Heden ochtend ten 11 nre is in eene woning op de Beestenmarkt een hegin van Brand ontslaan, door het droogen van goederen bjj een kagchel. De bewoners slaagden er in dien te bhtsschcn. Gisteren avond laat had er op de Hoogewoerd, tnsschen de Kraaijer- en Rijnstrateneene botsing plaats tusschen twee wagens van den tramway, naar wij vernemen ten gevolge van het niet ophouden van den eenen wa gen bij den wissel aan de Watersteeg tot dat de wagen, die nog van de Plantage moest komen, was gepasseerd. Met eenige beschadiging aan de rjjtnigen liep dit ongeval gelukkig af; een meer naauwlettend toezigt is zeker niet overbodig. --- Men meldt ons uit Warmond: De collecte, door burgemeester en wet houders alhier gehouden ten behoeve der noodlijdenden in dit saizoen, heeft opgebragt /425, terwijl lol hetzelfde doel de Harmonie van War mond zich voorstelt in den loop der volgende maand een concert te geven, waarvoor reeds vele plaatsen zijn genomen tol een bedrag van p. m. ƒ120. Ook zijn er bijdragen ingezameld voor het oprigten van een Kerstboom ten behoeve der kinderen van de protestantsche Zondagsschool. De commissie te Utrecht, belast met het afnemen van het examen van apothekers-bedienden, heeft geëxamineerd in hare zittingen van 12,15, 17 en 19 December 16 candidate!). Van dezen zijn toegelaten de hh. W. de Boer, F. J. J. Hansen, C. J. de VogelII. L. van l.eyden, W. 11. C. G. Keyser, A. v. d. Hoek, J. II. FaberA. Adams, W. v. d. Hoonaard. Afgewezen zijn 6 candidaten 'teruggetrokken heeft zich 1 candidaat. Blijkens een van den gouverneur-generaal van Nederl.-Indië ontvangen beriglbedraagt de raming van den kofïijoogst op Java voor hel loopende jaar, op ultimo November, 1.257,355 pikols, waarvan zijn ingeleverd in de pakhuizen 1,245,484 pikols. Het stoomschip Voorwaarts is op 20 Dcc. te Batavia aangekomen. De Madura is op dien dag van daar vertrokken. Van Napels vertrokken op 20 Dec. de Prins IJendiik naar Batavia, en de Prins vnn Oranje naar Amsterdam. Te Dordrecht werd Zaturdag morgen door den koopman en winkelier J. W. Kahrel, wonende aan de Voorstraat, bij de politie kennis gegeven, dat er in den nacht tusschen Vrijdag en Zaturdag te zijnenl diefstal had plaats gehad van effecten en geldswaarde, volgens de verklaring van dien heer tot een bedrag van niet minder dan p. m. 70.000. Uit de opgaven van den heer K. zou moeten blijken, dat bij dien nacht, ten ongeveer 2 ure tehuis gekomeu, alles nog in goede orde heeft gevonden, en hieruit dus zijn af te leiden, dat de diefstal tusschen 2 uur en Zaturdag ochtend is ge pleegd. De gedane opgaven zijn bij proces-verbaal geconstateerd, Teekenen van gepleegd geweld zijn niet ontdekt. De justitie te Dordrecht heeft zich naar Giessen-Nietiwkerk begeven, om een onderzoek in te stellen naar een daar gepleegden moord op eene weduwe. Het vermoeden zou bestaan, dat een der familiebetrekkingen der vermoorde vrouw die misdaad zou hebben gepleegd. Bij de Zaturdag door de ijsctub te Amsterdam gehouden hardrijderij in liet Vondelspark. waaraan 74 liefhebbers deel namen, is de eerste prijs' van ƒ200 behaald door M. A. Casielein, van Stiawoude; de tweede van 60 door Arie van den Berg, van Benthuizen; de derde van ƒ30 door Jacob Kooistra van Wiens. Het afgebrande station van den Oosterspoorweg te Amsterdam was voor f116,000 verzekerd. Als een merkwaardig staaltje van liefde voor de wttenschap meldt men aan het Hbl. dal een student, die in de vorige week aldaar lot doctor werd gepromoveerd, met een dissertatie over het gebruik van arsenicum, al de proeven daartoe noodzakelijk op zich zelf heeft genomen. Te Groningen ontstond Donderdag avond een schoorsteenbrand in de machi nale vlasspinnerij, welke spoedig door de werklieden werd gebluscht. Maar alvorens de fabriek te sluiten, stelden de opzigler J. P. Goudappel en de timmerman M. Bruins een onderzoek in. of liet vuur goed uit was en ge bruikten daarvoor een ladder, om op den zolder te komen. Toen zij hun werk daar hadden verrigt, keerden zij langs denzclfden weg terug. Bijna was Rruins beneden, toen ook Goudappel op de ladder slapte. Deze, den dubbelen last niet kunnende dragen, brak. en beiden stortten naar beneden met liet treurig gevolg, dat Bruins, met zijn hoofd op een machine teregt komende, op de plaats dood bleef. De overledene laat eene vrouw met vier jeugdige kinderen na. Naar tnen uit Beerla meldt heeft de aldaar woonachtige lieer Buiskool, ondanks zjjne 93 jaren, nog een reisje op schaatsen gedaan naar Winschoen. Te Veendam is de aardappelmeelfabriek van de firma van Linge en C°. een prooi der vlammen geworden. Den hoofdonderwijzer v. d. R. van Oost-Souburg is een treurig ongeluk over komen. Des avonds van bel Havenstalion te Vlissingen langs den spoor weg huiswaarts keerende, werd hij door een rangen nden trein overreden. Hij was onmiddellijk een lijk. 'sGRAVENHAGË, 22 December. Z. M. de koning heelt den heer G. Obreenop zijn verzoek, met in gang van 1 Mei as. eervol ontslag verleend, als d rrcteur der Nederlaudsche Handelmaatschappij. Tot notaris te Steen'wijk is benoemd de heer II. Kamp, cand.-notaris te Meppel'. De ministers van financiën en van oorlog zullen Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. De eerste kamer heeft in bare zitting van heden met algemeene slcm- nrn aangenomen verschillende ontwerpen waaronder de overeenkomst met de Z. O spoorwegmaatschappij, de onteigening voor den spoorweg Tilburg Nijmegen, de aanvulling der wetten omtrent heffing en verzekering van invoerregten en accijnsen en hoofdstukken I en VU J der staatsbegrooting. In de zitting van de tweede kamer, Zalurdagavond gehoudenwerden met algemeene stemmen aangenomen: de begrooling van het domeinlonds voor 1880; het ontwerp tot onteigening ten behoeve van een spooyweg van Gro. ningen naar Delfzijl; de eonclusie omtrent het verslag over het armbestuur, Voorts werd, mede met algemeene stemmen, aangenomen, hoofdstuk Sl {onvoorziene uitgaven) der staatsbegrooting. Daarna was aan de orde J, wet op de middelen. De lieer de Bruyn nam acle van 's ministers verkls ring, dat welligt de toevlugt zal dienen te worden genomen tot eenige ij. directe belastingen. De heer van Nissen hoopte dat de minister een globaal maar volledig overzigl zijner belastingplannen fal geven bij zijn eerste finaj. cieel ontwerp. De heer van Delden achtte belastingverhooging noodzakelijk Voor den laatslen keer zou bij stemmen voor deze wet op de middelen. Worden het volgend jaar de belastingen niet rerhoogd, dan zal hij voir, stellen 50 opcenten te hellen op de grondbelasting of 12 opeenten op dr registratiebelasting. Bjj het onderdeel patenten drong de heer vu Eek aan op vrijstelling van de procureuren van hel patentregt. Bij bet ot. derdeel slaats-loterij drong de heer Eiout op afschaffing daarvan aan,®; herinnering aan de vroegere belofte om de loterij langzamerhand ta doe uitsterven. De zedelijkheid zou er door bevorderd worden. De minister® financiën deelde het gevoelen van den spreker volkomen. Te zeer bad Ij vroeger zich legen het behoud verklaard, dan dat hij niet met die woordii zou instemmen. Evenwel voor 't oogenblik was het bezwaarlijk voorstelltn te doen mei het oog op den staat der schatkist en ook bij den korten tjjj dien hij tot bet overwegen van voorstellen had. Gaarne zou hij echter aai de wenken van den spreker gevolg geven. De lieer Klont dankte voor hti antwoord, llij nam deze gelegenheid waar, nu het de laatste maal zt| zijn, dat hij als lid der kamer het woord voert, den voorzitter en den leden dank te zeggen voor de welwillendheid, waarmede zij hem hebben bejegen! en aangehoord. Dubbel waardeert hij die welwillendheid bij het bestaand verschil van gevoelen tusschen vele leden en hem. Mogl hij soms de per ken der bescheidenheid hebben overschreden, dan vraagt hij daarvoor ver- schooning llij voegde er den wenscli bijdat de welwillendheid voor per- sonen zich uitstrekke tot die omtrent beginselen. De beginselen door spr, voorgestaan, de beginselen van Grorn van Prinslercr, zullen zijne medestaj. ders in deze kamer blijven verkondigen. Spreker hoopt dat zij een plaats zullen verkrijgen in onze staatsburgerlijke instellingen, dat de vruchten er van voor 't vaderland mogen zijn: eendragt, bloei en zegen. Dal geve God1 De wet op de middelen werd hierop met algemeene stemmen aangenomen. Nadat nog eenige andere ontwerpen, o. a. die tot bekrachtiging van Indische credielen boven de Indische begrootingen voor 1877. 187 8 en 1879, waren aangenomen, deelde de voorzitter mede dat was ingekomen: o. een schrijven van den heer van Tienhoven, waarin hjj mededeelt, dal hij, wegens zijne benoeming tot burgemeester van Amsterdam, zijn ontsla; neemt als lid der kamer, daar de omvang zijner nieuwe werkzaamheden hem beletten het lidmaatschap te blijven bekleeden; a. een schrijven van den heer Eloul van geljjke strekking, doch gegrond op hel te kort schieten van eigen krachten en vermogens in de waarnemin" zijner betrekking, die hij trouwens slechts voor korten tjjd had gezegd tt zullen aanvaarden. Niets meer aan de orde zijnde, werd de kamer tol nadere bijeenroepin; gescheiden. UU IT KiN LA NI )SC 11 të HKHIf.TKv' E Ni fit E I, A Ni D. LONDEN21 December. In een berigt uit Calcutta van 19 Dec. wordt nader gemeld: Generaal Gough verliet Jagdallak op den l?"*"1. om naar Kabul op te rukken. Kolonel Norman vertrok denzelfden dag van Djellalabad, met eenige aldeelingen.otr zich bij generaal Gough aan te sluiten. Majoor Acton, die op den 184" met een detaehement uit Djallalabad vertrok, had dien dag generaal Gougl bereikt, Ernstig verzet werd niet ondervonden. De Indische regering heeft aan Cavagnari's weduwe een buitengewooa pensioen van 500 aan zijne moeder een van 100 toegestaan. De Pall Mall Gazette stak den gek met Victor Hugo, die ook in d< twaalf regels, welke hij in Paris-Mtircie schreef, niet kon nalaten noi eens te verzekeren dat Parjjs de hoofdstad van de wereld is. Komt het it den grooten dichter nooit op, vraagt het blad, dat wjj Engelschen me evenveel regt den lord-mayor van Londen zouden mogen betitelen als //dei vader van het menschelijk geslacht"? FRANKRIJK, Voor het post- en lelegraafwezen is bij de kamer een crediet aange vraagd van acht millioeu voor het aanleggen van onderaardsche telegraaf lijnen tusschen Parijs en eenige hoofdpunten des lands, ten einde in he vervolg storingenals in de laatste dagen plaats gehad hebben, te voorkomen In de kamer heeft de heer Achard den minister van oorlog geïnter pelleerd over het senaatslid de Carayon-Latour, die als ofïieier bij hel terri toriale leger deelgenomen had aan een legitimistisch feestmaal zonder des wege als andere officieren gestraft te zijn. De minister verklaarde, dat di commissie van enquête beslist had, dat daartoe geene termen bestonden De kamer is omtrent deze zaak overgegaan tot de orde van den dag. Dc prefect der Seine heeft den Parijschen gemeenteraad uilgenoodigd terug te komen op de posten voor de eeredienst, bij de behandeling der ge meenlebegrooling verworpen. De prefect verklaarde, dat. zoo de raad bi zijn besluit volhardde om deze uilgaven, waartoe hij verpligt was, te wei geren, hij zich voorstelde den president der republiek uit te noodigen, dit posten krachtens zijn ambt in de begrooting te herstellen, In den senaat zijn de handelingen van den Parijschen gemeenteraad dooi den heer Paris ter sprake gehragt. Zij werden ten strengste door hem ge laakt. De minister Lepère zeide, dat hij de wet zoowel door den gemeen tcraad als door anderen zal weten te doen eerbiedigen. Hij voegde er bij

Leydse Courant | 1879 | | pagina 2