BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsehe Courant van Jttcuandag ó5 December d#79, JP. 295. Te Groningen zijn Donderdag 11. geëxamineerd 3 candidaten voor het 'examen van apothekers-bediende. Zij werden allen toegelaten. Het waren inej. R. Prakken, van Beetsterzwaag, en de hh. J. C. Berntrop, van Am sterdam, en J. D. de Roock, van Nijkerk. Het stoomschip Koningin Emma, van Amsterdam naar Batavia, is op 12 December van Port-Saïd vertrokken. Te Rheden zijn eergisteren op den burgemeester, den heer Brantsen, toen deze zich van de secretarie naar zijne woning begaf, drie revolverschoten gelost. Hg werd getroffen, maar gelukkig niet gevaarlijk. De dader heelt zich na den aanslag door een pistoolschot van het leven beroofd. Volgens opgave is de dader zekere Kleinhout, gewezen klerk der gemeente Rheden, die zich vroeger, wegens verduistering van gelden, op de vlugt had bege ven. Hjj moet in die betrekking zelfs nog wel groote verpligting aan den burgemeester gehad hebben. Te Utrecht is het lijk opgehaald van een man, die bij het schaatsen rijden verdronken was. Hij had de schaatsen nog onder de voeten. De F eend. C. meldt: In het arrondissement Winschoten vindt men 9 geneesheeren, die meer dan 50 jaren de praclijk uitoefenen. Zjj hebben 517 jaren active dienst achter den rug. Drie meer dan 60 en drie meer dan 65. Met den pols op den nek of te paard over sloot en gracht, hebben zij dikwerf den bloeitijd hunner practijk ten einde gebragt. Thans is een dier 9 veteranen gesneuveldde heer Adriani te Pekela. Hij had bijna 64 jaren de practijk uitgeoefend. Te Zwaluwe heeft gisteren avond een spoorwegongeval plaats gehad. Vijf wagens zijn ontspoord, waarvan er drie zijn omgevallen. Twee perso nen hebben een arm gebroken en verder zijn eenige personen ligt gewond. Uit Roermond meldt men dat op den 6'° dezer drie personen uit Pey, gemeente Echt, algemeen bekend als stroopers en smokkelaars, op Pruis- siscli grondgebied een beëedigd jagtopziener van den heer Dubois uit Luik, die hen op hun ongeoorloofd bedrijf betrapte, hebben aangevallen en zwaar verwond. Met een geweer hebben zij hem gevaarlijke wonden aan het hoofd toegebragt en daarna nog met een schop of houweel toegetakeld, ten gevolge waarvan die beambte in zorgelijke omstandigheden verkeert. Twee dier onverlaten zijn door de maréchaussee des nachts in hunne hut over vallen en gevangen genomen. Bjj het sectie-onderzoek in de tweede kamer van het wets-voorstel van den heer van Kerkwijk, tot wijziging van art. 59 der Gemeentewet, werd door sommige leden de opportuniteit van het voorstel betwist. Het scheen minder gepast en minder raadzaam tot eene zeer partiële wijziging der Ge meentewet over te gaan, nu eene algemeene herziening dier wet voor de deur staat en de indiening van eene daartoe strekkende regerings-voordragt binnen een betrekkelijk kort tijdsverloop, misschien zelfs nog voor het einde van dit zittingjaar, kan worden verwacht. Het voorstel werd overigens slechts door een betrekkelijk klein aantal leden in bescherming genomen. De groote meerderheid toonde zich er niet gunstig voor gestemd. Velen echter bragten hulde aan de goede bedoelin gen van den voorsteller. Ook al mogt zjjn voorstel schipbreuk ljjcfen, zou hjj een nuttig werk hebben verrigt, door den vinger te leggen op een wondeplek in ons staatsbeheer. Al is zjjne voorstelling niet vrij te pleiten van overdrijving, te ontkennen valt het niet, dat in de laatste jaren niet zelden eene benoeming tot burgemeester heeft plaats gehad, die, om het zachtste woord te gebruiken, niet gelukkig kon worden genoemd. De meerderheid echter meende, dat wijziging der Gemeentewet niet noodig was waar het alleen betrof eene verkeerde toepassing harer bepalingen. Het voorstel zeil was voor de regering eene niet te miskennen vingerwij zing. Maar de voorgestelde wijziging zou inbreuk maken op de beginselen van ons staatsregt en daarbij zou, om onbetwistbare verkeerdheden te voor komen, voet worden gegeven lot ongelegenheden van erger aard, zoodat het geneesmiddel ligt erger zou zijn dan de kwaal. De meerderheid zag in den invloed van den raad op de benoeming van den hurgemeester strijd met den geest der Grondwet, die juist aan allen invloed van dezen aard een einde heeft willen maken. Het is inderdaad niet gemakkelijk den indruk weêr te geven, dien de sierlijke voordragt, gisteren avond in de buitengewone vergadering der afd. voor Tuinbouw- en Plantkunde door den heer Witte gehouden, op het, ondanks het ongunstige weder vrjj talrijk opgekomen dames- en heeren- publiek, maakte. Gaf het reeds bij het binnentreden der zaal een aangenamen indruk de verschillende tafeltjes door tal van keurige gedroogde gras-bouquetten, in ve lerlei vorm, bezet te zien, de losse en humoristische trant, waarop spreker zijn onderwerp inleidde, hield zijn gehoor al dadelijk onverdeeld geboeid. Spreker was eenigzins confuus het onderwerp te noemen waarvoor hij hande len zou. Zou het over bloemen zijn? Midden in den winter over bloemen! Neen, over iets heel eenvoudigs, over //Gras" zou hij spreken; hij zou trachten zjjne hoorders met dat eenvoudige gras te verzoenen in de hoop dat zij niet geheel onvoldaan huiswaarts zouden gaan. Gras! was er iets eenvoudigersiets eentoonigersdenkbaar! gras, iedereen weet waf er mee bedoeld wordt. Maar leiden hier de conventioneele begrippen niet vaak op een verkeerd spoor? Als men in het voorjaar zoon weiland ziet en zich slechts met een algemeenen blik vergenoegt, ja, dan is alles hetzelfde, het ziet er wel frisch en gezond uit, maar het is alles eenvormigalles eender. Het lijkt er hoegenaaamd niet naar! Als men maar eens eene aandachtige vergelijking maakte tus- schen weiland en hooiland, hoe spoedig sprong dan het verschil in het oog. Wel staat op beiden de plant welig, frisch en krachtig, maar hoe verschillend zijn de tinten! Onwillekeurig voelt men zich tot plukken ge neigd. Hier een sprietje, daar weer een ander, ginds weer een, en zoo heeft men spoedig een tuiltje bijeen. Een tuiltje! maar het is immers maar gras! Het wordt echier meer van nabij bezien, meê genomen, en thuis gekomen ja, zelfs vóór den spiegel op den schoorsteen gezet, opdat men het twéémaal zou kunnen zien. Zoo mooi, zoo verscheiden is het en toch het is maar gras. Nu gaf spreker eene zeer onderhoudende en aanschouwelijke voorstelling van verschillende grassoorten: Haver, gerst, maïs enz., opgehelderd door krijtteekeningen op het bord, of door exem plaren in natnra. Hij toonde aan hoe aan die schijnbaar zoo eenvoudige gewassen bloemen bloeiden en groeiden; wees op hare ontwikkeling en wasdom; hoe er meer dan 5000 verschillende grassoorten worden aange troffen en men in ons klimaat 1400 zigbaar bloemendragende soorten kan waarnemen. Was de typische vorm voor allen dezellde, 5000 malen werd zij door moeder natuur gewijzigd! Bilderdjjk's ontboezeming: Eenheid, 'teeuwig' één! Klinkt in 't schepslendom Door alle vormen heen. werd door spreker ook tot de zijne gemaakt. Hij toonde voorts aan, hoe de grassoorten, zoowel in de heetste aard gordels als in het hooge noorden worden aangetroffen, en, hoewel enkele soorten cosmopolitisch waren, elk klimaat zjjn eigen soort had. Wij zou den over grooter ruimte moeten kunnen beschikken, indien wij spreker volgden in de opsomming van al die eigenaardige eigenschappen der ver schillende grassoorten eigen. Gras is maar gras denkt men vaak. Maar tarwe is ook gras, en graan is óók gras, maar wat hebben beide al niet tot ontwikkeling van het menschdom bijgedragen! Rijst behoort er ook toe, mais ook. Maar als men nagaat dat in Amerika, de stapelplaats van tabak, suiker, rijst en tarwe, b. v. iu 1875, al die artikelen te zamen 463 mil- lioen, en daarentegen de maïs alléén 547 millioen opbragten, kan men daaruit eenigzins opmaken van hoeveel belang hare cultuur voor de nieuwe wereld is. Toonde hjj verder aan hoe, evenals hier te lande uit het graan, ook in Amerika uit de maïs alcoholische dranken worden bereid, hij wijdde voorts ook nog eenige oogenblikken aan de bespreking van het bamboes en het hengelriet, om het eerste gedeelte zijner voordragt met de mythe van Pan als herdergod, omtrent de uitvinding der zoogenaamde herdersfluit, te besluiten. In de pauze werden de bovengenoemde schoone gras-bouquetten door de aanwezigen, en vooral door de dames, met meer aandacht bezigiigd. Wij vernamen ook dat er enkelen werden gekochtwaartoe zeker de matige prijzenf 1.40 voor een bouquet van gedroogde grasbloemen en ƒ3.60 voor een dito van vedergras gunstig medewerkten. Na de pauze behandelde de heer Witte op dezelfde aangename en duide lijke wijze nog: //de helm". Uitgangspunt daartoe was een togtje op de Zuiderzee, waarbjj spreker kennis maakte met de legende omtrent het vrouwenkoorn en het vrouwtje van Stavoren. Hij had bij zjjne tehuiskomst van dat z. g. koorn laten komen, wat echter bjj onderzoek bleek slechts helm te zijn. Maar dat //slechts" was niet om van die plant met minach ting te spreken. Ieder die maar eenigzins op de hoogte van zeeweringen en zandverstuivingen is, weet, van hoe onberekenbaar belang daarvoor de helm is, en voor wie er nader van overtuigd wilde zijn wat die helm be- teekenthij had slechts na te gaan dat Rijnland aan de aanplanting er van in de laatste elfjaren ƒ221.990, dat isgemiddeld 20000 per jaar besteedde. Na nog een blik op Hollandsch duinen, de grenswacht die ons land beschermt, te hebben geworpen en op de helm, die die duinen voor verstuiving be hoedt, herhaalde hij aan het slot zijn excuus, waarmede hij was aangevan gen: dat hij over z'oon doodeenvoudig onderwerp //het is maar gras" had gesproken. Een daverend applaudissement bewees dat hier van excuus maken geen sprake was! sGRAVENHAGE, 13 December. De ontvanger der registratie te Waalwijk, de heer G. II. Peters, is in die betrekking benoemd te Tilburg, en de heer D. H. W. Laejjendecker, ontvanger der directe belastingen te Wamelis in die betrekking benoemd te Hengelo. De 2' luit. F. M. A. Mesch, van het 4C reg. infanterie, is voor den tjjd van vijf jaren gedetacheerd bij het wapen der infanterie van het leger in Nederl. Indië. Het heden uitgegeven bulletin omtrent den toestand van Z. K. H. prins Frederik luidt: Nacht rustiger, toestand als gisteren. De eerste kamer is bijeengeroepen tegen Donderdag 18 December. In de zitting van de tweede kamer van heden is het hoofdstuk Finan cien met 55 stemmen tegen 1 aangenomen. De minister bleef het vrijhandel stelsel verdedigen; ons handelsverkeer was in 1878 en 1879, blijkens de statistiek, vooruitgegaan. De bezwaren tegen indirecte belastingen bleven bij hem wegen. De kieswetwijziging zou niet het doelmaar het gevolg zijn van financiële hervorming, waaromtrent zjjne plannen bekend zijn. De noodige middelen zouden niet op eens. maar geleidelijk moeten worden gevonden. Maandag is het hoofdstuk Oorlog aan de orde. Ingekomen is een ontwerp betreffende uitgifte in erfpacht aan de ge meente Leiden van gronden voor de Leidsehe duinwaterleiding ingenomen, De nieuw benoemde advocaat-generaal bij het geregtshof te 's Graven- hage de heer Mr. R. Th. Bijleveldzal in eene plegtige openbare algemeene vergadering van dat collegie op aanstaanden Donderdag 18 dezer, des na middags ten half drie ure, worden geinstalleerd. De jeugdige Duitscher E M. F., die jl. Donderdag voor het geregtshof alhier teregtstond ter zake van diefstal in een bewoond huis met behulp van binnenbraak, werd heden met aanneming van verzachtende omstandig heden veroordeeld tot 3 jaren gevangenisstraf. Door tusschenkomst van baron van Wassenaer van Catwijck is bij

Leydse Courant | 1879 | | pagina 5