LE1D8CHE COD Kit V. 304. ZATURDAG 27 DECEMBER. STADS-BERICHTEN BINNENLANDSC 11E UEBIC.TEN De Courant verschijnt dagelijks. Zen- en feestdagen uttyesotuierd. De prijs der Courant is per vierendeel ja ars ƒ3.franco p.p. f li. 50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.30, franco p. p. 3.ö5. Het verslag afzonderlijk is vei-kryghaif imor 2.5*' 'sjaars, builen de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der AdvertentiCn is van 1—4 regels ƒ1. iedere regel meer 25 cents. Uithoofde van het Kerstfeest wordt Donderdag-avond en Trydag-avond deze Courant niet uitgegeven. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gezien hel adres van J. Stoeke, mannfaciunrverver, wonende alhier, houdende verzoek om in zijne manufaciunrververij, gelegen aan het Leven daal n°. 50, ecne stoommachine te plaatsen Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n°. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bfilagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Woensdag den 7'1"1 Januari aanst., 's voormiddags te elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, V. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 24 December 1879. E. KIST, "Secretaris. LEIDEN, 24 December. 65 35 9! .29 Ten behoeve van de burgerlijke dienst in Nederlandsch Indië worden tjjdelijk, voor den tjjd van één jaar, verlangd twee geschikte jonge en kraclilige veeartsen. Deskundigen, in het bezit van een diploma van vee arts verkregen aan 's rijks veeartsenijschool, die genegen zijn om die lijde lijke commissie te aanvaarden, kunnen zich lot en met 7 Januarij 1880bij gezegeld request, tot het dep. van koloniën wenden. De heer F. Basch, die zich als prestidigitateur een goeden naam heeft verworven en op verschilleude plaatsen met succes is opgetreden, is voorne mens eerstdaags in den schouwburg alhier eene voorstelling te geven, waar schijnlijk op Donderdag 1 Januarij aanst. Heden morgen, omstreeks 8% uur, is een jongen van 14 jaar, ge naamd J. B.wonende in de Koolstraat aan de Heerengracht, door het ijs gezakt, doch spoedig door een tweetal mannen gered. -- Men schrijft ons: Mist doet geen dooi verwachlen, zooals dan ook telkens blijkt dat bij ophelderend weer de vorst zich weer verheft. De winter bragt nu menigen dag wolkeloozen zonneschijn en windstilte, eigen schappen die den geheelen zomer ontbroken hebben. Bij een barometerstand, die dikwijls eene buitengewone hoogte bereikt en, kenmerk van eene drooge lucht, nergens merkbaar daalt, vermeerdert de strenge koude, die vooral in Midden-Europa voortdurend heerscht, weinig of niet. Met een zuidelijken wind vriest het hevig; uit het noordoosten neemt de koude afuil het noord westen kan zachte temperatuur verwacht worden. Doch bij het raadplegen van den barometer, kan de winter nog lang duren. Geljjk in den eenigen strengen nacht van 8 December 1871 veel groenblijvend geboomte bevroor, na een nat najaar, waarbij ook de wijnstok niet aan de vorst ontkwam, zoo heeft de vroeg begonnen felle vorst van deze maand, niet van eenen nacht alleen, schade gedaan in alle kweekerijen aan Rhododendron's, Aucuba's en eenige andere groenblijvenden. Het hout, dat na een zoo natten, zon nebozen zomer als van water doorweekt was, liep nu nog meer gevaar dan in 1871 te bevriezen en daartoe bragt de nacht van den 9<,tn, toen de thermometer 4" Fahrenheit leekende, het zjjne bij. Het zal later blijken dat er veel verloren is gegaan of door gemis aan groeikracht bezwjjkt.wat nn nog schijnbaar Irisch zich slaande houdt. Door de geneeskundige staatscommissie te Amsterdam zijn tot arts bevorderd de hli. H. J. van Rbijn, J. M. Korver, doctorandi, en P. J. Kintz candidaat-arts. Het getuigschrift voor het eerste gedeelte van het arts-exa men is uitgereikt aan de bh. B. W. Siemens, doctorandus, en J. C. Driesscn, caud. arts. Dezer dagen hebben te Amsterdam op het terrein van de kon. fabriek van sloom- en andere werktuigen proefnemingen plaats gehad met eene brandkast van den heer Samuel Chatwood, te Bolton. Op die brandkast zjjn achtereenvolgens toegepast de vuurproef, de valproef en de inbraak- proef, zooals die plaats hadden bij den wedstrijd bij gelegenheid van de tentoonstelling dit jaar te Arnhem gehouden. Wij ontvingen heden een monster van het papierzooals dit na den afloop der proefnemingen uit de brandkast is te voorschijn gekomenen moeten erkennen dat liet gaaf en ongeschonden is. Wij mogen echter niet nalaten hierbjj le vermelden dat de heer Noppen, bestuurslid van de Arnhemsclte tentoonstelling en van den internationalen wedstrijd aldaar, openlijk beeft te kennen gegeven dat de hier genomen proeven niet met de te Arnhem genomene konden geljjk gesteld worden. Van wege het ministerie van buitenlandsche zaken is ter kennis ge- bragl van hen die zich ter bekoming van werk naar België wenschen tc begevpn, dat, volgens eene mededeel mg van Zr. M\ gezant te Brussel, de hier te lande bestaande meeningals zoude aldaar ruimschoots gelegenheid zijn tot hel verkrijgen van arbeidvoor het oogeuklik geheel onjuist is. lil verband mei de geopperde plannen tot hel aanbieden van een na tionaal huldeblijk aan generaal van der lleydenden "onderwerper van Atjeh, verdient het de aandacht dat, naar de M. C. verneemt, de heer J. Ph. Menger, eerste stempelsnijder aan 's rijks munt, te Utrecht, op het oogen- blik bezig is aan een eerepenninggewijd aan generaal van der Heyden. Ouder Rijswijk heeft men zich gisteren-nacht door het uitsnijden van een glasruit den loegang verschaft tot de woning van den landbouwer Spring- huizen. Een kabinet is opengebroken en daaruit ontvreemd ƒ1000 aan specie en 200 aan bankpapier. Een laadje, waarin ongeveer 800 aau goudgeld lag, heeft men onaangeroerd gelalen. De hulponderwijzer der openbare lagere school le Poorlugaalde heer de Recht, begaf zich Zondag op schaatsen van daar naar Oud-Beijerland. Men vreest, dat hij in een wak is gereden en verdronken; althans men heeft niets meer van hem gehoord. Op den tweeden Kerstdag zal te Amsterdam, naar hel HU. meldt, des morgens in de Ev Luth. Oudekerk, onder de leiding van den heer Daniël de Lange, een cantate van Johann Sebastian Bach ten gehoore worden gebrast. Een onzer landgenootenthans in den vreemde woon achtig, de heer Hoos, zoowel als mcj. van Gripekoven, uit Leiden, en eene zeer verdienstelijke dilettante zullen medewerken om aan dit bezielend meesterstuk ten volle regL te laten wedervaren. Als een bijzonderheid wordt uit Monnikendam gemelddat de genees heer W. Kerbert en de heer Sistermans, stalhouder, van uit die plaats met paard en ar, over de Goudzee, een bezoek aan het eiland Marken gebragt hebben. Naar men verneemt, moet het ongeveer 40 jaren geleden zijn, dat de eilandbewoners op deze wijze bezocht werden. Te Kempen, in het Belgische deel van Limburg, heeft een moord plaats gehad. De spoorwegbeambte Jansen, woonachtig aan den weg Ittsscheu Kempen en Huls, was wegens het misbruik maken van sterken drank uit zijne betrekking weggezonden. Niettemin bleef hjj een slaaf van den drank en leefde met zjjne vrouw, die van goeden huize was, en zijne 3 kinderen in oneenigheid. Vrijdag heeft hij met een zwaar stuk ijzer zijne vrouw de hersenpan verbrijzeld. Hij is aan de justitie overgeleverd. Te Zwolle heeft eergisteren avond eene hardrijderij van jongens plaats gehad met eleclrische verlichting van het terrein. Van de 120 jongens, die zich hadden aangemeld, was door loling een 40-tal tot den wedstrijd toe gelaten. De 20 die hel eerst afgereden waren kregen ieder 25 cent; de 10 die daarop volgden, eenige ponden spek; acht der overigen een ham, lerwjjl de prijs- en premiewinners, behalve de ham, in het bezit werden gesteld van cut e:et zilver gemomeerden sigarenkoker en ecu zilveren sigarenpijp. De wedrit werd afgewisseld door een wedloop op klompen om eenige kle dingstukken. Waarschijnlijk zal van de opbrengst nog p, m. ƒ150 voor de armen kunnen worden afgezonderd. Ook heeft aldaar de gecosttimeenlc sehipperswedstrjjd plaats gehad. In feeslelijken optogt trokken de gccostu- uteerden en verdere leden der vereeniging, omstuwd door tal van belang stellenden en begeleid door de muziek der schutterij, naar de haan op de stadsgracht. 32 mededingers dongen naar de uitgeloofde prijzen. Zalurdag avond II. onlslond er brand in den stal van de weduwe Storm le Udenhouiwaardoor de woning met inboedel, stat niet het aanwezige hooi, 4 koeijen, 3 kalveren, 3 varkens en 1 paard zijn verbrand De brand moet vermoedelijk in het hooi zijn ontstaan en wel door onvoorzigtigheid met een lamp. Omtrent hel te Deurne voorgevallen spoorwegongeluk meldt men nader dal de hooldconducteur en de pakmeesler van den Eindltoveiischen trein terstond werden gedood, nog met hun schrijfgereedschap in dc hand, zóó danig lusschen de verpletterde bagagewagens geklemd, dal men hunne lijken uit de planken moest loszagen. De oorzaak van het ongeluk is nog onbe kend. Ruim 30 wagens zijn vernield of beschadigd. De verongelukte hoofd- conducteur laat eene weduwe met 7 kinderen na. Een arbeider op een der dorpen bij Eindhoven heeft het volgend mid del uitgedacht, om zijn zevental kinderen bij gebrek aan kagehel en brand stof legen de koude le vrijwaren. Hij heelt in bet midden van hel vertrek, door hem bewoond, een kuil gegraven, zijn zevental daarin geplaatst, en toen den kuil verder met hooi aangevuld tot slechts dc hoofdjes er uit kwa men; de kinderen waren daardoor heerlijk verwarmd, en maakten zich vro lijk met hun zonderlinge verblijfplaats. In eene door een 30-tal leden van de afdecling Leiden en Omslrekcn der Nederl. Maatscli. voor Tuinbouw en Plantkunde bijgewoonde gewone vergadering deed de heer Wille, naar aanleiding van eenige door den heer Leefkens te Beverwijk ingezonden modellen van geprepareerde zinken plan- ten-etiquetien omtrent planten-etiquetteu in het algemeen eenige mededeeliu- gen. Hij deed daarbij voornamelijk uitkomen dat de qttaestie der etiquetten lang zoo eenvoudig niet was als men oppervlakkig zon meenen. Om dit te staven besprak hjj achtereenvolgens de verschillende soorten van etiquetten, waarmede door bent in zijne betrekking vele jaren proeven waren genomen.

Leydse Courant | 1879 | | pagina 1