V\A{ TELEGIIAAF, ADVERTENTIE]*. BUITENLANDSCHE BE1UGTEN. EMCEIiAKD. LONDEN, 4 Januarij. Op verzoek van de koningin zal de brigade-genraal sir Evelyn Wood de ex-keizerin Eugenie in dc volgende maand naar Afrika geleiden. Woensdag wordt het duiken bjj de brug over de Tay gestaakt, we gens het stormachtige weder. Twee kanonneerbooten zijn op de rivier gekomen om bij de verdere nasporingen te helpen; vijftien booten van de walvischvloot hoHden bij de zandbanken en langs den geheelen zeeboezem de wacht en overal op de omliggende kust wordt uitgezien, of er ook lij ken aanspoelen.' De directeur van den Nonh-Briiisch-Rdilway Company nam die maatregelen en loofde vijf uit voor elk lijk, dat gevonden wordt. De Engelsche reddingsbooten hadden in het afgeloopen jaar, vooral in de laatste weken, veel te doen. Hel gelukte aan haar bemanning 637 menschenleveus te redden en 21 schepen voor ondergang te behoeden. In het afgeloopen jaar hebben in Engeland niet minder dan 16637 faillissementen plaats gehad, waaronder 2546 financiële etablissementen, groothandels en fabrieken, terwijl de overigen voor rekening kwamen van kleine aflaires, bouwondernemers, koflijhuizen, enz. Het opera-gebouw te Torento, in de Vereenigde Staten, is door brand vernield. Twaalf personen hebben bjj dit ongeluk het leven verloren, o. a. de concierge, zijn vrouw en dochter en eeu tenorzanger. De schade wordt op/600.000geschat. 0e groote Amerikaansche kunstenaar Daniel Bandmann die er juist een voorstelling zou geven, heeft er zijn geheele garderobe bij verloren, welke een waarde had van ongeveer ƒ37500. FRANK RIJ K. Wegens het in beweging komen van het jjs op de Seine, zijn ver scheidene bruggen over die rivier voor het verkeer gesloten. Daar zware jjsschotsen in w ilde vaart worden voortgedrevenhebben die bruggen het zwaar te verantwoorden. Een noodbrug, gelegd ter vervanging van de Pont des Invalides, die hersteld wordt, is geheel vernield. Groote balken, tonnen, nu en dan huisraad of andere stukken hout, worden door de ijs- schotsen medegevoerd. Al de drijvende badhuizen op de Seine zijn in groot gevaar van losgeslagen en vernield te worden. Langs de Marne en de an dere takken der Seine hebben vele ongevallen plaats gehad door den woe denden stfoom, waarlegen niets bestand is. Het bedrag der inschrijvingslijsteu van de Figaro, voor de armen der stad Parijs, is gestegen tot de som van 933,321 fr. Het geregtshof te Parijs heeft dezer dagen uitspraak gedaan in de vol- gende zaak. Een melkverkooper en zijne vrouw zijn zes maanden lang preventief gevangen geweest op het getuigenis van een hunner kinderen van 8 jaren, dat zjjne ouders beschuldigde hunnen knecht, die eene erlenis ge kregen had, mishandeld, getrapt en naar een mestkuil gesleept te hebben, waarin zij hem ten slotte deden verdwijnen. De ouders ontkenden dit alles en smeekten hun kind wel te overwegen wat het deed. Het kind hield staande wat het gezegd had; het had alles gezien met eigen oog. Daar kwam echter op eenmaal de knecht, die hel slagtoffer heette te zijn van den melkverkooper en zijne vrouw, voor den dag. Hij werd ondervraagd en verklaarde nooit mishandeld te zijn geworden. Hij had zich verwijderd gedurende al dien tijd om redenen die hem slechts persoonlijk betroffen en het kind, dal zijne ouders zoo zwaar beticht bad, was een kleine ellende ling. De beklaagden werden nu vrijgesproken, en het is daarna gebleken dat het kind door een buurman was opgezet om valschelijk tegen zijne ouders te getuigen. Aan den buurman werd vervolgens een proces aange daan en hij werd veroordeeld om 3000 fr. schadevergoeding aan de zwaar beproefde ouders uit te keereu. De hertog en de hertogin van Edinburg zijn te Cannes aangekomen. De keizerin van Rusland, hoewel nog niet geheel buiten gevaar, is echter aan de beterhand. Nabij Nice wordt een sterrewacht gebouwd, die door den heer Bis- schofTsheim aan Frankrijk zal geschonken worden. Het terrein, dc bouw en de instrumenten hebben een som van 8 a 900,000 fr. gevorderd. Voor de jaarlijksche uitgaven is door den gever nog een som van 600,000 fr. bestemd. ITALIË, j Te Turyn is een oproer uitgebroken in de algemeene gevangenis. De raddraaijers braken hunne cellen open, .trachtten de anderen te bevrijden en wondden drie bewakers met hunne heimelijk vervaardigde wapens. De militaire wacht schooi toe en moest vuur geven, Een gevangene, die vijf jaar straf had, werd doodelijk gewond. DII1T8CHLAND. Omtrent den persoon van Werner, die dezer dagen te Berljjn als hoofd eener geheime drukkerij, werd gevangen genomen, worden de volgende bij zonderheden medegedeeld, llij is üuitscher van geboorte en 33 jaren oud, maar reeds op 17jarigen leeftijd nam hij dienst onder de poolschö insurgen- ten. llij kwam in Russische gevangenschap en werd naar Siberie gevoerd, maar spoedig in vrijheid gesteld op verzoek van de Duitsche regering, die daartoe door zijnen vader bewogen w as. Hij kwam toen iii Duitsche krijgs dienst en gedurende den Duitsch-Franschen oorlog moet bjj zich als soldaat goed gedragen hebben. Na den oorlog rigtle hij met een gewezen zetter eene drukkerij op, maar ging failliet. Toen nam hij dienst bij de Carlislen, geraakte in Spaansche gevangenschap, was bijna gefusilleerd, maar werd ten slotte alleen met verbanning uil Spanje gestraft en keerde toen naar Dttiischland terug. Reeds in Siberie schijnt hij met de nihilisten in aan raking gekomen te zijn en nu vestigde hij zich te Leipzig, waar hjj met de sociaal-democraten verkeerde. In het begin van 1879 vestigde hij zich te Berlijn. Men meldt uit Metz: De jjsgang op den Moezel heeft zonder werkelijke schade aan te rigten plaats gehad. Hel gevaar voor den boven-Moezel is geweken. Te Coblentz is het Moezeljjs geheel afgedreven. Het water valt. Hel jjs uit den Rijn dreef in digte massa's voorbij; sedert heden middag is de ijsgang zwakker. Van Bingen naar hoogerop zit het ijs nog vast. Het water op den Rijn is vallende. Tusschen Bacharach en de brug te Bingen is de spoorbaan op sommige plaatsen eenigzins afgebrokkeld, zoodat zij eenige dagen onberijdbaar zal wezen. Volgens berigt uit Wiesbaden van 2 Jan.. zat het ijs op den Rijn tus schen Maintz en Lorelic vast. Bij Rnsselsheim heeft een doorbraak plaats gehad. Russelsheim. Kaslheim en Flörsheim staan onder wateren inlaatst- gemelde plaats is een huis ingestort; ook met Rudesheim is dit het geval, terwijl het ijs zich in Bingerloch heeft vastgezet. Allerwegc heerscht groote bezorgdheid. De Ludwigs-spoorweg tusschen Frankfort en Maintz heeft het verkeer gestaakt. Uil Coblentz wordt van 3 Januarij gemeld, dat door zware regens en sterken wind in den nacht van 31 Dec. op 1 dezer, het ijs op Moezel en Nahe is losgeraakt. Tusschen 5 en 6 u. van 2 dezer stortte een geweldige massa ijs uit den Moezel en den Rijn. Toen het ijs was losgeraakt passeerden eenige vaartuigen de stad, dewijl zij, aanvanke lijk ingevroren zijnde, geen veilige haven hadden kunnen bereiken. Door den feilen jjsgang bezweek de gansche aanleg bij de spoorwegkraan op den linker Rijnoever. Als een bijzonderheid wordt uit Bonn gemeld, dal een jongman bij Plittersdorf, bezig zijnde met bet opvisschen van houtdat drijvende voorbij kwam, het ongeluk had met den stroom meegevoerd te worden. De schots, waarop hij zich bevond, had niet veel grooter opper vlakte dan een vierkanten meter. In de nabijheid van Gronau werd hij uit zijn gevaarlijken toestand gered. Volgens berigten uit Bacharach ligt het ijs bij Sonneck 6 meter hoog op den oever en heeft het jjs bij Lorch een eiland gevormd met een ijsberg van 10 meter hoogte. Van Bacharach lot Bingen ligt de geheele oever met schotsen bedekt, op sommige punten van den spoorweg 2 a 3 meter hoog. Bij lleimbach gemiddeld 1 meter. Deze plaats, alsook Rheindiebachligt geheel overstroomd; tol in de stralen liggen ijsklompen van eenige kubiek meter groot. Te Keulen is het water de stad binnengedrongen, zoodat de gemeenschap in sommige gedeelten alleen met schuitjes mogelijk was. Te Stuttgart is een timmerman met zijne vrouw en twee kinderen vermoord. De twee overige kinderen, eene dochter van 13 en een zoontje van 8 jaar, iigsen ten gevolge van zware wonden aan het hoofd hoogst gevaarlijk. De dader, een broeder van den vermoorden man, is voortvlugtig. Bij de ontdekking der misdaad vond men alles opengebroken en verschei dene voorwerpen over den vloer verspreid. De buren hadden reeds een paar dagen Ie voren meermalen gehoord dat er twist plaats had. De sneltrein van Weenen naar Pesth is de vorige week bjj het station Süszenbrunn gedeeltelijk uit het spoor geraakt. De locomotiel met tender en een goederenwagen vielen van den spoorwegdjjk af, maar gelukkig brak een kettingzoodat de volgende wagens bleven staan en de reizigers met den schrik vrijkwamen. Niet zoo gelukkig waren de machinist, stoker en conducteurs; deze lagen bedolven onder de steenkolen en de koffers en kon den niet dan met groote moeite daaronder vandaan gehaald worden. De stoker blies weldra den laatsten adem uit en de machinist en conducteurs zjjn zoo zwaar gekwest, dat men aan het behoud van hun leveu wanhoopt. TURKIJE. De goede verstandhouding tuschcn den Engelschen ambassadeur en de 1 Porte zal waarstjhijnlijk spoedig hersteld zijn. Van officiële zijde wordt ge- meldt, dal de heer La.yard een bevredigend onderhoud met den Snltan heeft gehad. De papieren van Köller zullen hem teruggegeven worden. Achmed- Tewfik zal eenigen tijd naar eene stad in het binnenland gezonden worden om hem tegeu de opgewondenheid des volks te beschermen. Over de keuze van die stad zal met den heer Layard in overleg worden gelreden. De heer Layard erkent, dat noch de grootvizier, noch de minister van politie de aan houding had bevolen. NEW-YORK, 4 Januarij. De bark Giacomino is te Baltimore aangeko men met vijf passagiers en zes man van de equipage der llomssia, die in een bootje op 250 mijlen van de Azorische eilanden zijn gevonden en ver schrikkelijk hebben geleden. MADRID, 3 Januarij. De inslructien in de zaak van Otrro Gonzales is heden avond afgeloopen. De beschuldigde loont hoegenaamd geen berouw. Volgens de verklaring van getuigen gaf hij zich sedert eenigen lijd aan misbruik van sterken drank over. Men gelooft ook, dat hij in den laatsten tijd geheim zinnige betrekkingen had aangeknoopt; doch dc beschuldigde ontkent dit ten stelligste. ST. PETERSBURG, 4 Januarij. De geruchten in de buitenlandsche bladen over de instelling van een regentschap, geheel of ten deele, zijn ten eenen- male ongegrond. finrgerlijke &taub. ONDERTROUWD: L. Steenvoorde, jm.23 j. en J. Steenvoorden, jd. 29 j. Overleden te Leiden Mejuffrouw CORNELIA HENDllIKA REMMEL1NG, Weduwe van JAN BUSÉ. De Executeur Testamentair, 4 Januari 1880. M'. 11. L. A. OBlïEEN. Ten Kantore van LEZWYN EIGEMAN, op het Rapenburg, Wijk I, N°. 39, te Leiden, wordt gevaceerd Dingsdags1/ oensdags en Donder dags, van 9 tot 11 ure, ter betaling van al dc Coupons, verschenen primo Januarij 1880, van de 2% pCts. Certificaten der volgende Ad ministratie-Kantoren als van: De Heeren KETWICH VOOMBERGII WED. W. BORSKI. A. K. P. K. VAN HARPEN EN PLUYM BACKER. S. D. SAPORTAS, VAN MAARSEVEEN LE JOLLE en BUYS KERKHOVEN. En De WED. H. F. TJEENK, c. s.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 3