EEN BANKBILJET VAN BUIZEND HULDEN, Zondag was de hoofdstad in een dikken mist gehuld, die zelfs het licht der gaslantaarns geheel verduisterde. De koetsiers moesten op goed geluk af hun paarden besturen. - De Temps meldt dat de vorst hier te lande veel schade heeft toege- hragt aan heesters en boomen, vooral aan denneboomen, ceders, platanen enz. Ook het wild is zeer geteisterd. Een houtvester te Soligny heeft op éénen dag 23 doode patrijzen opgeraapt; in het noorden schijnen nagenoeg al de patrijzeu omgekomen te zijn ln een in het oosten des lands gelegen hosch zijn vier doodgehongerde wilde zwijnen gevonden en in het bosch van St. Germain hebben de boeren geheel uitgeputte herten met stokken doodgeslagen. DD1TSGHLASD. De generaal von Bose heeft op grond van zijn hoogen leeftijd zijn ontslag gevraagd uil de dienst, llij is thans nog commandant van het lldt legercorps. Toen de generaal twee jaar geleden zijn 50-jarig dienst- jubilé vierde benoemde de stad Kassei hem tol eereburger en de keizer verleende hem de Orde van den Zwarten Adelaar. In de omstreken van Gernsheim is het ijs uit den Neckar, hetwelk in den nacht van 3 op 4 Jan. aldaar wegens den vasten stand van het Rijn-ijs geen uitweg kon vinden, over de velden gekomen. Er is veel vee verdronken. Te Weisenau zijn de oevers sterk afgebrokkeld. Te Maintz is de waterstand zoodanig gedaald, dat alleen nog de laagst gelegen wijken overstroomd waren. Uit Ruhrori meldt menOp den breeden Rijnstroom alhier ziet men volstrekt geen jjs meer, maar alle laag gelegene landerijen en wegen in de omstreken staan onder water. Nadat wij hier bijna 25 voel aan de peilschaal hebben gehad, is het thans langzaam vallende. De uitvoer van aardappelen uit Duitschland was in het afgeloopcn jaar aanmerkelijk grooter dan in vorige jaren. Alleen in October werden er 3,227,910 centenaars uitgevoerd legen 871,802 centenaars in 1878. Te Lausanne is een vreesclijke moord gepleegd. Een student, be- hoorende lot eeue hoogst achtenswaardige familie, heeft, na een twist over geldzaken met zijnen broeder, dezen in den slaap met een pistool het hoofd doorschoten. De moordenaar is in hechtenis. In een Russisch dorp van het district Atkar kwam onlangs een koop man zijne waren uitstallen. Een boer maakte van het gedrang gebruik om een stuk goed te stelen, maar werd gevat en door de oudsten der ge meente tot 25 stokslagen veroordeeld. Tevens echter veroordeelden zij den koopman tot 50 slagenomdat hij de boeren door het uitstallen zijner wa ren in verzoeking had gebragt. 1*1 ft TELEGI5AAF. LONDEN, 6 Januarij. Lord Salisbury verklaarde aan eene deputatie uit de houders van Turksche effecten, dat, als hij de Porie raden moest,'hij haar den raad zou geven thans aan niemand interest te betalen, maar vooraf de hulpbronnen van den staat aan te wenden tol een goed lands bestuur, en eerst daarna hare schuldcischers volgens hunne prioriteit tevre den te stellen. MADRID, 5 Januarij. De getuigen, in de zaak van den koningsmoordenaar Gonzalez Otero gehoord, bevestigen dat hij altoos getoond heelt, wreed van aard te zijn. Door zijnen gewezen patroon is verklaard, dat hij hem heeft weggezondenomdat hij op zekeren dag met een gloeijende kool een hond de ongen had uitgestoken. KAAPSTAD. 6 Januarij. De secretaris van het comité der boeren is, onder verdenking van hoogverraad, in hechtenis genomen, doch tegen borg stelling weder vrijgelaten. Loterijen zjjn tegenwoordig meer dan ooit aan de orde van den dag. Men ontmoet ze overal en onder alle vormen, in het groot en in het klein. Rij óns geeft zelfs de Staat in eigen persoon het voorbeeld, niettegenstaande hij aan den anderen kant bij de wet bepalingen maakt tegen spel en wedden schap. Maar de Staat trekt jaarlijks eenige tonnen gouds van zijne loterjj en als het op de duiten aankomt, wordt het, helaas, door velen, met be ginselen zoo naaitw niet genomen. Eu is het te verwonderen, dat juist in onzen tijd, nu het zoovelen door aanhoudenden moeielijken arbeid nauwelijks gegeven is in de steeds klim- j mende behoeften des levens te voorzien, telkens met gretigheid de kans j wordt gewaagd om voor eenige weinige guldens, zonder eenige moeite, dui- j zenden te verkrijgen? En toch, wel beschouwd, die kaps is zoo gering! - Bovendien, loterijen zijn immoreel, zjj verzwakken de energie van een volk I en hebben in den regel althans geen ander doel dan een massa mrnschcn de dupe te maken van een slechte zaak. Lecningen inzonderheid worden tegenwoordig bijna niet meer uitgeschre venzonder dal er hel uitzicht aan verbonden is, groote prijzen te trekken. Toen, ten vorigen jare, het Crédit foncier eene premie-leening wilde uitge ven, werd dien ten behoeve zelfs de wet van 1836 veranderd. En toch, in het rijke Frankrijk vooral, dat meer dan 4 millioen rente niers, meerendeels kleine kapitalisten, bevat, dat zelfs zijne milliarden oor logsschatting zonder premie-leening kon betalen, behoeft men waarlijk niet tot zulk een speculatie over te gaan. Het is dan ook een verblijdend teeken dat dit voorbeeld, door deze groote instelling gegeven, in Frankrijk althans geene algemeene navolging vindt. De Banque hypothécaire ten minste, eene maatschappij, welke in solidi teit voor het Crédit-foncier niet behoeft onder te doen, heeft de lolerjj- concurrentie niet geschroomd en een groote Ieenitig geopend, zonder haar toevlucht te nemen tot de voorspiegeling van ontzaglijke prijzen. Alle aandeelhouders genieten gelijke voordeelen: over 75 jaar worden allen gelijktijdig afgelost met fr. 1000 per aandeel. De prijs der uitgifte bedraagt slechts fr. 480. Hel verschil wordt natuurlijk verkregen door oploopende renten. Voorwaar een aanlokkende geldbelegging voor ieder, die niet gaarne, zooals men dat noemt, van de hand in den tand leeft, maar ook denkt aan den dag van morgen, wieti hel geluk en het welzijn zjjiier kinderen en nakomenden ter harte gaat. Het is dan ook als zeker aan te nemen, dat de leening van de Banque Hypothécaire een groot succes zal hebben. In Frankrijk zelf wordt zjj door de pers zeer gunstig beoordeeld, met uitzondering altijd van eenige bladen, wier besliste en tastbare vooringenomenheid voor hare groote concurrent, het Crédit-foneier, alles trachten verdacht te maken, wat niet van deze uitgaat. Immers, er is geen enkele reden cm de zekerheid, welke beide instellin gen aanbieden, niet volkomen op één lijn te stellen; de waarborgen zijn gelijk en de inkomsten dezelfde. Het eenige verschil bestaat daarin, dat de Banque Hypothécaire geen premie-uitlotingen heeft, iets wat stellig niet in haar nadeel pleit. Het tegendeel is waar; de geheele wereldmarkt staat daardoor voor haar open en ongetwijfeld zullen hare aandeelen dan ook in den vreemde, als daar zijn op de Engelsche, de Duitsche en onze markt, gretigen aftrek vinden. Er is, ook bij ons, zóóveel geleerd op het stuk van premie-leeningen, dat een ouderwetsche. soliede geldbelegging ook door onze kapitalisten stellig ook niet onopgemerkt zal blijven. ^Burgerlijke Sfai'b. Van 1 tot en met 7 Januarij 1880. BEVALLEN: P. Olivier, geb v. Oosten, D. - I Ressenaar, geb. Marsteller, Z. I. Hensen, geb v. d. Lof, D. E. v. d. Post. geb. Haarlem, Z. - I. Taffijn, geb. Ebbers, Z. M. H. Schimmel, geb. Weers. D. P. Somerwil, geb. v. Kan, Z. en D. tweel. H. M. Das. geb. v. Altena, Z. N. Garretsen. geb. Duyndam, Z. C. M Duyster, geb. v. Leeuwen, Z. M. C v. Brussel, geh. Schaap, D. J. Wel ter, geb. Zwaan, M. C. v. d. Linden, geb Swancnburg, Z. - A. E. C. ter Meer, geb. Striege. Z. - - A Brouwer, geb. Raar Z. S. M. v. Oosten, geb. v. d Broek. Z. VV. v. Es. geb.'t Hart, D. J. Vijlbrief geb. v. d. Tuyn, Z. M. M. v. Djjk, geb. Baaien, Z. L II. Koorenhof. geb. Iloelsmit. D. J. Poeljjoe, geb. Marks. D. M. Grijsen, geb. Wijling, Z. C. Springer, geb. de Wolf, D. W. C. Sesseler, geb. Smazen, D. GEHUWD: C. van der Helm, jm. en G. Nieuwenhuizen, jd. J.Limburg, jm. en P. J. B. Brokkaar, jd J. H. E. Kortebein, jm en M. Renier, jd. P. Voorzaal, jm. en G. Moolen, jd. II. Tibboel, jm. en M. A. Wijtenburg, jd. OVERLEDEN: M. A. W. Schüdel. Z., 1 j. J. Verhoeven, 67 j. J. Kramer, geb. Hoppenbrouwer, Z. levenl. H. J. Groesbeek, D., 7 m. W. van der Lelie, Z., 4 w. J. Stikkelorum, Z 2 w. M. van der Linden, D., 8 m. J. Belter man, 4 m. C. Aalbersberg, D.. 24 j. P. C. Wijnbeek, D., 5 m. G. Viele, D., 20 m. R. Viele, D., 7 m. C. H. Busé, geb. Remmeling. 84 j. - J. Vilders, geb. Verhoeven, 34 j. J. Eduard. 58 j. -- F. La Rooy, 56 j. J. du Pon, D., 4 j. J. M. van Dorsten, geb Kiewit, 66 j. D. J. Bey, Z.. 3 m. M. C. P. M. de Jager, D., 9 d. M. Ouwerkerk, D., 4 m. E. M. Stenzelaar, geb. van Veen, 71 j. OPGAVE VAN BRIEVEN, welke in de tweede helft der maand November door het postkantoor te Leiden zijn verzonden' en die niet besteld zijnomdat de personenaan wie zij geadresseerd waren, op de aangewezen plaatsen onbekend waren. Geadresseerd aan: mej. Jansen, idem. mej. H. de Groot. Gerling en Stephan, mej. van Danzig, P. W. van Zaanen, T. G. Strengers, mej. T. Verver, mr. S. Muller Tz., allen te Amsterdam; R. Urie, te Oegstgeest; mej. van der Sluis, J. C. Boes, beiden ie Rotterdam; H. J. Kooiman, te Schoonhoven; mej. M. A. Kollman, te Utrecht; Burgemeester, te IJperen, Briefkaarten: C. J N. Byvanck, D. H. de Bruyn, beiden te Amsterdam; J P. A. de Jong, te 's Gravenhage; J. Diemeijer, M. Zegers, beiden le Rotterdam. A O V E R T E N T I E N lieden overleed, ten mijnen huize, mijne waarde Tante Mejuffrouw J. C. GEY, in den ouderdom van bijna 84 jaren. Mede namens mijne Broeders en Zusters, Leiden, 6 Januari 1880. K. J. GEY VON PITTIUS. Voor de menigvuldige bewijzen van deelneming, ontvangen bij het over lijden van onze geliefde Moeder en Behuwd-moeder, betuigen wij onzen hartelijken dank. Uit aller naam, Leiden, 7 Januarij 1880. M. J. VREEBURG. LEIDSCH E SCHOUWBURG. Nieuwe Rolterdamsche Schouwbtirgvereeniging, onder het bestuur van LE GRAS, VAN ZUYLEN HASPELS. 8ste Abonnementsvoorstelling op MAANDAG 12 JVVt tKI 1880: Blijspel in twee Bedrijven, door A. Ruysch. Bekroond door de Koninkljjke Maatschappij van Letterkunde «liet Nederlandsch Kunstverbond" te Antwerpen. gevolgd dooli: KIESPIJN, Blijspel in één Bedrijf uit het llóogdtiiisch van Emil Polil. Aanvang te zeven uren. PRIJZEN DER PLAATSEN: Loges ƒ160. Baignoires ƒ1.40. Parterre f 1. Galerij 0.50. Plaatsen kunnen eiken dag van tien lot vier uren besproken worden bij de Bureeliste, Lang eg racing N 1. en op den speeldag aan den Schouw burg van 10 tot 2 uren. a 10 cents extra per plaats.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 3