troepen te verdrijven, is ligt te begrjjpen, als oien nagaat hoe de generaal Roberts aldaar heeft huisgehouden. Een staaltje daarvan is hetgeen de cor respondent van de Daily News daaromtrent meldt: Voorlaan, schrijft hij, rullen alhier de soldaten worden opgeknoopt, die mede hebben gedaan aan den aanval op het huis van den gezant. Zondag de 9d< November was ge vierd geworden door niemand te doodendoch Maandag 10 November wer den 17 soldaten naar de galg gebragtvan welke 11 werden opgehangen; Dingsdag 11 November werden 47 soldaten onder de galg geplaatst en 28 opgeknoopt; Woensdag den 12Jt" werden er 23 om de galg geschaard en 10 gedood, terwjjl lwee gratie kregen, omdat zij op het laatste oogenblik als aanbrengers beloofden dienst te doen, die de schuilplaatsen van andere Afgaatscite soldaten zouden verraden. Het houden van meetings is in Ierland nog aan de orde van den dag en daarbij wordt steeds cene zeer opruijende taal gevoerd. Ook worden nog vele daden van geweld gepleegd. Lord Fermoy werd te Limerick door een zijner pachters, die uit zijne hoeve gezel was, voor de deur zijner «lub aangevallen en met een knuppel neêrgeslagen. Een pachter, die zijne pacht betaald had. werd in zijn bed door vier mannen met zwartgemaakte geziglen overvallen en half dood geslagen. - Te Chatham is dezer dagen hij de werkzaamheden tot vergrooting van liet dok, een oud Nederlandse!) oorlogschip ontdekt, een der schepen van de vloot, die onder de Ruyler de Theems opvoer en schrik en ontstel- leiiis tot in het hart van Londen verspreidde. Hel schijnt op denterugtogt gezonken te zijn. Een gedeelte der kanonnen is reeds naar de geschut gieterij te Woolwich gezonden; de overigen zullen, volgens de Londensche bladen, waarschijnlijk als herinnering aan het Nederlandsch gouvernement itn geschenke gegeven worden. - Te Retlord werd dezer dagen iemand aangeklaagd door de commiezen, omdat hij, zonder daarvoor een palent te hebben, sigaren had verkocht. De verdediger voerde aan, dat sigaren niet in de wet waren genoemd en dat bovendien de sigaren volstrekt niet van tabak, maar van andere blade ren waren gemaakt. De aangeklaagde werd vrijgesproken. - Maandag verongelukten twee stoomboot'en ten gevolge van aanvaring met andere schepen: op de Theems de stoomboot l'sworth, in het Kanaal lie Trident. Beide schepen zonkm kort na de botsing; in beide gevallen kon de bemanning gelukkig nog gered worden. F K A Ni li R IJ K, Te Parijs heeft er in dezen tijd een wedstrijd plaats tusschen de offi- ciüel-liberale en de vrije, clericale liefdadigheid, geboren uit de reorganisatie der gemeentelijke weldadigheids-bureaux in anli-ciericalen geest. Tegenover de inschrijving, door de Figaro geopend en welke dezer dagen reeds 702,110 frs. bedroeg, is de radicale Rappel eene andere begonnen met 5000 frs., gevolgd door eene gift van Victor Hugo, ten bedrage van 2000 frs. Van het publiek is echter pas 475 frs. ingekomen. ITALIË. Het Italiaansclie ministerie heeft zich vereenigd met het voorstel om in 1882 te Rome een wereldtentoonstelling te doen plaats hebben, liet tentoonstellingsgebouw zal op den Patri del Castello opgerigt worden en 300.000 vierkante meters oppervlakte beslaan - De omstreken van Catanzaro, in het Napelschc. worden onveilig ge maakt door eene rooverbende, onder aanvoering van eene 25-jarige vrouw, Maria Crocci genaamd. Zij is gehuwd geweest met een bandiet, die zjj haitstogtelijk liel had. Hij werd in een gevecht tegen geregtsdienaars ge- Jood, en zij zwoer bjj zijn lijk dien dood te zullen wreken. Sedert dien tijd verschijnt zij overal met hare welgeoefende bende, plundert hoeven en stallen en weet daarbij steeds aan de handen van het geregt te ontsnap pen; want zij heeft altijd naauwkeurige inlichtingen ontvangen van de boeren, die door de vrees tegen wil en dank tot hare spionnen en mede- piigtigen worden gemaakt. U I T 8 C II I. A M D. De kamer van afgevaardigden heeft beraadslaagd over eene petitie van iet Elbinger stadsbestuur tegen de beslissing van jlen minister van onder- vijs en eeredienst, waardoor eene gemengde school, voor Evangelische en latholii'kc kinderen ingerigt, werd opgeheven. De minister wierp verre van lick de beschuldiging, als huldigde hij in zijn beheer de kerkelijke reactie, ut legde er nadruk op dat hij slechts de Christelijke volksopvoeding be- chermde, waarvan de grondslag moest zijn handhaving van het confessio- leel karakter der volksschool. Wel is waar schenen de gemengde scholen o enkele gevallen bij bijzondere locale omstandigheden de eenig mogelijke, iocli bij beslissing daaromtrent had men alleen met de eischen der practijk e rade te gaan. Daaromtrent konden de gemeentebesturen geen onvoor waardelijk zelfstandige beschikking hebben. Bjj zijne beslissing was hjj ok geleid door de overtuiging dat het de pligt der regering was de con- essionele minderheden te beschermen Juist bij de tegenwoordige vcrdeeld- eid in de kerk mogt men de minderheden niet dwingen gebruik te maken an iitrigtingeudie met hare godsdienstige overtuiging in strijd zijn. Deze linisleriêle verklaring lokte een langdurig debat uit, dat in eene volgende itliiig zal voortgezet worden. Het heercnltuis heeft let ontwerp op de overdragl der spoorwegen, zoo Is heldoor het huis van afgevaardigden wasgelorntuleerd. ongewijzigd aangeno- ten. In' den loop van het debat wees von Moltke op het militair belang* in het aannemen der voordraai, daar de spoorwegen het belangrijkst hulp- tiddel voor den oorlog zijn het vervoer van troepen van het allerhoogste "vigt is, en het van zelf sprak, dat liet voor de militaire administratie 'enschelyk was slechts met e'éne directie te onderhandelen. - Toen Dingsdag II. de passagierstrcin van Keulen kort bjj het station euss genaderd was, werden de vier achterste waggons boven op den berg tttrvan afgerukt, die met donderend geraas naar beneden stortten en daar geheel verpletterden. Gelukkig waren deze wagens alleen met postpakket ten geladenzoodat geen menschenlevens te betreuren zijn. Blijkens nadere berigten omtrent de ramp in de zoutgroef bij Hall waren tijdens de vermelde ontploffing 20 werklieden bijeen, Daarvan zijn er 12 dood en 8 zwaar gekwetst, terwijl er slechts voor 2 horp op herstel bestaat. In hunne verbijstering hadden de werklieden niet bedacht dat de eenige deur, door welke zij konden ontvlugten, naar binnen opensloeg. Vandaar dat zrj in hun angst zoodanig tegen de deur aandrongen dat er geen mogelijkheid bestond om haar tijdig genoeg van buiten open te slaan. Daardoor mislukte de redding. Men vermoedt dal de ontploffing is ontstaan door onvoorzigtigheid met dynamiet. OOSTE1VRIJ K. Naar men uit Konstanliuopel meldt verwacht men elk oogenblik het uitbreken der vijandelijkheden tusschen de Monteuegrijnen en de Albanezen. De vorst van Montenegro heeft in een ultimatum aan de Porte verklaard, dat ingeval hel hem door het Berljjnsche verdrag toegewezen gebied niet werd afgestaan, hij die streek gewapenderhand zou nemen. Te Pesth zal eerstdaags een vrij zonderling proces gevoerd worden. Mevrouw Blasius Rokawina, een bekende schoonheid, is het ofler eener gasontploffing geworden. Het gas had, ten gevolge van een barst in de hoofdbuis, zich in een der vertrekken der dame opgehoopt, terwjjl de gas maatschappij, hoewel van het bestaan dier scheur verwittigdsteeds verzuimd had het gebrek te herstellen. Een ontploffing in bedoeld vertrek heeft toen plaats gehad, waarbij de jonge dame verschillende brandwonden in het ge- zigt en op het Iigchaam gekregen heeft. Deze heeft nu een proces tegen de gasmaatschappij begonnen, ten einde schadevergoeding wegens hare verloren schoonheid te erlangen. I'l.li TKLKGIIAAF. LONDEN, 17 December. Berigten uif Rio de Janeiro van 1 December melden, dat het herziene toltarief, de verdubbelde dok- en vuurgelden en de verhoogde pakhuisgelden der douane met 1 Januarjj a. s. in werking zullen treden. LONDEN18 December. De Times meldt uit Candahar van gisteren "De troepen van Herat en van Kabul zijn in de nabijheid van Herat slaags geweest. Wie de overwinning behaalde is onzeker, maar de Kabulianen hebben Akjub-Khan gevangen gezet, een nieuwen gouverneur uitgeroepen en de citadel bezet. LONDEN, 17 December. De Russische regering heeft de verzekering ge geven dat het uitstel der benoeming van een nieuwen gezant aan het hof van St. James, niet in een ongunsiigcn zin moet opgevat worden. De be noeming zal waarschijnlijk nog vóór het einde des jaars geschieden. Men beschouwt het als een gevolg van deze mededeelingdat de aanvankelijk uitgestelde terugkeer van den Engclschen ambassadeur, lord DufTerinnaar Petersburg bespoedigd werd. De benoeming van Lobanofl' is waarschijnlijk maar nog niet geschied. ST. PETERSBURG18 December. De Regeringsbode meldt, dat de ver wachting, die men had van het znideljjk klimaat voor de beterschap van den gezondheidstoestand der keizerin, niet is vervuld. In het chronisch ljjden der regter long is geene verandering ten beste gekomen. Thans wordt dat lijden nog gecompliceerd door een pleuritis. CALCUTTA, 17 December. De lelegraalgemeenschap met Kabul nabij Jagdallacks is verbroken. Generaal Gough inehlt dat de stammen aan gene zijde van de Gundamak den voorwaartschen marsch der troepen belemmeren. A K AISKMIE-XIE A W «J. PROMOTIEN AAN DE LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Den 18de° December de heer G. A. P. Bax, geb. Ie Bergen op Zoom, in de reglswelenschap, na verdediging van zijn akadeinisch proefschrift: De invloed ran art. 1166 Code Civil op bepalingen van het Nederlandse/te burgerlijk wetboek. Denzelfden dag de heer M. Polak Daniels, geb. te 'silage, in de regts- wetenschap, na verdediging van zijn akademisch proefschrift: De wettelijke aanvang van den straftijd, aanteekening op art. 21 der wet van 29 Juni 1854 Staatsblad n". 102.). ADVERTENTI EN, Heden ontvingen wij de treurige tijding nit Deventer van het overlijden onzer geliefde Behuwd-znster Mejufvrouw H. A. I.OOSEMAN, Echtgenoote van den Heer J. S. MEERBURG. J. W. F. COUVEE. M. J. COUVÉE, Meerburg. M. P. MEERBURG. 17 December 1879. Wed. M. A. KIEW1T, Meerburg. II. J. GIEZEN. Voor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden bij het overlijden van mijnen geliefden Echtgenoot WILLEM FREDERIK TIEMEYER, betuig ik mijnen hartelijken dank. Wed. W. F. TIEMEYER, v,vn df.r Pot. DEPOT VAN THEE, uit een der voornaamste handelshuizen van Amsterdamwaarvoor ik mij tevens in de gunst mijner Stadgenooten aanbeveel.

Leydse Courant | 1879 | | pagina 3