RUITEINLANDSCI1E BERIGTE.N. PER TELEGRAAF, kerkvoogden der Nederd. herv. gemeente ingekomen eene gift van ƒ1000 ten behoeve der restauratie van de groote kerk. ESdELAND. LONDEN, 12 December. De Daily News deelt eene dépêche mede uit Kabul, waarin gemeld wordt, dat 10,000 Afganen onder Mahomed Khan de Engelsche cavalerie en artillerie, die op weg waren om zich te vereenigen met de brigade Mac- pherson, aangevallen hebben. Het was een hardnekkig gevecht. Vier stuk ken geschut der Engelschen werden vernageld, maar de Engelschen hebben die later heroverd. De bevolking van Londen, met al zijn buitenwijken, bevatte op het einde van 1878, in ronde cijfers, 4,500,000 inwoners; een getal, dat nog voortdurend toeneemt. In den jare 1801 bedroeg er het zielental nog geen millioen. In 1878 werd het huizental der stad vermeerderd met 17,127. Uit de Vereenigde Staten wordt gemeld dat aldaar toebereidselen wor den gemaakt om het Iersche parlementslid Parnell luisterrijk te ontvangen. Ook hebben geldinzamelingen plaats voor de noodlijdenden in Ierland. FRAKKRIJK. Het radicale blad le Mot d'Ordre is nog weinig voldaan met het af treden van den minister Leroyer, dat zich bevestigd heeft. Vervangzegt dat blad, de Royers en Lepéres door een Devès, een Hérold, een Floquet, wat gaat het ons aan? Het eene eenoogig paard voor het andere! Wij wachten geduldig het oogenblik af om dien ganschen troep naar den stal terug te jagen. Te Parijs komen thans op de lijst der bedeelden van de openbare arm besturen 118,517 personen voor, waarbij nog gevoegd moeten worden 36,500 arme zieken, die in huis geneeskundig worden behandeld. Het aantal per sonen, die de stad thans te ondersteunen heeft, bedraagt dus 155,000. De regering heeft een crediet van vijf millioen voor onderstand in het geheele land van de vertegenwoordiging verkregen. De Parijsche gemeenteraad heeft 500,000 fr. voor hetzelfde doel aan de Parijzenaars toegestaan. Het Petit Joum., dat eene inschrijving heeft geopend tot het lossen van het bedde- goed, hetwelk de armen naar de bank van leening hebben gebragt, heelt 38,716 fr. bijeengegaard, waartoe alleen de wed. Boursicault, eigenares van de magazjjnen van het Louvre, 30000 fr. heeft bijgedragen. Voorts zullen de Parjjsche armen, naar schatting, een millioen ontvangen uit de loterij, die aanvankelijk georganiseerd was voor de noodlijdenden in Murcia, maar die met twee millioen is verhoogd, om tevens de Parijsche armen te hulp te komen. De door de Figaro geopende inschrijving voor de verwarmings lokalen in verschillende arrondissementen van Parjjs ten behoeve der armen, heeft in vjjf dagen tijds de som van ruim 473,000 fr. opgebragt. De heer Jaluzot, eigenaar van de bekende magazijnen du Printemps en voorzitter van de Parijsche weldadigheids-commissie, had zich bereid verklaard onmid dellijk een millioen voor te schieten, indien de regering vergunning gaf, om bedoelde loterij met; ,wee millioen te verhoogen, hetgeen geschied is. In verschillende straten te Parijs heeft men voor sommige huizen en winkels rookverbrandende kagchels geplaatstwaaraan de voorbijgangers zich warmen kunnen. DCITgGHLAND. Het huis van afgevaardigden heeft brj derde lezing het spoorwegont- werp onveranderd aangenomen. De minister van financien verklaarde, dat hij er niet aan dacht, voor de consols eene markt in Nederland en Engeland te zoeken. Daarmede toch zou Pruissen in de rij dier staten terugtreden, die in zich zeiven de kracht niet vinden om hun crediet op te houden. Bij de oprigting van buitenlandsche agentschappen zouden alleen de agenten voordeel hebben. Volgens de fFeser-Zeit. is de voornaamste crediteur van het huis Godefroy Sohn te Hamburg aangekomen. Het is de chef van de succursaal der firma Baring Brothers, te Liverpool. Eene eerste bijeenkomst der crediteuren heeft plaats gehad en het schijnt, dal men niet gemakkelijk tot overeen komst zal komen. Het is zelfs twijfelachtig, of de voornaamste crediteur, de genoemde firma Baring Brothers, wel eene schikking verlangt. Op den weg tussehen Kaisersbcrg en Orbey heeft men onlangs het ljjk gevonden van een boterhandelaar, die met zijn hond vermoord was De beide slagtofïers moeten zich dapper verweerd hebben, want men heeft een der moordenaars bjj hen vinden liggendie door den hond schijnt te zjjn doodgebeten. Dezer dagen kwam in een bierhuis te Berlijn een jong persoon, zich noemende Professor der Magie, om eene voorstelling in de goochelkunst te geven. Na zijn verlepten hoed op het billard te hebben nedergelegd, vroeg hij een paar ringen. Bereidwillig werden hem twee kostbare ringen ter hand gesteld. //En nu, heeren!" riep hij. "let nu wel op. Gjj ziet, hier heb ik ze in de hand. Nu ga ik achter de deur staan en wanneer ik drie maal heb aangeklopt, zult gjj zien dat ze in den hoed liggen!" Daarop ver liet hij de zaal. In gespannen verwachting luisterde men: maar er werd niet aangeklopt. Men was gefopt, en weg waren de ringen! RUSLAND. Door het revolutionaire comitéwaarvan in den Iaatsten tijd weinig werd vernomenis enkele dagen na den aanslag op het leven des keizers de volgende proclamatie openbaar gemaakt, die van de grootste onbe schaamdheid getuigt: «Op den 19df0 November is. op last van het uitvoerend bewind, op den spoorweg tussehen Moskou en Kurskeen aanslag gepleegd op het leven van Alexander II, door middel eener mijn. De aanslag mislukte. Op dit oogenblik vinden wij het niet geraden de redenen dier mislukking mede te deelen. Wij zijn overtuigd, dat onze agenten en onze partij niet den moed zullen laten zakken, maar er ervaring en voorzigtigheid door zullen hebben opgedaan en tevens de verlevendiging van het bewustzijn hunnei magt en van het geloof aan de mogelijkheid van te eeniger tijd te zullen slagen. Ons wendende tot alle eerlijke Russische burgers, die de vrpeid waarderen en voor wie de nationale wil en de ualionale belangen heilig zijn, wijzen wij nogmaals op Alexander II, als de verpersoonlijking van een verachtelijk despotisme, van al wat lafhartig en bloeddorstig is. De regering van Alexander II is een leugen van het begin tot het einde. Van het begin tot hel einde is deze gewijd geweest aan de bevestiging der stan den, die het volk vijandig zjjn, en de vernietiging van alles, waardoor het volk leeft en wenscht te leven. De wil der natie werd nooit zoo veracht en vertrapt. De tegenwoordige regering heeft met alle mogelijke middelen allen gehandhaafd, die de natie berooven en verdrukken en stelselmatig allen uitgeroeid, die haar eerlijk en trouw zijn. Geen dorp, of het heeft marte laars geleverdnaar Siberië verbannenomdat zij de gemeentebelangen voorstonden en in verzet kwamen tegen het beheer. Uit de ontwikkelde standen zijn tienduizenden naar de mijnen van Siberië gezondenalleen, omdat zij de zaak der natie hebben gediend in den geest der vrijheid en ten einde een hooger standpunt van burgerlijke ontwikkeling te verkrijgen. Dit verderfelijk stelsel, om ieder onafhaukelijk element uit te roeijenis ten slotte vereenvoudigd. Alexander II, die de regten der natie rootde en de groote steunpilaar is der reactie, is ook de hooldaanlegger der geregtelijke moorden. Veertien teregtstellingen liggen op zijn geweten. Honderden lijders roepen om wraak. Hij heeft den dood verdiend voor al het bloed, door hem vergoten, voor al het lijden, door hem verwekt. Hij verdient den doodmaar niet alleen met hem hebben wij te doen. Ons doel is het welzijn der natie. Onze taak is haar te bevrijden en meester te maken van haar lot. Wilde Alexander II erkennen, welk een schrikkelijke ramp hij over Rusland brengt, hoe onregtvaardig en misdadig de verdrukkinj is, dié hij in het leven roept en, afstand doende van zijn gezag, dit over dragen aan eene vergadering, vrijelijk verkozen door algemeen stemregt, en met een mandaat van hare kiezers, dan alleen zouden wij Alexander II met vrede laten en hem al zijne zonden vergeven. Tot zoolang strijd, on verzoenlijke strijd tot den Iaatsten droppel bloeds, totdat boven de puin- hoopen van het despotisme de standaard wappert der nationale vrijheid en de wil der natie voor het Russische leven de wet zal geworden zijn. Wjj doen een beroep op alle Russische burgers, om onze partij te steunen in dien strijd. Het is geen ligte taak den geheelen druk der regeringsmagt te weerstaan. De mislukking van den aanslag op 19 November is een voorbeeld van de veelvuldige moeijelijkhedendie zelfs bij betrekkelijk on dergeschikte punten van den strijd voorkomen. Wij behoeven algemeene ondersteuning, om het despotisme te verbreken en der natie haar regt en haar gezag te hergeven. Wij vragen en verwachten dien steun van geheel Rusland". CALCUTTA, 12 December. Toen de onderkoning heden avond aankwam, werd twee. keer op hem geschotenzonder hem te raken. De moordenaar werd gevat. LONDEN, 12 December. Eene officiële dépêche, verdere bijzonderheden omtrent den aanval der Afganen behelzende, zegt dat de aanval van den vijand op de heuvels zuidelijk van den Bala-IIissar met groote verliezen werd afgeslagen. Generaal Roberts meldt, dat de vereenigde vijandige stam men zeer sterk zijn. Het verlies der Engelschen bedraagt 2 officieren en 15 man dood, 4 officieren en 21 man gewond. HENDAYE, 12 December. De energieke verklaringen van Martinez Cam pos in den senaat, in antwoord aan den minister Canavas, voorspellen een groote strijd over de Cubaansche quaestie. In Madrid zijn militaire voor zorgsmaatregelen genomen. De regering onderwerpt alle telegrammen vóór de afzending aan eene strenge censuur. Op eene zamenkomst van 85 afge vaardigden der minderheid, in den avond van den 10°n gehouden, is een stemming besloten de zittingen niet meer bij te wonen, indien de minister Canovas niet openlijk verscbooning vraagt voor de hoogst onparlementaire wijze, waarop hij zich den 10en tegenover een spreker der constitutionnele partij gedroeg. Eene commissie is belast met het vragen van opheldering aan den president van de cortes en den minister-president. De minister van oorlog heeft reeds van 34 generaals het verzoek om ontslag ontvangen. PEST, 12 December. In het comitaat van Arad heeft de overstrooming der Körös vreeselijke verwoestingen aangerigt; verscheidene plaatsjes zijn vernield en de inwoners hebben in allerijl moeten vlugten. In het comitaat van Bihar zijn 10,000 menschen van dak en have beroofd. De minister heeft in de kamer de berigten omtrent de overstrooming bevestigd en ver klaard, dat de regering terstond maatregelen heeft genomen. LONDEN, 12 December. Een regeringstelegram uit Calcutta meldt, dat de moordenaar een beschonken Indiër was en dat niemand door hem ge wond werd. LONDEN, 12 December. Uit Calcutta wordt nog gemeld, dat de man, die op 12 dezer een pistoolschot op den onderkoning loste, iemand is van fat soenlijke familie, vroeger in dienst bij het gouvernement. Hij bood geen tegenstand, toen hij gevat werd. Naar men zegt, was hij eerst onlangs uit een krankzinnigengesticht ontslagen en verkeerde hij in staat van dronken schap toen men hem in hechtenis nam. LONDEN, 13 December. In eene tweede editie van Daily News wordt uit Kabul van gisterenavond gemeld: Macphcrson heeft het benedengedeelte der vijandelijke stelling op de heuvels van Bala-Hissar genomen. Hij zal morgen de stelling op den heuvelkruin stormenderhand aantasten. Zitting van het Kantongerecht te Leiden van 13 December 1879. Kantonrechter Mr. W. van der Kaay. Ambtenaar van het openbaar ministerie Griffier mr. F. G. van Binsbergen. mr. P. A. van Bnttingha Wichers. Uitspraak in strafzaken. Naam en woonplaats der beklaagden. J. S. te Leiden, W. K.idem, G. Z. te Oegstgeest G. v. M. te Voor schoten Aard van het misdrijf. dierenmishandelingLeiden, baggeren (bij bekeuring een valschen naam opgegeven) Leiderdorp baggerenOegstgeest weiden van vee langs den openbaren weg, Voor schoten Gevallen uitspraak. 5 of 2 dagen, vrijspraak. ƒ10 of 3 dagen. ƒ3 of 1 dag (tweemaal). Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1879 | | pagina 6