LMBSCIISÏ €011 RAIT. a. 188». WOENSDAG 7 JANUARIJ. STADS-BERICHT EN PATENTBIADEK. BINNENLANOSCllE BER1GTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars f J.50, franco p. p. f2.—, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 1.85, franco p. p. f 2 .35. Hel Verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, luiten de expeditick astenAfzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertenliën is van 1 —4 regels 1.— iedere regel meer 25 ccnls. B E R I T. Met 1 Jannarij 1880 wordt de prijs der Courant op f 1.50 (franco p. p. f 2.in liet kwartaal <?esteld. Het Verslag- der Handelingen van den Gemeenteraad blijft, als tot nu toe, ook afzonderlijk verkrijgbaar. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN roepen bij deze op alle leveranciers, werkbazen enz., welke over het algeloopen jaar 1879 ten laste der gemeente eenige vordering hebbenom hunne rekeningen ten spoedigste, uiterlijk, vóór uit" Januari e. k.ter Gemeente-Secretarie (afdeeling financiën) in te leveren. Burgemeester en Wethouders voornoemd V. d. BRAiNDELER, Burgemeester. Leiden6 Januari 1880. E KIST. Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden, dat ingevolge art. 2 der Verordening, regelende de in vordering der plaatselijke belasting op de HOXDENf, ieder houder van een of meer honden, die aan die belasting onderhevig zijn, verplicht is, daarvan jaarlijks vóór of op den SI'*"1 Januari bij den Gemeente-ontvanger aangifte Ie doen, door inlevering van een behoorljjk ingevuld en door den aangever onderteekend biljet en dat bedoelde inschrfjvingsbiljetlen voor het dienstjaar 1880 kosteloos ten kantore van den Ontvanger verkrijgbaar zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, V. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, G Januari 1880. E. KIST, Secretaris. De WETHOUDER, Voorzitter van het College van Zetters te Leiden, doet te weten dat de ingevulde patentbladen over het 2'kwartaal, dienst 1879/80, bij liet College van Zetters, in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet verkrijgbaar zijn. dagelijks van één lol drie uren, van 7 lot en met 10 Januari eerstkomende. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Wethouder voornoemd. Leiden, 6 Januari 1880. M'. P. C. LIBRECHT LEZWIJN. LEIDEN, 6 Januarij. •s Rijks Museum van Natuurlijke Historie alhier ontving in den loop der maand December van het laatstafgeloopen jaar, door tusschenkomst van den weleerwaarden heer A. J. van Koolwijkr. k. pastoor te Curagao (west punt) eene vrij aanzienlijke verzameling schelp- en kreeftdieren ten geschenke, die door genoemden heer op Curasao werd bijeengebragt. Het geschenk is vooral belangrijk, omdat bij de voorwerpen zeer naauwkeurig de localileit is aangigeven, waar zij werden verkregen, terwijl de heer van Koolwijk daarenboven heeft gezorgd, om daar, waar hij daartoe in de gelegenheid was, van eenige soorten geheele reeksen van voorwerpen bijeen te brengen. Het geschenk mag dan ook veilig als eene belangrijke aanwinst voor het museum worden beschouwdwaardoor de gever zich allezins aanspraak op onze erkentelijkheid heeft verworven. Bij den uilgever H. J. Stemberg, te 'sHage, zal, van de hand van den heer 11. Witte alhier, onder den titel van »Floralia", het licht zien een handboekje voor de kennis en het kweeken van lievelingsbloemen. Elk stukje zal een geheel vormen en slechts 30 cents kosten; bij inteekening op 10 deeltjes slechts 25 cis het stuk. De roos, de lelie, de geranium en de fuchsia zullen in de eerste afleveringen behandeld worden. -- De Staatscourant bevat het eerste verslag van de commissie, belast met het afnemen van het examen van hen, die de bewijzen wenschen te leveren, dat zij tot de beoefening der natuurwetenschappen genoegzaam voorbereid zijn, vermeld in art. 4 der wet van 28 Dec. 1878. Tot liet doen van examen hebben zich 52 jongelieden aangemeld, waarvan er cén we gens ziekte verhinderd werd op te komen en vier zich gedurende hun examen terugtrokken. Aan 24 van de 47 overigen werd het getuigschrift wegens voldoend afgelegd examen toegekend, en wel aan de hh. J. Tjalling Alia, C. Bakker, .1. P van Eek, P. H. Eykman, F. van Leyden, S. Rui- tinga, C. M. de Jong, E. M. J. Conijn, 11. G. J. van Doesbnrgh, F. J. W. L. Canter Visscher, II. D. Sohlberg, Ph. Slijnis, N. Orie, H. F. Scholten, C. II. L. Ilaelde, H. A. Cohen, E. C. van Leersum, C Nicolaï, B Proper, F. L. M. Scliut, G. F. A. ten Bosch, J. Kijlstra, W. J. 11. Timmermans eq R. Witlemseu. Bij besluit van ged. staten van Zuid-Holland van 29 December jl. zijn het in de begrooting van de gemeente Woerden voor 1880 voorkomende sub sidie aan het Burgerlijk Armbestuur en de onvoorziene uitgaaf respectiveljjk verminderd met /985 en ƒ1000, te zamen 1985, ten einde deze som ge deeltelijk te doen strekken tol dekking eener uitgaaf van ƒ2100, door hun colhgie op de begrooting gebragt wegens kosten van het maken en voort durend onderhouden van een gemeenschappelijk jaagpad langs den Rijn tus- sclten Utrecht en Leiden Gedurende het jaar 1879 zijn van Harderwijk naar Indië gezonden 1764 man. en wel 861 Nederlanders, 533 Duitschers, 178 Belgen, 121 Zwitsers, 42 Luxemburgers, 11 Oostenrijkers, 6 Franschen6 Denen, 5 Italianen en 1 Zweed. In het jaar 1879 zijn met de stoombooten der Maatschappij "Zeeland" te Vlissingen aangekomen 24305 passagiers, van daar vertrokken 27175 Het stoomschip Prinses Marie, van Batavia naar Amsterdam, is op 4 Jan. van Napels vertrokken, en de Celebes van Amsterdam naar Batavia, is fcj) 5 Jan. van Napels vertrokken. Sedert het in werking treden op 11 December 1879 der nieuwe mili taire wetgeving, zijn door den krijgsraad in het 1' mil. arrondissement ge durende die maand de volgende vonnissen gewezen: P. C. G., plaatsvervanger van de ligting van 1879 bij het 3le regiment hu zaren, ter zake van eerste detentie in tyd van vrede gevolgd door arrestatie, veroordeeld tot twee maanden milit. detentie. Tegen dit misdrijl was bij de vorige strafwet, behalve eene detentie, nog bedreigd de straf van het ontne men der kokarde, minstens voor den tijd van één half jaar, welke straf voor een milicien niet alleen ten gevolge had, dal, zoo zijne ligting indien tijd met groot verlof werd gezonden, hjj onder de wapenen moest blijven, totdat hij de kokarde had terugbekomen, maar ook dat zijne reeds vol- bragte diensttjjd verviel. Had hij nn met dezelfde voornemens het feit ge pleegd in zijn 4de mihtiejaar, b. v. terwijl hjj gedurende eenige weken vóór de najaarsoeleningen onder de wapenen was en dus na reeds bijna 4 jaren zijne vcrpligtingen getrouw te hebben vervuld, dan had de kokardeslraf de ongehoord zware gevolgen voor hem gehad, dat hij vooreerst zes maanden (den lijd van het tnissen der kokarde) in activiteit had moeten blijven, en hij ten andere op nieuw voor 5 jaren was ingelijfd. A. K plaatsv. bij hel corps pontonniers, ter zake van 2' desertie in tyd van vrede, gevolgd door arrestatie, door niet te voldoen aan eene oproe ping in werkelijke dienstveroordeeld tot een jaar militaire gevangenisstraf en hem hel regt ontzegd om bij de gewapende magt of als militair geëm ployeerde te dienen voor den tijd van drie jaren. Onder de oude wet was deze man wegens dit feit verklaard vervallen van den militairen staud en veroordeeld tol drie jaren kroiwagcnslraf. C op den K.loteliug bij hel 5* reg. infanterie, gedetacheerd bij het al gemeen depót van discipline, ter zake van insubordinatie door het slaan van zijnen meerder in rang in lijd van vrede, verklaard vervallen van den militairen stand en veroordeeld lot vijf jaren militaire gevangenisstraf, in stede der vroegere kruiwagenstraf. De Staatscourant deelt mede dat uit de ontvangen rivierberigten blijkt dat het Pannerdensche kanaal, de Neder-Riju eu de Lek groolendeels van ijs zijn bevrjjd en de afvoer zonder eenige stoornis heeft plaats gehad. De toestand langs deze rivieren is thans zeer gunstig en baart geen zorg. Het ijs op den Boveii-Rijn en op de Waal is opgeruimd tot nabij Zenuewijncn leneden Tiel. De verwachting dat hel ijs op het benedengedeelte van de Waal en op de Boven-Merwedc geleidelijk zou opbreken heeft zich niet verwezenlijkt. De ijsbezettingen van Zennewijuen tot Heesselt, te Opijnen en te llellouw hebben stand gehouden, terwijl de fleerewaardensche overlaten in den namiddag van 3 January zijn gaan werken en by steeds wassende rivier veel water eu ijs op de Maas hebben gebragt. Hierdoor, in vcreeniging met hel opperwater van de Boven-Maas. is de wa terstand langs de Maasdijken tot zeer groote boogie gerezen, tip vele plaat-

Leydse Courant | 1880 | | pagina 1