ten behoeve der algemeene armen, en de 2* premie J. Nak, van Sloterdijk, oud 31 jaren. Te Amsterdam heeft een glazenmaker kosteloos glas en stopverf be schikbaar gesteld voor armen, die gebroken ruiten hebben. Te Beverwijk heeft gisteren nacht een hevige brand gewoed indestal len en bergplaatsen van graan, enz. van den landbouwer Thijs Burger. Drie paarden en twee kalveren zijn in de vlammen omgekomen; ook is een groote voorraad ongedorscht graan verbrand. Te Lunteren is een kind van 2% jaar, door de moeder alleen gelaten, op vreeselijke wijze in den kinderstoel verbrand. Te Bakkeveen geraakte Zondag avond een bejaard man in de diepe kolk voor het logement van den heer P. de Haan, waar hij eenigen tijd had doorgebragt. Daar niemand iels van het ongeluk bespeurde, is hij verdronken. Toen Maandag morgen de huisgenootenongerust over zijn lang uitblijven, gingen zoeken, vonden zij zijn lijk. De gemeenteraad van Nijmegen heeft aan den lieer Bert Brouwer, architect aldaar, tegen zekere voorwaarden, afgestaan een deel der voor malige vestinggrondentusschen het onlangs verkochte terrein en het spoor wegstation, voor de som van 120,000. Het belangrijke van dien verkoop is vooral daarin gelegen, dat dit terrein binnen korten tijd en op sierlijke wijze bebouwd zal worden. Uil Leeuwarden is gemeld dat de bekende hardrijder O. van den Berg van Rjjperkerk, op eene hardrijderij de vlag had moeten strijken voör een Groninger. Op eene te Groningen gehouden hardrijderij echter, waar 39 mededingers waren, heelt hij weder den prijs behaald. De Surinaamsche Courant meldt: Wij kunnen onze lezers mede' drelendat door 112 van de op den 30sl" October II met het Eng. schip St. Hilda, naar Calcutta vertrokken 332 koelie-emigranten, van hun alhier verdiend loon, aan gespaarde penningen voor een bedrag van ƒ23116.85 aan muntspeciën en aan diverse gouden en zilveren sieraden voor eene waarde van ongeveer ƒ2350, te zatnen voor ƒ25466.85, is medegenomen. Een Spaansch stoomschip l'ajaro del Ocennovarende tusschen Porto Rico en St. Thomas, is op zee in brand geraakt. Het schip is gezonken. Een groot gedeelte der bemanning en passagiers is bij dit ongeval omgekomen. 'sGRAVENllAGE17 December. Door Z. M zijn benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw de lib. m". J. C. J. van der Schalk en F. Th. Pahud de Mortanges, laatstelijk resident respectivelijk van Rembang en der Preanger regentschap pen (heiden thans met verlof in Europa), en de regent van Cheribon, Ra den Adhipaii Aria Soeria di Redja. Z. M. de koning-groothertog heeft benoemd lot ridder der orde van de Eikenkroon den heer J. W. Guerin, commies Ier provinciale griffie van Gelderland. Aan den heer 11. Hagedoorn Banljes is, op zijn verzoek, ontslag ver leend als burgemeester der gemeente Maartensdijk. -- Tot kantonregter-plaatsvervangcr in het kanton Berlikum is benoemd de heer J. J. Cannegieter Hz., bursemeester der gemeente Fcrwerdcradecl De officier van gezondheid 2° kl. bij de zeemagt, dr. A. Prins, is op zijn verzoek eervol ontslagenvoorts is de vervanging van den kapitein ter zee J. A. Baart de la Faille door den kapitein-luit. ter zee D. G. E. Wol- Ierbeek Muller, in het bevel over het schroefsioomschip Cornelis Dirkt, te Curagao, ingetrokken. liet bulletin omtrent den toestand van Z. K. II. prins Frederik luidt lieden: Nacht rustig, toestand zeer bevredigend. De minister van koloniën zal Vrijdag aanst. geen gehoor verleenen. In de zitting van de tweede kamer van heden is ingekomen een wets ontwerp lot aanleg van een spoorweg MadiocnSoerakarta, Na een kort debat is de vesting-begrooting aangenomen met 61 tegen 16 stemmen en de oorlogs-begrooting met 57 tegen 20 stemmen. De beraadslaging over het hoofdstuk Waterstaat is aangevangen De heer Godefroi drong aan op hel niet achterstellen der binnenlandsche industrie bij gelijke waarborgen, al verschilde de prijs eenigzins. De heer de Bruyn Kops daarentegen stond liet stelsel voor om Nederland tot een porto-franco te maken. Verder werden besproken de belangen der kleine riviertjes, de bescherming van Noord- ltrabant tegen overslrooming en de verbetering van den Noorder-Lekdijk. Morgen voortzetting. Aan het diner, gisteren door den voorzitter der tweede kamer aan leden van het vorig ministerie en eenige oude vrienden in het hotel Paulez gegeven, namen deel de lih. Kappeyne, Tak van Poortvliet, Smidt, van Rees, van de Putte, van Delden en ook onderscheidene leden van den raad van state. -- De gemeenteraad alhier heeft zich niet vereenigd met het voorstel van burg. en weth. om aan den nieuvvbenoemden opperbrandmeesler, den heer Bodenz, ƒ1800 tractement, benevens vrije woning toe Ie kennenmaar besloten de jaarwedde op ƒ2000 te bepalen. Voorts werd goedgekeurd een voorstel van burg. en wclli. tot het in het leven roepen eener commissie, om hen bij te staan in het beheer der gemeenle-gaslabrieken is aan de commissie voor de huishoudelijke verordeningen opgedragen, voor die com missie van bijstand eene verordening te ontwerpen. Najr aanleiding van dit besluit hebben de heeren Eyssell c. s. hun nog aanhangig voorstel, ten aanzien van het beheer der gasfabrieken, ingetrokken. Eindelijk werden de jaarwedden van de leeraren van het gymnasium op nieuw geregeld en vastgesteld, die van den rector op ƒ4000. van den conrector opƒ3000, van de leeraren in het Griekschhet Latijn en in de geschiedenis: van d'. van Aalst op 2500 met eene personele toelage van /250, van dr. Frankamp op 2500. Voorts de wedden van de leeraren: in liet Engelsch op /1500, in het lloogduitsch op ƒ1650, in het Fransch op ƒ1800 en in de wiskunde op 2250. liet bouwen eener school met onderwjjzerswoiiing te Schevcningen is aangenomen door den heer W. P. Teeuwisse, alhier, voor 46990. BUITENLAN DSCHE BEIUGTEN. «IK ENGELAND, LONDEN, 16 December. De jongste berigten uit Afganistan hebben hier nog al een pjji| indruk gemaakt. Men hoopt dal generaal Roberts zich zal kunnen q houden. Versterkingen van belang kunnen de thans in Afghanistan vende Engelsche troepen niet verwachten, want door de digtbesmj bergpassen kan die uil Indië zelf in dit saizoen moeijelijk aanruk^ een terugtogt met geslagen en dus gedemoraliseerde troepen biedt no»9 ter zwarigheden aan. Een telegram van den onderkoning van den 14" luidt: De velhebber, generaal Roberts, seinde den 13": De vijand is over de «j linie overwonnen. De vereenigde stammen hebben groote verliezen er bevinden zich intusschen nog altijd dreigende benden in de nabij; die door generaal Roberts heden weêr aangevallen zullen worden, ii zich niet verstrooijen. De uiarsch van Baker's brigade legen de vijand: stelling op den heuveltop werd door het 92° reg. Hooglanders onder g; White aangevoerd. Luitenant Forbes die aan de spits van het rejij marcheerde, werd met zijn vaandrig Drummond gedood. De guide-caq onder majoor Stewart deed een aanval met schitterend succes; insgclijf 9' reg. lanciers onder kapitein Batson, die gedood werd, terwijl de oil: Chisholm en Trower builen gevecht werden gesteld. Zeer verdienj kweet zich ook het 5'Punjab-cavallerie-regimenl onder majoor William verlies gedurende de drie dagen bedraagt 43 dooden, waaronder 6 officie en 76 gekwetstenwaaronder 10 officieren. In de citadel van Kabul is een oud llollandsch kanon gevoi waarop een schip is gebeiteld en met hel opschrift «Ahasverus Rost,,, fecit Amstelredami 1630". De sterkte van het Kafferhoofd Mooiroos is thans door kolonel stormenderhand genomen. Uil een brief van een correspondent Daily JVews blijkt, dat de vroegere aanval mislukt was. omdat de iriq op klaarlichten dag tegen den berg aangevoerd en zoodoende aan een b vuur blootgesteld waren, en dat de artillerie over het geheel slecht ga ten en weinig uilgerigt had. Tegen 10 December is eene groote mtt van de Boeren in de Transvaal bijeengeroepen. Generaal Wolselejt naar aan de Times gemeld wordt, naar aanleiding daarvan een a troepen in de Transvaal bijeen. De mist, die Zaturdag den geheelen dag over Londen en omstré hcerschle, veroorzaakte een ernstig ongeluk op de Noord-westbaan, zonder doodeiyke gevolgen afliep. Een sneltrein van Londen naarRiclw liep tegen 7 ure des avonds tegen een niet ver van het station Ailoi hetzelfde spoor staanden kolentrein. Deze laatste werd verpletterde! personentrein derailleerde. Kort daarop reed een van Kero komende pti nentrein in de door den nevel omhulde puinhoopen van de beide ircii De locomotief van dezen derden trein derailleerde, maar de passagiers Mi ongedeerd. Den geheelen nacht werd gewerkt aan het ontruimen van dek Volgens berigt uit Panama, bij den Peruaanschen zaakgelastigd: New-York ontvangen, over een gevecht te Tarapaca tusschen degealliert en 2500 Chilianen, waren laatstgenoemden volkomen geslagen, met verlies van 1000 man aan doodenelf Krupp-kanounen en vier miin leuses. FRANKRIJK. Bij de kamer is een wets-ontwerp ingekomen op hel regt van vets dering. De daarin voorgestelde bepalingen zijn van milder aard dan delf slaande. Hel ontwerp bepaalt, dat, om eene vergadering Ie houden, wdl ook, twee in de gemeente gevestigde personen hiervan 48 uren vooraf Is nis hebben te geven, te Parijs aan den prefect van politie, en in audi plaatsen aan den prefect, den onderprefect of den maire. In verkiriit tijdperken, of indien een senator ol afgevaardigde het voorzitterschap in vergadering waarneemtwordt de termijn van 48 uren verminderd tol! uren. Bjj de verklaring aan de overheid wordt levens opgegeven, met «tl doel de vergadering gehouden wordt, (n de vergaderingen, die niel belt worden ter zake eener verkiezing, kunnen vrouwen en minderjarigen n den toegelaten. Geen vergadering mag gehouden worden op de openkr straat: ook zijn de op gezette tjjden ternggekeerende openbare vergadas gen van de clubs verboden. Hel bureau moet beslaan uit minstens leden. De commissaris van politie kan eene vergadering ontbinden, ind,r zij zich bezig houdt met aangelegenheden, die vreemd zijn aan hel doell bijeenkomst. In tijden dat er onlusten te vreezen zijn, kunnen de bare vergaderingen verdaagd worden. De minister van financiën heeft in de kamer eene kleine nederig geleden. Tijdens de Commune had de Fransche bank, om deze instel!» van eene bijkans onvermijdelijke plundering te redden, zekere sommen de hoofden van den opstand uitbetaald. De heer Pouyer Qnertier, minister van financiënhad zich mondeling verbonden om de bank scM loos te stellen. Eerst nu is de quaestie voor de kamer gekomen en ondaii den aandrang van den heer Say heeft deze de schadeloosstelling geweigerf bewerende, dat de bank reeds middelijke vergoeding genoten had door* verlaging der zegelbelasling op de bankbilletien. Tusschen den minister van oorlog en den prefect der Seine is ew overeenkomst ontworpen betredende de instandhouding van het parko| liet Champ de Mars. De stad Parijs zou dit park in eigendom krijgen lij» afstand van gemeentegrond aan den staat. Tevens verbindt zich de om het park te voltooijen en het stcdeljjk zoomede het Chinesche pavil, daarheen te verplaatsen. Te Parijs is, in de Rue SI. Jaqttes. een inrigimg geopend, waar)» 140 behoeftige vrouwen uit den fatsoenlijken stand gedurende den nat" onderkomen, voedsel en zelfs kleederen kunnen worden verschaft. Er wort

Leydse Courant | 1879 | | pagina 2