in het waler is gekomen. Vee en meuschen zijn uit Orthen naar de stad gekomen. De toestand is treurig. HH. MM. de koning en koningin hebben verschillende kisten met le vensmiddelen gezonden voor de noodlijdenden in Noordbrabant. Op last van Z. M. den koning zijn een aantal tenten, kookketels en gereedschappen van het Loo verzonden, om bij een mogeljjke doorbraak onmiddellijk te kunnen dienen. Uit 's llertogenboseh is een stoomboot afgezonden om brood en eenige andere levensmiddelen te verschaffen aan watersnoodlijders te Engelen, Bok hoven en omstreken. De watersnood-commissie te Amsterdam heeft bij den burgemeester te 's llertogenboseh voorloopig ƒ1000 beschikbaar gesteld voor Oss Men zal verder trachten brood, spek en dekens naar de overstroomde dorpen te zenden. Op het iniatief der heeren Nicolai in den Haag, de Lange te Rotterdam en van Loenen te Amsterdam, werd Maandag aan bun kunstbroeder den lieer J. A. Klerk te Delft eene ovatie bereid, ter gelegenheid dat hij 50 jaren geleden voor hel eerst aldaar als solist optrad. In tegenwoordigheid eener aanzienlijke schare, waaronder vele oud-leerlingen, werd hij in de prachtig versierde concertzaal van den Doele door den heer Nicolai binnengeleid ,.pn- het muziek van hel strijkkwartet uit den Haag. Vervolgens wenschte de heer Nicolai hem namens de kunstbroeders geluk, welke toespraak door den jubilaris werd beantwoord. Nadat de beide oud-leerlingen van den jubilafis, dc hh. van Thienen. eene variatie van Schubert voor de piano ten gehoore hadden gebragt, wei d hem aangeboden een prachtig album met de photogra- fische portretten zijner talrijke vrienden en vereerders. Door wijlen mevr. van der IIoop, geb. Fonteyn, is aan de algemeene armen aan de Santpoort (gemeente Velsen) de som van ƒ5000 vermaakt. Een gelijke som beschikte zij voor de kerk en pastorie te Santpoort en schold daarenboven ƒ2000 kwijt, welke de kerk haar nog schuldig was. Te Wieringerwaard viel Zaturdag namiddag een kind in de Wijde weg sloot. Dc hoofdonderwijzer Visscher, dit vernemende, snelde uil de school naar de plaats, waar de drenkeling in gevaar verkeerde, en sprong zonder aarzelen te water. In het midden van het water verloor hij grond, doch hij had het kind reeds gegrepen en ofschoon niet kunnende zwemmen, ge lukte bet hem zich met hel kind aan den kant te werken en alzoo een menschenlevcn te redden Zekere I'. te Tiel deelt mede dat de seinschoten, die het losgaan van het ijs aankondigen, aldaar geruimen tijd niet konden gelost worden, om dat dc sergeant en kanonniers, die daartoe overgekomen waren, in zulk een volslagen staat van dronkenschap waren, dat tnen er reeds twee in verzekerde bewaring had moeten nemen. Toen de ingenieur last gaf tot schieten, was de munitie nergens te vinden en verliep een vol uur met het zoeken daarnaar, terwijl vervolgens geruimen tijd vruchtelooze pogingen werden aangewend, om de kanonnen af te vuren, waarbij het slechts aan toeval te danken is, dat het roekeloos omspringen met kruid en licht geen ongelukken veroorzaakte. Te Spijk is Zaturdag de hofstede van J. Versluis een prooi der vlatjt men geworden. Al het vee, 8 koeijen, 1 paard en 1 geit zjjn daarbij omgekomen. Dé notaris v. Z.Ie E., in Groningen, is het slagtoffer geworden van goed vertrouwen. Hij had een bij hem als solied bekend staand landbouwer 1 van tijd tot tijd aanzienlijke sommentot een bedrag van /25000, geleend, en toen er nu gesproken werd om hypotheek op jle boerenplaats te nemen, verklaarde de landbouwer den verbaasden notaris, dat hij die sedert kort aan zijnen zoon verkocht had. I 'sGRAVENHAGE7 Janttarij. t Door Z. M. is aan den voor de dienst in Indië bestemden soldaat F. D. W. Huchthansen, van het koloniaal werfdepot, vergunning verleend lot het dragen van de Duilsche medaille, ingesteld ter herinnering aan den vcldtogt legen Frankrijk in 1870/71. Aan de na te noemen vreemdelingen, mits zij overigens aan dc daar toe bij de wet cevorderdc vereischten voldoenis vergunning verleend tot bet ecvcn van lager onderwijs lii-r te lande, als aan de jufvrouwen: J. M. II li. Tbonnard, T. M Hunt, E. M. J. Rodberg. M. R. van de Cas- leele, J. T W. Rogers, M. G. Wasserburger, 11. fngenhofen, A. L. llasen kamp, M. S E Schmitz, Ch. BoetlgenbachK. Fr. J. A. Miiller, A. Th. A. gravin de Robuno, M. A. W. J. Miiller, M. W. Maas Geesteranns, N. 11. Deligne, C. L. 1. L. Winkler, M. A. Michel, P. C. Fr. Kemper, J. Kiefler, K. M Dupont, M. C. Schmitz. M C. Kiipes, F. A. Karthaus, M. J. H. Ra demakers, A. Fr. van Lieshout, M. B. G. Neven, A. E. W. Ewert, E. Schmidt en M. Funke. Tot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Alkmaar is benoem^ de heer mr. F. M. Vonk, thans lijdelijk leeraar aan die school. Z. M. de koning heeft gisteien namiddag in bijzonder gehoor ontvan gen den heer W. Staart, buit. gezant en gevolmagtigd minister van Enge: land bij ons hof, die zijne geloofsbrieven overhandigde als gezant van En- gelandtevens bij het groothertogdom Luxemburg. De aanbieding geschiedde in tegenwoordigheid van den president van het Luxemburgsche siaals- bcwind. Deze week zullen de gezant der Franschc republiek en dc Pauselijke nun tius mede hunne geloofsbrieven aan Z. M. ter band stellen. lil IIK.M.AMISCIIK BKIUGTK.N. B ELCIE. Tc Luik hebben de hoogopgestapelde ijsscholsen in de Maaswaarvan sommige uit de verte op drijvende huizen geleken, verscheidene muren doen I instorten en een schutsluis zwaar beschadigd. Te Seraing, te Flemalle en ie Andenellc zijn zware ijzeren booten door de schotsen stok gestooten en gezonken. Hel geheele Maasdal, zoowel stroom op- als afwaarts van Luik, is overstroomd. Door het wassen van de Ourthe is het dorp Meireuk geheel ondergeloopenLa Roches waar men de voorzorg had genomen, het vee in veiligheid te brengen, werd overstroomd, zoodal de inwoners moesten vlug. ten; op verschillende plaatsen werden daar noodkreten vernomen; zoo heeft men bij het stadhuis een muur moeten doorborenom een vrouw en een kind te redden. De dorpen Hampteau, Rendenx, St. Marcourt, Jupille enz. zijn allen overstroomd; al de velden in den omtrek zijn in een uitgestrekt meer herschapen. Op den spoorweg van Brussel naar Enghien, op de hoogte van hel station Lembeke, is een passagierslrein in botsing gekomen met een goede rentrein. Er werden niet minder dan 25 personen gewond en verscheidene gedood. Een aantal wagons zijn verbrijzeld. Bij Schaarbeek is de trein van Antwerpen naar Brussel tegen een locomotief aangereden, die uit Luik kwant. De trein ontspoorde door den schok; de machinist werd ligt gewond, maar de andere personen zijn met den schrik vrijgekomen. Het materieel is zw aar beschadigd. ENCELAID. LONDEN, 6 Januarij. In door de Times ontvangen beriglen wordt gemeld dat de Kabulsche regimenten, die de troepen van Herat hadden verslagen, thans meester zijn in Herat, en dal de gouverneur van Herat zich na hunne overwinning bij hen heeft aangesloten. Intussrhen zijn die troepen uit Kabul te Herat ook in geen aangenamen toestand, daar de verbittering tegen hen onder de bewoners der omliggende streek zeer groot is, en zij zich niet in kleine troepjes buiten de stad kunnen wagen zonder gevaar te loopen van te wor den omgebragt. Vijftig ruiters, tot de Kabulsche troepen behoorende, zijn door de hun vijandige dorpelingen aangevallen en bijna allen omgekomen. Het onderzoek der duikers in de Tay. op de plaats van het ongeluk, wordt voortgezet. Men heeft thans de locomotief gevonden. Uit verschil lende zaken wordt opgemaakt, dat het achterste gedeelte van den trein geheel vernield is bjj den val. Lijken zijn er nog altijd niet gevonden. Te Portsmouth was dezer dagen het gerucht in omloop, dat het trans portschip Euphrates, mi-t II00 man Engelsche troepen op weg naar Indië, in de golf van Biscaye met man en muis zou verongelukt zjjn. Daar dit gerucht door geene enkele lijding wordt bevestigd, acht men het uit de lucht gegrepen. In den nacht van 12 op 13 December geraakte een petroleumbron bij Red llook in Pennsylvanie in brand, liet vuur deelde zich spoedig aan een reservoir mede, dat 250 sallons bevatte en in een oogenhlik geheel in brand stond. De brandende olie stroomde omlaag en slak een tweede reser voir aan. dal 25000 gallons bevatte en dat tot 's morgens 5 nur doorbrandde. Voorts stroomde de olie tol in de straten van het stadje Red llook, dat ge heel in de asch werd gelegd. 300 gezinnen zijn van alles beroofd. FRAmHRlJ K. Men verneemt dat de minister-president Freyciuel in den ministerraad zijn voornemen kenbaar heeft gemaakt, om aan den president der republiek een besluit ter teekening voor te leggen, waarbij de bezoldiging van 8000 frs, die de heer Bernard d'Harcourt zou genieten tot 19 Januarjj 1882 als ge zant builen werkelijke dienst, ingetrokken wordt. De aanleiding daartoe moet gezocht worden in den smaad, waarmede hjj den heer Waddingion, na zjjn aftreden als minister, in het publiek heeft overladen. -- Volgens de /fappel zullen op het ministeriële programma voorkomen: hervorming der magistratuur; vrjjheid van drukpers, vcrceniging eii verga dering; herziening van het openbaar onderwijs; strijd tegen het clerica- lisme; economische en maatschappelijke vraagstukken; eenige woorden be treffende den vredelievende» aard der buitenlandsche staatkunde De heer Littré geeft in een artikel over Frankrijks builenlandsch staatsbeleid in zijn tijdschrift Philosophie positive zijn vaderland den aad zich te schikken in de positie eener mogendheid van den tweeden rang, daar Rusland, Engeland en Dtiitschland nu de eenige groote mogend heden zijn, en den blik te wenden naar Algerië en zijne andere koloniën, als het voorname veld zijner werkzaamheid. Ook dringt hij aan op de noodzakelijkheid eener gestadige buitenlandsche politiek, gevrijwaard voor den regtstreekschen invloed der democratie, en waarschuwt tegen rcvolulo- naire bewegingen, waardoor dc mogendheden van Frankrijk zouden wor den vervreemd. De heer de Montalivet, lid van den senaat, is in 79-jarigen ouderdom overleden. Onder Lodewijk Philips was hij gedurende vele jaren minister van binnenlandsche zaken; ook was hij door dien vorst met anderen be noemd lol uitvoerder van zijn uilersten wil. Het gevaar, door den ijsgang op de Seine ontstaan, is gelukkig groo- tendeeis geweken. De rivier is echter tot aan den rand van de kaden ge stegen en de oppervlakte is nog met eenige ijsscholsen bedekt, die met duizelingwekkende snelheid door den stroom worden voortgezweept. Door eenige burgers werd in den omtrek van Choisy een onverschokken daad ondernomen. Nabjj de brug staat een klein huis. dat door den opzigter van de visscherij en zjjn vrouw wordt bewoond. De arme lieden werden midden in den nacht door hel overslroomende water verrast en hadden geen tijd meer om zich door de vlugt te redden. De ijsschotse» dreigden ieder oogen hlik hun wankelende stulp in een puinhoop te veranderen. Na herhaalde hulpkreten sloten ze zich in hun woning op en verwachtten niets anders dan den dood. Eindelijk werd men te Choisy den nood waarin de onge lukkige» verkeerden, gewaar. In allerijl laadde men een reddingboot op een met drie paarden bespannen sleperswegen. Op de plaats van hel gevaar aangekomen, werd zij met allen spoed te water gelaten en met vier wak kere gasten bemand. Zij ontzagen zich zelfs niet. zich op eenigen afstand van liet huisje, te midden van de afdrijvende ijsscholsen, te water te be geven om de door den dood bedreigde man en vrouw behoudeu aan wal te brengen.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2