap was opgerigt, met geen gunstig gevolg is gedreven; dat de directeuren er op bedacht zijn geweest om dezen ongun- stigen toestand door de boeking der posten te verbergen en niettegenstaande er op vele goederen aanzienlijke verliezen werden geleden, toch een aan zienlijk winstcijfer op de jaarlijksche balansen te brengen, en langs dien weg door het uitdeelen van groote dividenden, een groot crediet voor de vennootschap te verkrijgen, en in het bezit van aanzienlijke kapitalen te geraken; voorts dat uit de verklaring van den getuige Willem Cornelis Schalkwijk voortvloeit, dat uit de boeken blijkt, dat door den beschuldigde Pincoffs in privé allerlei wilde speculatiën werden gedaanwaartoe het cre diet der vennootschap werd gebezigd, ofschoon deze daarmede niets te maken had, en toch door de handelingen van haren directeur werd verbonden; dat uit de boeken blijkt, dat eene wisselruiterij op groote schaal is gedreven, welke o. a. voor het jaar 1875 in het rapport van den deskundige Marius Hendrik Huygens wordt aangewezen. Van de als valsch en verdicht geoor deelde posten wordt achtereenvolgens opgave gedaan. Wat betreft de kwade trouw van de beide beschuldigden, is uit de ver klaring van den getuige Botermans gebleken, dat de beschuldigde Pincoffs steeds aan hem den last gaf de voornoemde boekingen te verrigten, en dat deze geschiedden met medeweten en toestemming van den beschuldigde Kerdijk; dat hjj dan den last overbragt aan den getuige Tillemans, die de boeken schreef; dat uit de verklaringen der commissarissen is gebleken dat de balans ieder jaar door beide directeuren aan hen werd aangeboden, en, na door hen te zijn goedgekeurd, in het daartoe bestemd register werd inge schreven en met de directeuren geteekenddat Pincoffs in de vergadering van 12 Mei 1879 een op schrift gesteld verslag heeft voorgelezen en eene soort van schikking of overeenkomst heeft voorgesteld, hetwelk later als concept onder zrjne papieren is gevonden en in de instructie is overgelegd, waarin hij o. a. erkent dat directeuren jaarlijks verder en verder zijn ge gaan omdat zij meenden dat alleen door dividenden uit te keeren de zaak kon worden volgehouden. Ofschoon het aan de beschuldigden is gelukt door hunne bedriegelijke handelingen en zwendelarijen waarbijniettegenstaande de geledene verliezen, groote dividenden uitgekeerd en hersenschimmige winsten voor het vervolg werden voorgespiegeld, groote kapitalen bijeen te brengen, welke ten nadeele j der aandeelhouders en geldschieters geheel zijn verzwolgen, de beschuldig den echter zelve gedurende de jaren dat zij als directeuren werkzaam zijn geweest, aanzienlijke voordeelen hebben genoten; dat zij toch, volgens het rapport van den deskundige Vermeulen, aan 2 pet. aan commissie van in- en verkoop, aan tantième als directeur, en voor aandeelen dividenden, te zamen hebben genoten: in 1869 95503.18, in 1870 122,570.94, in 1871 ƒ139,217.13, in 1872 141,778.41, in 1873 142,969.63, in 1874 135,767.31in 1875 82552.02in 1876 123,725.16, in 1877/110,869.85, in 1878/79 88691.16. sGRAVENHAGE, 10 Januarij. Door Z. M. is benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw de heer m'. F. Th. Westerwoudt, lid van de commissie van administratie over de gevangenissen te Amsterdam. Aan den heer mr. II. B. Greven is op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van lid van het muntcollegie, belast met de werkzaamheden van secretaris, en als zoodanig is benoemd de heer J. C. van Eelde, thans controleur bij 's rijks munt. Aan den met verlof hier te lande aanwezigen kapitein der infan- terie van het leger in Nederl. Indië, A. Hamakers, en aan den met verlof in Europa aanwezigen magazijnmeester 2e kl. der artillerie van het leger in Nederl. Indië, H. F. E. Muller, is, op hun verzoek, eervol ontslag i verleend uit de militaire dienst. De luit. ter zee 2e kl. J. M, Noorduyn wordt met den li*™ dezer ge- S plaatst aan boord van den rammonitor Haai. Door den minister van koloniën zjjn C. A. F. Koning en D. T. J.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 5