LËIDSCHË DINGSDAG 30 DECEMBER. BINNENLANDSCHE BKRIGTEN. IS7Ï). De Courant verschijnt dagelijks, Zen- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs dir Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. f 3.30, mei het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.83. Hel verslag afzonderlijk rs verkrygmiar voor 2.50 't jaars, huiten de eapeditiekoslen. Afzonderlijke nummers der Courant sijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p, Cents. lie prijs der Adverlenticn is van 1—4 regels ƒ!.-—, iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 29 December. By de heden ten raadhuize gehouden openbare aanbesteding betreffende het onderhoud van een gedeelte van het Delttsche jaag- of trekpad tot aan de voormalige Knipbrug, gedurende den tijd van 5 jaren, is als minste in schrijver, voor de som van 277 's jaars, aannemer geworden P.O. De Vries, alhier, terwijl bij publieke verpachting der mestspeciën, afkomstig uit de riolen en kolken binnen deze gemeente, voor den lijd van een jaar pach ters zijn geworden J. W. Filippo Jz.voor ƒ0,32 per kub. meter van de kolkspecie, en J. Van lilden, voor ƒ0,23 per kub. meter van de rioolspecie. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, brj partyen van 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ22.50, 4.60 en ƒ230; de laagste ƒ22.50, ƒ4.50 en /2.25. Het hoofdbestuur der Leidsche maatschappij van weldadigheid deed in de vorige week een beroep op de liefdadigheid zijner stadgenooten, tot het verkrijgen eener extra-bijdrage, ten einde in dezen strengen winter eenige hulp te verschaffen aan de ruim 300 gezinnen, wier belangen het zich heelt aangetrokken, gezinnen, die niet in de termen vallen om door dia- coniën bedeeld te worden, maar die in dezen tjjd door tijdelijke hulp voor geheelen ondergang kunnen behoed worden. Dal beroep van het hoofdbestuur is niet te vergeefs geweest en vond bij menigeen sympathie, blijkens de in ons vorig nommer voorkomende opgave der ingekomen giften. Zou echter de veronderstelling te gewaagd zijndat die giften aan het hoofdbestuur nog in ruimere mate zouden zijn toegevloeid, bijaldien velen zich niet een verkeerd denkbeeld vormden van hel doel en de werking dezer maatschappij in ons midden, waartoe de naam wel eenigzins aanleiding geeft Velen verkeeren in de meening dat de Leidsche maatschappij eene afdecling is van de bekende groote Maatschappij van Weldadigheid. Voor deze meening bestaat echter niet de minste grond gelijk dat dan ook in de jaarljjksche verslagen van het hoofdbestuur herhaaldelijk in het licht werd gesteld. De Leidsche maatschappij heeft een eigen zelfstandigen werkkring, zij is eene iurigting die ten goede komt aan ingezetenen van Leiden en staat in geen verband met de bedoelde maatschappij. Wij achtten het niet overbodig, tnet het oog op het beroep van het hoofdbestuur uitgegaan, hierop nog maals de aandacht te vestigen. Het tijdstip van den herijk der maten en gewigten voor hel jaar 1880 is voor de gemeente Leiden bepaald op eiken Dingsdag, Woensdag, Donder dag en Vrijdag, van 6 Januarij tot 31 Maart. De commissaris des konings heeft in het belang der openbare orde en moraliteit aan de gemeentebesturen verzocht aan het verlangen van den minister van waterstaat te voldoen, om voor den herijk lokalen aan te wijzen, waarin geen sterke drank wordt verkocht of althans zorg te dragen datzoolang het lokaal voor het publiek geopend is, geene gelegenheid tot drankgebruik worde verschaft. Men schrijft ons: Met ar en paard, of met slede beladen met koop mansgoederen en een paard er voor, werd II. Zaturdag het ijs langs den Vliet bereden, liet ging de spoorwegbrug van Leiden— Woerden onderdoor. Waarschuwingen dat er gespuid wordt, worden meestal in den wind ge slagen. Men bouwt op de dikte van het ijs, dat werkelijk bij de menigte sneeuw zoo dik niet geworden is. Nu althans heeft de kortstondige dooi reeds gaten in het ijs gemaakt. Er is overal eene menigte riviervisch in de bijten langs vaarten en kana len gevangenwaaronder ook dikke paling. De verkoop van dien visch verschaft sommigen nog een stuk brood. De visch, die het, van licht en lucht verstoken, te benaauwd kreeg onder ijs en sneeuw, zocht het open water. Onder ijs alleen kan de visch het anders lang uithouden. Een slecht vooruitzigt voor de hengelaars, die het volgende jaar in de polder- slooten weinig of geen levenden visch zullen opdoen. Zoo doet de gure van alle weelde misdeelde winter gebrek onder de vogelen en sterfte onder de visschen ontstaan. De minister van binnenlandschc zaken heeft ter kennis van belang hebbenden gebragt, dat met 15 February 1880 de betrekking van leeraar in de natuurkunde, scheikunde en natuurlijke historie aan de rijks- hoosere burgerschool met driejarigen cursus te Warffum openvalt. Jaarwedde ƒ1800. Zij, die voor deze betrekking in aanmerking wenschen te komen, moeten zich vóór of op 10 Januarij e. k. aanmelden bij den inspecteur van het middelbaar onderwijs, dr. D. J. Steyn Parvé te Leiden. Door de staals-commissie voor het practische apothekers-examen zijn, na met goed gevolg algelegd examen in de artsenybereidkunst en in de schei kundige analyse, tot apothekers bevorderd dehh.: L. C. Robaard Ivzn., geb. te Hoogeveen, G. H. M. Verlinden, geb. te Bergen-op-ZoomJ van Riel Jr. geb. te Delft, 11. J. de Zaaijer, geb. te Groningen, P. Lceudcrtz Jr.geb. te Arnhem. Door den minister van waterstaat enz., zijn de directiën der spoor wegmaatschappijen nitgenoodigd ten einde bij eventueelen watersnood alle hulp te kunnen verleenen voor het vervoer van personen en goederen, reeds nu de noodige maatregelen te nemen, om in lijds gereed te zyn. -- Men meldt aan het f I).De gepens. generaal der infanterie, adjudant van Z, M. den koning in buitengewone dienst, H. F. K. Duycker, heeft, op grond van zijn Imogen leeftijdaan Z. M. ontslag gevraagd uit zijn betrek king van kanselier der Nederlandsche orden. Men verzekert, dat Z. M. het voornemen heeft te kennen gegeven, om H. D. adjudant in buitengewone dienst, den luit.-generaal J. Van Swieten, met deze waardigheid te bekleeden. Het stoomschip Prins Hendrik, van Amsterdam naar Batavia, is op 25 Dec. van Port-Said vertrokken. Iu den nacht van 22 op 23 dezer is te Rijswyk ontvreemd: ongeveer ƒ800 aan bankbillelten van ƒ100, ƒ60 en misschien ƒ40, in een langwer pig vierkant doosje, lichtgraauw van kleur, met twee engeltjes op het dek sel; ongeveer 300 aan rijksdaalders en eenige quitanties ten name van J. S. te Rijswijk, in twee eikenhouten laadjes met koperen knopjes. Wijlen de heer J. van der Hoeven heeft 10000 aan de R. K. armen te Woubrugge gelegateerd. Met toestemming van hel hoogheemraadschap Rijnland is door het ge meentebestuur van Gouda een kortere weg gemaakt voor hen, die den weg van Utrecht naar Rotterdam berijden. De smalle brug over de Hanekraai- sluis is veranderd tot een rijbrug, met trottoir voor voetgangers. Te Rotterdam is Vrijdag nacht, ten huize van den heer Gunneweg, horlogiemaker in de Leeuwestraat, een stoute diefstal gepleegd. De bewo ner was met zijn gezin naar Amsterdam en er was niemand in huis. Des morgens zag een agent van policie aan een der winkelramen het blind en de onderste ruit verbroken. Toen de heer Gunneweg, per telegraaf met de ontdekking irt kennis gesteld, in den namiddag was te huis gekomen, werden vermist 5 gouden, 31 zilveren en 2 koperen horloges. De kast en hel raam waren zeer hecht gesloten geweest, zoodat de dader of daders een mocijelijk werk hebben gehad. Uit Dordrecht meldt men aan het /V.i v. d. D.: Naar men verneemt, zal het vastzetten der rivieren aanleiding geven tot het herhalen van ijsop- ruiming door middel van ontploffingsmiddelen en het rammen met zwaar gebouwde en krachtige stoomschepen, op de wijze gelijk dat in de nabij heid dezer stad op de Nieuwe Merwede in 1870/71 is verrigt. Welligt dat eene proef met daarvoor geschikte gepantserde oorlogsvaartuigen aanbeve ling verdient, zoo noodig ingerlgt volgens het systeem Ceuvct, te meer daar bij de verdediging van ons land dergelijke diensten, bij het beletten van rivierovergang door den vijand, van onze oorlogsschepen kunnen gevorderd worden. De mogelijkheid om dit te kunnen doen, kan thans in het alge meen belang en op nuttige wijze worden beproefd. Door den burgemeester van Amsterdam is tot hoofdinspecteur van politie aldaar benoemd de heer J. A. Hazenberg, thans inspecteur van politie le kl. Te Amsterdam is door de politie de hand gelegd op eene dame, van beroep modiste, die in 1873 wegens frauduleus bankroet de wijk nam naar Brussel en naar het bleek in de meening verkeerde, dat het geheugen der geregtigheid korter was dan de 7 jaren, die zij in België doorbragt. Aan de stations van den Goslerspoorweg tusschen Zutphen en Amster dam bevonden zich Donderdag II. 1460 volgeladen wagens met goederen uit het buitenland en de noordelijke provinciën, allen voor Amsterdam bestemd. Daarvan bevonden zich op de goederen-stations aan het Funen le Amsterdam 900 wagens, die nog gelost moesten worden. Uit Apeldoorn meldt men dat Woensdag-avond 11. M. de koningin in het paleis op het Loo voor een aantal kinderen van de aanzienlijkste inwo ners dier plaats een kerstboom heeft opgerigt, welke voorzien was van ver scheidene prachtige geschenken. Dien avond werd door den koning aan de

Leydse Courant | 1879 | | pagina 1