LEID8CHE €0 DRAMT. mv. 8. ZATURDAG 10 JANUARIJ. B E R I G T. ST A DS-BER IC H T eis. BINNENLaNDSCHK liKKir/rKiN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f2.—, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 1.85, franco p. p. f 2.35. Het Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, buiten de expediliekoslen. Afzonderlijke nominees der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der AdvertenliPn is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cenls. Met 1 Januarij 1880 wordt de prijs der Courant op f 1.50 (franco p. p. f 2.in het kwartaal gesteld. Het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad blijft, als tot nu toe, ook afzonderlijk verkrijgbaar. De BURGEMEESTER der Gemeente LEIDEN; Overwegende, dat het hem uit de verklaring van den lieer D'. J. C. Kist, geneesheer te Leiden, gebleken is dat de navolgende goederen, als: twee dekens, twee kussens, een stroomatras, toebehoorende aan Hendrik Johan nes Jillissen, wonende te Leiden, door roodvonk zijn besmet, en uit dien hooide ter voorkoming van verdere besmetting behooren te worden in beslag genomen, onteigend en vernietigd; Gelet op art. 5 der Wet van 4 December 1872 Staatsblad n°. 134); Besluit en beveelt levens: de bovenomschreven goederen onmiddeljjk in beslag te nemen, te ont eigenen en te doen vernietigen. Zullende dit besluit, ingevolge gemeld art. 5 der Wet, op de gebruikelijke wjjze ter openbare kennis worden gebracht. De Burgemeester voornoemd. Leiden, 9 Januari 1880. V. d. BRANDELER. LEIDEN, 9 Januarij. In de gisteren-avond gehoudene vergadering van hel departement Lei den der maatschappij tot Nut van 't Algemeen werd door den secretaris, D'. A. M. L. Riimke, namens het bestuur het gewone jaarverslag uiige- bragt. Dit verslag zal gedrukt aan de leden worden toegezonden. De commissie tot nazien der rekeningen van den penningmeester en van de verschillende inrigtingen van het departement bragt bij monde van Dr. J. Campert rapport uit en adviseerde tot goedkeuring der rekeningenmet dankzegging vooral aan den penningmeester, den heer P. van der Velden Erdbrink, voor zijn naanwgezet en uitstekend beheer. Ten slotte werd nog mededeeling gedaan van het volkspetiliouement tot wering van hel misbruik van sterken drank, waaraan ook het Leidsch departement zal deelnemen. -- Heden morgen ten 10 uur is in het Noordeinde een lantaarnpaaldoor het uitwijken van twee voertuigen, defect gereden. Ten ongeveer 12% nur is een begin van schoorsteenbrand uitgebroken op het Pieterskerkholdoch door middel van kardoezen gebluscht. Wij vernemen dat heden in het militaire detentiehuis een der gevan- g°nen een mede-gevangene, met een mes dat hij bij den arbeid gebruikte, eene gevaarlijke wonde heelt loegebragt. Bjj kon. besluit van 29 Dec. jl is de gemeente Winkel, prov. Noord holland, aangewezen als standplaats van een postkantoor. Bij kon. besluit van 7 Jan. jl. is aan de hh. W. B. G. Molkenboer en J. Striening, leeraren in het handleekenenrespeciivrlijk aan de hoogetc burgerscholen te Leeuwarden en Deventer, opgedragen het instellen van een onderzoek naar, en het uitbrengen van een verslag aangaande de methode van het teeken-onderwjjs in Belgiö. Bij den minister van binnenlandsche zaken is berigt ontvangen dat. te Amsterdam, de algemeene commissie voor de noodlijdenden door de jongste overstroomingen handelend is opgetreden. Van deze commissie is de bur gemeester van Amsterdam, mr. G. van Tienboven, voorzitter, en mr. R. van Rees, secretaris. Die commissie belast zich met de ontvangst en liet be heer der liefdegaven, die het Nederlandsche volk tot dit einde zal willen bestemmen. De minister van binnenland-che zaken, overwegende, dal door het overlijden van jh'. G. E. F. X. M. Kerens de Wijlre de verkiezing van een lid van de tweede kamer der staten-gcneraal inoct plaats hebben in het hoofdkiesdistrict Maastricht, heeft bepaald, dat die verkiezing zal plaats hebben op Dingsdag 3 February a. s. en dat, indien herstemming noodzake lijk is, die zal geschieden op Dingsdag 17 Februarij a. s. Van het IJsnommer van Eigen Haard zal een afzonderlijke uilgaaf verschijnen ten voordeele der noodlijdenden door den watersnood in Noord brabant en Gelderland. Dit blad, ongeveer 24 bladzijden groot quarto for maat, zal rijk geïllustreerd zijn met platen van Ch. Rochusscn, P. A. Schip- perus, G. II. Breitner e. a.portretten van beroemde schaatsenrijders, afbeel dingen van sleden enz. enz., en voorts bevatten bijdragen van onderschei dene onzer meest gevierde schrijvers, o. a. van Nicolaas Beets, J. J. L. ten Kale, J. J. Cremer, C. Honigh, W. P. Wolters, J". de Vries, D. van der Keilen Jr.Waling Dijkstra en anderen. Ook de Hollandsche spoorwegmaatschappij heeft vrijdom van vervoer toegestaan voor de voorwerpen, levensmiddelen, enz., bestemd voor de in watersnood verkeerende gemeenten in Noord-Brabant, wanneer die door autoriteiten of bijzondere ondernemingen worden afgezonderd. Het vervoer heeft plaats tot Rotterdam en verder per Staatsspoorweg. Door den heer II. van Zanen, te Gonda overleden, is eene sotn van f1000 vermaakt aan de armen der Ned. herv. gemeente aldaar, De Staatscourant deelt omtrent den stand der rivieren het volgende mede: Dc toestand op onze hoofdrivieren mag algemeen als gunstig geacht worden. De val op den Boven-Rijn en de Waal is tot St. Andries doorge drongen. Men kan aannemen dat reeds nu weinig water meer van de Waal op de Maas wordt gebragt; zelfs was er op 7 Januarij een oogen- blik, waarop de waterstand op de Maas hooger was dan op de Waal, vol gens de waarnemingen aan de peilschalen. Een sterke val mag nu op laatstgenoemde rivier worden verwacht, waardoor binnen korten tjjd de genoemde overlaten zullen ophouden te werken. Het ijs te Heesselt is vol gens nader berigt geheel opgeruimd. In Noordbrabant blfjft het water algemeen doch langzaam vallen; men kan nu echter een sneller wegvallen van het water te gemoet zien. Het |js, dat zich nog bevindt op de Beneden-Merwede van Sliedrecht boven Veer (aan de gasfabriek) tot aan de Noord, heeft op den algemeenen toestand onzer hoofdrivieren weinig invloed en levert alzoo geen bezwaar op. De opruiming daarvan werd intusschcn wenschelijk geacht; men is daarmede bezig met behulp der stoomboot Maassluis, die reeds de Noord had open gemaakt. Men was daarmede gevorderd tot tegenover den Papendrecht- schen veerdam. Ook in de Dordlsche Kil bevindt zich nog eene ijsbezet ting waaraan evenwel op deze tijrivier mede geen groot gewigt kon wor den toegekend. Door Z. M. den koning en door bijzondere vereenigingen zijn en worden maatregelen genomenom zooveel mogelijk hulp te verleenen in den nood in Noordbrabant en Gelderland door de overstrooming van de Maas veroor zaakt. De bestuurders van verschillende spoorwegdiensten hebben zich be reid verklaard de voorwerpen en levensmiddelen die tot leniging van de rampen tot vervoer naar de plaatsen van onheil worden aangebodenspoe dig eu kosteloos te vervoeren. Uit.'s Hertogenbosch meldt men aan N. R. C.: liet waler is vallende. De toestand dezer stad is treuriger dan in 1876. Naar alle omliggende ge meenten worden levensmiddelen verzonden. Reeds zijn eenige ongelukkigen met hun vee naar hier overgebragt. De dijken, die de gemeenten Rosma len en Nuland heschermenz|jn nog behouden, doch men vreest ieder oogen- blik voor doorbraak. De gemeente Geffen is door het bezwijken van den djjk van den binnenpolder reeds ondergeloopen. De rjjksweg van hier op Grave loopt onder de gemeente Nulaud en Geffen over 2000 meter met 30 a 40 centimeter over, daarin zijn twee galen geslagen; de gemeente Berlicum wordt bedreigd. Groot is de ellende die in deze stad onder de behoeftige klasse wordt geleden; op zolders, waar een man niet eens reg top slaan kan, z|jn twee, drie gezinnen opeengehoopt. De verschillende armbesturen doen wat zij kunnen om den nood te lenigen en het is waarlijk treffend te zien, hoe mannen van verschillende rigting op karren of schuiten de afgelegene stegen trachten te hereiken, om hulp aan hunne behoeftige natuurgenooten te verschaffen. De algemeene waiersnoodcomuiissie Ie 's Bosch heeft bekend gemaakt, dat zij bij voorkeur prjjs stelt op spoedige (oezending van brood, kaas, gebrande koffijboonen, spek en dekens. Uit Oijen meldt menDe rivier is in de laatste 24 uur hier 15 cM. per uur gevallen, De dijk, waarvan nog 100 meter in den nacht van 5 op 6 Januarij was weggeslagen, is titans zoodanig aan de binnenzijde mei steen puin en hout voorzien, dat men alle lump heeft lieai verder tc behouden. Eergisteren arriveerden alhier 8 teuten, onmiddellijk door Z. M. den koning van hel Loo verzonden om ten behoeve van de noodlijdenden tc worden op-

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1