HliRGERZANGSCROOL. pi;r telegraaf, ADVERTENTIE N. te Berlijn en Rothschild te Franklort, vormt eene nieuwe maatschappij met 8 millieen mark kapitaal, onder 4 pet. rentegarantie des rijks, die alle ondernemingen der oude op de Samoa-eilanden overneemt en haar de mid delen verschaft tot afdoening barer schulden. - Ten aanzien van de ontdekking eener nihilistische drukkerij te Ber lijn wordt van oflïciense zyde gemeld, dal de politie reeds sedert gernimen tijd de overtuiging had verkregen, dat er tusschen de socialisten hier ter stede en de Russische nihilisten eene meer of minder enge verbindtenis be^ stond. Het ontdekken der geheime drukkerij heeft echter eene groote ver rassing teweeggebragt. RUSLAND. De regering heeft strenge maatregelen met betrekking tot de Israëliten genomen. Bij decreet worden de Israëliten van het grondgebied der Don- sche kozakken verdreven. Allen, die daar gevestigd zijn, moeten binnen twee jaren hunne onroerende goederen verkoopen en zich naar elders be geven. De Israêliten, die op de grenzen van Ressarabië wonen, werden, onder voorwendsel dat zij allen smokkelaars zijn, verdreven bij een decreet, dat reeds veertig jaar oud en voor deze gelegenheid opgerakeld is. Te Petersburg, Moskou en in andere groote sleden zijn de Israëlitische bandelaars, makelaars en beursbezoekers het voorwerp van nieuwe beper kende bepalingen, die huu het uitoefenen van hun bedrijf bijna onmogelijk maken. Aan de Petersburger Kotooje IVremja wordt uit de bergwerkstad Ufa, van 18 December, geschreven, dat aldaar in de ijzerfabriek van Jurgosan een diefstal van 8 millioen is geschied. De diefstal was gepleegd door bet beambtenpersoneel der fabriek zelf. DUNDEE, 1 Januarij. De duikers hebben heden de locomotief en drie wagens van den verongelukten trein in de Tay gevonden. Zij zetten hunnen arbeid voort. BERLIJN, 1 Januarij. Het handelstractaat tusschen Duitschland en Oos tenrijk is tot 30 Junij a. s. verlengd. LONDEN, 1 Januarij. Reuter meldt uit Yokohama van 13 December, via St. Francisco: De tusschen China en Japan hangende quaeslie betreflende de Lutschu-eilanrien zal in der minne opgelost worden. Beide landen zijn overeengekomen gevolmagtigden te benoemendie de punten van geschil zullen onderzoeken. St. PETERSBURG, 1 Januarij. De Golosmeldt, dat de regering een ont werp van wet in gereedheid brengt, ten doel hebbende bjjzondere straffen op te leggen aan degenendie zich schuldig maken aan het verspreiden van nihilistische begrippen onder de troepen. KONSTANTINOPEL. 31 December. Mahmud-Neddim-pacha heeft aan den ministerraad eene nieuwe verdeeling van het grondgebied des Turkschcn Rjjks voorgelegd. Hjj vvil de beslaande zestien Vilayets doen vervangen door 48 departementenieder met een gouverneur-generaalen de gouver neur der Sandjaks afschaflcn. Men verzekert dal Mahmud-Neddim-pacha verklaard heeft, dat hij ontslag zal nemen, indien zijn ontwerp niet goed gekeurd wordt door de Porte. I.VGEZUNUËV. WINTER IN DE STAD. De eene winter is stellig de andere niet; dat is uitgemaakt. Ik heb in mijn leven dikwijls hooren spreken van maagdelijk ijs en van maagdelijke sneeuw, maar. zoo de tijden niet veranderd zijn, ik kan er dezen winter moeijelijk aan gelooven. In en buiten de stad heb ik althans naar zulk jjs en naar zulke sneeuw uitgezien. Of de sneeuw soms het ijs bederft of het ijs de sneeuw, wil ik in het midden laten, doch daar ik als kantoorlooper overal kom, tot zelfs in de achterbuurten, heb ik dikwijls gedacht aan llildebrand. die vergunning vraagt om het ijs te haten. Als ik in mijne ondergeschikte betrekking durble zou ik, althans voor dezen winter, wel met hem willen instemmen. Niet dat het ijs op zich zelf nog zoo kwaad is, maar het is de sneeuw, die er bjjkomt en dan beide door de menschen zoo vuil gemaakt worden. Ik heb nog nooit zooveel asch- en vuilnishoopen gezien als dezen winter. De halve stad scheen lot één aschschuur ingerigt te zyn. Kom langs de Middelste-, Uiterste-, Oranje- en Waardgrachten. .Meer zal ik er maar niet noemen. Een dikke mist hangt over de gracht. Hij is onder de bruggen gekropen, waar bij nog dikker hangt, en hij is in de sloppen gedrongen, waar hjj tastbaar is. Het is of hij er ingeslopen is uit vrees van anders te spoedig uit de gracht door den wind te worden weggejaagd. Als ik beide handen in mijne zijden zet, kan ik, bij het bin nentreden van zulk een slop, met mijue ellebogen aan de wederzijdsche muren raken. Iu de graauwe, holle gracht liggen allerlei weggeworpen voorwerpen op het ijs, dat eigenlijk meer de kleur heeft van modderaclnige turfmolm. Oude schoenen het meest, dan oude manden, dan oud blikwerk en matten, tlet is of de winter met zijn ijs er toe drong, er voor bestemd is, eene algemeene opruiming te houden. Voor iedere deur, woning of slop is een asch- en vuilnishoop op het ijs geworpen De hoopen raken elkan der met hun voet en steken hoog boven den wal uit. Voor de sloppen overtreden zij de anderen. Hel is er stil aan die grachten. Blijkbaar heerscht er overal eene onverstoorbare kalmte. Een agent wordt er zelfs niet waar- genomen: dat behoeft dan ook niet. De kar-, asch- en vuilnisman komt er, zou men zoo zeggen, den geheclen wiuter ook niet; misschien komt hjj er nooit. Hij zou er anders karrevrachten, neen scheepsladingen asch en vuilnis kunnen opdoen, die nu met dooi in de gracht verzinken en alzoo het dempingssysleem bevorderen. Als men met zulk een winter ziet wat I de grachten ontvangen, die toch reeds in geen al te besten reuk staan, kan men nagaan wat er 's zomers inkomt, van hetgeen men niet ziet. Wat is dat alles graauw, nog graauwer op zulk een graauwen dag, dan i de gracht. Eene oude vrouw, met een giaauwe muis op het hoofd, komt j uil zulk een slop aansloffen. Zij houdt eene hark in de hand, waarmede zij uil een der asch- en vuilnishoopen een digtgetrapten blikken kolïijkctel oprakelt. «Nog goed genoeg om er schuurzand in te doen", geeft zij als ophelderend antwoord op de deswege gedane vraag van buurvrouw te ken nen. Als zij zich zelve eerst eens een beurt- gaf; maar. het zal de graauwe dag zijn en de graauwe omgevingdie in bel nadeel van de vrouw mede werken. Zou het misschien aan een ander deel van de stad beter zjjn? Want ik ben kantoorlooper en kom dus overal. Ik raak verzeild aan het einde van de Kraaijerstraal. aan de 4' Binnenvestgracht. Daar ligt een ont zaggelijke hoop puin; al de steenen, veel meer dan honderd, zijn uil dat puin gezocht en op het ijs gesmeten. Een blik langs die gracht doet asch en vuilnis en zwarte sneeuw ontwaren. Vlak voor de Kraaijerstraal hebben de jongens langs den hoogen wal van het Plantsoen eene glijbaan gemaakt. Het is er een gletscher in het klein, maar minder bekoorlijk. Roef! De jongens laten zich op een plank naar beneden glijden, totdat zij aan den overkant van de gracht en in een aschhoop teregt komen. Als zij in dit uitgezochte wintervermaak geen behagen meer scheppen, gaan zij yoor de verpoozing nog wat met steenen gooijen uit den puinhoop. //Baas" (jongens zeggen wel baas tegen een heer), "Baas, je mot hier niet overloopen 'oor", roepen zij mij toe. alsof zij dachten dat ik daartoe plan had, terwijl ik hunne onschuldige uitspanning met een onvermengd gevoel van vadervreugde gadesloeg, «je zou vallen". Toch nog verre van verdorven, dacht ik met een dankbaren blik naar boven, bjj het vernemen van deze waarschuwende kinderstemmen. Het was echter niet bij mij opgekomen langs dien hoogen wal te beproevenzonder hals of beenen te brekende «openbare wandel plaats" te bereiken. Neen, riep ik uit, toen ik later aan de Oude Ved vlak voor de Van-der-Wérflstraat kwam, ik blijf hij mijne bewering, dat de halve stad in eene asch- en vuilnissclutur verkeert. Dat had ik nu toch van zulke deftige grachten in het geheel niet verwacht. Van den betrekkelijk hoogen wal voor die straat toch kon men even zacht als geleidelijk zich over een zeer grooten asch- en vuilnishoop bewegenop het ijs begeven oversteken en dan alweer eene hoogte van asch en vuilnis ontmoeten om op den wal te komen van den Ouden Singel. Stom van verbazing heb ik staande op de Vlietsbrug, mijne handen ineengeslagen bij het aanschouwen van de bergen asch en vuilnis, die zich op het ijs langs den Vliet aan mijn oog vertoonden. Zoo de bewoners van de Ruime-conscientie-straat hiertoe hebben bijgedragen, zijn zij waarschijnlijk met huu consciëntie overeenge komen, niet benepen te handelen. AI mijn best heb ik gedaan om mij met dezen winter en het ijs te ver zoenen. Het zou wel gaan. Maar als de sneeuw zoo zwart gemaakt wordt en er als om strijd zooveel asch- en vuilnishoopen in onze grachten verrij zen, zou ik hopen dat er nooit, nooit meer winter kwam. Ik vertrouw, dat men mij op mijn woord gelooven zal, want ik zeg dit als kantoorloo per, en zulke loopers hebben doorgaans meer crediet dan andere, de cou- rantenloopers niet uitgezonderd. Oudejaarsavond, 1879. Voorspoedig bevallen van een flinken Jongen H. M. DAS VAN ALTENA. Leiden, 2 January 1880. Bevallen van een Zoon C. M. DUYSTER VAN LEEUWEN. Leiden, 2 Januari (Hoogewoerd). Volstrekt eenige kennisgeving. Heden overleed te Rotterdam, in den ouderdom van 61 jaren, onze ge liefde Schoonzoon en Zwager de Heer A. C. VAN DAM. Uit aller naam, Wed. Dr. C. W. 11. VAN KAATHOVEN, Leiden 30 December 1879. geb. Pompe. Weder werd ons oudei hart zwaar getroffen door het afsterven van onzen lieven AUGUST MARIE WILHELMna een verschrikkelijk lydcn van slechts eenige dagenin den ouderdom van ruim één jaar. F. A. WILII. SCllUDEL. Leiden, 31 December 1879. W. S SCHUDEL. Vervooren. Tot Inschrijving van leerlingen zal al.-nog worden gevaceerd bij den aanvang der eerste les, op Woensdag den S"1™ Januari 1880, des namiddass te één uur, in het lokaal der openbare Jongensschool op de Aalmarkt, alwaar voortaan de Zanglessen gegeven worden. De Commissaris-Secretaris, Leiden, 2 Januari 1880. 1'. DE 11AAS. NATIONALE BELOONING Van fr. 16,600 Groote GOUDEN MEDAILLE f DE ECHTE Spijsverterend, versterkend en koortsverdrijvend een zout met yzer vereenzelvigd en met de Kina ver mengd vormt het zekerst en krachtigst geneesmiddel tegen BloedsgebrekBloedarmoedegebrek aan krachten, aandoeningen der maaglangzame her stellingen gevolgen - van het kraambed, enz. FABRRIEKSMERK CS gedeponeerd TI PARIJS, 99, RUE DROUOT EN IN ALLE SOEDE APOTHEKEN Dépot te Leiden hij V K 8 W l .'IKIS Apotheker.

Leydse Courant | 1880 | | pagina 3