COIR A H T, DONDERDAG 8 JANUARIJ. 1W. V. 0. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f2. met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 1.85, franco p. p. f 2.35, Hel Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, luiten de expeditie!, os ten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertenliën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cenls. It I i! I G T. Met 1 JanuariJ 1880 wordt de prijs der Courant op f 1.50 (franco p. p f 2.in liet kwartaal gesteld. Het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad blijf!, als tot nu toe, ook afzonderlijk verkrijgbaar. ST ADS-BERICH T KIS BURGEMEESTER EN WETHOUDERS van LEIDEN, Hcr/ien de openbare kennisgeving omtrent de \crpliehting tot het doen van aangifte voor de Nationale Militie, in de maand Januari 1880, voor hen die op den lsleD Januari van dit jaar hun 19de jaar zijn ingetreden, en alzoo de personen, geboren in liet jaar 1§G1, alsmede \oor hen die eerst na het intreden van hun 19df jaar, doch \óór het volbrengen van hun 20ste, ingezetenen zijn geworden, geplaatst in de Leidsche Courant van den 17den, 24sten en 81slen December 1879; Doe» tc weten dat tot deze inschrijving zitting wordt gehouden op het Raadhuis, van des voor- mi Mags 10 tol des namiddags 3 uren, bewoners van de wijken 1 2 en 3, 4 en 5 i) 6 op Maandag den 12 Januari. Dinsdag 13 Woensdag 14 D' n lerdag 15 Viij lag 16 voor de 8 en 9 of de buitenwijk, en dat de geboorte-akten, die de belanghebbende» bij de inschrijving, onder opgave der woonplaats van den ingeschrevene, hehooren over te leggen, dagelijks, de Zon dag uitgezonderd, zijn te verkrijgen ter Secretarie dezer gemeente (afdeeling Bur gerlijke Stand), van des voormiddags 9 tot des i.araiddags 3 uren, wanneer tevens \oor hen, die hier niet zijn geboren, aanvrage ter verkrijging dier akten kan wor den gedaan. En wordt deze door plaatsing in de Leidsclie Courant en bij aanplakking afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, i.KiDEN3 Januari 1880. v. d. BKANDELER, Burgemeester. E. KIST Secretaris. BINNENLANDSCUE BEBIGTEN. LEIDEN, 7 Januar(j. In de maand December zijn binnen de gemeente Leiden geboren: 128 kinderen, als: 65 zoons en 63 dochters, waaronder is begrepen 1 twee- linggeboorle. Overleden 173 personen, als: 25 mannen, 30 vrouwen, 73 zoons en 45 dochters. Gehuwd 22 paren. Gedurende bel algeloopen jaar 1879 zijn door de politie alhier opge maakt 229 processen-verbaal wegens misdrijven etc. en 252 wegens politie- overtredingen145 personen werden ter beschikking van de justitie gesteld, terwijl 391 personen wegens dronkenschap in voorloopige politie-hewaring geweest zijn. Voorts werd aan 474 personen nachtverblijf verleend en werden zij vervolgens naar httnne woonplaats voortgeholpen; 105 personen vielen in hel water, waarvan er 5 verdronken, terwijl er 42 branden plaats vonden, waaronder 5 van ernstigen aard. Bij beslissing van de vereenigde vergadering van Rijnland van heden, zijn aannemers van de Katwijksche werken geworden: van het le perceel (het maken van de gehouwen en grondwerken ten behoeve van het stoom gemaal) J. Visser Gz.te Papendrecht, en A. J. Schouten, te Alphen, voor ƒ213780; van het 2» perceel (verdieping van het uitwateringskanaal) H. Ben- nik HRz.te Vreeswjjk, voor ƒ112,600. Volgens een slaat voorkomende in de Staatscourant bedroeg de be lastbare opbrengst der ongebouwde eigendommen in de provincie Znidhol- land op 20 Oct. 1879 7,128,773.74% en is het bedrag der te heffen belasting over 1880 /921,868.42. Wegens tijdelijke stremming van de spoorwegdienst tusschen Mainz en Frankfort a/d M. zal de eerstvolgende verzending van brievenmalen voor Nederl. Oost-Indië langs den weg van Napels met de Fransche pakkelboolen geschieden op Vrjjdag 9 dezer met den trein, welke ten 7.50 'sav. uit Am' sterdam naar Arnhem vertrekt, in plaats van op Zaturdag 10 dezer, met den trein van 7.15 's m. uit Amsterdam. liet stoomschip If'ybertonvan Batavia naar Rotterdam, is op 5 Jan. van Porl-Said vertrokken. [Ie Koningin Emma is op 4 Jan. le Aljeli aangekomen. j De Staatscourant deelt mede dat uit de ontvangen rivierberigleu blijkt: Gp het Panncrdensche kanaal, den Neder-Rijn en de Lek bevindt Zich nagenoeg geen ijs meer; de loestand is zeer gunstig, zoodal de tegenwoor dige was vooreerst geen bezwaar kan opleveren. In den toestand van den Gclilerschen IJssel is weinig verandering gekomen. De rivier is geheel open tot Kampen. Het laat zich aanzien dat ook le Kampen de ijsgang niet lang meer op zich zal laten wachten. Op de Waal is de toestand verbeterd; was reeds in den morgen van deu 5lle° de rivier beuedën Opijncn grooten- deels open, in den namiddag van dien dag is ook op laatstgenoemde plaats de opruiming begonnen eu wordt thans uit Zaltbommel 6 Januarij 1 ure nm. berigt dat de ijssiopping tusschen Kossum en Hurwenen ten 11 ure vm. is losgegaan en doorgedreven. Het jjs bovenwaarts is nog blijven zitten, doch de opruiming daarvan kan nti spoedig worden verwacht. De Boven-Merwede te Gorinchem is thans open, alihans over de helft der breedte, zoodat ver dere verbetering op de Waaldie op de Maas een gunstigen invloed moet I hebben, niet zal uitblijven. Zoo als le voorzien was, is hel waterbezwaar in Noordbrabant op onrust barende wijze geklommen, le 's Heriogenboscb een waterstand veroorzakende nagenoeg gelijk aan dien van Maart 1876. De krachtige werking der Beer- sclic Maas heelt daartoe bijgedragen, terwijl de doorbraak te Driehuizenop den avond van 5 Januarij reeds 200 M. lang, bljjft vergroolen en het water meL groote kracht naar binnen stort. Het dorp Ojjen staat blank en Teef- felcn staat diep onder water. De toestand blijft hoogst zorgelijk; op deu 5d,n bestond er nog hoop om den dijk te behouden die Nuland, Rosmalen en Berlicum beschermt; omtrent deze waterkceriug, die een zanddijk is, zijn geen nadere bcrigten ontvangen. De ijsstopping tusschen Veen en Andel heeft stand gehouden en had eene doorbraak in den regter Maasbandjjk ten gevolge, waardoor de Bommelerwaard beneden den Meidijk is ingeloopen. De sterke val op de Boven-Maas ingetreden is eene gelukkige omstandigheid; zoolang eeliler de invloed van dezen val zich niet krachtiger benedenwaarts doet gevoelen, de Heerewaardensche overlaten water blijven aanvoeren en de ijsbezettingen te Veen en te Rijswijk niet opruimen, is in den toestand geen verbetering te wachten. Op het laatse oogenblik wordt uit Ticl, 6 Januarij, 3 ure nm. gemeld, dat de ijsbezetting Zennewijnen-Heesselt bezig is op te ruimen. De N. II. C. ontving gisteren nog de volgende berigten: Git Woudrichem: Ten gevolge van ijsverstopping op de Maas is lieden ochtend ten 7% uur de dijk tegenover Pouderoijen bezweken. Uit 's Herlogenbosch: De Meidijk is ingebroken in den Zuilichemschen vleugeldijk. Uit Bommel: Na de doorbraak van den Maasdijk is Brakelondergeioopen. De toestand van den Bommelerwaard boven den Meidijk, waarin Bommel ligt is veel minder zorgwekkend, daar de ijsdam te Rossitm gedeeltelijk los is en doorgedreven. De Maas loopt nu boven Rossum over den Kloosterwaard in de Waal, die nog veel verdragen kan. Was te Bommel sedert elf uur 85 centimeter. Omtrent de dijkbreuk te Oyen worden aan dat blad de volgende bijzon derheden gemeld: Nadat de Maas in den nacht van Zaturdag op Zondag een onrustbarende hoogte had bereikt, zoodat het water reeds hier en daar over den dijk begon te loopen, terwijl men den geheelen voormiddag bezig was geweest met kistingen aan te brengen, ontdekte men tegen 12 ure, dat er op de grens der gemeente een grondverschuiving aan de tiinnenzjjde van den dijk had plaats gevonden. Deze nam zoo snel toe dat er aan geen redden meer te denken viel. Weldra verkondigde dan ook het somber klok gelui, dat de dijk bezweken was, en stroomde de rivier met donderend ge weld onzen polder binnen. In korten tijd was alles als 't ware in een zee herschapen. Gelukkig dat de ramp over dag plaats had en de noodlge maatregelen genomen konden worden om de bewoners der laagste huizen met hun have en goed in veiligheid te brengen, althans zooveel mogelijk. Veel moest natuurlijk worden achtergelaten. De dijk was weldra vol van huisraad en vee. De meeste huisgezinnen vonden al dadelijk een onder komen. Rij den predikant onder anderen zijn twaalf personen ingekwar tierd met acht stuks vee, varkens enz. lutusschen, hoewel er gelukkig geen mensclienlevens te betreuren zjjnis de toestand treurig en dadelijke hulp een eerste vereischte. Het is nu reeds het vierdejaar, dat deze streek door het water geteisterd wordt. lieden wordt uil 's Bosch gemeld, dal er gedurende den morgen val

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1