LEIDSCHE Ecl 0IIB A S T. 290. DINGSDAG 10 DECEMBER De Courant verschijnt dagelijks, Zen- en feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f3.franco p.p. ƒ3.60, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.3bfranco p. p. f 3.85. tiet' verslag afzonderlijk is verkrijgbaar vo&r f 2.50 's jaars, buiten de eapeditiekoslen. Afzonderiijke nummers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. lie prijs der Advertenlién is van 1—4 regels iedere regel meer 25 cenls. Bij deze Courant wordt verzonden bladz. 101—102 der Handelingen van den Gemeenteraad Zittingverslag], STA S- B E R 1C B T E IS BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 8 der Verordening van den 4de° Mei 1872 Gemeenteblad N. 11): lireneen ter algemeene kennis dat tot het doen Inschrijven van nieuwe leerlingen voor de openbare scholen voor voor bereidend en voor meer uitgebreid lager onderwijs, gelegen heid zal gegeven worden: voor die voor voorbereidend meer uitgebreid lager onderwijs voor jongens en meisjes, in het schoolgebouw aan de Oude Vest; voor die voor meer uitgebreid lager onderwijs: der le klasse, voor jongens, in het schoolgebouw aan de Aalmarkt; der I' klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw aan de Boommarkt der 2e klasse, voor jongens, in het schoolgebouw aan de Pieterskerk- straat der 2e klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw aan de Breêstraat; en wel van den 8stfD tot en met den 20''"1 December e. k.dagelijks (de Zondag uitgezonderd), van des voormiddags hal/negen tot negen uren, en op Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag bovendien van half twee tot twee uren des namiddags. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, V. d BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 4 December 1879. E. EIST, Secretaris. BltViVKiNLviNRSCUK RKIilGTlilN LEIDEN, 15 December. Tot secretaris van den raad van administratie van het Invalidenhuis is, wegens liet vertrek van den tegenwoordigen titularis, den heer J. van Leeuwen Az., naar elders, benoemd de heer P. F. Rollandet, kapt. adj. der dd schutterij alhier. De vergadering der aldeeling Leiden van de Maatschappij lol bevorde ring der toonkunst kon wegens de heerschende ziekten eerst in de vorige week, onder voorzitting van prof. Suringar, gehouden worden. Het verslag toonde zoowel in het ledental als in den fiuanciêlen toestand een belang rijken vooruitgang aan. In plaats van de hli. Modderman, van de Sande Bakhttyzen en Fock verkoos de vergadering tot leden van het bestuur de hh. Felix Driessen, dr. A. A. W. ttubrechl en M. G Smalt (den laatste legen 1 Februarij). In het laatst van Januarij hoopt men eenige min bekende kleinere mees terwerken, o. a. van Palestrina, Swelinck, Schnyt en Brahms, ten gehoore te brengenterwijl reeds in deze maand voor de leden gelegenheid bestaal om in de afd. 's Gravenbage de uitvoering van Schumann's Faustscenen bij te wonen. In den voorzomer hebben zij (ditmaal waarschijnlijk voor twee dagen) kosteloos toegang tot een algemeen muziekieesi te Utrecht. De uil- voeringen der maatschappij worden thans geregeld aangekondigd in de Baarlemsche Courant van Woensdag en hel Nieuws van den Dag van Zaturdag. Bovendien zal de aldeeling voortgaan met hare opgaven aan de sociëteiten alhier. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van c'.es, bij partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ36, ƒ18.50, ƒ4.10 en ƒ195; de laagste ƒ36, ƒ18, ƒ3 80 en 1.90. De officier van gezondheid 3de kl. K. Kraft is van het 5dt reg. inf. overgeplaatst bij het garnizoen le Leiden. Het tooneelgezelschap onder directie van Eduard Bamberg en J. D. Blaaser gaf gisteren avond in de Siads-gehoorzaal eene volksvoorstelling. "De heer Lustig, deurwaarder-liedjesdichier". en «Thomas en Margot of het huishouden van den schoenlapper"' waren de beide stukjes, welke ten tooneele werden gevoerd. De heer Bamberg, die in beide stukjes de hoofd rol vervulde, handhaafde zijn naam als komiek en wist de lachspieren van hel publiek voortdurend in beweging te houden. Als volksvoorstelling beeft deze uitvoering' meenen wij goed voldaan. Minder aangenaam voor acleurs en publiek was het zeker, dat eenige jongelui blijkbaar vergelen hadden dat men ook in den schouwburg, zooveel mogelijk, hoorenzien en zwijgen moet in acht nemen. De verschillende rangen waren over het algemeen redelijk goed bezet en gaarne wenschen wij den ijverigen ondernemer der Siadszaal. bij eene volgende gelegenheid, eene eivolle zaal loe. De artisten, die morgen avond in de siadszaal alhier een concert zullen geven, zijn ook in de vorige week te Leeuwarden opgetreden, en mogten ook aldaar, naar gemeld wordt, een groot succès verwerven. Wij hebben, schrijft de leeuw. Cour.kennis gemaakt met een drietal kunstenaars, wier spel even geacheveerd als degelijk was. Mevrouw Wandersleb heeft door gratie en degelijkheid van voordrag! getoond meesteres van het moeijelijk instrument te zijn, dat zij voor hare beoelening heeft gekozen. Zij paart kracht aan zangerigheid en toonde, vooral in de «Romance Tarentella". van Lindnerdat ze de techniek in hare magt heeft. Met waarlijk veel' virtuositeit overwon ze het tal van moeijeljjkhedendie dit kunstwerk aan bood. Ook in de «Souvenir des Puritains"" spreidde ze veel vaardigheid en zangerigheid ten toon. lie heer Charles Venth is een geroutineerd kunstenaar, die aan rijn schoon instrument beurtelings de krachtigste èri de liefelijkste tonnen weel te ontlokken. Hij overwint met de gemakkelijkheid van dèri virtuoos de moeijelijkstc passages, zoowel in de schoone, «Legende," vaii Wieniaw'ski, als in de «Ballade" van Vieuxtemps, en bragt met zijn «Zigeu- nerweisen", van Sarasale, zijn gehoor in verrukking. De heer Patzig is een van die pianisten, die meer aan eenvoudige en gekiiischte voordragt, dan aan effectbejag hechten. Zijn spel was sober, correct, gematigd in de bastooncu krachtig in het medium, zangerig in den discant. Hrj wist door zjjn elastisch vingerspel de treflendste effecten voort te brengen. De «Phan- tasie-briilante"van Chopin, zoo verleidelijk om effect te makenspeelde hij zuiver en correct, de «Caprice, Romance en Valse" uit de tweede aldeeling met even veel nuancering en uitdrukking, als gepaste soberheid. Hét ge heel had, ook door de geringe opkomst, het karakter van degelijke salon- mttziek, die door een uitgelezen schare van ware kunstliefhebbers kan wor den genoten. Zaturdag namiddag, omstreeks 4 ure, bad zekere v. L., smidsknecht, aan den Stationsweg het ongeluk met een beladen handwagen, toen hij wilde uitwijken voor een in aautogl zijnde tram, in de sloot en door het ijs te geraken: hij wist echter zich zeiven te helpen en bekwam geen letsel. lieden morgen beeft de trein van den Holl. spoorweg, die ten 10 u. 33 m van Leiden naar Amsterdam vertrok, aan liet station Warmond on geveer een uur oponthoud gehad, ten gevolge van een defect aan de loco motief. Eene andere locomotief, uit Leiden ontboden, bragt de reizigers verder naar hunne bestemming. Men meldt ons uil Voorschoten: De heer M. iloóg, beroepen predi kant tiaar de herv. gemeente alhierhield gisteren zijne intreerede naar aanleiding van Col. I vs 27 laatste gedeelte en vs 28 ert 29. Dé bevestiging had plaats door den lieer D. Beeckman. pred. te Breda, vroeger te Voor schoten ten aanhoore van een aanzienlijke schaar. In de namiddag- of intreebeurt hadden de diakeuen zich te verblijden behalve in de gewone collecte, nog in een bank billet van honderd gulden voer de armen. Het stoomschip Prins van Oranjevan Batavia naar Amsterdam, is op 13 Dec. te Suez aangekomen. De Prinses A'maliamede op weg naar Amsterdam, is op dien dag kaap Vincent gepasseeid. Wegens de afschaffing der lijfstraffen bij de zeemagt moeten, voor de daarvoor in de plaats gelreden straffen, aan boord van de verschillende oorlogsbodems provoosten worden gemaakt. Door den regter commissaris te Rotterdam werden, op réquisitoir van den officier van justitie, voorloopige in formation ingewonnen tegen de aldaar dezer dagen ontslagen directeuren der Rotterdamsche tramw egmaaischappij ten einde op te sporen of hunne handelingen ook in de termen der straf wet vallen. Te Amsterdam is een arbeider van de Holl. spoorwegmaatschappij in hechtenis genomen wegens diefstal. De man had zich een zakje met gouden ringen toezeéigenil. Cisteren zijn te Amsterdam op den Singel drie mannen door hel ijs gezakt. Een is er verdronken. Uit een brief, door een Urker, die te Enkhuizen in de haven ingevro ren iigt, van huis ontvangen, blijkt dat de toestand op dat eiland vooral in het begin der vorige week verschrikkelijk was. De meeste huisvaders, broei s en zoons waren voor het beroep ter zee en dus door den winter overvallen. Hoe was het hun gegaan en waar waren zij geblevenEen

Leydse Courant | 1879 | | pagina 1