LEIKSCHE COURANT. VRIJDAG 19 DECEMBER 200. ST A DS-BER ICUTEIV BlNNEiNL.VNDSClIK RK RIG TEN. 1*70. Ut (ourant verschijnt dadelijks, Zen- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p.p. f 3.50, net hel Verslag der Handelingen ran den Gemeenteraad f'i.35, franco p. p. 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkryghaar voor j 2.50 't jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke rummers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. f> Cents. De prijs der AdvertentiCn is van 1—4 regels ƒ1.iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant icordt verzonden bladz de* Gemeenteraad Ingekomen stukken). 93—94 der Handelingen van BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gezien de Verordening van den 9J'D Januari 1868 (Gemeenteblad n". 1), houdende aanwijzing der plaatsen, dagen en uren voor de verschillende markten binnen deze gemeente, brengen ter kennis van belanghebbenden dat, door het invallen van den tweeden Kerstdag, op Vrijdag den 26»'"' December e. k., de Veemarkt niet op dien dag, maar op Woensdag te voren, den 24»1"1 dezer, zal worden gehouden. Etr wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, V. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 18 December 1879. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Leiden brengen ter kennis van de ingezetenen dat aan hen door eene belastingschuldige is ter' hand gesteld een bankbiljet van ZESTIG GULDEN!, „als te min aangeslagen voor de plaatselyke belasting over 18f9." Rurgemccster en Wethouders voornoemd, V. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 18 December 1879. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 18 December. Ter vervulling der vacature van hulponderwijzer aan dc jongensschool 1" kl. worden door burg. en weth. voorgedragen de hh.H. van Maanen, te Wageningenen W. H. hasselbach en C. G. Kaakebeen, alhier. Op het verzoek van het r. k. parochiaal armbestuur, om het r. k. armbe stuur alhier van de lijst der instellingen van weldadigheid te verwijderen, daar liet alle reden van bestaan zou hebben verloren, adviseren burg. en weth. daarop afwijzend te beschikken. Op een staat gevoegd bij de wet van 14 Nov. 11., houdende nadere voorzieningen nopeus de liquidatie van het beheer der voormalige wees- en momboirkamerskomt wal betreft de uitkeeringen door die commissie te doen aan de gemeenten waarop die kamers betrekking hebben, omtrent de gemeente Leiden voor, als debet-saldo's in contanten 3446.85 en als credit saldo's en inschrijvingen in bet grootboek der 2% pCt. N. S ƒ35500 en der 3 pCt. N. S. /2300. Binnen twee maanden na de afkondiging dier wet moeten de gemeenten zich over de aanneming dier uitkeeringen, onder de bij de wet gestelde voorwaarden, verklaren. Burg. en weth. stellen aan den raad voor lot de aanneming te besluiten. Van twee perceelen tuin- of teelland, aan het raamland aan den Singel onder de gemeente Leiderdorp, waarvan de openbare verhuring he den ten raadhuize plaats had, is huurder geworden J. Zwetsloot, bouwman te Leiderdorp. Met genoegen vernemen wij dat door Z. K. H. prins Alexander der Nederlanden, prins van Oranje, aan onzen stadgenoot, den heer J. Goedeljee, de vergunning is verleend tot het voeren van 11D. wapen als photograaf van Zijne Koniukljjke Hoogheid. Met wijziging eener vroegere mededeeling wordt thans berigt, dat niet met het op 20 dezer, doch met het op 17 January e. k. Hit Amster dam naar Batavia vertrekkende stoomschip der Maatschappij «Nederland" eene verzending van brievenmalen naar Atjeh, zoowei reglstreeks als langs den weg van Napels, geschieden zal. De minister van waterstaat enz., gezien het kon. besluit van 12 Sept. 1874 lot vaststelling van een reglement, betreffende de zamcnsielling. het onderzoek en den ijk van gasmeters; heeft goedgevonden, met ingang van 22 December e. k., bet ijkkantoor te Utrecht tijdelijk aan te wijzen voor den ijk van gasmeters, en ter kennis te brengen van belanghebbenden, dat alsdan voor dat doel geopend zijn de ijkkantoren te 's GravenhageRotter dam, Dordrecht, Amsterdam, Zwolle, 's llertogenbosch en Utrecht. Men wil weten dat bij de honge regering het voornemen zou bestaan om de auditeurs militair bij de krjjgsraden in de militaire arrondissementen te supprimeren en met de aan die betrekking verbonden werkzaamheden de officieren van justitie of hunne substituten te belasten. De geneeskundige staatscommissie te Amsterdam heeft lol arts bevor derd den heer A. Rutner, candidaat-arls, en het getuigschrift voor het eerste gedeelte van het arts-examen uitgereikt aan den heer G. Haas, med. doctorandus. Het stoomschip Prins van Oranjevan Batavia naar Amsterdam, is op 15 Dec. van Porl-Said vertrokken. Rij de inschrijving te Rotterdam voor 1300 obligation der 4 pCt. ge- meenteleeniug van drie millioen zijn ingekomen 32 inschrijvingen, tot een gezamenlijk bedrag van 2207 obligation. De hoogste cours was 100?ftde laagste 90 pCt. Door de zoo vroeg ingevallen felle vorst, meldt men uit den Helder, zijn dit jaar de zeevogels, zooals ganzen, zwanen, eenden en lal van andere, die hier langs het strand, onder den Texelschen wal en onder YVieringen hun aas zoeken, overvallen en door jjs uit hunne schuilhoeken verdreven. By gaitsche zwermen ziet men hen de wakken in het ijs opzoeken, maar voor het azen vinden zij geen gelegenheid, en ook worden zy telkens door jagers, in vletten gezeten, achtervolgd en doodgeschoten. Er is intusschen moed noodig voor die jagtlief hebberijwant niet zelden weet de aangescho ten vogel zich tnsschen liet kruyende ijs te redden, en hel kost den jagers dan beleid en inspanning om zich tusschen de groote schotsen drijfljs te wagen. Menige jager wordt soms zoo door de scherpe koude aangegrepen dat hy den trekker van zijn geweer niet kan overhalen. Toch zijn er, die met die jagt een niet onaardig weekgeld verdienden. Te Roltevalle zijn door den veldwachter een man, zekere Bate Balema, en zijne dochter in hunne woning vermoord gevonden. Welke de beweeg redenen van deze misdaad zijn, is niet bekend. De burgemeester van Acht- karspelen heeft dadelijk een onderzoek ingesteld, en uit Leeuwarden is de justitie mede derwaarts gegaan. Als eene bijzonderheid meldt men aan de N. B. C. dat te Noorddijk (Groningen) de diaconie van de lierv. gemeente en hel burgelijk armbestuur aldaar geen enkelen bedeelde hebben. De armenhuizen van beide besturen worden verhuurd. Te Maashees zijn twee maréchaussees en de veerman, die in elkan ders gezelschap over het jjs gingen, er doorgezakt en verdronken. Door de politie te Boxtel is een man aangehoudendie zich 's nachts in de R. K. kerk had laten insluiten en in het bezit was van verschillende breekwerktuigen. Een aan de tweede kamer ingezonden wets-onlwcrp, met opzigt tot het hoog militair geregtshof, strekt om een einde te maken aan de stui tende wanverhouding ten aanzien van de tractemenlen van de leden van het hol met de bezoldiging der leden van de burgerlijke regts-collegién en der gepensioneerde hoofdofficieren. Het bepaalt zich lot datgene wat on misbaar noodig is, te weten eene verhoogiug van bezoldiging met 1000 voor den president, voor de leden en voor den advocaat-fiscaal. Wordt dit ontwerp tot wet verheven, dan zullen bedragen de jaarwedden van: den voorzitler 5000; de leden ieder 4000, de advocaat-fiscaal 5000, dc griffier ƒ2500. Het heeft een punt van overweging uitgemaakt, of de voorgestelde verhooging. die eene meerdere uitgaaf van 8000 zal vereischen, ook zamen kon gaan met inkrimping van Let personeel van het hof. Dit bleek echter ondoenlijk. Uit hoofde van de intrekking der concessie voor den aanleg van eenige buurtspoorwegen in de provincie Groningen moet, ingevolge de wet van 10 November 1875, tot aanleg van den spoorweg van Groningen naar Delizijl van staatswege worden overgegaan. De rigting is, in overleg met het coliegie van gedep, staten van Groningen, ontworpen als in het belang van de provincie het meest wenschelijk werd geacht. Behalve het bestaande station te Groningen is eene halte ten noorden van de stad ontworpen en stations en halten zijn bepaald te Sauwerd (gemeente Adorp), Bedum, Ste- dum, Loppersum, Appingedam en Delizijl. Hoewel de bespreking van een hoogst belangrijk onderwerp: «de veilig heid op spoorwegen", dc leden van het departement Leiden der Ned. Maat- schappij ter bevordering van Njjveilieid gisterenavond had bijeengeroepen, en bovendien nog dc gelegenheid tot introductie was opengesteld, wap itj

Leydse Courant | 1879 | | pagina 1