gezel. Deze tcuieii, van kagchels voorzien, zullen een goed verblijf zjjn voor hen, wier huizen geheel of gedeeltelijk zijn weggeslagen. Nog wor den een groot aantal legertenten verwacht, door den commissaris des ko- nings onder militair geleide verzonden. De minister van waterstaat, handel en nijverheid heeft aan ged. staten van Noord-Brabant een schrijven gerigt. De minister verklaart, dat het hem een aangename voldoening zon zijn, wanneer het hem mogt gelukken eene afdoende verbetering in den waterstaats-toestand in het noord-oostelijk deel der provincie en in de omstreken van 's Hertogenbosch te bevorderen. Hij vleit zich, dat de werken der rivierverbetering op de Waal, de Merwede en Nieuwe Merwede thans zoover gevorderd zijn, dat aan een vast plan de hand zal kunnen worden geslagen en wel door de uitvoering van de navol gende werken1». Heropening van hel Oude Maasje 2" Achtereenvolgende ophefling der Overlaten; 3°. Voorziening in de uitwatering der landen a. langs het Oude Maasje; b. van de lage polders op de Donge uitwate- rendc; c. gelegen in het inundatie-gebied van de Dommel en de Aa te 's Hertogenbosch. Voor hel tot stand brengen dezer, zoowel met het oog op hel rivierbeheer, als voor de al watering der provincie zoo belangrijke aangelegenheid moeten, naar het oordeel van den minister, het rijk, de provincie en belanghebbenden zamengaannaarmate van de verschillende daarbij betrokken belangen en van de eischen waaraan men wenschl te vol doen. De minister verzoekt dat ged. staten van hunne zijde de zaak zullen bespoedigenopdat zij nog in de zomervergadering der prov. staten voor zooveel noodig zou kunnen behandeld worden. -- De Amsterdamsche bladen geven uitvoerige verslagen betreffende den brand in de suikerfabriek van de hh. Beuker en Hulshof aan de Laurier gracht aldaar. De eerste indruk, zegt bet IJbi., was overweldigend, liet omvangrijke langwerpig vierkante gebouw, dat vanvoreu aan de gracht en van achteren, met lagere uitbouwsels, in de straal uitkomt, was vanonder tol boven een vuurpoel. En dat was in betrekkelijk weinige oogenblikken het geval geweest, omdat al het houtwerk uitgedroogd is door de onafge broken hoogopgedreven temperatuur, die in dergelijke fabriek heerscht Ten gevolge der lang gestremde vaart was er een belangrijke hoeveelheid suiker voorhanden. Stralen kokend lood der gootbekleeding scholen sissend naar beneden, waar zij het gebouw eenigen tijd ongenaakbaar maakten. Ein delijk stortten ook de kapspanten en bindtcn met donderend gerommel en gekraak op de reeds meer of minder verkoolde zolders, die slechts weer stand geuoeg boden om aan de digte buijen van opwarrelende vonken telkens nieuw voedsel te geven. Daarenboven stond de geheele naaste omgeving in een door/igtigeu nevel. De (el verhitte gevels toch der belendende en aan de overzij gelee en huizen dampten het water, dat er bij voortduring werd legengespotcngedeeltelijk weer in sneldrijvende wolken uit. In de Laurier straat en dwarsstraten daarentegen zag hel er bedroevend uit. Hier een schreijende vrouw, die haar tnan zocht, daar kinderen, die om moeder riepen, ginds weer groepjes, die in overijling hun inboeltje in veiligheid zochten te brengen. Uit zolder- en kamervensters werden schamele stukken naar beneden gelaten of geworpen en weer door anderen bij meer verwijderde buren ingedragen. Eenigen sleepten het huisraad naar toevallig in de Baan gracht liggende pramen en schuitenwaarbij een snikkende moeder met eeu zuigeling aau de borst de wacht hield. Het kolossale gebouwdat rondom in een vuurzee stondwas niet te reddenen men moest zich dus bepalen tot bet beschermen der belendingen en een dozijn huizen aan de overzijde van de tamelijk breede gracht, die niettegenstaande de windstilte begonnen te branden. De huizen aan de overzijde zijn, behoudens belangrijke schade aan glasruiten, gevellijsten en verzengde of gedeeltelijk ingestorte plafonds, allen gespaard, een groot voordeel, ook omdat in het zich daar bevindende kantoor der labriek met bijbehoorend pakhuis veel suiker was geborgen. De belendingen hebben natuurlijk groote verliezen geleden, maar geen enkel huis is totaal vernield. Volgens helj/V. v. cl. D. zijn een paar personen, die zich bij de menigte burgers op de Prinsengracht nabij de Lauriergracht bevonden, op vermoeden van zakkenrollerij gepleegd te hrbben, gevat door de policie. Indien de hoeren, want zij zagen er vrij deftig uit, door hunoe arrestatie niet tegelijk ouder bescherming van de politie waren gekomen zou hel hnn slecht ver gaan zijn van de zijde van het publiekdat reeds aanving op tastbare wjjze eigen geregligheid uit te oefenen. In December II. werd de tolgaarder aan den Sloterstraatweg (Overtoom bij Amsterdam) ontslagen wegens onregelmatigheden in het geldelijk beheer. Inmiddels woonde de man nog in hetzelfde huis, dat gisteren-middag, juist toen het collegie van administratie over den Sloterstraatweg een paar buizen verder vergadering hield, plotseling in brand stond. Het huis is vanbinnen geheel uitgebrand. Tegen den tolgaalder, hoewel afwezig, is proces-verbaal opgemaakt, daar er sterke vermoedens tegen hem gerezen zijn. Men schrjjft van Terschelling: Pleglig rolden Dingsdag de toonen der doodsklok over strand en golven. Niet minder dan vijf lijkstoeten begaven zich achtereenvolgens naar den stillen akker der dooden. Geen oog kon droog bljjven bij hel zien van de ellende der 3 weduwen en 14 weesjes, wier verzorgers grafwaarts werden gehragt. Bij menschen- geheugen heeft hier zulk een aangrijpende plcgtigheid niet plaats gehad; Pet jaar 1880 zal in dit opzigt een noodlottige bladzijde vullen in hel boek der geschiedenis van dit eiland. De Pr. (ir. C. meldt het volgende. Nadat Dingsdag namiddag door een der buren aan het politiebureau de mededeeling was gedaan, dat zekere W. G., woonachtig in de Kleine Raamstraat te Groningen, baar kind ver waarloosde, uren achtereen en halve nachten uitging en dan dat kind ge heel onverzorgd op de kamer achterliet, werd door de politie, geadsisteerd door ecu geueesheereen onderzoek in loco ingesteld. De moeder werd op hel bureau ontboden, en terwijl men nu in bare afwezigheid de kamer- j deur opende, deed zich een schouwspel voor, bijna niet te gelooven. In eeoe bedstede op een handvol kaf en eenige oude kleedingstukken lag een 1%-jarig kind, een meisje, té huilen en geheel bevuild. Nadat het kind was gereinigdis het opgenomen in het stadsziekenhuis. Des morgens ten 8 uur had de ontaarde moeder de woning verlaten en was, toen zjj ten 3 op hel bureau ontboden werd, nog niet bij haar kind geweest. Te Zierikzee brak eergisteren avond brand uit in een schuur en stal ling in de Koehinderstraat. Het gelukte, het vuur tot het aangetaste per ceel te beperkendat echter geheel afbrandde met den inhoudwaaronder twee omnibussen. Ook twee paarden kwamen in de vlammen om. sGRAVENHAGE, 9 Januarij. Tot burgemeester der gemeente Nieuwvosmeer is benoemd de heer J. A. Martelmans, lid van den raad dier gemeente. Tot notaris binnen het arrond. Alkmaar zijn benoemd: te Andijk de heer J. van Bommel, cand.-notaris, thans burgemeester der gemeenten Broek op Langedijk en Zuidscharwoude; te de Rijp de heer P. J. Lau, cand.- notaris aldaar. De heer W. Ruitinga, rijks-ontvanger te Helder, is benoemd tot ont vanger te Harlingen. Met den 7dezer is de rammonitor 2* kl. Panter, liggende te Ilelle- voetsluis, in dienst gesteld, en hel bevel daarover opgedragen aan den luit. ter zee le kl. N. A. de Vries. Aan boord daarvan zijn geplaatst: de luitt. ter zee 2e kl. R. C. van der Meulen, J. M. Steers, H. G. J. Wollerbeek en T. C. W. Vandevelde; de officier van gezondheid 2« kl. H. G C. Heringa, en de officier van administratie 3' kl. P. A. Molenaar. De proc.-gen. bij den hoogen raad heeft in de heden gehouden zitting van dat hoogste regtscollegie zijne conclusie voorgedragen in de zaak van het klooster der kruisheeren te St Agatha, tegen den staat der Nederlan den. waarbij het betreft eene vordering tot cassatie van een vonnis der regtbank te 's Ilertogenboschdat beslist heeft dat het oude klooster zjjne regtspersoonlijkheid heeft verloren. De proc.-gen. was van oordeel dat noch het decreet van 1813, noch de aangehaalde artikelen der Grondwet van 1840 met het vonnis der regtbank in strijd waren en dat daarbij teregt was uitgemaakt dat het klooster geen regtspersoonlijkheid meer bezit. Op deze en meerdere gronden strekte de conclusie tot verwerping van den eisch tot cassatie. De uitspraak is bepaald op den 5deD Maart e. k. Voor het geregtshof alhier stonden heden teregt twee vrouwen uit Arnemuiden, de weduwe K. en hare dochter H. K. huisvrouw van C.. B. be schuldigd van in den loop der jaren 1878 en 1879 het 13 jarig dochtertje van de echtelieden M. te hebben aangezet tot diefstal van gelden ten na- deele barer ouders en haar daartoe zelfs van sleutels te hebben voorzien, ten einde zich den toegang tol bet kabinet, waarin het geld was geborgen, te verschaffen. Volgens de verklaringen der getuigen zouden zij gedurende dien tijd voor een bedrag van ongeveer 40 zijn benadeeld; maar de beide beschuldigden ontkenden zooveel geld van het kind te hebben gekregen voor gevende het meisje voor het onlvangene op snoepgoed te hebben getrakteerd. Adv. gen. m'. Gregory wees zoowel op de treurige wijze waarop het kind, dat de 2e besch. aan de borst hadhet leven intrad als op het afschnwelijke der daad om van de snoepachtigheid van een kind misbruik te maken, ten einde zich met het geld van een ander te verrijken, en zoodoende de eerste zaden van misdaad in een onschuldig hart te strooijen. ZEGA. gaf vervolgens eenige opheldering, waarom de eigenlijke diefegge buiten vervolging moest blijven en eischle voor de beide besch. een jaar celstraf. .De verdediger, mr. H. A. van Raalte, wees er op, dat gebleken was, dat het meisje zich reeds aan diefstal van geld had schuldig gemaakt, vóór dat er betrekking bestond lusschen haar en de beide beschuldigden en meende hieruit de schuld zijner clicnten le mogen betwijfelen. Mogt echter het hof, in weerwil der gebleken omstandigheden, hen veroordeelendan kan pleiter op eenige punten wijzen, waarop het hof zich geregligil mogt achten, een zeer geringe straf toe te passen. Na re- eu dupliek deed het bol uitspraak en sprak de beide be schuldigden vrjj. BUlTEiNLANDSCHE lïKlUGTK.Y BELfilE. De Europe meldt dat de regering eene 4 pets. leening ten bedrage van 140 millioen frs. gesloten heeft met verschillende inrigtingen, onder welke de Banqtie de Paris". ENGELAND. LONDEN, 8 Januarij. Volgens berigten van generaal Roberts heeft Gough's brigade de Bala Hissar bezet en zal die lol verblijf voor de troepen ingerigl worden. Er is eene amnestie uitgevaardigd, van welke slechts enkele Afgaansche aan voerders uitgesloten zijn. Kabul is rustig, en ruim van het noodige voor de Engelsche troepen voorzien. Vijf Engelsche karabiniers waren bij het doorwaden van de Kabul-rivier verdronken. In de Agricultural Hall alhier is een meeting gehouden door zonder werk loopende personen, door wie de nood eu het aantal van de in hulp behoevenden toestand te Londen levende personen met sterke kleuren ge schilderd werden. Voorstellen tot emigratie vonden een gunstig gehoor. Aan de werklieden in andere declen van het rijk werd tevens le verstaan gegevendat te Londen reeds meer dan genoeg gebrek aan werk heerscht en derhalve een nieuwe toevoer naar de hoofdstad, zoowel voor de aan- komelingen als voor de reeds aanwezige werklieden, niet anders dan ver derfelijk zou kunnen zijn'. - Uil de Tay zijn door de duikers nog vier lijken naar boven gebragl; in het geheel zijn er dus nog maar zes lijken gevonden. FRANK RIJ K. Naar men verneemt zal de zitting der kiezers op 13 Jan. niet geo pend worden met eene boodschap van den president der republiek. Er zal

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2