als van Oork'omdie mei de grootste illusion, aan de hand van zulk een leidsman, liet vaderland verliet, bij de teleurstellingen déar ondervonden, zjjn gevoelen in krachtige bewoordingen lucht gaf. Na de pauze gaf spreker den indruk weer, dien de Transvaal, zoowel uil een natuurkundig als sociaal oogpunt, op hem gemaakt bad. Voelde men zich bij de meesterlijke schildering der naluurtafereelen onwillekeurig in die aan de tropen grenzende gewesten verplaatst, de voorstelling der maatschappelijke toestanden, door tal van bijzonderheden gekleurd, maakte menigmaal de hilariteit van zijn gehoor in niet geringe mate gaande. De reis, die hij door de Transvaal deed, gaf, bij de beschrijving daarvan dik wijls daartoe ruime aanleiding, en de mededeeling van het leven der Zulu's en Kaffers, onder welke hij verkeerde, met allerlei kleine bijzonderheden gestoffeerd, wekte ongemeene belangstelling op. De tijd verbood den spreker verder te gaan, maar het zal gewis menig een uit z[jn gehoor aangenaam geweest zijn le vernemen, dat hij voorne mens is eerlang op eene andere plaats die mededceliugen voort te zetten, en wjj twjjfelen niet of dit zal velen aansporen om, zoodra zich die gele genheid aanbiedt, daarvan gebruik te maken. 's GRAVENHAGE19 December. Ter vervanging van wijlen jhr. 0. YV. Hora Siccama, is benoemd tot voorzitter van de algemeene rekenkamer de heer mr. T. YV. baron van Zuylen van Nyevelt. Door Z. M. zijn overgeplaatst in hunnen rang van 1" luitenant, de 1« luit.-adjudant A. Evenwel, van het 4« reg. infanterie, bij hel reg. grena diers eo jagers, en de 1[ luit. J. S. G. van Karnebeek, van laatstgenoemd corps bjj het 4' reg. infanterie, en is de 1' luit. J. S. G. van Karnebeek, van hel 4' reg. infanterie, op zijn verzoek, voor den tijd van een jaar op non-activiteit gesteld, zonder bezwaar, der schatkist liet bulletin van Z. K. II. prins Frederik luidt heden: Nacht vrij goed; toestand voortdurend bevredigend. De eerste kamer lit eft gisteren avond hare w erkzaamheden hervat. Van de tweede kamer zijn ontvangen de laatstelijk door die kamer aange nomen wets-onlwerpenwaaronder de hoofdstukken IVIII der staatsbe groting voor 1880. De voorzitter stelde voor al deze wets-ontwerpen naar de afdeelingen te verzenden. De lieer de Itaadt geloofde dat er verschil lende redenen bestaan, waarom het niet wenscheijjk is in de afdeelingen uiet de werkzaamheden, wat de begrooting betreft, in haar vollen omvang aan te vangen. Deze kamer had reeds meermalen een dergelijk besluit ge nomen en spr. geloofde ook nu te kunnen voorstellen om het onderzoek thans alleen te bepalen tot de hoofdstnkken I, VII d en de wel op de mid delen Nadat de heeren Dtiyntaer van Twist en ('.renters het voorstel van tien voorzitter en de heer Michiels van Kesseuich dat van den heer de Raadt op verschillende gronden hadden ondersteundw erd het voorstel van den voorzitter verworpen met 15 legen 11 stemmen, zoodat de kamer ge acht werd zich met dal vap den heer de Raadt te vereenigen. in de zitting van de tweede kamer van heden is bij de voortgezette behandeling van het hoofdstuk YY'aterstaat. na langdurige beraadslaging, met 39 tegen 3G stemmen aau&enomcn hel amendement van den lieer Itlussé, om het voor verruiming van de doorgraving van den Maasmond uitge trokken bedrag van ongeveer 3 millioen te schrappen, ett zulks ten einde over deze zaak iu het voorjaar afzonderlijk te kunnen beslissenna een behoorlijk onderzoek. De minister had vooral de aanneming van het amen dement ernstig ontraden. Dij de behandeling der verdere artikelen ver klaarde de minister dat de onteigening voor de verbetering van het Mep- pelerdiep wordt voorbereid. Hel debat over de spoorwcgbegrooling is aangevangen, lieden avond voortzetting. In eene pleglize openbare algemeene vergadering van het geregtshof te 's Gravenhage, gisteren gehouden, werd de nieuw benoemde advocaat- generaal bij dat collegie, Mr. R. Th. Ilijleveld, laatstelijk in gelijke betrek king werkzaam bij het geregtshof le Arnhem, in zijne nieuwe betrekking geïnstalleerd. Dij deze gelegenheid werd zoowel door den procureur-generaal, jltr. tnr. van den Rergh, als door den president van het hof, mr. Francois, in warme bewoordingen hulde gebragt aan den afgetreden en tot andere Itnictiëu geroepen advocaat-generaal mr. II. van der Hoeven, die thans een koogleeraarszeiel aan de rijks-universiteit te Leidenter vervanging van den tegenwoordigen minister van justitie m'. Modderman, heeft ingenomen. Niet alleen het parketmaar ook het hol hadden steeds den kondigen rcgls- geleerde, den hitmanen man en den uitstekenden magistraat gewaardeerd en liet was giet een gevoel van leedwezen dal men hem had zien vertrek ken. Evenwel deden zjj hun vreugde kennen over de schoone betrekking, die den heer van der Hoeven thans was opgedragen. Hem was nu de vor ming van magistraten toevertrouwd en de proc. gen. bragt hulde aan cura toren der Leidsche universiteit, dat zij in den jongsten adv gen. bij dit hof een opvolger van den geviérden Modderman hadden gezien. De presi dent deed in zijn rede uitkomen, dat hoewel het geen gemakkelijke taak' was geweest, den hooggescbatlen Modderman waardiglijk te vervangen, de Leidsche universiteit gerust kon zijn, daar haar nieuwe hoogleeraarden ro<m dien haar leerstoel in slrafregl en strafvordering aan de professoren de YY'al en Modderman danken mag. in eere houden en handhaven zal cm dat de studerende jongelingschap in den volijvetigen leermeester al spoedig ook den belangstellenden vriend zal leeren op prijs stel iet»die hij ook voor liet hof was en, naar hij weuschle, blijven zal. Nadat de opvolger van den heer van der Hoeven, mr. Ilijleveld, door den pree. gen. was welkom goheclcn, rigtte ook dc voorzint r tot hem hel woord, om hem met zijne t'iouwe betrikking geluk le wenschen. De heer Ilijleveld bedankte *o»r dc tot hem gesproken woorden en beval zich bij dit collegie, zijn ambtgenoot en de balie ten zeerste aan. Nadat namens de balie mr. G. M. van der Linden den heer mr. Dij'evebl als een oud confrère had begroet en hem namens haar het welkom had toegeroepen, werd de vergadering gesloten. Gisteren heeft in liet lokaal Diligenti.i de nadere vergadering plaats gehad, door de kamer van koophandel en fabrieken belegd, om te overwe. gen wat in de tegenwoordige tijdsomstandigheden voor de behoeftigen ig het algemeen en den van werk verstoken werkman in het bijzonder te doen is. Zooals men weet, was er door de heeren Rutten en Mouton, leden dier kamer, een voorstel gedaan, om eene inzameling te houden, ten eindt: 1°. de armenvergadering te steunen2°. de duincommissie in staat te stel. len krachtiger werkzaam te zijn en 3°. een fonds te stichten, ten einde deo werkman werk en brood te verschaflen. De gevoelens liepen nog al uitten en er was groot gevaardat de vergadering evenals in de vorige week tot geen besluit zou komen. Gelukkig nam de zaak een beteren loop. o, burgemeester herinnerde, dat hem reeds eene som van nagenoeg ƒ4000 ter hand gesteld met het doel, om daarvoor werk te verschaflen; dal bjj met opzet zich het eerst tot de algemeene armenvergadering had gewend, die zich bereid had verklaard, om zich met eene commissie van zeven leden uit de kamer te vereenigen, ten einde gezamenlijk le overleggen wat tot werkverschaffing kon worden gedaan. Hij spoorde dus de vergadering aan dien weg te bewandelen en door vereende krachten het beoogde doel p bereiken. In omvraag gebragt, werd dat voorstel met algemeene stemmen aangenomen. In de gisferen a»ond door het dep. 's Gravenhage van de Maatschappij Ier bevordering van nijverheid is. op voorstel van den heer dr. L. Mulder, besloten in liet jaar 1881 alhier eene internationale visscherij-tentoonslei- ling te houden. Heden morgen omlreeks 7 ure beeft de sergeant 11. v. R van bei reg. grenadiers en jagers, in de Oranje-kazerne, zich door een geweersclioi van het leven berooid. De oorzaak, waartoe deze noodlottige daad aanlei ding heeft gegeven, is onbekend. UUITKiNLamisuik UKIUUTKY BELG IK. Door het hof van assises van Rrabaud is een jury-lid. dat niet ver schenen wastot een boete van 500 frs. veroordeeld. Later vernam hel hof tol zijn niet geringe verrassing, dat het een man had veroordeeld, die sedert lang dood en begraven was en derhalve als jury lid moeijeljjk meer kon optreden. Dc gendarmerie van Frasnes, niet ver van het bosch aldaar, heeft de bevrozen lijken gevonden van twee w ildslroopersdie op de jagt waren uitgegaan. Zij hielden het geweer nog in de hand en hadden elk een goed gevulde weitasch bij zich. De reizigers iu den expressetrein naar Galais, Maandagochtend le 7,42u uit Brussel vertrokken, zjjn aan een groot gevaar ontkomen. Tussehen Gislenghiett en Isiéres waren de spoorstaven gebroken en indien de trein, welke in twee uur tijds van Brussel naar Rijssel stoomt, in volle vaart daarover gereden was. zouden wagens en reizigers ongetwijfeld verpletterd geweest zijn. Gelukkig was de goederentrein, welke den expressetrein 25 minuten vooraf pleegt te gaan. zeer zwaar geladen en ging die zoo langzaam, dat hjj zonder ongeval op de bovengenoemde plaatsen aankwam en de weg- wachters den staat der rails ontdekten. Deze werden in 25 minuien tjjds in zooverre door andere vervangen, dat de expresse, nog bijtijds door het noodsein gewaarschuwd, kon ophouden, juist hij de laatste nieuw gelegde spoorstaaf, en zoo zjjn de reizigers er met een uur vertraging afgekomru. De geheele weg is aan een naauwkeurig onderzoek onderworpen en men heeft nog een aantal gebroken rails gevonden. ENGELAN 1». LONDEN18 December. Het besluit tot bet bijeenroepen van het parlement legen Donderdag 5 Febr. 1880 werd genomen in den Maandag onder voorzitterschap der koningin gehouden ministerraad. De hierop betrekking hebbende in de London Gezette openbaar gemaakte proclamatie der koningin brengt Ier openbare kennis, dat het parlement op genoemden dag ter afdoening van «verscheiden dringende en gewigtige aangelegenheden" zal bijeenkomen. Men verwacht hier ten stelligste, dat generaal Roberts zich in zijne positie tegenover de Afganen zal kunnen staande houden, omdat hel kamp, waarin hij zich bevindt, zeer sterk is. Hel is een groote vierhoek, van voren beschermd door een gracht en een muur van 2000 el lengte en 16 voet boog met schietgaten voor musketvuur. Onmiddellijk hierachter strekt zich een flinke rij uitmuntende barakken uit, beschermd door een borstwe ring aan de achterzijde. Met gemak kunnen hier 5000 Europeanen huizen, zoodal de drie infanterie-regimenlcnde lanciers en .Ie artillerie van gene raal Roberts cr hun winterkwartieren kunnen betrekken. Dc flanken wor den beschermd door wallen met enkele kleine losse forten en de vierhoek wordt aan de achterzijde afgosloten door de Bemaruheuvels. De stelling wordt onneembaar gdachl. In een telegram van de Daily Wews. dat een paar dagen is opgehouden, worden bijzonderheden vermeldtdie den toestand ernstig doen inzien. En- gelsche soldaten worden, volgens den correspondent, zelfs, vlak bij de leger plaats door Afgaanschc boeren vermoord en de geheele Afgaansche bevolking had de wapenen opgevat. De le Dublin verschijnende Evening mail, het orgaan van den onder koning van Ierland, logenstraft hel door de meeste bladen dezer dagen geplaatste berigl, dat de regering besloten zou hebben, de vervolging legen de Icrsche volksopruijers niet verder voort te zetten. De langdurige vorst, schrijft men uit Londen aan het IJbl.. heeft werkelijk aan eene lang gevoelde behoefte voldaan. Het aantal schaatsenrij ders op de groote vjjvers in Hyde-, 'Regent- of St. James Park is in de laatste jaren dermate toegenomen dat men tegenwoordig uren ver reizen moet, om een beekje te vinden, waar ten minsie ruimte is om een voet te verzetten. St. James Park wordt dagelijks door ruim 40000 schaatsenrijders

Leydse Courant | 1879 | | pagina 2