op moeijelijkliedendie zich bij de restitutie ran de uitgegeven gelden heb ben voorgedaan, wensch ik zelfs dat belanghebbenden, reeds by hunne aan vrage, op.tiu.nne verpligting.iJot vergoeding van de te maken kosten worden opmerkzaam gemaakt en ken ik zells der politie het regt toe om, zoo daar toe termen zijn, vooruitbetaling te vorderen. lnlusschen wensch ik ééne uitzondering toe te laten. Wanneer ouders of voogden onvermogend zijn, dan behoort het financieel belang van den slaat te wijken voor den eisch der menschelijkheid en kunnen alle noodzakelijke uitgaven aan mijn departement worden in rekening gebragt. Omtrent de beteekenis der woorden //onvermogend" en //noodzakelijk" wensch ik in geene bijzonderheden te treden. Liever dan de ambtenaren te binden aan definities, die alligt noodeloos zouden knellen of aan formali teiten, die, waar spoed noodig is, vertraging zouden veroorzaken, doe ik beroep op hun doorzigt en hun pligtgevoel. Door het bescheiden gebruik dat zij van de thans verleende vrijheid zullen makenzullen zij aan Zr. Ms. regering de noodzakelijkheid besparen deze circulaire weder in te trekken. Volgens het Pad. is door 32 Nederlandsche industriëlen een protest ingediend bij den minister van koloniën tegen het besluit van genoemden minister, waarbij hij afwijzend beschikte op het verzoek van somibige in dustriëlen, om de aanbesteding van het bouwen van 48 bruggenten dienste der staatsspoorwegen op Java, in twee, drie of vier perceelen te splitsen, ten einde de geheele Ned. ijzerindustrie in de gelegenheid te stellen mede te dingen. Gedurende het jaar 1879 zijn uit Nederland 3045 vreemdelingen, als zonder geld of middel van bestaan zijnde, over de grenzen gebragt, Omtrent den toestand onzer rivieren, ofschoon op verschillende punten niet zonder gevaar, waren gisteren de berigten over hel algemeen niet om gunstig. Overal waren de rivieren met veel drijfijs bezet. Bij aanhoudenden was van hel water waren op sommige punten de oeverstreken overstroomd. Zoo meldt men uit Renkumvan den 2Je°: Door eene ijsverstopping onder Wageningen zijn, in niet minder dan 7 uren tijds, alle uiterwaarden, bin nenvelden en tuinen ondergeloopen. De inwoners, welke in het lage ge deelte van het dorp wonen, haasten zich om hunne kelders te ontruimen en nemen reeds maatregelen om hun have en goed naar veiliger plaatsen over te brengen Aan de steenfabrieken wordt met kracht gewerkt, om door afdamming de gestookt wordende steenen voor overstrooming te bevei ligen. De weg naar liet veerhuis is over zijn geheele breedte overstroomd, liet verkeer mel.de Betuwe is geheel verbroken. Zoo ver het oog reikt, is alles een bare zee. Den S1*"1 was hel water gaan vallen en dus de vrees voor overstrooming minder geworden. Uit Maastricht meldt men van den 2Jtn. De Maas levert hier weder een ontzettend gezigt op, daar zij heden nacht hare oevers heeft verlaten en ten zuiden van Maastricht een onafzienbaren waterplas vertoont. Het al daar gelegen dorp Ueugem ligt dan ook weder geheel door het Swater in gesloten terwijl een nieuwe Maasarm over de akkers en velden van het Wijkerveld stroomt en aldaar op de wegen naar de dorpen Scharn en Meerssen eene breedte van 200 meter beslaat. Eveneens ziet het er in het Bosscher- veldten noorden van Maastricht aan den linker Maasoever, treurig uit; daar staan de akkers en eenige huizen in het. water. De meeste kelders te Wijk-Maastriclilalsmede die der aan het riviertje de Jeker gelegen huizen staan vol water. Uit Oijen meldt men van den S'1'0, dat op de Maas ontzettend veel drijfijs was en het water wassende bleef. De hoogere uiterwaarden waren onder geloopen. Van den 4lc° wordt gemeld dat van Blaauwesluis tot Oijen de rivier nagenoeg aan hel noodpeil staat. Overal waren kistingen aangebragt. De weg Gassel--Cuyk was overstroomd. lieden wordt gemeld; Bij Oyen een doorbraak, de toestand van 's Her togenbosch is daardoor zeer zorgelijk, het water is reeds in de hoogste gedeelten. Uit Oss meldt men dat reeds gisteren, ten gevolge van het wegslaan van een stuk uit den dijk te Oyen alles de vlugt nam. In den avond van 15 December jl. is in het bureau van het station te Schyndel (spoorweg Boxtel-Wezel) ten nadeele van den chef van dat station van Voorsl-Catshoeken van de spoorwegmaatschappij ontvreemd: 2 bank- billellen van 100; 2 bankbillelten van 60; 2 bankbilletten van 40, waarvan een gemerkt VVR; 1 bankbillet van 25; 6 muntbilletten van/10. Te Kralingen had Zaturdag avond, ten gevolge van de onvoorziglig- heid van een kindermeisje, een begin van brand plaats, door liet omvallen van eene petroleumlamp, De vrouw des huizes trachtte onmiddellijk den brand te stuitrn; bij hare pogingen daartoe geraakte hare kleederen in vlam en bekwam zij hevige brandwonden. Men heelt de dame in eene sloot gedompeld om bet vuur te blusschen. Haar toestand is echter ge vaarlijk. Te Amsterdam werd door de politie eenigen tijd een jong beambte van de Hnllandsche spoorwegmaatschappij in liet oog gehouden wegens de grove verteringen, welke hij zich in een café chantant veroorloofde. Toen hij op zekeren avond in beschonken toestand verkeerde werd hij aange houdenen uit hel onderzoek, hetwelk de politie toen in de gelegenheid was in te stellen, naar de herkomst van zooveel geld, in den laatstrn lijd door dezen jonkman uitgegeven, volgde zijn bekentenis, dat hij verzuimd had gelden te verantwoorden en zich die had toegeëigend. Zaturdag morgen is nabij Sloterdijk de laatste wagen van een spoor trein, een bagagewagen, uit het spoor geraakt, losgesprongen en in het zand blijven zitten. Aan den weg werd daardoor mede eenige schade loe- gebragt. Zaturdag nacht brak te Zaandijk een hevige brand uit in de schuur van den papiermolen van Gebr. de Jong. vail Westzaan. Men is er nog iu geslaagd den molen te behouden. Van Terschelling wordt gemeld dat aldaar is gestrand de Engelsche driemastschoener Queen of Mistley, kapt. Biggs, met rondhout van Laguna, laatst van Harwich naar Hamburg. De equipage is met eigen boot aa: land gekomen. De bergers hebben bezit van het schip genomen. Laig. ging, om de op het gestrande schip aanwezige bergers af te halen, de rei dingsboot daarheen; zy sloeg echter om, en de personen, die er zichii bevonden, verdronken. Vijf mannen verloren daarbij het leven, nalatend 3 weduwen en 15 weezen. Te Arnhem kregen dezer dagen twee bleekersknechts twist; van won den kwam het tot dadelijkheden, en in zijn drift beet de een den anè den neus af. Op den avond van Nieuwjaarsdag had er in de nabijheid van Niem Buinen een treurig ongeluk plaats. De glasblazer J. de Ronde, te Mussé kanaal, zou een draai overgaan, in de nabijheid zjjner woning, met tig kinderen, waarvan hij het jongste op den arm droeg en het oudste aant hand had. Waarschijnlijk door een misstap, stortte de man met het kii op den arm van den draai in het snelstroomende water. Menschen.è gelijk met hem op den draai waren, grepen nog tijdig het kind, datj aan de hand had en dat ook al tot vallen neigde. In hel water riepf man nog: o God! mijn kind! en verdween daarna met het kind int diepte. Des nachts slaagde men er in het lijk van den man te vindet maar dat van het kind heeft men tol heden nog niet kunnen vinden. Het nabij Breda voorgevallen spoorwegongeluk, het stooten van w passagiers-trein tegen goederenwagens, is vermoedelijk veroorzaakt door tg verkeerden wisselstand, ontstaan door den moedwil van een ontslagen spoor wegwachler. Hij is gevat. Men meldt uit VenloOp Nieuwjaarsdag werden tw ee personen it de nabijheid van Viersen overreden door een goederentrein uit Venlo. Den lieden, door den drank bedwelmd, stelden zich met uitgebreide armen mij. den op de spoorbaanals om den in vollen rit zijnden trein tegen te hoir den. De machinist kou onmogelijk tijdig genoeg stoppen, omdat hij hei eerst bemerkte, toen de trein te kortbij was. Uit Venlo meldt men dat de conducteur der staatsspoorwegen B.dit aldaar in hechtenis is genomenverdacht wordt van oneerbare handelinget tegenover eene jongedochter, die alleen in een wagon reisde. Het feit haf plaats tusschen Roermond en Echt. sGRAVENlIAGE5 Januarij. Tot burgemeester der gemeente Olst is benoemd jhr. G. van Suchtelei van de llaare, vroeger burgemeester van Ileusden. Aan den heer S. J. Hosang is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als kantonregter-plaatsvervanger te Tilburg. By den rijkstelegraaf zijn benoemd: tot onderdirecteur A Pot, thans telegraphist le kl.; tot telegraphist le kl G. II. Peerboom, C. C. C. Rich ten, W. A. Poeschmann, D. H W. Laeyendecker, J. ZiltersteynJ. J.l Bierlee en D. P. Rinders, allen thans telegraphist 2' kl.tot telegraphist. 2' kl.J. W. Stevens en A. F. J. Kleyn, beiden thans telegraphist o' kl.; J. Buisman, thans leerling-lelegraphist; J. M. van der Poel, thans tele-, graphisl 3* kl.L. B. Claeren, thans leerling-lelegraphist; J. C. van der Maal, thans telegraphist 3« kl.en F. Ketner, thans leerling-telegraphist tot telegraphist 3e kl.: W. van Bork, I. N. Pisuisse, J. van der Sluis. Jj Loman, J. W. Fransen, J. 11. Reiniers, L. F. Witte, A Kaler Pz. en II Vertregt, allen thans klerk 2e kl.; tot opzigter 1' kl.: L. S. Steenvell en H. E. T. Molsum, beiden thans opzigter 2' kl. Door Z M. is de luit.-kolonel W. G. VVeier, van het 3' rcg. infanterie, op pensioen gesteld; voorts zjjn benoemd lij liet wapen der infanterie: bj het 1« reg., tot 1,B luit., de 2' luit. A. J. A. Opstelten, van het corps; bij het 3' reg., tot majoor, de kapitein-adjudant A. A. E. PliafF, van het 5e reg.; tot l" luit., de 2' luit. F. W. Driessen. van het corps; bij het 5' reg., tot kapitein 2' kl., de 1' luit. E. A. D. E. van Franckcnberg en Proschlitz, van het 2' reg.; lot leo Intl., de 2e luit. L. W. Taaie, van het corps; bij bet 6e reg., tot 1'" luit., de 2C luit. L. Thonus, van het corps; bij het 7' reg., lot kapitein 2' kl., de Is luit. S. S. P. de Lang Evertsen, van het corps; tot 1'° luit., de 2' luiit. II. W. Lansdorp, van liet corps, en J. de Bruine, van het le reg. Aan het dep. van koloniën is heden aanbesteed dc levering van den metalen bovenbouw van 41 bruggenten dienste der staatsspoorwegen op Java. Hiervoor waren 13 inschrijvingen ontvangen, waaronder slechts twee van Nederlandsche fabriekanten, liet minst was ingeschreven door de Société anonyme des travaux de la Dyle te Parijs, voor 80650. Mevr. de wed. E. Twiss, geb. Van der Pot, onlangs alhier overleden, heeft de volgende legaten gemaakt: aan dc Ned. herv. diaconie-armen in den Haag en aan de diaconie-armen der Ned. herv. gemeente te Rotterdam elk twee certificaten van inschrijving op het grootboek der 2% N. W. schuld elk groot ƒ1000: aan de Idiotenschool te 's llage en aan de inrigting voor doofstommen-onderwijs le Rotterdam ieder vier certificaten; aan de maat schappij van weldadigheid twee certificaten en aan de diaconessen-inrigling in den Haag onder directie van mevr. De Bronovo, tien certificaten 2% pel. N. W. schuld, elk groot ƒ1000. Heden middag ten 12 ure liep het paard, gespannen voor een der be stelwagens van de IJslabriek alhier, uit liet Maliestraalje met vuile vaart bij de brug over den nieuwen Uitleg in het water, in zijn val van den stei- len kant levens het voertuig medeslepende. De koetsier stortte van zijn ze tel in het water en werd daarbij aan het hoofd verwond. Het gelukte echter hem dadelijk te redden, waarna hij in een nabijgelegen huis werd opgeno men. Niet zoo spoedig slaagde men niet hel aan wal brengen van het schoone zwarte paard. Het beest bevond zich, besloten in het gareel, mid den in de vaart alleen met den kop boven water en worstelde met het drijfijs. Ten einde het tuig te kunnen lossnijden, moest een der omstanders te water gaan liet paard werd daarop bevestigd aan een schuit, lai.gsdtn Houtweg naar den Bezuidenhoulsclien weg geleid, waar het langs den min der steilen oever op het drooge werd gebragt.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 2